ergonomiczne krzesło biurowe

Fotel biurowy na chory kręgosłup. Jaki fotel ergonomiczny wybrać ?

Fotel biurowy na chory kręgosłup. Jaki fotel ergonomiczny wybrać ?
4.1 (81.74%) 23 głos[ów]

Osoby cierpiące na choroby związane ze zmianami degeneracyjnymi krążków międzykręgowych, takimi jak przepuklina kręgosłupa lub rwa kulszowa często narzekają na ból pleców, który nasila się podczas siedzenia. Co zrobić jeżeli ze względu na rodzaj wykonywanej pracy musimy przebywać w pozycji siedzącej  często przez wiele godzin? Jak zminimalizować negatywne skutki siedzenia i chronić nasz kręgosłup? Na początek zadbajmy o nasze narzędzie pracy – czyli dobrze dobrane ergonomiczne krzesło biurowe. W tym artykule odpowiemy na pytanie na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę wybierając fotel biurowy na chory kręgosłup.

Spis treści: (klikalny)

Siedzenie wydaje się nam jedną z najwygodniejszych pozycji – pracujemy, odpoczywamy, a także przemieszczamy się najczęściej  przebywając w pozycji siedzącej. Rzeczywiście, siedząc dajemy odpocząć mięśniom, jednak jednocześnie mocno obciążamy nasz kręgosłup. Podczas siedzenia najbardziej obciążony  jest lędźwiowy odcinek kręgosłupa – ucisk na krążki międzykręgowe w tym odcinku wynosi średnio 140 kg. Nic dziwnego, że ostatnimi czasy schorzenia kręgosłupa to prawdziwa plaga i nawet bardzo młodzi ludzie skarżą się na bóle pleców. Aby zmniejszyć obciążenie poszczególnych kręgów kręgosłupa  należy stosować fotel ergonomiczny i pamiętać o prawidłowej, skorygowanej pozycji kręgosłupa podczas siedzenia.

Fotel biurowy na chory kręgosłup – na co zwrócić uwagę?

Niewiele osób przykłada należytą uwagę przy zakupie fotela biurowego.  Często ze względu na pozorną oszczędność wybieramy tanie krzesło będące akurat w promocji. Co gorsze wiele osób zupełnie nie wie czym kierować się przy wyborze. Ergonomiczne krzesło często mylone jest z tzw. fotelem prezesa, w którym można zapaść się niczym na kanapie. Wiele osób daje nabrać się też na krzesła wyróżniające się wyszukanym designem, które jednak poza ciekawym wyglądem nie oferują nic ponadto. Dobre, ergonomiczne krzesła biurowe ze względu na małą popularność rzadko możemy znaleźć na wystawach sklepowych, gdzie najczęściej znajdują się produkty, które sprzedają się najczęściej – czyli tanie, standardowe krzesła lub wyżej przytoczony „fotel prezesa”. Jakie cechy w takim razie powinno spełniać krzesło ergonomiczne ? Najlepiej zobrazuje to poniższe zestawienie:

fotel biurowy na chory kręgosłup

Ergonomiczne krzesło biurowe Standardowe krzesło
Dobrze wyprofilowane siedzisko i oparcie pomagają w utrzymaniu właściwej postawy ciała. Proste oparcie i siedzisko nie dopasowane do anatomicznej budowy ciała.
Wyposażone są w szereg regulacji umożliwiających dostosowanie krzesła do sylwetki – m.in. regulacja podparcia lędźwiowego, regulację wysokości oparcia. Najczęściej posiadają jedynie standardowe ustawienie wysokości krzesła i regulację odchylenia oparcia.
Najwyższej jakości krzesła biurowe posiadają także regulację głębokości siedziska, która zapewnia odpowiednie dopasowanie krzesła do wzrostu użytkownika oraz regulację pochylenia siedziska, która umożliwia bardziej naturalne wyprofilowanie miednicy. Często w celach marketingowych w krzesłach stosuje się tanie mechanizmy umożliwiające odchylanie siedziska wraz z podstawą – funkcja nie poprawia ergonomii, a często wręcz zwiększa obciążenie na krążki międzykręgowe podczas siedzenia.
Odpowiedni profil na wysokości lędźwiowego odcinka kręgosłupa – tzw. klin lędźwiowy, który zapewni naturalną lordozę kręgosłupa. Brak właściwego profilu lub za małe i źle wyprofilowane kliny lędźwiowe, nie zapewniające właściwej postawy.
Dobrze zaprojektowane ergonomiczne krzesło biurowe posiada przemyślaną konstrukcję, a nad jej rozwojem pracuję sztab specjalistów. W ich konstrukcji można odnaleźć specjalistyczne systemy mające za zadanie odpowiednie podtrzymywanie kręgosłupa na całej jego długości. Fabryki produkujące krzesła tanim kosztem nie posiadają działu rozwoju produktu. Ich produkty nie przechodzą także testów jakości, przez co często można trafić na wadliwe egzemplarze. Co niektórzy producenci podpatrują i „pożyczają” rozwiązania od konkurencji – jedni z lepszym, a inni z gorszym skutkiem.
Dobre krzesło powinno zapewniać przede wszystkim pewne podparcie dla naszego ciała. Musi mieć mocną, wytrzymałą konstrukcję, stabilne siedzisko i pewne oparcie. Renomowani producenci stosują wysokiej jakości materiały i mechanizmy służące do regulacji, dzięki czemu rzadziej zdarzają się awarie. Kiepskie wykonanie i słaba jakość materiałów wykorzystanych  do produkcji skutkuje szybkim zużyciem standardowego krzesła. Często po krótkim czasie od zakupu pojawiają się usterki. Najczęstsze to zjeżdżający mechanizm do ustawiania wysokości, luźne, niestabilne, bujające się na boki siedzisko i oparcie, nie działająca blokada odchylenia oparcia. Zdarzają się też krzesła, których siedziska wyginają się w jakąś stronę powodując, że siedzimy w wygiętej, nienaturalnej pozycji.
Ergonomiczne krzesło musi być dobrze dopasowane do wzrostu i nie może być zbyt głębokie, ani zbyt płytkie. Powinniśmy być w stanie usiąść tak, aby dolna część pleców była dosunięta do oparcia. Dobrzy producenci w swoich krzesłach stosują regulację głębokości siedziska lub posiadają w ofercie krzesła dopasowane do konkretnego wzrostu. Częstym błędem jest wybieranie krzeseł nie dopasowanych do wzrostu, które mają źle dobraną głębokość siedziska, przez co  wielogodzinne utrzymanie prawidłowej postawy jest praktycznie niemożliwe.

Podsumowując  największą i często jedyną zaletą standardowego krzesła biurowego kupionego w supermarkecie jest jego atrakcyjna cena. Tylko czy warto oszczędzać na zakupie krzesła biurowego?  Zastanów się jak długo będziesz siedzieć na tym krześle w ciągu dnia? Jeżeli będzie to poniżej 2 godzin dziennie to może faktycznie obejdzie się bez super ergonomicznego krzesła. Jednak nawet w tym przypadku nie warto decydować się na najtańsze rozwiązanie, bo niska cena zawsze będzie wiązać się ze słabym wykonaniem, gorszą jakością materiałów i częstszą awaryjnością. Zawsze też zwracaj uwagę na to, aby krzesło było dopasowane do Twojego wzrostu.
Zobacz też film przedstawiający w jakie ustawienia i regulację powinno być wyposażone krzesło ergonomiczne do długotrwałego siedzenia – na przykładzie fotela ergonomicznego Kulik System Business

Jaki fotel ergonomiczny do 400 zł ?

W cenie do 400 zł ciężko znaleźć na prawdę ergonomiczne krzesło biurowe. Oczywiście na popularnych portalach aukcyjnych wielu sprzedawców reklamuje swoje krzesła jako ergonomiczne – ale jeżeli przyjrzymy się im bliżej okazuje się, że z ergonomią mają niewiele wspólnego. Większość krzeseł biurowych z tej grupy cenowej posiada jedynie podstawowe regulacje – regulacje wysokości siedziska i odchylenia oparcia oraz funkcje swobodnego kołysania się. Nieliczne fotele z tej grupy posiadają profile lędźwiowe, które jednak najczęściej są zbyt małe i nie zapewniają prawidłowej postawy podczas siedzenia. Jeżeli potrzebujesz krzesła biurowego, na którym będziesz siedział od 2 do 5 godzin dziennie to poszukaj modelu, który spełnia przynajmniej następujące  warunki: posiada mocną, wytrzymałą konstrukcję, stabilne siedzisko i zapewnia pewne oparcie. Dodatkowym atutem będzie zintegrowany klin lędźwiowy –  w przypadku jego braku należy zainwestować jeszcze w specjalistyczną podpórkę lędźwiową.

Osoby, które na krześle biurowym spędzają ponad 5 godzin dziennie nie powinny oszczędzać na jego zakupie. W tym przypadku warto wybrać najlepsze krzesło, na które pozwala Twój budżet, spełniające jak najwięcej cech ergonomicznego krzesła przedstawionych w powyższym zestawianiu. Ergonomiczne krzesła biurowe są zaprojektowane tak, aby  wspomagać użytkownika w przyjmowaniu prawidłowej postawy w trakcie siedzenia. Dobre fotel biurowy niejako wymusza właściwe ułożenie kręgosłupa, zmniejszając obciążenie na wszystkich jego odcinkach.

Krzesło biurowe dla chorego kręgosłupa do 700 zł

W stosunkowo niewielkiej cenie do 700 zł można już odnaleźć krzesła zapewniające niezłą ergonomię. W tej grupie cenowej można już znaleźć doskonałe krzesło medyczne Kulik-System Classic. Jeżeli ze względu na charakter wykonywanej pracy przebywasz w pozycji siedzącej nierzadko 8-12 godzin w ciągu doby, szczególnie powinieneś zadbać o dobrze dobrane ergonomiczne krzesło. Podobnie osoby cierpiące już z powodu schorzeń kręgosłupa, które w przeszłości miały już epizod ostrego bólu pleców spowodowanego rwą kulszową, lumbago czy zapaleniem korzonków.

Fotel dla osób z problemami kręgosłupa w cenie do 1500 zł

W tej grupie cenowej mamy już spory wybór krzeseł ergonomicznych. Na szczególną uwagę zasługują wyższe modele krzeseł Kulik System – takie jak Business i Elegance – spełniają one wszystkie cechy ergonomicznego krzesła, a dodatkowo posiadają opatentowany system zdrowego siedzenia i są zarejestrowane jako WYRÓB MEDYCZNY.

krzesło ergonomiczne Kulik System krzesło ortopedyczne krzesło medyczne
Niestety często pracodawcy oszczędzają na wyposażeniu biura i jesteśmy  zmuszeni do siedzenia na nieprzystosowanym do wielogodzinnej pracy krześle biurowym. W takim przypadku warto poprosić pracodawcę o zakup nowego fotela biurowego. Co jeżeli nasz pracodawca nie będzie skłonny do nowych wydatków?  W takim przypadku najlepiej samemu pokryć koszty zakupu krzesła. Taka inwestycja na pewno się opłaci – zawsze taniej jest zapobiegać niż później płacić krocie na zabiegi u fizjoterapeutów i masażystów. Zadbaj o swoją ergonomię już teraz, by uniknąć tak powszechnych obecnie schorzeń kręgosłupa wynikających z deformacji w obrębie krążków międzykręgowych. Jeśli natomiast jesteś rodzicem dziecka w wieku szkolnym klikając w poniższy link dowiesz się jakie krzesło dla dziecka do biurka najlepiej wybrać.

Zobacz też film przedstawiający zaawansowane krzesło ergonomiczne do całodziennej pracy, wyposażone w szereg mechanizmów dostosowawczych oraz dodatkowo w regulowany zagłówek – na przykładzie fotela ergonomicznego Kulik System Elegance.

Tags:
Categories:

Posted by Daniel

9 Komentarze

 1. Avatar

  Dobrej jakości ergonomiczne krzesło to podstawa pracy w biurze w ogóle. Bez tego ani rusz. Jak siedzisz przed kompem 8 czy więcej godzin dziennie to spróbuj wysiedzieć na jakimś gniocie. Ból pleców prędzej czy później da o sobie znać. Ja używam krzesła Kulik system. Podstawowy model ale daje radę. Siedzę na nim już 2 lata i jest okej. Wcześniej siedziałem na jakimś nonameowym i używałem takiej nakładki pod lędźwie i nawet coś tam dawało, ale nie było takiego efektu.

 2. Avatar

  Nigdy nie zwracałem zbytniej uwagi na krzesło do komputera, do tego garbiłem sięna krześle, albo wykładałem się na nim jak na kanapie i korzonki dały znać o sobie. Teraz już pilmuję się, żeby siedzieć wyprostowanym ale i tak przy długim siedzeniu plecy są sztywne i bolą.

 3. Avatar

  Przed miesiącem kupiłem tutaj fotel biurowy Kulik System Classic i jestem bardzo zadowolony z zakupu. Gdzie indziej kazali mi czekać 30 dni na dostawę – a tutaj dostałem krzesło od ręki. Krzesło biurowe dobre dla kręgosłupa, dużo lepsze od tych które do tej pory używałem. Polecam dla osób z dyskopatią lędźwiową, które szukają dobre krzesło do komputera.

 4. Avatar

  Dzień dobry. Mam pytanie. Od niedawna pracuję w domu i muszę sobie kupić fotel obrotowy (na razie musi mi wystarczać zwykłe krzesło). Mam problemy z kręgosłupem i mimo przerw, po pracy plecy mnie bolą. Na rtg wyszło, że mam rotoskoliozę. Niestety, wizyta u lekarza rehabilitacji NFZ została odłożona i póki co, nie mogę iść do specjalisty, żeby moje plecy obejrzał.
  Chciałam kupić to krzesło ergonomiczne Kulik, ale na stronie, z której chciałam zamówić, znalazłam następującą informację:
  „Przeciwwskazania:

  skolioza patologiczna,
  skolioza strukturalna trzeciego stopnia,
  zniesiona kifoza odcinka piersiowego,
  powiększona lordoza odcinka lędźwiowego.

  W przypadku innych schorzeń lub wątpliwości zalecana konsultacja z lekarzem lub chiropraktykiem.”
  Również na forach internetowych znalazłam posty, w których ludzie pisali, że lekarz odradził im ten fotel ze względu na problemy z kręgosłupem.
  Czy mogłabym prosić o Pańskie zdanie w tej sprawie?
  Dziękuję i pozdrawiam.

  • Avatar

   Prawdą jest że fotele Kulik System nie są zalecane osobom że skoliozą patologiczną oraz skoliozą strukturalną 3 stopnia. Są to skoliozy które są perzeciwskazaniem co do korzystania z takiego fotela. Co do Pani przypadku to jak głęboka jest Pani skoliozą powinien ocenić Pani lekarz. Najlepiej ortopeda lub licencjonowany fizjoterapeuta po obejrzeniu wyników badań. Pozdrawiam

 5. Avatar

  Witam, jestem po operacji kręgosłupa od dziecka mam skoliozę w najwyższej progresji osiągneła 60 stopni obecnie mam ok 15 stopni ale mam dyskopatię odcinka lędźwiowego i szyjnego oraz stenozę w odcinku szyjnym. Potrzebuję kupić krzesło do pracy biurowej i naprawdę nie wiem które wybrać. Proszę o pomoc. Dziękuję.

  • Avatar

   Witamy. Skolioza patologiczna oraz skoliozą strukturalną trzeciego stopnia są schorzeniami które są przeciwwskazaniem do stosowania krzesła Kulik System według zaleceń producenta. Pozdrawiamy

 6. Avatar

  Witam. Wyczytałem w jakimś sklepie, że właśnie Kulik-System Classic nie jest zalecany dla osób wyższych, niż 170 cm, ponieważ oparcie nie jest regulowane na odpowiedni dal wysokich osób poziomie. Czy to jest prawda?

  • Avatar

   Dziękujemy za pytanie. Z naszego doświadczenia z klientami wynika że z krzeseł Kulik System mogą korzystać osoby niższe ok. 150 cm jak również wyższe ok. 185 cm. Krzesła Kulik System są personalizowane pod wzrost. W naszym formularzu zamówienia jest pole w którym się zaznacza swój wzrost. Natomiast my zajmujemy się resztą. Pozdrawiam

Podziel się swoimi doświadczeniami - napisz komentarz

Proszę wprowadzić treść komentarza.
Proszę wprowadzić swoje imię.
Proszę wprowadzić swój adres email.
Prodzę podać prawidłowy adres enail.