Shopping Cart
dyskopatia ćwiczenia na kręgosłup

Dyskopatia ćwiczenia

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Spis treści: (klikalny)

Ruch a zdrowie kręgosłupa


Aktywność ruchowa jest bardzo ważna w przypadku osób zdrowych, jak i tych które mają problemy z kręgosłupem. Dolegliwości bólowe, które niesie dyskopatia kręgosłupa mogą ograniczać nasze możliwości uprawiania niektórych sportów, w większości przypadków nie powinny być jednak wskazaniem do całkowitego zaprzestania ćwiczeń fizycznych. Należy z pewnością uważać przy wykonywaniu skłonów i podnoszeniu cięższych przedmiotów z podłoża. Klikając w poniższy link dowiesz się więcej na temat bezpiecznego podnoszenia.

Natomiast w poniższym artykule dowiesz się jakie ćwiczenia można wykonywać przy dyskopatii lędźwiowej. Jest to bardzo ważne, gdyż odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń pomoże nie tylko zachować dobre samopoczucie, ale również zredukować ból kręgosłupa. Dobre napięcie mięśni grzbietu oraz brzucha tworzy tzw. “gorset mięśniowy” i sprzyja należytemu podtrzymaniu kręgów oraz zmniejsza ucisk na krążki międzykręgowe, czyli pot. dyski kręgosłupa. Jakie zatem wykonywać ćwiczenia gdy doskwiera dyskopatia?

Zestaw 3 prostych ćwiczeń dla osób z dyskopatią lędźwiową:

Na początek zagospodaruj sobie jakąś przestrzeń do wykonywania ćwiczeń. Dla poprawienia komfortu warto zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń. W przypadku dyskopatii bardzo istotna jest systematyczność i wytrwałość – przeciwdziałanie bólom kręgosłupa to proces długotrwały i efekty nie pojawią się natychmiast. Bądź cierpliwy i ćwicz wytrwale.

Uzupełnieniem prezentowanych tutaj ćwiczeń jest trakcja kręgosłupa z zastosowaniem butów / ławki grawitacyjnej. Daje ona doskonałe efekty w leczeniu rwy kulszowej oraz dyskopatii lędźwiowej. Dowiedz się więcej na temat zabiegu trakcji kręgosłupa.

Dyskopatia ćwiczenia (ćw. nr 1) – statyczne spięcia mięśni brzucha

Połóż się na plecach na prostym i podłożu (najlepiej na podłodze na macie piankowej, alternatywą może być również koc). Pod głowę włóż niewielką poduszkę, tak aby odcinek szyjny kręgosłupa był podparty). Postaraj się ruchem miednicy w tył “przykleić” odcinek lędźwiowy do podłoża, aby podczas całego czasu trwania ćwiczenia pozostał odciążony. Podnieś prawą nogę do góry, tak aby udo tworzyło z podłogą kąt prosty, natomiast piszczel była równolegle do ziemi (zgięta w kolanie). Lewa noga na ziemi, wyprostowana. Lewą dłoń połóż na prawym kolanie i będąc w pozycji leżącej naciskaj ręką na nogę przez ok. 5 sekund. Pilnuj, aby noga pozostała w wyjściowym położeniu. Odetchnij chwilę pozostawiając nogę w górze. Powtórz nacisk drugi raz. Odpocznij ponownie chwilę. Następnie zastosuj ćwiczenie dla lewej nogi wykonując nacisk prawą dłonią.

Wykonaj po 2 lub 3 serie dla każdej z nóg w zależności od możliwości fizycznych. Jest to ćwiczenie statyczne, w którym ruch nie jest praktycznie obserwowany, natomiast pomaga ono znakomicie wzmocnić mięśnie głębokie brzucha odpowiedzialne za podtrzymywanie kręgosłupa. Podczas ćwiczenia można zamiast poduszki wolną rękę podłożyć pod szyję, chodzi o podparcie kręgów szyjnych, które podczas tego ćwiczenia mogą podlegać obciążeniu.

Dyskopatia ćwiczenia (ćw. nr 2) – Przeprost w pozycji stojącej

Stań prosto ze stopami na szerokość ramion. Dłonie oprzyj o biodra. Głowa prosto przed sobą. Naciskając dłońmi na biodra oraz spinając mięśnie grzbietu i pośladki wypchnij miednicę do przodu, a tułów odchyl do tyłu, tak aby brzuch był najbardziej wysuniętą częścią ciała. Pozostań w tej pozycji 1-3 sekund i powróć do pozycji wyjściowej. Powtórz ćwiczenie 10-20 razy pogłębiając sukcesywnie przeprost. Ćwiczenie to ma za zadanie “wciskanie na swoje miejsce” wypadnięty dysk, który najczęściej “wyskakuje” do tył (lewostronnie lub prawostronnie).

Jeśli więc wiemy, że mamy stwierdzoną dyskopatię z wypukleniem lewostronnym możemy czasami dodać wypchnięcia miednicy nieco w kierunki prawo-przód odchylając tułów w lewo-tył. Wykonując przeprosty po prostu działamy na dyski lędźwiowe w odwrotnym kierunku niż uwypuklenie. Ćwiczenie nr 2 jest wstępem do bardziej zaawansowanego ćwiczenia nr 3, które ma podobne działanie.

Dyskopatia ćwiczenia (ćw. nr 3) – Przeprost w pozycji leżącej

Połóż się na brzuchu na płaskim i twardym podłożu (patrz ćw nr 1). Nogi wyprostowane wsparte na palcach o podłoże, ręce dłoniami skierowane do podłoża, zgięte w łokciach, tak aby dłonie były na wysokości szyi lub głowy (podobnie jak w przypadku pompek, lecz nieco wysunięte do przodu). Oprzyj ciężar ciała na dłoniach i podnieś tułów prostując ręce w łokciach. Następnie płynnym ruchem opuść tułów na podłoże. Wykonując to ćwiczenie początkowo rób 10-20 przeprostów po 3 serie, w niedługim przedziale czasu lub powtarzając je 3 razu w ciągu dnia.

Jeśli ćwiczenie to sprawia trudność ogranicz się do mniejszej ilości powtórzeń i serii oraz wykonując przeprost nie prostuj rąk w łokciach do samego końca. Zaawansowaną wersją tego ćwiczenia jest przeprost stały, gdzie pozostajemy w pozycji odgięcia tułowia przez 10-15 minut z wyprostowanymi łokciami. Przejść do tej wersji można dopiero jednak po okresie przystosowania się do tego ćwiczenia, nigdy od razu. Nieprzystosowane do tej pozycji struktury mięśniowo-szkieletowe ciała mogą spowodować dodatkowy ból. Aby przejść do tego ćwiczenia przez pewien okres wykonuj ćwiczenie nr 2, w celu upewnienia się że ćwiczenie przeprostów Ci nie szkodzi.

Ćwiczenia na kręgosłup Film przedstawiający przeprosty McKenziego

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

48 comments

  1. Jurand1969

    Próbowałem tych ćwiczeń i mi bardzo przeprosty pomagały. Dyskopatia potrafi trochę “uprzyjemnić” życie i lepiej pamiętać jak potraktować swój kręgosłup lędźwiowy kiedy dopadnie nas ból. Dzięki!

  2. Jak dla mnie te ćwiczenia izometryczne są godne polecenia. Próbowałem ich bo mam przepuklinę w odcinku lędźwiowym kręgosłupa na poziomie L5-S1. Jak w kręgosłupie coś szwankuje i dochodzi do jakiś zmian w strukturze kręgosłupa to trzeba się podratować poprzez lepsze podtrzymanie go. A co podtrzymuje kręgosłup? No mocne mięśnie właśnie i to najlepiej jednocześnie i pleców i brzucha. W przypadku brzucha chodzi o te mięśnie głębokie a ćwiczenia z pierwszego filmiku super je prezentują.

  3. GrzegorzK1979

    Czy można wykonywać te ćwiczenia jak już “dysk wypadł” ?

    1. Jak najbardziej. Określenie “wypadnięcie dysku” jest potocznym określeniem wysunięcia krążka międzykręgowego, co jest jednym z objawów zmian dyskopatycznych.

  4. Wykryto u mnie dyskopatię około 10 lat temu a mam niespełna 30. Dokuczliwe schorzenie, pomijając fakt że zmiany chorobowe są dość łagodne. U mnie towarzyszy dyskopatii rwa kulszowa od krążka wysuniętego w lewej części kręgosłupa przez co ból promieniuje do lewej łydki. Ból jakby ukłucie szpilki w bok łydki. Co najlepsze nie wiem nawet, czy ten mój ból jest tak nasilony i dokuczliwy czy mi się wydaje. Od zawsze mam dość niski próg bólu lub jak to się mówi niską tolerancję bólu. Parę lat temu byłem zaskoczony, gdy w badaniach wychodziło że jest to delikatna dyskopatia bo bóle już wtedy były mocne. Czasami w ciągu dnia nie mam dolegliwości, aż tu nagle jak kładę się do łóżka, krążek daje o sobie znać, odczuwam drętwienie i ucisk oraz skurcze łydki. A przechodzi rano kiedy wstaję. Mi częściowo pomagają zabiegi w ramach fizjoterapii tzw. prądy, po nich na pewien czas odczuwam poprawę . Do tego dochodzą ćwiczenia Mackenziego oraz pływanie. Da się z tym żyć, choć jest to ograniczenie i mam wrażenie że z biegiem lat coraz większe. Farmaceutyki nie bardzo mi pomagają. Największą ulgę odczuwam leżąc na plecach, na twardym podłożu z podniesionymi nogami ugiętymi w kolanach, kiedy odcinek lędźwiowy jest “przyklejony” do podłogi, tak że nie można wsadzić dłoni pod plecy.

  5. skokiwarszawa

    Ważne ćwiczenia jak się ją ma, ale też do tych co nie mają – warto ćwiczyć, żeby zapobiegać – bo później już tylko zaleczamy a nie wyleczamy

  6. zalezy w ktora strone ma sie przepukline kregoslupa, u mnie wylewa sie w lewa strone przez co cwiczenia McKenziego moga tylko pogorszyc sytuacje. Co innego jezeli wylewa sie do srodka. Przed jakim kolwiek cwiczeniem zalecam z wlasnego doswiadczenia zrobic sobie rezonans magnetyczny (oczywiscie prywatnie bo na kase chorych nie ma co liczyc, trzeba miec szczescie) i poszukac dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty. W internecie jest mnostwo filmikow i artykulow, dobrze wpierw wiedziec co tak na prawde dolega aby nie pogorszyc stanu. Pozdrawiam

    1. Drogi Yarekk, bardzo często jest tak że przepuklina “wylewa się” jak to napisałeś jednak lewostronnie lub prawostronnie i ból wtedy może promieniować do konkretnej kończyny dolnej. Rzadko dochodzi do sytuacji, że jest ona zlokalizowana dokładnie centralnie. Przynajmniej tak jest wśród osób, z którymi miałem przyjemność rozmawiać a które uskarżały się na tego typu dolegliwość jaką jest dyskopatia. Oczywiście jeśli mówimy o sytuacji skrajnej, gdzie przepuklina zlokalizowana jest w zasadzie tylko po boku warto z pewnością skonsultować się z lekarzem – w zasadzie zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza lub sprawdzonego fizjoterapeuty 🙂 . Natomiast jeśli jest to typowa przepuklina, która ukierunkowuje się asymetrycznie w jedną, bądź drugą stronę można zmodyfikować ćwiczenie przeprostów McKenzie’go tak jak jest to opisane w artykule, tzn. Odchylać się również w danym kierunku (przepuklina lewostronna – przeprost w lewo-tył) . Pozdrawiam

  7. Kręgosłup piersiowy z przepuklinami z z uciskiem na nerwy. Jakie objawy macie z tym związane?

    1. Ból ostry, inny niż odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Mam bóle głowy, jest mi słabo, ból nie do zniesienia bez tabletki, ale po odciążeniu – zmniejsza się. Jestem cała spięta, drętwieją mi ręce nie mogę się wyprostować czuje jakby bolały mnie żebra, nie mogę się obrócić. Towarzyszy mi zwłaszcza w II cz. dnia, rano jedynie “ćmi”.

  8. Mnie jak zaczyna boleć to ból zawsze boli cały kręgosłup a potem boli mnie pod biustem zebra lekarza mówi że to ból opasujący taki ból że ciężko oddać i ma się zawroty głowy. W mostku tak ściska jak przy zawale. Też tak miałam myślałam że zawał mam do kardiologa chodziłam przerażona. Porobiłam wszystkie badania, echo USG Doppler, a później na RM wyszło ze zmarnowany TH i to od tego takie ataki.

  9. Hej. Mam pytanie odnośnie rezonansu. Czy warto wykonać rezonans jeśli we wrześniu miałem wykonana tomografie gdzie stwierdzono wypuklinę l4 l5. I dodatkowo stenozie od l3 do s1. Według fizjoterapeutów bo badaniu problem z moim kręgosłupem nie jest duży ale mimo to ból praktycznie od września nadal dokucza mimo ćwiczeń itp. Czy mri pokaże dużo więcej i będzie w stanie określić co tak naprawdę powoduje ból? Druga kwestia to czy warto dopłacić do badania mri 3.0 tesla. Różnica w cenie około 200zl w porównaniu z 1.5tesla ale czy warto?

    1. Każdy fizjoterapeuta Tobie powie że cokolwiek pokaże MRI nie koniecznie musi być przyczyną bólu. Można skupić się na powiedzmy wypuklinie, która nie będzie powodowała żadnych dolegliwości. Rezonans pokaże dużo więcej I dokładniej. U mnie opis TK I MRI W pewnych kwestiach jest sprzeczny. Nie wiem Z czego to wynika może ktoś źle policzył kręgi. TK to badanie bardziej dla struktury kostnej.

      1. No właśnie TK pokazało wypuklinę, ale też że zmian pourazowych w obrębie krążków nie uwidoczniono. Głównie chodzi mi o to czy TK jest na tyle dokładnym badaniem by rozróżnić wypuklinę od przepukliny i czy jeśli było TK to jest sens robić MRI po pół roku gdy nie widać poprawy?

        1. Ktoś zlecił to badanie Z jakiegoś powodu, prawda? Ogólnie odp to tak I nie. Tak, ponieważ dokładnie zobaczy Pan Co wyjdzie W badaniu MRI, na nie przemawia brak poprawy. Bazując na moim nie mam zmian pourazowych niewielkie przeciążeniowe, ale to normalne w moim wieku zaś u góry napisane brak oznak stenozy na odcinku piersiowym I lędźwiowym, zaś poniżej stenoza. U mnie TK nie pokazało protuzji na Th9-10. W opisie ma Pan, ale tu tez w TK mam przepuklina, w MRI protuzja.

  10. Witajcie, czy spadek wagi komuś pomógł w dyskopatii? Większość osób, lekarze, fizjoterapeuci zalecają dietę, redukcję wagi. Komuś pomogło zrzucenie kilogramów?

    1. Mnie większość lekarzy np. neurochirurg mówią, żebym schudła… ortopeda powiedział, że trochę mogłoby pomoc, ale nie za szybko i nie za dużo, a chirurg bariatra po obejrzeniu wszystkich badań absolutnie odradził i powiedział, że jeśli już chce, to powolutku, max. Kilogram miesięcznie modyfikując dietę i więcej się ruszając, ale absolutnie nie wolno mi chudnąc dużo i szybko, bo kręgosłup się posypie (siadają kręgi, bo osłabną mięśnie i mogę skończyć na wózku, bo 13 lat po menopauzie to już osteoporoza murowana i metabolizm nie ten i raczej będzie gorzej, niż lepiej pod wieloma względami dla mnie.

    2. Cudów nie ma ale wyobraźcie sobie ze każdy kilogram tłuszczu odpowiada torbie kilogramowej cukru wiec jeżeli mamy np. 10 kg nadwagi to, proponuje zarzucić na plecy dziesięć torebek cukru i pochodzić po pokoju. Wtedy można poczuć czy nadwaga wpływa na nasz kręgosłup. To taka moja teoria ale nikomu tego nie narzucam.

    3. No właśnie. Dyskopatie trzeba leczyć lub prowadzić profilaktykę. Ale utrata wagi daje mniejsze obciążenie na ciało jeżeli przyczyna była nadwaga.

    4. Jest takie powiedzenie, że ruch zastąpi każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu. Zacząć ćwiczyć to największe wyzwanie, ale daje najbardziej długotrwałe efekty. Zaczynając od ćwiczeń w odciążeniu, elongujacych kręgosłup, zwiększamy przestrzeń między kręgami, pozwalając na repozycje krążka międzykręgowego. Później ćwiczeniami wzmacniającymi wzmacniamy mięśnie przykręgosłupowe, które stabilizują kręgosłup. W międzyczasie, przy odpowiedniej delikatnej diecie zrzucamy zbędne kilogramy i kręgosłup ma mniejsze obciążenie… Na początek polecam ćwiczenia w wodzie. Pływanie odciąża, wykonuje kręgosłup i wzmacnia mięśnie stabilizujące. Pływanie na grzbiecie. Inne techniki są przeciwwskazane. A jeżeli w ogóle nie umiesz pływać, poszukaj terapeuty Watsu, dzięki któremu Twój kręgosłup wspaniałe się w wodzie zrelaksuje. A później Aquaerobik 🙂

  11. Ja schudłam dyszkę w miesiąc i poczułam się jak młody bóg.a kręgosłup razem z moimi przepuklinami i dyskami siedzącymi jeden na drugim bo żel wypłynął odżył, ćwiczę i odwołałam narażone na późniejszy termin na operacje.

  12. Kochani, muszę obalić mit, który większość osób sugeruje. Zdiagnozowano u mnie wielopoziomową dyskopatię lędźwiowa w 2014 r. W 2014 roku zdiagnozowana została u mnie dyskopatia jw., byłam zmuszona zrezygnować z jakiekolwiek sportu, nie dlatego że tak mi zalecano a dlatego, że miałam ostry stan, który kładł mnie na łopatki. Moja bezczynność trwała po połowy stycznia br. Jako, że w sierpniu tego roku bierzemy ślub kościelny, zdecydowałam się zrobić coś ze sobą, ponieważ zawsze sport był moim dobrym przyjacielem, potrafiłam godzinami trenować jak opętana, trenowałam od sportów walki, po kajakarstwo czy też rugby.
    Odkryłam iż taniec połączony z fitness może pozytywnie wpłynąć na mój kręgosłup, kręgosłup przestaje boleć a Ja mogę cieszyć się aktywnym trybem życia, chciałam dodać iż wykonuję podskoki, skrętoskłony oraz wszystko co jest zakazane przy dyskopatii.
    Morał z tego jest taki, że trzeba uwierzyć nie w chorobę a w siebie samego, należy nauczyć się żyć z chorobą, nie dać się zwariować i nie siedzieć bezczynnie wcinając chipsy przez TV.
    Rozdział z dyskopatią uważam wciąż za otwarty, jednak tym razem to Ja będę dyktowała warunki. 😉

    1. Odkryłam identyczną tożsamość!!! skierowania z terminami operacji w koszu a ja j/w tańczę , gram w tenisa, biegam( jak idę ok 1 km boli, biegnę jest ok!) jeżdżę na rowerze, pływam, np na koncertach tańczę ew podryguje ( jak mało miejsca) itp itd… A i prawie codziennie rozciąganie + ćwiczenia na dużej piłce. Choruje na l5 s1 9 lat, dyskopatia obustronna, było bardzo źle!!!

    2. Genialne odkrycie – w Twoim przypadku . Każdy z nas to indywidualny przypadek . I lepiej nie ogłaszać obalenie mitu bo nie wiadomo jak jutro będzie wyglądało . Ciesz się ze dziś możesz . Zdrowia życzę i wszystkiego dobrego na nowej drodze życia

    3. A moim zdaniem bardzo dobrze, że to napisałaś. Sama miałam napad po ciąży bo wtedy więzadła się rozluźniają, nosi się dziecko itp. Lekarz zrobił prześwietlenie i miałam czekać na rehabilitację. A niestety rehabilitacja na NFZ to w większości fizykoterapia, owszem działa p/zapalnie i łagodzi ból, ale doraźnie. No i oczywiście za kilka miesięcy. A ja nie mogłam się wyprostować. I zaczęłam chodzić na basen, wykonywać terapię McKenziego, ćwiczenia wzmacniające kręgosłup i od 8 lat nie powtórzyło się. Zdecydowanie nie wykonuje żadnych czynności polegających na długotrwałym skłonie w przód (np. mycie głowy nad wanna) bo to od tego się zaczęło. A jak już to z ustabilizowanym odcinkiem lędźwiowym. I warto pisać takie rzeczy… lepiej niż polecać sobie coraz silniejsze leki. Idźcie na basen, zobaczycie, że to od razu przyniesie ulgę… Brak ruchu i ciągłe siedzenie osłabia mięśnie i więzadła przykręgosłupowe i nie ma co utrzymywać krążków na miejscu.

  13. Waldemar-76

    Witam wszystkich mam takie pytanie jakie, i czy powinno się przyjmować dodatkowo witaminy, suplementy diety na dyskopatie poza rehabilitacją i ćwiczeniami w domu jeśli tak to jakie?

    1. Panie Waldku, czy powinno się stosować suplementację? Jeśli rezygnuje Pan z leczenia lekami twardymi, owszem można. Ale czy zadziała i pomoże to wiele zależy od Pańskiego organizmu i odpowiednio dobranych suplementów i witamin. Bywa podobnie jak z lekami przeciwbólowymi, na jednego działa apap na drugiego ketonal a na trzeciego teściowa ? Przede wszystkim należy pamiętać że suplementy oraz witaminy to też leki które stosowane w nieodpowiedni sposób mogą bardziej zaszkodzić niż pomoc. Szczególnie że w celu leczniczym stosuje się je w bardzo dużych dawkach. Jednym z trafnych połączeń jest Witamina D 3 5000 j. m, przyjmowana jednocześnie z magnezem min 500 mg zaliczany jako lek. Jeśli przez kilka bądź kilkanaście dni nie zauważymy pożądanego efektu można dobrać inny zestaw np. Glukozamina 1000 mg z Chondroityna 500mg w jednoczesnym połączeniu z Witaminą B Complex która również jest dostępna jako lek. Kolejnym połączeniem może być kologen z witaminą C lewoskrętną dostępna Również w tabletkach w połączeniu z siarka MSM. Można próbować i być może Panu pomoże. Tylko nie przesadzać bo można szybko rozwalić nerki bądź wątrobę. Pozdrawiam i zdrówka życzę.

      1. Waldemar-76

        Dziękuję za wyczerpującą odp co do leków to póki co nie biorę żadnych leków już od ponad 2 miesięcy bo jestem na urlopie wcześniej tylko wtedy jak naprawdę już bolało i coś ciężkiego musiałem zrobić teraz jeszcze zacząłem rehabilitację i ćwiczenia w domu więc pomyślałem że dodatkowo może witaminy nie zaszkodzą zamiast prochów

  14. Każdy Napisze Co innego. Jasne warto suplementować się ale nie wyleczy ona schorzenia. Weźmy fakt ze ktoś przed urazem nie spożywał suplementów nie można wskazać ze ich brak jest następstwem urazu. Z kolei po kontuzji suplementując się wierzy ze one mu pomogą szybciej dojść do zdrowia Co nie do końca musi być prawda. Mając problem z stawami lekarz polecił mi jeść galaretki głównie wieprzowe. To faktycznie pomogło I Tak samo je spożywam obecnie. Co oczywiście nie rozwiąże mojego problemu choćbym nawet zjadł jej cały wagon. To jeden Z składników całości terapii. Czy się suplementuję odpowiadam Tak 😉

    1. To co Pan napisał wyżej to masło maślane. Inaczej nie da się tego zrozumieć. Żaden suplement, żaden lek, żadna fizjoterapia ani ćwiczenia, żadna operacja nie wyleczy choroby kręgosłupa. Wszystkie metody które wymieniłem mają jedynie na celu złagodzić ból i wspomagać nas w codziennym w miarę możliwości funkcjonowaniu. Na kręgosłup niema tak naprawdę lekarstwa. Jeśli zaczynają się problemy z kręgosłupem musimy przyjąć do wiadomości ze w mniejszym czy większym stopniu stajemy się kalekami do końca życia. Więc osobiście uważam że każdy sposób jest dobry żeby się ratować, oby był skuteczny.

      1. Co za bzdury. Najlepszym rozwiązaniem jest prawidłowe odżywianie ? To co z tabletki, słabo się wchłania a dodatkowo dostarczymy sobie kolejnych dodatków chemicznych. Organizm, w którym coś boli, boryka się już zapewne ze stanami zapalnymi np. w okolicy kręgosłupa czy stawów. Nie należy już mu dokładać tylko go odciążyć… ? A kolagen hmmmmm jak ktoś dysponuje badaniami, które przedstawiają że wchłania się cokolwiek to bardzo poproszę o takie ;))

    2. A jeśli to jest silny stan zapalny w danym obrębie jak np. L5/S1 i zdrowe żywienie, dostarczenie silnych antyoksydantów, witamin minerałów itd.tak jak powinno normalnie być od zawsze a nie jest, i to spowoduje że nasz układ immunologiczny doprowadzi do homeostazy, stan zapalny zostanie zminimalizowany bądź zniknie, bez pomocy syntetyków. To co wtedy? Ja miałem bóle w lędźwiowym od wielu lat, z racji braku pomocy ze strony lekarzy, z racji ciągłej pogoni za pracą, olałem nieco temat i nauczyłem się żyć z bólem, unikać pewnych robót…. Przypadkiem pomogła suplementacja produktami z górnej półki, nie jakieś tam z apteki czy zielarskiego. Odwieczny problem odpuścił i trwa ten stan prawie 4 lata. To jak to jest? A wiem że to po tzw.zdrowej żywności i suplach bo odstawiłem przeciwbólowe, nie było ćwiczeń, bieganie sobie musiałem odpuścić bo już się nie dało. Trudny temat bo sam nie do końca umiem to wyjaśnić, ale jest faktem. Ilu ludzi mogłoby też tego spróbować? Być może problem jest bardziej błachy niż się wydaje lekarzom? Medycyna nadal nie poznała wszystkich tajników ludzkiego ciała….

  15. Kochane kobietki które mają dyskopatię odcinka l4-/5 i l5-s1 powiedzcie mi jak przebiegała wam ciąża. Czy bardzo się nasiliły bóle? Jak poród? Mam dużo obaw

    1. O właśnie…o to samo bym zapytała?? Mnie już zapowiedzieli że CC. Też mam dyskopatie l4l5 i l5s1. Kość krzyżowa mnie boli…Ale podobno wszystko się tam formułuje teraz. Bo chodzę co miesiąc do osteopaty. Cały czas mam przekrzywioną miednice.

    2. Obecnie 36+4 i jak na razie wszystko w porządku. Tylko ze ja miałam w 2015 usuwana dyskopatie operacyjnie odcinka L4-L5.

  16. Witam dyskopatów l4-l5 i l5-s1. Mam pytanko…. Czy zauważyliście u siebie takie dziwne uczucie drętwienie tylko na wysokości biodra? Bez boli, bez mrowienia tylko takie smyrające lekkie drętwienie, lekki zanik czucia tylko na wysokości kości biodrowej ? Ani niżej Ani wyżej…I o różnych częstotliwościach. Głównie przy leżeniu lub siedzeniu. Nie wiem czy to od biodra czy od kręgosłupa..?? Mieliście coś podobnego??

    1. Jeżeli biodro to ból może być umiejscowiony w pachwinie. Proponuję udać się do lekarza na diagnozę

    2. Ela-Zgierz

      Obstawiam Th12. Ten krąg rzutuje na ból, drętwienie na talerzu biodrowym. Zobacz na przebieg nerwów w anatomicznym przekroju. Idealnie. Miałam te same objawy.

      1. W jaki sposób Pani Elu? Znam przebieg nerwów, sam krąg ma się nijak do tych dolegliwości. Jeśli już to w dysfunkcji może być zarowno krag wyżej jak i niżej względem sąsiadującego. Pozatym Jak prześledzisz anatomię to zobaczysz ze nerwy odpowiadające za unerwuenie tego obszaru wychodzą w większej ilości segmentów niż t12/l1. Po trzecie nie splycajcie każdego problemu do kręgosłupa. Kolejna sprawa jest to ze diagnostyka i obstawianie jak w ruletce jest conajmniej nie na miejscu biorąc pod uwagę ze jest to internetowa diagnoza

      2. Janku dlatego zapytałam komentujących czy ktoś z tu obecnych ma lub miał takie dziwne objawy na skórze.. bo to tak jakby ktoś znieczulenie wbił w skórę biodra.. mam zrobione wszystkie rezonanse. Th mam ok. W LS mam protruzje na l4l5 i wypuklinę mala na l5s1. Stąd połączyłam to z kręgosłupem… Ale moja osteopata mówi że może to też być kwestią naczyniowa… tym bardziej że zaobserwowałam objaw odkąd biorę clexane w brzuch bo jestem w ciąży.

      3. Jeśli chodzisz do osteopaty powinien z powodzeniem ogarnąć problem i na pewno uświadomi Ci ze MRI i TK to badanie dodatkowe a nie główne, na którym się opiera całe leczenie jeśli nie ma ku niemu P/wskazań. Z ciekawości z jakiego powodu clexane w ciąży bierzesz ?

        1. Janku jestem po poronieniu i lekarka włączyła profilaktycznie aby zapewnić dobre przepływy i aby nie doszło do mikrozakrzepów, przez które może być obumarcie ciąży.

          1. Ok, rozumiem i współczuję. Dzięki za informację.

  17. Witam, od jakiegoś czasu mam rwę kulszową prawostronną (do łydki). Chciałbym wykonywać jakieś proste ćwiczenia. Nie wiem tylko, czy powinienem wykonywać ćwiczenia zgięciowe czy przeprosty. Nie boli lub mniej boli gdy leżę na plecach z poduszką pod szyją i głową, gdy leżę na boku w pozycji embrionalnej.Najbardziej boli gdy stoję nieruchomo, nadto ostry ból łapie po przejściu nawet niewielkiego odcinka, wtedy muszę usiąść lub położyć się. W przypadku siedzenia bywa różnie, zależnie od pozycji, ale zasadniczo ciężko jest mi siedzieć. Nie mogę stojąc odgiąć się do tyłu (duży, nagły ból), nawet leżenie na brzuchu z rękami wzdłuż tułowia daje dolegliwości bólowe.

    Wynik MR:
    Badanie kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencjach frFSE T2, FSE T1, STlR, w płaszczyznach
    popźeczny§h i stzałkowych.
    Dane ze skierowania: Dolegl.bólowe z promieniowaniem prawostr,
    SPłycona lordoza kręgosłupa lędżwiowego.
    – Centralno-prawostronna pzepuklina krĘka L5/S,l zwęza światło kanału kręgowego o ok.’lOmm,wypełnia
    zachyłek boczny kanału,redukuje światło kanału do wym,a_p wyno§zącogo ok.6mm.
    – Centralna wypuklina krążka L3lL4 ałlęża światło kanału kręgowego o ok.3,8mm,spłyca zachyłki boczne
    kanału,redukuje światło kanału do wym,a-p wynoszącego ok,l3mm.
    Niewielkie uwypuklenia krązków międzykręgowych L3/L4 i Th1l/Th12 zwężająświatło kanału po ok.1,5_2mm
    bez widocznego ucis ku stru ktu r ne rwowych wewnątzka nałowych,
    Minimalne modelowanie prawych kozeni n.rdzeniowych w poziomie otworów międzykręgowych na wysokości
    L4lL5 i Ls/S1.
    De hyd ratacja zwyrod n. ww. krąż ków m iędzykręg owych.
    Zmiany avyrod n. w stawach międzywyrostkowych.
    Sygnał ze stożka końcowego prawidłowy.

    Pozdrawiam. Mateusz

  18. Bardzo proszę o komentarz do mojego stanu zdrowia. Mam przerwany pierścień włóknisty dysku zajmujący lewy zachyłek kanału na poziomie L5-s1. Od 11 tygodni oszczędzam się głównie leżąc, bo na początku i tak nie mogłam ustać na nogach. Teraz jestem na etapie chodzenia, stania, mycia głowy i suszenia – wszystko to bez bólu. Mój osteopata zaleca aby ćwiczenia na dtabilizację kręgosłupa włączyć po ustaniu bólu. Zaleca mi chodzenie. Nie będę wspominać, że oczywiście dostałam skierowanie na operację, bo to oczywiste. Przez pierwsze tygodnie podawałam się tylko masażom rozluźniającym kręgosłup. Proces leczenia idzie bardzo wolno, ale wreszcie nogę chodzić i są dni bez bólu. Chciałam tylko dopytać: czy według autora artykułu mogę już na tym etapie wykonywać proponowane ćwiczenia? Pozdrawiam wszystkich i życzę cierpliwości.

  19. Ja już prawie 10 lat żyje z dyskopatią (pojedyncza wypuklina w odcinku lędźwiowym) ale na szczęście nie pogarsza się. Jest stabilnie właśnie dzięki ćwiczeniom zapobiegawczym, rozciąganie, przeprosiny, ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha w szczególności głębokie. Udało mi się to opanować na szczęście, oby tylko nigdy nie postępowało i nie było gorzej.

  20. Witam,
    rezonans ani zdjęcia nie wzkazały u mnie zmian zwyrodnieniowych. Jednak od ok. 2 lat cyklicznie nocne bóle pleców, kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz żeber. Po kilkunastu minutach rano po rozruszaniu jest już ok. Czasami leżąc w łóżku na poduszce i czytając książke drątwiały mi lekko przedramiona. Ostatnia diagnoza, artretyzm ale leki nie pomagaja i sam już nie wiem. Co tu jeszcye sprawdzić? Od 10 lat 8h za biurkiem i 2h dojazd autem dziennie. Biegam, cwicze karate ale plery spięte i obolałe. Pozdrawiam

  21. Od tych przeprostów to ja czuję, że rozwaliłbym kręgosłup do końca. Właśnie od wygięć w tył mam problem i z lędźwiowo krzyżowym i z piersiowym (dyskopatia). Także uważajcie. Ćwiczenia izometryczne spoko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *