Częstym problemem osób, które przeszły atak rwy kulszowej czy lumbago jest nasilający się ból pleców podczas siedzenia. Problem ten jest na tyle poważny, że niekiedy uniemożliwia on osobom wykonującym pracę siedzącą powrót do codziennej aktywności zawodowej wydłużając czas przebywania na zwolnieniu lekarskim. Podobne dolegliwości, czyli nasilający się ból przy siedzeniu mogą odczuwać także osoby z dyskopatią w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Wiele osób ignoruje sygnał ostrzegawczy swojego organizmu i wspomagając się lekami przeciwbólowymi zmusza się do przebywania w pozycji siedzącej. Niestety wielogodzinne przyjmowanie wymuszonej statycznej pozycji ciała tylko nasila problem i może być przyczyną nawrotu rwy kulszowej. Aby zmniejszyć przeciążenia jakim jest poddawany nasz kręgosłup w trakcie siedzenia bardzo istotne jest przyjęcie właściwej postawy – o czym już pisaliśmy w artykule pt. “Rwa kulszowa a prawidłowe siedzenie”. Jednak czasami samo przestrzegania zasad prawidłowego siedzenia nie wystarczy – wówczas z pomocą może przyjść klękosiad.
Co to jest klękosiad?
Klękosiad, inaczej nazywany klęcznikiem lub krzesłem rehabilitacyjnym to doskonały sposób na ból pojawiający się podczas siedzenia. Konstrukcja tego ciągle rzadko spotykanego w Polsce mebla pochodzi ze Skandynawii, gdzie propaguje się zdrowy styl życia. Jak sama nazwa wskazuje klękosiad jest meblem, który umożliwia przebywanie w pozycji pośredniej między klęczeniem a siedzeniem. Wiele osób pewnie kojarzy to urządzenie z klęcznikiem / spowiednikiem kościelnym, jednak pomimo tej samej nazwy istnieje bardzo duża różnica pomiędzy tymi sprzętami. Klęcznik rehabilitacyjny poza miękkim oparciem dla kolan wyposażony jest również w siedzisko pochylone ku przodowi pod kątem około 30 stopni.
Cecha ta jest podstawową zaletą klękosiadów – pochylone siedzisko wymusza od użytkownika przyjęcie prawidłowej postawy ciała i automatycznie pozycjonuje miednicę. Dzięki zastosowaniu klękosiadu pozycja ciała podczas siedzenia jest bardziej naturalna, miednica jest ustawiona podobnie jak podczas stania, przez co uzyskuje się prawidłowy kształt lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Klęcznik stwarza poczucie komfortu dla pleców, a siedzenie na nim jest bardzo naturalne. Ponadto przebywanie w pozycji klęcząco-siedzącej angażuje mięśnie grzbietu do utrzymania pozycji wyprostowanej, dzięki czemu poprawia kondycję mięśni odpowiedzialnych za prawidłową sylwetkę.
Do zalet klękosiadu należy wymienić także:
- Ma działanie rehabilitacyjne, ćwiczenia na klęczniku polegające na napinaniu mięśni brzucha oraz jednoczesnym pogłębianiu lordozy lędźwiowej kręgosłupa może przyśpieszyć rekonwalescencje i pełny powrót do zdrowia w trakcie ataku rwy kulszowej.
- Wygodne, miękkie siedzisko i oparcie dla kolan sprzyjają przyjmowaniu przez użytkownika pozycji wyprostowanej z fizjologiczną lordozą kręgosłupa lędźwiowego.
- Przeciwdziała on przyjmowaniu niedbałej, zgarbionej pozycji ciała.
- Zdrowa pozycja ciała uzyskiwana jest naturalnie i bez wysiłku.
- Klęcznik posiadają zazwyczaj regulację wysokości i wbudowane kółka, które ułatwiają jego przemieszczanie.
- Niewielkie waga i rozmiary sprawia, że zmieści się pod każdym biurkiem.
Klękosiad opinie
Jak widać lista zalet klękosiadów jest długa – należy jednak pamiętać, że jak każdy inny sprzęt – również klękosiad ma też swoje wady i ograniczenia. W Internecie można trafić na negatywne opinie zawiedzionych osób, które dokonały zakupu klęcznika w przeświadczeniu, że wymienią na niego swoje stare, wysłużone krzesło do komputera. Tymczasem klękosiad jest sprzętem profilaktyczno – rehabilitacyjnym, który z założenia nie jest przeznaczony do długotrwałego używania – dlatego nie może on całkiem zastąpić tradycyjnego krzesła biurowego. Długotrwałe używanie klękosiadu może powodować wrażenie dyskomfortu i zmęczenia. Uczucie dyskomfortu dotyka najbardziej kolana i golenie ponieważ to na nie przenoszona jest spora część ciężaru ciała.
Jeśli zaciekawił Cię temat klękosiadów i chciałbys dowiedzieś sie więcej na temat różnych typów klękosiadów oraz ich funkcji przeczytaj nasz poradnik: Klękosiad biurowy – rodzaje i przeznaczenie.
Odczuwasz ból podczas siedzenia ? Wypróbuj klękosiad!
Nie zmienia to jednak faktu, że klękosiad używany zgodnie z zaleceniami – czyli na przemiennie z krzesłem biurowym – naprawdę zwiększa komfort pracy osób cierpiących z powodu bólu pleców. Zaleca się używać go nie dłużej niż 2 do 4 godzin bez przerwy. Jest doskonałą odskocznią od tradycyjnego krzesła – umożliwia obolałym plecom zmianę pozycji i odpoczynek w przyjaznej dla kręgosłupa pozycji. Pozwala na „wyprostowanie kości” bez konieczności odrywania się od pracy, dodatkowo powoduje poprawę kondycji mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę i sylwetkę. Klękosiad może być prawdziwym zbawieniem dla osób, które spędzają dużo czasu w biurze, przed komputerem. Szczególnie docenią go osoby, które przeszły atak rwy kulszowej spowodowany przez przepuklinę krążka międzykręgowego i odczuwają nasilający się ból podczas siedzenia. W niektórych przypadkach dopiero zastosowanie klękosiadu pozwoli na odzyskanie równowagi przeciążonego od pracy siedzącej kręgosłupa i wyeliminuje uciążliwy, przeszkadzający w codziennej pracy ból pleców.
Zobacz klękosiady w naszej ofercie: klękosiad sklep.
Korzystałem z klękosiadu i powiem że faktycznie pomaga przy bólach lędźwiowych, ale trzeba pilnować postawy podczas siedzenia. Sam klękosiad już trochę wymusza prawidłową postawę przez obniżoną pozycję nóg, ale siedząc trzeba się przy tym trochę pilnować.
Parę lat temu był boom na klękosiad, reklamowano go jako dobre profilaktyczne siedzisko przy bólach kręgosłupa. Podobno nawet do firm z branży IT masowo je kupowano dla pracowników ze względu na długie przesiadywanie przed komputerem. Swoją drogą ciekawy zamiennik dla krzesła biurowego, tylko nie siedziałbym na nim dłużej niż pół godziny do godziny jednorazowo właśnie ze względu na kolana. Później przesiadka z powrotem na krzesło ;]
Koniecznie muszę to wypróbować, bo moja praca siedząca daje o sobie znać 🙂
Na początku jak trafiłem pierwszy raz na klękosiad szukając czegoś do pracy siedzącej na ból kręgosłupa to myślałem że to jakiś klęcznik do modlenia się w pracy żeby szybciej fajrant nastąpił. Zainteresowało mnie co to za dziwne siedzisko, ale kiedy już posiedziałem na nim to wiem o co chodzi, skuteczne jest.