Shopping Cart
Poduszka lędźwiowa Spina-Bac. Szwedzki korektor postawy siedzącej

Poduszka lędźwiowa Spina-Bac – korektor postawy siedzącej.

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

W poniższym artykule dowiedzą się Państwo czym jest szwedzka poduszka Spina-Bac, jaki jest jej wpływ na kręgosłup oraz jakie znajduje zastosowanie w profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Poznają Państwo jego funkcjonalność: możliwe sposoby zastosowania w życiu codziennym oraz mechanizm regulacji. Objaśniona zostanie również funkcjonalność anatomiczna dla ciała ludzkiego i wpływ na ergonomię siedzenia.

Choć produkt, który przywędrował do nas ze Szwecji, znany jest już na rynku od kilkunastu lat, to będąc bardziej rozpowszechnionym na “Zachodzie” dopiero teraz zaczyna zyskiwać popularność na polskim rynku. Jeśli są Państwo ciekawi czym jest poduszka Spina-Bac i jakie jest jest zastosowanie to zapraszamy do lektury!

Spina-Back – wszechstronna poduszka lędźwiowa

Spina-Bac to nietypowy produkt – jedyny w swoim rodzaju. To połączenie regulowanej poduszki lędźwiowej i korektora postawy siedzącej. Pochodzi ze Szwecji, gdzie Spina-Bac został wynaleziony przez zespół fizjoterapeutów. Poduszka ta służy do zapewnienia właściwej postawy siedzącej i wspiera kręgosłup lędźwiowy podczas siedzenia. Jest ona bardzo lekka i nie zajmuje wiele miejsca, co umożliwia swobodne przenoszenie w zasadzie w dowolne miejsce. Jest zatem produktem bardzo mobilnym, co pozwala nam poprawić komfort i ergonomię siedzenia w zasadzie zawsze i wszędzie.

Zastosowanie poduszki Spina-Bac

Nie mamy możliwości zabrania swojego ulubionego fotela ergonomicznego wszędzie gdzie się udajemy, ani przetransportowania go w miejsce fotela samochodowego. Poduszka Spina-Bac nam to umożliwia. Pozwala ona na dostosowanie każdego siedziska na bardziej przyjazne dla naszego kręgosłupa lędźwiowego. Można je stosować zarówno w biurze podczas pracy, w domu podczas odpoczynku i oglądania telewizji w fotelu czy na sofie. Sprawdzi się również jako nakładka na fotel samochodowy podczas krótkich i długich podróży. Ze względu na nieduże rozmiary i znikomą wagę staje się produktem bardzo uniwersalnym w zastosowaniu i nieporównywalnym z żadnym innym dostępnym na rynku.

Spina-Bac – regulowany korektor lędźwiowy

Poduszka Spina-Bac posiada wewnętrzną regulację, co pozwala dopasować się do wzrostu użytkownika oraz jego specyficznej anatomii i preferencji. Spina-Bac ma wewnętrzną regulację dla odcinka lędźwiowego. Opiera się ona na regulacji poziomu wygięcia dla łuku lędźwiowego na dwóch poziomach: dla bardziej płaskiego oraz bardziej wygiętego. Posiada również trójstopniową regulację wysokości wygięcia dla odcinka lędźwiowego: od najniższej do najwyższej.

Budowa zewnętrzna poduszki Spina-Bac

Budowa poduszki Spina-Bac opiera się na korpusie poduszki z tworzywa sztucznego stanowiącego jej tylna ścianę. Te “plecy” poduszki pokryto ekoskórą dla miłego odczucia oraz estetycznego wyglądu. Z przodu natomiast poduszki, część mającą kontakt z plecami wypełniono pianką wysokoelastyczną dla większego komfortu oraz obszyto przyjemną w dotyku i trwałą tapicerką materiałową.

Wewnętrzna regulacja poduszki Spina-Bac

W środku natomiast poduszka lędźwiowa Spina-Bac posiada wewnętrzną konstrukcję opierającą się na wielu listwach stalowych oraz szkielecie z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Właśnie ten szkielet odpowiada za możliwość regulacji. Regulacja ta odbywa się za pomocą poprzecznej beleczki o zmiennej wysokości zamocowania. Można ją umieścić na najlepszej dla siebie, jednej z trzech, wybranej wysokości. Dodatkowo beleczka ta ma owalny kształt, dzięki czemu przekręcając ją o 90 stopni mamy możliwość zmiany wypukłości poduszki Spina-Bac.

Personalizowana poduszka lędźwiowa

Wewnętrzna konstrukcja poduszki Spina-Bac. Budowa korektora w środku
Wewnętrzna konstrukcja korektora Spina-Bac

Właśnie dzięki tej funkcji mamy możliwość wybrania dodatkowo jednej z dwóch poziomów wygięcia lędźwiowego: bardziej płaskiej lub bardziej wypukłej, w zależności od preferencji. Beleczka obracając się o 90 stopni, powoduje wypchnięcie elastycznych listew stalowych profilujących poduszkę Spina-Bac i odpowiadających za jej odporność na odkształcenia. Dzięki temu całość konstrukcji podkładki jest trwała i stabilna oraz daje dobre podparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Opinia twórców portalu o Spina-Bac

Korektor postawy siedzącej / poduszka lędźwiowa Spina-Bac była stosowana przez nas łącznie przez dwa tygodnie, z tygodniem przerwy w trakcie, podczas pracy zdalnej, czyli tak zwanego “home office” w trakcie trwania pandemii Covid-19. Poduszka Spina-Bac stosowana była od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie w połączeniu ze krzesłem stołowym z popularnego sieciowego sklepu meblowego. Na potrzeby testowania celowo użyto zwykłego krzesła zamiast fotela ergonomicznego, aby zbadać użyteczność produktu.

Aby podnieść wiarygodność testu, osoba wyznaczona do testowania produktu sama posiada dyskopatię – 6mm wypuklinę krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1. Zwyrodnienie powoduje okazjonalne bóle kręgosłupa lędźwiowego oraz występujące sporadycznie promieniowanie do lewej nogi.
Testujący stosował uprzednio krzesło z salonu do pracy w tybie 8-godzinnym. Po zastosowaniu go w połączeniu z poduszką Spina-Bac od razu zauważył poprawienie sylwetki podczas siedzenia oraz zwiększenie wygody pracy.

W połowie tygodnia pracy pierwsze wrażenie poprawy komfortu siedzenia zostało zapomniane. Aby porównać czy jest to faktyczna czy tylko względna utrata wrażenie korzyści wynikającej z wygody, testujący zdecydował się na pracę zmienną: 4 pierwsze godziny bez poduszki, następnie 4 kolejne z poduszką. Okazało się że po pierwszych 4 godzinach zaczął z powrotem doskwierać lekki ból w odcinku lędźwiowym, który ustąpił, gdy podczas drugiej połowy pracy zastosował poduszkę Spina-Bac. Testujący uznał że produkt Spina-Back ma pozytywny wpływ na odcinek lędźwiowy kręgosłupa

Dwukrotnie zastosował go również podczas oglądania filmu na sofie w salonie i również odczuwał większy komfort dla lędźwi podczas siedzenia. Stosował on korektor w środkowym (drugim) ustawieniu wysokości poprzeczki (beleczki regulującej) oraz większym uwypukleniu za pomocą przekręcenia belki o 90 stopni do pozycji poziomej. Portal e-rwakulszowa.pl po przetestowaniu szwedzkiego korektora postawy siedzącej Spina-Back rekomenduje go jako produkt zwiększający ergonomię podczas siedzenia na siedziskach codziennej użyteczności jak krzesła stołowe oraz fotele i sofy do salonu.

Zastosowanie poduszki Spina-Bac

Poduszkę lędźwiową Spina-Bac można zastosować praktycznie wszędzie. Odznacza się ona dużą uniwersalnością i wszechstronnością zastosowania. Jej rozmiar pozwoli spakować ją w torbę foliową lub średniej wielkości plecak. Niewielka waga poduszki nie będzie powodowała uciążliwości podczas transportu, w zasadzie gdziekolwiek byśmy chcieli ją ze sobą zabrać.

Gdzie przyda nam się korektor postawy?

  • W domu: do komputera jako nakładka na fotel, do odpoczynku, np. oglądanie filmów, jako nakładka na fotel lub sofę w salonie. Podczas jedzenia posiłków, jako nakładka na krzesło do stołu w jadalni.
  • W pracy: jako nakładka na krzesło biurowe, jeśli nie posiadasz ergonomicznego fotela biurowego. W stołówce zakładowej, jako wyprofilowanie krzesełka przy stoliku. W sali konferencyjnej jako podparcie lędźwi podczas wielogodzinnych szkoleń
  • W samochodzie: podczas codziennej jazdy do pracy czy na zakupy. Również podczas krótszych wyjazdów: np na weekendowy wypad za miasto, oraz dłuższych tras: np podróż na wczasy.
  • W miejscach publicznych: wszędzie gdzie zmuszeni będziemy przebywać dłużej w pozycji siedzącej, a gdzie nie ma dostosowanych, ergonomicznych siedzisk, krzeseł czy foteli (w kinie, teatrze, operze, w kościele)
  • Podczas wyjazdów: na wakacjach w domach wczasowych, hotelach, pensjonatach. Podczas posiłków na stołówkach czy w restauracjach podczas dłuższych spotkań. Podczas wyjazdów szkoleniowych, gdzie będziemy wiele godzin spędzali w pozycji siedzącej w salach konferencyjnych. Podczas dłuższych odwiedzin u znajomych.

Uniwersalność korektora Spina-Bac

W większości z wymienionych miejsc nie powinniśmy mieć żadnego problemu z wstępem razem z poduszką Spina-Bac. Jeśli na przykład w miejscu publicznym jak kino, kontroler biletów czy ochroniarz zainteresował by się taką poduszką, w większości przypadków wystarczy krótkie wyjaśnienie, aby spokojnie moc zostać przepuszczonym do miejsca docelowego.

Zmiana postawy podczas użycia korektora Spina-Bac

Podsumowanie funkcjonalności produktu

Podsumowując poduszka Spina-Bac jest produktem bardzo uniwersalnym, użytecznym i bezproblemowym w zastosowaniu. Doskonale sprawdzi się w większości przestrzeni zarówno prywatnych jak i publicznych. Świetnie posłuży w większości sytuacji życia codziennego, gdzie musimy przebywać w pozycji siedzącej, a nie możemy zabrać ze sobą fotela ergonomicznego. Solidne wykonanie z dbałością o szczegóły sprawia, że jest to niezwykle elegancki produkt którego nie powstydzimy się w żadnym wymienionym powyżej miejscu.

Szwedzka poduszka lędźwiowa Spina-Bac

Zaprojektowanie przez szwedzkich fizjoterapeutów w zgodzie z ludzką ergonomią sprawia że jest to bardzo przyjazny dla zdrowia produkt. Natomiast możliwość regulacji podnosi jego użyteczność oraz ergonomię zastosowania. wewnętrzne mechanizmy w sprawiają że poduszkę lędźwiową Spina-Bac możemy dopasować do swoich potrzeb. Produkt ten został uznany w środowisku medycznym i jest klasyfikowany jako prozdrowotny produkt medyczny. Poduszka Spina-Bac cieszy się dobrą renomą i ma pozytywne rekomendacje w środowisku medycznym. Poniżej jedna z nich. Oto co o poduszce Spina-Bac twierdził specjalista rehabilitacji ruchowej prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Witold Rongies

Poduszka Spina-Bac – opinia specjalisty rehabilitacji

Korektor Spina-Bac: Opinia specjalisty

Rewolucyjna zmiana stylu życia współczesnego człowieka, jaka nastąpiła w ostatnich dziesięcioleciach, spowodowała, że w ciągu doby, dłużej siedzimy niż poruszamy się lub stoimy. Homo sedentarius (człowiek siedzący) to nowy typ i “styl” homo sapiens. Zmiana ta nie sprzyja w utrzymywaniu dobrej sprawności i funkcji naszego kręgosłupa, zwłaszcza jego dolnego, krzyżowo-lędźwiowego (L-S) odcinka. Obserwowany, niekorzystny rozkład sił w obrębie struktur tej centralnej części narządu ruchu, podczas pozycji siedzącej, powoduje przedwczesne występowanie zmian zwyrodnieniowych w tej części ciała. Pierwszą fizjologiczną odpowiedzią na ten stan, jest zazwyczaj uczucie uciążliwego dyskomfortu lub bólu w okolicy kręgosłupa L-S. Nie sprzyja to, tak pożądane mu dziś na wielu stanowiskach pracy zachowaniu przez pracownika koncentracji, kreatywności czy nawet dobrego nastroju. Czy można temu zapobiec?

Spina-Bac jest znakomitym korektorem postawy ciała w pozycji siedzącej. To stosunkowo proste w swej konstrukcji urządzenie pozwala na poprawę statyki kręgosłupa, głównie poprzez zachowanie fizjologicznej krzywizny odcinka lędźwiowego, czyli lordozy. Żadne inne znane mi korektory, podpórki nie powodują tak wyraźne i dokładnej “naprawy” ukształtowanie kręgosłupa w pozycji siedzącej. Dzieje się tak dlatego, że Spina-Bac została bardzo precyzyjnie zaprojektowana przez szwedzkich ekspertów ortopedii. Zbudowana jest na stelażu z twardego plastiku i metalowych żeber podpierających wkładkę z pianki poliuretanowej. Konstrukcja umożliwia, za pomocą specjalnego suwaka, “kształtowanie” fizjologicznej lordozy, praktycznie każdemu użytkownikowi, na siedziskach o różnej twardości (sic!). Dzięki obszyciu stelaża welurowym pokrowcem, Spina-Bac jest optymalnie miękka i bardzo estetyczna. biorąc pod uwagę jej walory biodynamicznej korekcji postawy ciała w pozycji siedzącej, i zalecać w profilaktyce bólu kręgosłupa L-S, jak również jako wspomagające działania w kompleksowej rehabilitacji osób z lumbalgią (przewlekły ból kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego).

Prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Witold Rongies
Specjalista Rehabilitacji ruchowej

Regulowana poduszka Spina-Bac szwedzka. Lędźwiowy korektor postawy do siedzenia pod plecy czarna

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, jeśli chcesz nabyć korekcyjną poduszkę lędźwiową
Spina-Bac dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

3 comments

  1. Oprócz poduszki ważny jest też materac, musi być odpowiednio dobrany. Każdy ma różne potrzeby dlatego do każdego trzeba dobrać materac indywidualnie. Ja mam piankowy i jestem bardzo zadowolony.

  2. Ciekawa sprawa. Uzasadnienie brzmi przekonująco, pomyślę nad zakupem. Mam pytanie, czy pokrowiec można zdjąć i wyprać czy jest gdzieś wewnątrz na stałe przytwierdzony do stelaża? To dla mnie ważna kwestia.

    1. Tak, pokrowiec jest zdejmowany i umożliwia wypranie poszycia. Pozdrawiamy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *