Shopping Cart
rwa kulszowa co pomaga

Rwa kulszowa co pomaga? Pierwsza pomoc

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Przyczyny ostrego bólu odczuwanego w „krzyżu” mogą być różne jednak samo odczucie jest podobne. Na początku ciężko określić czy odczuwany przez nas ból to rwa kulszowa, wypadnięcie dysku czy lumbago (postrzał). Przyczyną bólu w kręgosłupie może być wiele struktur – ból może pochodzić z dysku, uciskanych korzeni nerwowych, stawów międzykręgowych, więzadeł lub mięśni
przykręgosłupowych. Ból w przypadku rwy kulszowej lub lumbago zależy od położenia uszkodzonej struktury, rodzaju i stopnia jej deformacji i od miejsca ucisku na korzenie nerwowe. Ból jest czasami tak silny i paraliżujący, że zmusza chorego do przejęcia leżącej postawy i całkowicie uniemożliwia mu poruszanie się. Często nawet położenie się nie przynosi spodziewanej ulgi – każdy nawet najmniejszy ruch może powodować przeszywający ból. Dowiedz się więcej o objawach rwy kulszowej czytając artykuł: “Rwa kulszowa objawy”

Rwa kulszowa – postępowanie w pierwszych godzinach od ataku
Postępowanie w pierwszych godzinach od wystąpienia powyższych objawów bólowych jest bardzo istotne dla całego procesu leczenia rwy kulszowej oraz lumbago.  Szybka reakcja, przyjęcie pozycji odciążającej i zastosowanie okładów z lodu może znacząco ograniczyć stan zapalny i ułatwić szybki powrót do zdrowia. Z drugiej strony niewłaściwe postępowanie może pogłębić istniejący już problem i wydłużyć czas leczenia. W tym artykule przedstawione zostanie postępowanie w pierwszych godzinach od wystąpienia ostrych objawów bólowych. Oczywiście, ponieważ wszystkie przypadki chorobowe są różne nie jest możliwe przestawienie jednej skutecznej metody, która pomoże wszystkim, dlatego poniższe porady należy traktować tylko jako pierwszą pomoc do czasu skontaktowania się ze specjalistą.

Co pomaga przy rwie kulszowej?

Jeżeli ostry ból zupełnie Cię paraliżuje należy poszukać takiej pozycji, która ograniczy do minimum dolegliwości bólowe.  Poniżej przedstawiamy dwie pozycje zalecane w trakcie ostrych dolegliwości związanych z rwą kulszową i postrzałem (lumbago).

  • Pozycja odciążająca nr 1 – spróbuj położyć się na wznak na twardej, równej powierzchni – przyda się pomoc kogoś kto przygotuje miejsce rozkładając wcześniej koc lub karimatę. Leżąc na plecach unieś nogi zgięte w kolanach i umieść je podpierając na łóżku, pufie lub kilku poduszkach. Jest to znakomita pozycja odciążająca – dzięki ugięciu nóg następuje rozszerzenie się kręgów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa i zmniejszenie nacisku, jaki wywołuje przepuklina dysku na nerw kulszowy.
  • Pozycja odciążająca nr 2 – do drugiej pozycji zalecanej w trakcie postrzału  i rwy kulszowej potrzebny będzie masywny stół, który warto wyścielić wcześniej kocem. Złap się bocznych krawędzi stołu i połóż się na brzuchu, tak aby miednica była przewieszoną ponad krawędzią stołu. Dla poprawy komfortu pomiędzy brzuchem a krawędzią stołu warto położyć miękką poduszkę.
sklep internetowy klękosiad fotel ergonomiczny

Okłady z lodu pomocne przy rwie kulszowej

Reakcją organizmu na uraz kręgosłupa jest wzmożony dopływ krwi prowadzący do przekrwienia i opuchnięcia miejsca, w którym wystąpił uraz. Aby ograniczyć  stan zapalny, przyśpieszyć proces gojenia i uśmierzyć ból w początkowej fazie wystąpienia ostrych dolegliwości bólowych zaleca się stosowanie okładów z lodu. Lód należy przykładać przez pierwsze dwie doby od wystąpienia urazu. Początkowo po urazie nie należy stosować gorących okładów. Ciepło przyśpiesza dopływ krwi w miejscu urazu i chociaż stosowanie gorących okładów pozornie może przynosić ulgę to ostatecznie ma niekorzystny wpływ i może wydłużyć gojenie. Okłady z lodu także należy stosować ostrożnie, aby nie dopuścić do powstania uszkodzeń skóry. Najlepiej pokruszony lód włożyć do ogrzanego wcześniej w gorącej wodzie ręcznika lub podszewki i od razu położyć go w miejscu urazu. Okład należy trzymać ok. 10-15 minut. Można też stosować specjalne okłady żelowe, należy tylko pamiętać, żeby nie stosować ich bezpośrednio na skórę. Najlepsze efekty  w postaci ograniczenia obrzęku i zmniejszenia bólu kręgosłupa można osiągnąć stosując zimne okłady co godzinę przez pierwsze 24 do 48 godzin po urazie.

Dowiedz się więcej na temat rwy kulszowej, czytając artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na często zadawane przez chorych pytania: “Rwa kulszowa – pytania i odpowiedzi”.

Leki bez recepty na rwę kulszową

Jeżeli niefarmakologiczne metody leczenia są niewystarczające dodatkową ulgę mogą przynieść leki przeciwbólowe sprzedawane bez recepty.  Aspirina, ibuprofen czy acetaminophen działają przeciwbólowo i do pewnego stopnia usuwają stany zapalne. Należy jednak pamiętać, aby środki przeciwbólowe przyjmować zgodnie z zaleceniami na ulotce i nie przekraczać dozwolonej dawki.

Lekkostrawne posiłki
W przypadku wystąpienia ostrych dolegliwości bólowych takich jak rwa kulszowa czy lumbago zalecane jest położenie się na odpowiednio twardym łóżku i wypoczynek, a jak powszechnie wiadomo długotrwałe przebywanie w bezruchu może powodować zaparcia. Aby zapobiec ewentualnym zaparciom należy profilaktycznie jeść tylko lekkostrawne posiłki i pić dużo płynów. Posiłki powinny też zawierać sporą ilość błonnika. Najwięcej błonnika znajdziesz w produktach zbożowych – np. w kaszy gryczanej, kaszy jęczmiennej lub w brązowym ryżu oraz w warzywach i owocach.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli dostałeś rwy kulszowej lub ostrego bólu kręgosłupa prawdopodobnie i tak będziesz musiał udać się lekarza, aby otrzymać zwolnienie lekarskie i dokładną diagnozę. Bez diagnozy lekarskiej trudno będzie wskazać, jaka jest bezpośrednia przyczyna bólu kręgosłupa, a właściwe rozpoznanie problemu, który wywołał ból jest niezbędne do dalszego, skutecznego leczenia. Jednak nie zawsze udanie się do lekarza bezpośrednio po ataku rwy kulszowej czy lumbago jest dobrym pomysłem. Wizyta u lekarza wiążę się najczęściej z dojazdem samochodem lub komunikacją miejską, a następnie oczekiwaniem w kolejce do gabinetu. Utrudnione lub niemożliwe może być również kierowanie pojazdem ze wzgledu na obsługiwanie kończynami dolnymi sprzęgła, gazu oraz hamulca. Tymczasem w pierwszych godzinach po urazie objawy bólowe są najbardziej nasilone, a narażanie się na wsiadanie i wysiadanie z auta oraz długotrwałe oczekiwanie na wizytę może jeszcze bardziej pogłębić problem i wydłużyć proces leczenia. Najkorzystniejszym postępowaniem w pierwszych godzinach po urazie może okazać się  położenie się i przyjęcie pozycji zmniejszającej ból oraz zastosowanie okładów z lodu. Jeżeli to będzie nie wystarczające można przyjąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty i gdy miną najsilniejsze objawy bólowe zasięgnąć porady lekarskiej.

Uwaga! Przypadki wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej:

  • Poważny, uniemożliwiający funkcjonowanie ból kręgosłupa lub nóg połączony z niedowładem lub utratą funkcji kończyny.
  • Utrata czucia w okolicy krocza i mimowolne oddawanie moczu lub kału.
  • Brak czucia w nogach, mrowienie i uczucie nakłuwania igłami w palcach nóg.
  • Ponadto należy zgłosić się do lekarza jeżeli ostry ból utrzymuje się ponad trzy dni.

9 comments

  1. Na początku lata tego roku zabrałam się za porządki ogrodzie. Musiałam przenieść ławkę, a żeby było szybciej pomyślałam, że na pewno dam radę sama. Niestety nie udało się – poczułam potworny ból kręgosłupa. Nie wiedziałam co mam robić – stać, leżeć czy położyć się, ból był nie do wytrzymania. Zawołałam męża o pomoc i pierwsze co to dostałam opiernicz, że sama przenosiłam takie ciężkie rzeczy. Pojechaliśmy do lekarza rodzinnego – ledwo wytrzymałam, dojazd i czekanie w przychodni na przyjęcie to faktycznie katorga. Diagnoza u rodzinnego – rwa kulszowa. Dostałam w zabiegowym zastrzyki przeciwbólowe, a w domu łyknęłam jeszcze kilka tabletek przeciwbólowych, ale nic one nie dały !!! Przez cały pierwszy tydzień spałam może pare godzin – ból był tak silny że nie mogłam się ułożyć. Mój tato, który cierpi na korzonki już od wielu lat mówił że na rwę kulszową pomoc może żel naproxen. Wypróbowałam go, ale też nie poczułam jakiejś różnicy. Najlepszy sposób na rwe kulszową to chyba czas – dużo leżałam i cierpliwie czekałam aż objawy przeszły. Po upływie 6 tygodni ból kręgosłupa zelżał , już prawie mi nie dokuczał. Lekarz zalecił mi jeszcze oszczędzanie się i dostałam zakaz uprawiania sportów, poza basenem – co mnie zmartwiło, bo lubię czasami pobiegać. Wszystko było już dobrze, aż do wczoraj – tym razem atak rwy nastąpił, gdy schyliłam się po trzyletnią córeczkę. Teraz załamałam się totalnie – słyszałam, że rwa kulszowa czasami nawraca, ale myślałam, że mnie to nie dotyczy, tym bardziej że dopiero 5 mc minęło od poprzedniego ataku. Wczoraj trafiłam na tą stronę i zastosowałam się do porad tu podanych. Ta pozycja na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i podpartymi na wersalce faktycznie przynosi ulgę. Zastosowałam też zimne okłady – mam nadzieje, że tym razem nie będę męczyć się tak długo jak poprzednio. Nie zmienia to faktu, że jestem całkowicie załamana 2 raz w ciągu roku przeżywam ten okropny ból. Dziwie się, że tyle osób na to choruje a nadal nie ma na to jakiegoś skutecznego lekarstwa.

  2. Siedzałem na zimnej ławce na yachcie. Gdy sie podniosłem uderzył mnie w udo niesamowity ból. Bół był potworny mozna było porównać do wbicia sztyletu i chodzenia z nim w ciele.Byłe kolejno w dwóch szpitalach. Po zbadaniu mnie czy to nie jest zapalenie żył lub zator wypisano mnie do domu z morfina po której wymiotowałem. Drugi szpital odesłał mnie do domu z Tylenolem 3! Nic mi nie pomagało. Medycyna nie ma na to lekarstwa i metody leczenia!!!

  3. Witam,
    czy ktoś może ocenić “stan” mojego kręgosłupa lędzwiowego?
    Oto opis:
    “Badanie wykonano w sekwencjach SE i TSE w obrazach T1 i T2 zależnych. Oś kręgosłupa lędźwiowego zachowana, lordoza lędźwiowa spłycona. Wysokości trzonów kręgowych w objętym badaniem zakresie prawidłowe, nieobniżone. Odwodnione i dyskretnie obniżone tarcze międzykręgowe na poziomie L4-L5 i L5-S1. Bulging tarczy L4-L5 z modelowaniem worka oponowego, ale bez ucisku na struktury nerwowe. Protruzja centralna na 5mm tarczy L5-S1 w obręb tkanki tłuszczowej wewnątrzkanałowej, bez modelowania worka oponowego i ucisku na struktury nerwowe. Na obu poziomach otwory międzykręgowe nie są zwężone. Na pozostałych poziomach nie ma cech wypuklania materiału tarcz do światła kanału kręgowego lub do otworów międzykręgowych. Tkanki miękkie okołokręgosłupowe w obszarze objętym badaniem bez widocznych zmian patologicznych. Rdzeń kręgowy i stożek rdzenia bez ognisk o odmiennym sygnale.”

    Czy z takimi schorzeniami mogę ćwiczyć na siłowni?

    Póki co mnie nie boli (tzn. boli tylko przy dłuższym staniu i siedzeniu w jednej pozycji, i przy bardzo wolnym chodzeniu)..
    Tak średnio raz w roku miewam lumbago, które kladzie mnie na tydzień do łóżka.

    1. Hmmm… tragicznie nie jest, ale rehabilitacja>ćwiczenie na siłowni.

    2. A mi pomogły zastrzyki z witaminy B ( chyba B6 i B12) oraz przeciwbólowo-rozkurczające. U mnie oprócz samego bólu idącego od kręgosłupa nastąpił również silny skurcz mięśni pleców i uda co dodatkowo potęgowało paraliżujący wręcz ból. Po tych iniekcjach odczułam znaczną ulgę i szybciej stanęłam na nogi. Mam wrażenie że gdyby nie te zastrzyki to trwałoby to znacznie dłużej a tak szybciej mnie puściło.

  4. Polecam wszystkim którzy choć raz przeszli rwę kulszową rozciąganie kręgosłupa. Jeśli miałeś choć jedno zdarzenie z tą dolegliwością to prawie na pewno będą jakieś lżejsze lub cięższe nawroty. Polecam ćwiczenia rozciągające wszelkiego typu, czy to leżąc na podłodze czy zwisy na drążku, ćwiczenia kalisteniczne jeśli jesteś w dobrej kondycji fizycznej i możesz, a jeśli nie to ćwiczenia na ławce grawitacyjnej..to wszystko wymienione przeze mnie jest rodzajem trakcji kręgosłupa jak w gabinecie u fizjo. Można to robić za darmo, nie faszerując się lekami lub po tanim koszcie kupując drążek do domu czy wspomniana ławkę inwersyjną. Jednorazowy koszt tego jest często tańszy od jednorazowej zabiegów w gabinecie. Jestem wielkim zwolennikiem kalisteniki, rozciągania oraz wzmacniania mięśni głębokich kręgosłupa. Uważam że nie ma nic lepszego na nawracającą rwą kulszową

    1. Rozciąganie to bardzo pożyteczne dla kręgosłupa ćwiczenie natomiast pod warunkiem że ostry atak rwy kulszowej jest już za nami. Nie zaleca się wykonywać intensywnych ćwiczeń w takim stanie. W przypadku pierwszej pomocy przy rwie kulszowej w krótkim czasie od nastąpienia ataku lepsza jest pozycja odciążająca o której była mowa wyżej w artykule. Pozdrawiamy

      Zespół: e-rwakulszowa.pl

  5. A mi pomogły zastrzyki z witaminy B ( chyba B6 i B12) oraz przeciwbólowo-rozkurczające. U mnie oprócz samego bólu idącego od kręgosłupa nastąpił również silny skurcz mięśni pleców i uda co dodatkowo potęgowało paraliżujący wręcz ból. Po tych iniekcjach odczułam znaczną ulgę i szybciej stanęłam na nogi. Mam wrażenie że gdyby nie te zastrzyki to trwałoby to znacznie dłużej a tak szybciej mnie puściło.

  6. Mi po przebytych kilku atakach rwy kulszowej pomogła zmiana nawyków, w szczególności zmiana sposobu podnoszenia ciężkich przedmiotów oraz zmiana sposobu siedzenia. O ile to pierwsze było bardzo łatwe bo wystarczyło nauczyć się kilku prostych zasad o tyle to drugie wymagało więcej skupienia i samozaparcia gdyż pracuje na codzień przed komputerem i podczas pracy w biurze często zdarza mi się zapominać o pilnowaniu wyprostowanej postawy. Pomógł mi w tym klękosiad który pomaga właściwie siedzieć i dobrze odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Teraz siedzę na nim praktycznie codziennie przynajmniej godzinę a czasami i dłużej. Stosuję go zamiennie z fotelem biurowym także jestem dobrej myśli że mój kręgosłup będzie już w lepszej kondycji i nie będzie mnie niepokoił napadami bólu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *