Shopping Cart
korzonki objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków, korzonki objawy, przyczyny cz. 2

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

W pierwszej części artykułu odpowiedzieliśmy na pytanie co to są korzonki, przedstawiliśmy pokrótce jakie są objawy zapalenia korzonków i omówiliśmy najczęstsze przyczyny bólu korzeniowego. W tej części dokładniej przyjrzymy się objawom zapalenia korzonków w zależności od segmentu kręgosłupa objętego schorzeniem.

Korzonki objawy zapalenia korzonków

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia korzonków jest oczywiście ból. Charakter i nasilenie dolegliwości zależne są od wielu czynników, ale głównie od stopnia nasilenia zmian chorobowych dotkniętego schorzeniem segmentu kręgosłupa, stosunku zmian uciskowych do wrażliwych tkanek, w szczególności korzeni nerwowych i naczyń krwionośnych, wrażliwości chorego na ból i wielu innych. Charakter objawów towarzyszących będzie też inny w zależności od segmentu kręgosłupa dotkniętego schorzeniem. Jeszcze raz posłużymy się obrazkiem, przedstawiającym miejsce wystąpienia objawów w zależności od uciskanego korzenia rdzeniowego.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!


gdzie sa korzonki zdjęcia korzonki u człowieka
Korzonki objawy w zależności od miejsca ucisku nerwu

Korzonki objawy zespołu korzeniowego odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Najczęściej obserwuje się zespoły bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wynika to z tego że kręgosłup lędźwiowy jest mocno obciążony przez ciężar ciała. Pomimo iż kręgi lędźwiowe są szczególnie mocne to i tak 2/3 przypadków wszystkich schorzeń kręgów i dysków dotyczą odcinka lędźwiowego. Najczęściej do zmian chorobowych dochodzi w przestrzeniach L4 – L5 i L5 – S1. Typowy obraz bólu korzeniowego lędźwiowego odcinka kręgosłupa stanowi popularna rwa kulszowa. Bóle pojawiają się w dolnej części pleców i mogą promieniować do pośladków oraz tylnej części nóg. Bardzo często ból jest tak silny, że chorzy muszą się położyć i przyjąć pozycje, która zmniejsza ucisk na korzenie nerwowe. Dokładny opis objawów rwy kulszowej można znaleźć w artykule “Rwa kulszowa objawy”. Bardzo podobne objawy do rwy kulszowej daje rwa udowa, która powstaje w wyniku ucisku i podrażnienia nerwu udowego. Nerw udowy biegnie do dołu po przedniej stronie nogi a jego ucisk, w odróżnieniu od rwy kulszowej, daje promieniujący ból nie w tylnej tylko w przedniej części nogi.

Zespół korzeniowy szyjnego odcinka kręgosłupa

Kręgosłup szyjny jest szczególnie wrażliwy na szkodliwe czynniki – wynika to z dużej ruchomości tego odcinka i z faktu, że głowa opiera się i porusza na stosunkowo słabych kręgach szyjnych. Inną istotną przyczyną jest częste przeciążanie tego odcinka na przykład podczas przyjmowania wymuszonej, nieprawidłowej postawy w szkole lub w miejscu pracy oraz niekorzystne ułożenie głowy podczas snu. Przeważają zmiany chorobowe w dolnej części szyjnego odcinaka kręgosłupa w przestrzeni C5-C6 lub C6-C7. Zespół szyjny zaczyna się najczęściej od bolesnego napięcia mięśni szyi, karku, barków i częściowo także ramion. W późniejszym okresie, gdy drażnione są korzenie nerwowe pojawiają się dodatkowe objawy w postaci zaburzeń czucia i porażenia schodzącego w dół do rąk aż do palców. Wielu chorych skarży się na bóle, które obejmują kark i promieniują do głowy. Ból głowy może być tak silny jak podczas migreny i często bywa z nim mylony.
sklep internetowy klękosiad fotel ergonomiczny

Inne objawy zapalenia korzonków nerwowych szyjnego odcinka kręgosłupa:

  • bóle oczu i migotanie przed oczami,
  • osłabienie słuchu i szumy w uszach,
  • zaburzenia przełykania,
  • bóle promieniujące na barki i ramiona,
  • porażenia i zaburzenia czucia na tylnej stronie ramion, w przedramionach, dłoniach i palcach,
  • dolegliwości ze strony serca.

Korzonki objawy zespołu bólowego piersiowego odcinka kręgosłupa

Kręgosłup na odcinku piersiowy jest najmniej narażony na wszelkie uszkodzenia. Zawdzięcza to mniejszej ruchomości i stosunkowo dużym otworom międzykręgowym, dzięki czemu nawet jak dojdzie do zwyrodnienia kręgosłupa na odcinku piersiowym rzadziej dochodzi do ucisku korzeni nerwów. W przebiegu zespołu kręgosłupa piersiowego poza miejscowymi dolegliwościami – jak ból w środku pleców – zdarzają się objawy o charakterze korzeniowym takie jak: ból wzdłuż przebiegu nerwów międzyżebrowych, zaburzenia funkcjonowania narządów wewnętrznych oraz bóle w przedniej części klatki piersiowej i w mostku, które mogą być pomylone z objawami niewydolności wieńcowej. Inne objawy mogące wystąpić w zespole kręgosłupa piersiowego to duszności, dolegliwości ze strony serca włącznie z atakami dusznicy bolesnej, skurczenie oskrzeli, zaburzenia krążenia i przełykania.
Dowiedz się więcej na temat zapalenia korzonków.

One comment

  1. Sorbert_90

    Witam, u mnie zapalenie korzonków dotknęło odcinka piersiowego. Dopadło mnie przy remoncie przedpokoju, po noszeniu materiałów budowlanych. Silny ból w odcinku piersiowym, jakbym dostał strzałą w plecy. Ból zlokalizowany gdzieś między łopatkami, nasilał się przy głębokim oddychaniu. Myślałem że to serce, ale nigdy problemów z nim nie miałem. Poszedłem do lekarza i dał skierowanie na badania, ale na rtg nie wyszło nic, co jest akurat uspokajające. Na bazie wywiadu zalecił masaże, laser i coś tam jeszcze. Pomogło, nie boli tak jak na początku, ale czasami ból mnie jeszcze ćmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *