Coraz częściej w wielu współczesnych firmach spotykamy się ze zjawiskiem pracy stojącej. Trend ten przyszedł z Zachodu, a teraz na dobre zadomowił się również w Polsce. Obecnie wielu Polaków pracuję przy stanowisku opartym jedynie o biurko do pracy na stojąco, a nie klasyczne biurko + fotel do komputera. Taki typ pracy uchodzi za lepszy dla organizmu, a zatem zdrowszy dla pracownika. Promocji tego typu pracy przewodzi argument o zwiększonej wydajności pracy. Towarzyszy mu również argument o zdrowszej dla kręgosłupa postawie stojącej oraz jej wyższości nad postawą siedzącą. Czy jest to jednak rozwiązanie dobre, najlepsze, optymalne? Postaramy się przyjrzeć temu w poniższym artykule.
Zalety biurka do pracy na stojąco
Do korzyści z pracy stojącej na pewno należy zaliczyć utrzymywanie naturalnej postawy ciała. Pozycja stojąca jest co do zasady lepsza dla kręgosłupa niż pozycja siedząca. Postawa stojąca pozwala na odwzorowanie fizjologicznej krzywizny kręgosłupa, która w swoim przebiegu przypomina literę “S”. Zmusza do aktywnego utrzymywania pozycji pionowej, co za tym idzie mobilizuje mięśnie szkieletowe. W szczególności aktywizuje mięśnie głębokie brzucha oraz mięśnie pleców. Jest to korzystne z punktu widzenia utrzymywania mocnego gorsetu mięśniowego wokół kręgosłupa.
Ponadto praca stojąca mobilizuje i zwiększa koncentrację. Taki typ pracy mobilizuje ciało do zwiększonej aktywności, a to z kolei pobudza umysł. Konieczność utrzymywania ciała w pozycji pionowej stymuluje mózg, gdyż wymaga większej koncentracji. Może to być bardzo korzystne i wpływać pozytywnie na koncentrację, kreatywność oraz produktywność pracy. W szczególności, gdy praca stojąca jest wyborem, a nie przymusem z braku alternatywy. Możliwe są też negatywne konsekwencje w tym obszarze o czym więcej będzie napisane poniżej.
Trzecim poważnym argumentem przemawiającym, aby wyposażyć się w biurko do pracy na stojąco jest aspekt finansowy. Praca stojąca nie pociąga za sobą konieczność i zakupów ergonomicznego fotela do pracy. Stanowisko do pracy na stojąco jest pozbawione fotela do komputera. Czasami zdarzają się takie stanowisko wyposażone w wysokie taborety podobne do hokerów barowych. Jednak założeniem pracy na stojąco jest praca bez użycia siedziska. Brak konieczności zakupu krzesła czy fotela może wygenerować dodatkowe oszczędności. W szczególności jeśli mamy do czynienia z dużym biurem np w korporacjach czy halach magazynowych, w których na jednej sali / hali jest kilkadziesiąt stanowisk pracy. Czy powinna być jednak priorytetem, kiedy mamy na myśli zdrowie? O tym więcej również poniżej.
Wady biurka do pracy na stojąco
Kontrargumentem dla korzyści płynących dla kręgosłupa z pracy stojącej jest fakt że ciało ludzkie lubi ruch. Długotrwałe, wielogodzinne stanie w jednym miejscu może mieć negatywne konsekwencje. To prawda że najzdrowsza dla człowieka jest postawa stojąca, ale w określonym kontekście. Jest ona bowiem od zawsze związana z ruchem. Najzdrowszą aktywnością jest dla człowieka chodzenie, marsz. Obecnie wiele się słyszy o dobrodziejstwach płynących ze spacerowania. Umieszczenie człowieka jednak w pozycji stojącej na wiele godzin, może mieć jednak bardzo dużo negatywnych konsekwencji.
Jest to obecnie praktykowane w wielu zakładach pracy, fabrykach i magazynach – w działach pakowania. Stosuje się tam specjalne udogodnienia jak maty masujące / odciążające pod stopami. Doświadczenie pracy na tego typu stanowiskach pokazuje jednak że niezależnie od usprawnień, wysiłek stania w jednym miejscu przez kilka godzin jest ogromny. obciążenie dla układu kostno-szkieletowego, w szczególności stawów. Również układ mięśniowy jest znacznie przeciążony. W szczególności mięśnie karku, pleców a także w obszarze nóg: zwłaszcza łydek oraz stóp. Powoduje to ból przeciążeniowy mięśni wymienionych obszarów.
Praca na stojąco zwiększa produktywność. Fakt czy mit?
Kolejnym argumentemjest opinia, że praca stojąca co prawda zwiększa produktywność, ale tylko do pewnego stopnia. W ciągu dnia pracy może to być tylko kilka pierwszych godzin. Zbyt długi czas pracy stojącej może działać wyczerpująco. Brak możliwości siedzenia, może powodować zmęczenie lub dotkliwy ból mięśni. Skutkować to będzie nie tylko spadkiem kreatywności, ale również koncentracji, gdyż osoba odczuwająca zmęczenie czy ból, nie będzie w stanie skoncentrować się na bieżących zadaniach. Nie mówiąc już nawet o jakiejś twórczej pracy, mającej być wartością dodaną.
Ostatnim kontrargumentem jest kwestia finansowa. Oszczędności płynące z pracy na stojąco również nie są tak oczywiste, w szczególności w długim okresie czasu. Może okazać się, że zysk ten jest równoważony stratami, gdyż przeciążony pracownik częściej będzie skłonny korzystać ze zwolnienia lekarskiego L4. Dodatkowo na skutek spadku kreatywności spowodowanego zmęczeniem czy bólem, pracownik nie będzie w stanie dać z siebie więcej podczas pracy. Skumulowanym efektem wielu pracowników może być spadek zysków firmy. Szczególnie dotyczy to branż nastawionych na kreatywność rozwiązań oraz innowacje. W tym miejscu można użyć takiej obrazowej metafory. Po prostu osoba którą bolą nogi, a musi stać podczas pracy, nie będzie latać w przestworzach.
Czy biurko do pracy na stojąco to najlepszy pomysł?
Niestety nie. Biurko które daje tylko i wyłącznie możliwość pracy stojącej nie będzie optymalnym rozwiązaniem. W szczególności, kiedy dotyczy długotrwałej pracy. Osoby pracujące np. pomiędzy 8 a 12 godzin z pewnością nie będą zadowolone z takiego rozwiązania w dłuższej perspektywie. Czasami wręcz krótkotrwały zachwyt spowodowany rzekomą innowacją, stanie się codzienną, bardzo wymagającą i nieodpowiadającą perspektywą.
Jakie biurko spełnia wymogi ergonomii?
Jak zatem sprawić, aby połączyć pewne oczywiste korzyści płynące z pracy na stojąco, jednocześnie chroniąc się przed negatywnymi konsekwencjami zbyt długiego pozostawania w pozycji pionowej? Jak zmaksymalizować efekt biurka do pracy na stojąco? Co uczynić, by takie stanowisko pracy stojącej bardziej uniwersalnym, otwartym i przyjaznym dla zdrowia? W jaki sposób sprawić, aby w założeniu ergonomiczne stanowisko pracy stało się jeszcze bardziej ergonomicznym? Jeśli zaciekawił Cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł: Praca stojąca czy praca siedząca?
Optymalne rozwiązanie – biurko z regulowaną wysokością blatu
Potrzeba jest matką wynalazków i nie inaczej stało się w tym przypadku. Ergonomia odrobiła pracę domową i dogoniła w końcu wyzwania życia. Pojawiło się rozwiązanie pośrednie, którym jest biurko do pracy na stojąco i siedząco jednocześnie – biurko z regulowaną wysokością blatu. Umożliwia ono płynne przejście wysokości roboczej blatu z pozycji stojącej do siedzącej i z powrotem. Na rynku Są dostępne różne wersje biurek regulowanych: z mechanizmem ręcznym jak i siłownikiem elektrycznym, który sprawia że biurko takie jest w zasadzie bezobsługowe.
Biurko regulowane elektrycznie
Zaletą takich biurek jest ich duża uniwersalność, łatwość obsługi oraz wysoka ergonomia. Pozwalają one na pracę wygodną, bezproblemową, dopasowaną do wymagań konkretnej osoby (wzrost, preferencje pracy). Pozwalają wreszcie na mieszanie różnych typów pracy, w zależności od nastroju czy poziomu zmęczenia. dużą swobodę i nie ograniczają typu pracy co daje bardzo duży komfort psychiczny w szczególności, w przypadku pracowników na stałych stanowiskach pracy. Jest to mebel bardzo nowoczesny i można go spokojnie nazwać biurkiem przyszłości.
Biurka regulowane elektrycznie w sklepie internetowym
W naszym sklepie internetowym znajdą Państwo bogatą ofertę ergonomicznych biurek regulowanych elektrycznie. Występują one w różnych wersjach blatów oraz stelaży regulowanych w zależności od potrzeb, preferencji oraz upodobań estetycznych oraz dostępnego budżetu. Są wśród nich biurka z blatami z płyty okleinowanej, blaty z drewna naturalnego: bambusowego czy nawet dębowego. Są również specjalne blaty ergonomiczne z dedykowanym wycięciem poprawiającym komfort pracy.
Regulowane biurko do pracy stojącej i siedzącej, można skonfigurować z różnym typem stelaża. Oczywiście dostępne są różne warianty kolorystyczne, jak również stelaże różniące się co do cech funkcjonalnych. Droższe stelaże będą wyposażone w dodatkowy silnik umożliwiający szybsze przełączanie się pomiędzy wysokościami. Stelaże delikatnie różnią się również rozpiętością zakresu regulacji, czy funkcjami dodatkowymi jak panel sterowania oraz zapamiętywanie wysokości pod konkretnego użytkownika. Niezależnie od tego które elektrycznie regulowane biurko do pracy stojącej i siedzącej Państwo wybiorą, będziecie się cieszyć rozszerzoną funkcjonalnością tego biurka, nieporównywalną z żadnym innym meblem znanym z tradycyjnych stanowisk pracy.
Czyli mam rozumieć że jak nabędę takie biurko do pracy na stojąco fly-desk to ono jest regulowane w taki sposób że zakres regulacji pozwala na pracę zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej? I czy to dotyczy całej oferty tychże biurek czy tylko wybranych modeli? I jeszcze jedno czy z pewnością moje dzieci też będą mogły obniżyć sobie tak blat żeby z niego korzystać do odrabiania lekcji? Proszę o odpowiedź
Dokładnie tak, Dorota86. Biurka te są tak regulowane aby umożliwić zarówno komfortową pracę stojącą jak i siedzącą. Dotyczy to całej oferty biurek fly-desk. W przypadku dzieci szkolnych również zakres biurek pozwala na dopasowanie ich do wysokości siedzenia dziecka. Pozdrawiamy
Zespół e-rwakulszowa.pl
Takie rozwiązanie mi się mega podoba, mógłbym sobie co jakiś czas wstawać i zmieniać pozycję bo szczerze mówiąc najbardziej przeszkadza mi ból nóg. Wykonuję póki co ćwiczenia i mam też specjalny podnóżek, tak jak przeczytałem tutaj i to faktycznie pomaga ale tylko doraźnie, więc takie biurko będzie naprawdę spoko opcją.