Shopping Cart
biurko regulowane elektrycznie ergonomiczne stanowisko pracy

Praca stojąca czy praca siedząca? A może biurko regulowane?

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

W miarę wzrostu świadomości dotyczącej warunków pracy oraz rozwoju dziedzin nauki takich jak ergonomia poszukujemy coraz to nowych rozwiązań, które usprawnią, polepszą naszą pracę, a tym samym uczynią ją przyjemniejszą czy znośniejszą.

Spis treści: (klikalny)

Podążając tym tropem nieustannie rozwijamy coraz to nowe sprzęty użytkowe, meble, maszyny i urządzenia. Idea jak najbardziej słuszna biorąc pod uwagę fakt, że średnia długość życia ludzi rośnie, wydłuża się również globalnie czas aktywności zawodowej, a zatem okres pracy jaki spędzamy zarobkowo.

Nic więc dziwnego że każdy z nas chciałby cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem oraz pozostać aktywnym, sprawnym fizycznie i umysłowo na długie lata. Dobrostan psychofizyczny zależy od wielu czynników, jednakże ten na który powinniśmy otoczyć największym zainteresowaniem to ergonomia pracy. Gdyż to tam spędzamy średnio 1/3 naszego życia.

Biurko do pracy siedzącej vs biurko do pracy na stojąco

W ostatnim czasie bardzo popularnym stał się temat pracy stojącej. Znalazł on duże uznanie szczególnie w korporacjach. Powszechnie uznaje się że praca w pozycji stojącej jest bardziej wydajna, a przy tym lepsza dla zdrowia ludzkiego. Jest to po części prawda, choćby ze względu na fakt, że najbardziej właściwą postawą dla aktywności człowieka jest postawa wyprostowana.

Jednakże na przestrzeni setek tysiącleci, kiedy to homo erectus (człowiek wyprostowany) a później homo sapiens opanował, a później udoskonalił pozycję wyprostowaną, była ona nieodłącznie powiązana z ruchem.

Ewolucja postawy a ewolucja ergonomii

Standardowy dzień nasi przodkowie spędzali na aktywnościach takich jak: polowanie, zbieractwo, budowa schronień czy wędrowanie. A więc wszystkie te czynności powiązane były z postawą stojącą, ale też z ruchem. Zdecydowanie nie praktykowali oni wielogodzinnego stania w jednej pozycji.

Z tego względu trudno nie dostrzec ograniczeń oraz zagrożeń wynikających z takiego typu rozwiązania jakim jest praca stojąca. Brak możliwości siedzenia może powodować znaczne obciążenie na kończyny dolne, bóle kostno-stawowe oraz mięśniowe, a w dłuższej perspektywie możliwość powstawania zwyrodnień.

Dodatkowo istnieje ryzyko bólu stóp, gorszego krążenia krwi oraz ogólnego zmęczenia spowodowanego napięciem mięśni, które ciągle muszą utrzymywać ciało w pozycji pionowej. Należy również nadmienić o negatywnym wpływie stresu, który może pojawić się u pracowników niemających alternatywy w wyborze ich stanowiska pracy. Te wszystkie czynniki mogą obniżać efektywność podczas pracy w pozycji stojącej.

Praca siedząca jest dużo bardziej powszechną formą pracy biurowej. Klasyczne stanowiska do pracy siedzącej oparte o biurko oraz krzesło biurowe są nieodłącznym elementem krajobrazu większości polskich firm. Przewagą tego typu rozwiązania jest wytchnienie jakie otrzymują mięśnie szkieletowe.

Jednakże cała ta przewaga może zostać zaprzepaszczona jeśli fotel biurowy na którym siedzimy jest nieergonomiczny, źle wyregulowany lub źle dobrany do naszego wzrostu. Te same czynniki odnoszą się do biurka przy którym siedzimy.

Stanowiska pracy biurowej – stan ergonomii w praktyce?

Nieergonomiczne stanowiska pracy

Ergonomia leży i kwiczy? W Polsce wciąż wiele stanowisk pracy siedzącej jest również z źle zaprojektowana co powoduje m.in. zbyt małą ilością miejsca przeznaczonego pod biurkiem na nogi, które są przykurczone. To również może powodować gorsze krążenie krwi, skurcze oraz zmęczenie.

Biurko do komputera może być ponadto zbyt wysokie lub zbyt małe. Obie te sytuacje są niekorzystne dla naszego samopoczucia. Jeśli biurko jest za niskie przedramiona mogą nie spoczywać swobodnie na blacie, powodując napięcie mięśni karku oraz ramion. Natomiast jeśli biurko jest za wysokie mięśnie czworoboczne grzbietu mogą być przykurczone powodując również nieprzyjemny dyskomfort.

Fotele do pracy biurowej również mogą odpowiadać za szereg objawów bólowych które w długotrwałej konsekwencji mogą prowadzić do zwyrodnień. Nieodpowiednie wyprofilowanie takich foteli może również powodować osłabione krążenie w obszarze ud i pośladków, a brak kanałów wentylacyjnych również przegrzewanie tych okolic ciała.

Praca siedząca wymaga odpowiedniego krzesła i biurka

Jak widać nie można jednoznacznie stwierdzić wyższości pracy stojącej nad siedzącą. Wszystko zależy od kontekstu na który składa się dane stanowisko pracy, rodzaj pracy, czas trwania pracy jak również uwarunkowania psychofizyczne danej osoby.

Powyżej wymienione zostało kilka wad oraz zalet obydwu rozwiązań. Jednakże wadą jednego i drugiego rozwiązania jest z całą pewnością to że żadne z nich nie jest wszechstronne. Żadne z nich nie łączy w sobie potencjału zalet tych dwóch rozwiązań. Stąd wzięła się idea biurka regulowanego, które łączy w sobie potencjał pracy siedzącej i stojącej możliwej do stosowania zamiennie.

Ergonomiczny fotel biurowy do biurka regulowanego elektrycznie

Kropla drąży skałę… czyli kumulacja zaniedbań

Stanowisko biurowe do pracy siedzącej potrzebuję odpowiedniego fotela o podwyższonej ergonomii. Należy zrozumieć że fotel biurowy jest tak naprawdę narzędziem pracy. Najczęściej uważamy za nie: komputer, telefon, drukarkę oraz oprogramowanie. Jednak że jeśli przyjmiemy za słyszmy argument że w pracy spędzamy 1/3 doby okazuje się że w ciągu naszej kariery zawodowej siedzimy łącznie przez okres odpowiadający około 15 lat. Gdy dołożymy do tego czas spędzony na siedzeniu przy stole, przed telewizorem oraz wolny czas spędzony przed komputerem na rozrywkach i w fotelu samochodowym okazuje się że “PRZESIADUJEMY” między 1/3 a połowę naszego życia. Robi wrażenie, prawda?

Komunizm biurkowy i pierwotne prawo dziedziczenia

Również biurka są bardzo często niedopasowane do wzrostu – z jednej prostej przyczyny. Do firm zamawia się najczęściej biurka jednakowe dla wszystkich pracowników. Czasami zdarza się że biurka są wykonywane pod konkretne stanowisko pracy. Jednakże gdy osoba na danym stanowisku się zwolni, a na jej miejsce zostaje zatrudniona nowa osoba, w sposób prosty “dziedziczy” stanowisko poprzednika.

Jeśli nawet ktoś ma szczęście i pracodawca zleci dla niego spersonalizowane biurko może okazać się że po jakimś czasie że wysokość blatu, którą wybraliśmy wcale nie jest tą optymalną dla nas. Regułą konsekwencji męczymy się przy złym biurku przez wiele lat, nie mając możliwości modyfikacji.

Praca w pozycji stojącej jest lepsza dla kręgosłupa?

Nieergonomiczna praca stojąca
Przykład nieergonomicznej pracy stojącej ze zbyt niskim położeniem monitora

Jeśli jesteśmy nastawieni mocno na wydajność naszej pracy i uznajemy za słuszny argument, że praca stojąca odznacza się wyższym poziomem produktywności, a ponadto cenimy zdrowie naszego kręgosłupa, powinniśmy zainwestować w biurko z regulowaną wysokością blatu.

Biurko regulowane pomoże nam dopasować odpowiednio wysokość, tak aby urządzenia które obsługujemy tj. klawiatura oraz myszka lub materiały biurowe takie jak pieczątki, segregatory czy długopisy były zawsze “pod ręką” i na swobodne wyciągnięcie dłoni nawet w pozycji całkowicie wyprostowanej.

Ponadto pozostawiamy sobie możliwość obniżenia blatu i skorzystania z opcji siedzącej, jeśli zmęczymy się staniem lub zmienimy zdanie odnośnie tego w jakiej pozycji chcemy pracować. Zaletą biurka regulowanego jest właśnie to że pozostawia nam „furtkę” i daje możliwość urozmaicenia pracy.

Biurko regulowane elektrycznie – rozwiązanie kompromisowe

Nowością na rynku są biurka regulowane elektrycznie. Dają one całkiem sporo możliwości personalizacji produktu pod potrzeby konkretnego użytkownika. Ich zaletą są elektrycznie regulowane siłowniki, które podnoszą blat biurka samoistnie, co jest bardzo wygodne w porównaniu do biurek regulowanych ręcznie.

Do każdego takiego biurka możemy wybrać indywidualny blat, dobierając kolor, materiał z którego jest wykonany, jak również samą klasę siłownika / stelaża. Z dostępnych materiałów można spotkać takie jak oklejana płyta wiórowa, drewno bambusowe czy dębowe. Przykładem takich produktów są ergonomiczne biurka Fly-Desk.

Stelaż / siłownik biurka ma znaczenie

Wybierając siłownik mamy możliwość doboru jego dopuszczalnego obciążenia, szybkości pracy oraz klasy pulpitu do obsługi. Dostępne są nawet biurka ze stelażem z “pamięcią”. Co oznacza że możemy zapisać kilka ustawień biurka.

Pozwala to na szybki dobór kilku preferowanych przez nas ustawień lub nawet współdzielenie jednego biurka przez kilka osób, co może być wielką zaletą w przypadku wyboru biurka do domu. Znajduje to również zastosowanie w firmach w których jest zmianowy system pracy i współdzielenie stanowisk.

Biurko z regulowanym blatem to mebel przyszłości

Biurko z podnoszoną wysokością blatu jest wysoce funkcjonalnym meblem biurowym oraz narzędziem do pracy i do nauki w jednym. Jego uniwersalność sprawia, że możemy swobodnie modyfikować swoją przestrzeń pracy. Sprawia to że jego wartość użytkowa znacznie przewyższa standardowe rozwiązania tradycyjnych mebli biurowych.

Ponadto biurka te zazwyczaj odznaczają się nowoczesnym designem. Są świetnym wypełnienie przestrzeni biurowej. Stają się podstawowym wyposażeniem ultranowoczesnych biur, znajdują zastosowanie w propracowniczych firmach nastawionych na rozwój i efektywność. Podkreślają wysoki status posiadacza.

Doskonały balans – ergonomiczne biurko podnoszone

Biurka z z funkcją zmiany wysokości blatu pozwalają również przełamać monotonię pracy. Pozwalają na zmienny rozkład obciążenia pomiędzy kończyny dolne (przy pracy stojącej) oraz kręgosłup (przy pracy siedzącej). Urządzenia te nie tylko efektywniej pomagają zadbać o zdrowie, ale również samopoczucie.

Możliwość zmiany sposobu wykonywania pracy jest postrzegana przez naszą psychikę jako z swego rodzaju bodziec. Daje to uczucie większej niezależności, swobody i komfortu w wykonywaniu naszych codziennych, zawodowych obowiązków. Pracownik który ma możliwość pracy przy takim biurku będzie czuł się nobilitowany lepiej oraz zmotywowany.

Z pewnością taki sprzęt firmowy jest również atutem w rękach pracodawcy. Podwładni pracujący przy takich nowoczesnych stanowiskach są bardziej efektywni, ale też mają mniejszą skłonność do poszukiwania nowej pracy ze względu na warunki pracy.

Personalizacja stanowiska pracy biurkiem z siłownikiem elektrycznym

Ergonomiczna praca na stojąco - biurko regulowane z uchwytem do monitora
Ergonomiczna praca stojąca z dobrą wysokością monitora

Podsumowując, biurko ze zmienną wysokością blatu daje nam duże możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb. Jest to bardzo ważna kwestia w dobie, gdy praca biurowa często związana z komputerem staje się ważnym udziałem w rynku pracy. Dodatkowo również praca zdalna staje się obecnie bardzo popularna, a czasami wręcz konieczna.

Zaletą posiadania biurka regulowanego w firmie jak i w zaciszu domowym jest fakt, iż jest ono rozwiązaniem uniwersalnym, efektywnym i po prostu wygodnym. Za biurkami regulowanymi elektrycznie przemawia również możliwość korzystania z jednego biurka przez wiele osób.

Ergonomiczne stanowisko pracy siedzącej

Siedzące stanowisko pracy, aby spełniać wymogi ergonomiczności powinno posiadać zatem kilka elementów podstawowych oraz uzupełniających akcesoriów, które każdy powinien dobrać według swoich preferencji. Będą nimi między innymi:

– Ergonomiczny fotel biurowy

– Wygodne biurko najlepiej z regulacją wysokości

– Odpowiednia wysokość monitora – podstawki pod monitor i siłowniki regulowane

– Podkładki pod nadgarstek

– Podnóżki pod stopy

Ergonomiczne stanowisko pracy stojącej

By praca w pozycji stojącej zasługiwała na miano zdrowej oraz ergonomicznej powinna opierać się o adekwatne wyposażenie biurowe. W tym przypadku będą nimi z kolei:

– Ergonomiczne biurko do komputera, najlepiej z szerokim zakresem regulacji wysokości

– Właściwą wysokość monitora – regulowaną poprzez siłowniki gazowe lub wysięgniki

– Opcjonalnie podkładkę pod nadgarstek

– Ergonomiczna mysz do komputera

Biurka regulowane Fly-Desk w naszym sklepie online

Biurka z regulowaną wysokością blatu - biurka elektrycznie regulowane Fly-Desk

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą regulowanych elektrycznie biurek do pracy przy komputerze dostępnych w naszym sklepie internetowym dla zdrowia kręgosłupa. W swojej ofercie posiadamy nowoczesne biurka renomowanej marki Fly-Desk, które są odkryciem sezonu 2020.

Biurka Fly-Desk te są bardzo solidnie wykonane, posiadają bardzo atrakcyjny design będący wyrazem nowoczesnej elegancji i ergonomii. Za doskonały wygląd odpowiada połączenie stelaży metalowych oraz naturalnych akcentów w opcjonalnych postaci blatów z naturalnego drewna, połączone ze współczesnym wzornictwem.

Biurka regulowane Fly-Desk są bardzo dobrze oceniane ze względu na szeroki wybór personalizacji pod kątem wyglądu, funkcjonalności oraz powierzchni użytkowej. Według nas jest to produkt ergonomiczny i godny uwagi produkt, jeśli poszukujemy dobrego biurka do pracy przy komputerze. Są to biurka na miarę XXI wiek w ergonomii i wzornictwie użytkowym.

One comment

  1. Odpowiednie stanowisko pracy siedzącej jest bardzo wazne dla naszego kręgosłupa ale pomyślmy też o wypoczynku i śnie .Takim właśnie ciekawym rozwiazaniem może być materac z piankowy Dla mnie jest bardzo wygodny i sprawdzony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *