Shopping Cart
Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Kupienie fotela do pracy przy komputerze nie jest łatwym zadaniem. W sklepach jest do wyboru mnóstwo różnego rodzaju foteli różniących się między sobą na pierwszy rzut oka tylko ceną. Najtańsze fotele znajdziemy już nawet za 150 – 200 złotych. To fotele, które niekoniecznie sprawdzą się dla osób, które pracują przy komputerze przez wiele godzin. Osoby te powinny bez wątpienia zainteresować się ergonomicznymi fotelami umożliwiającymi nawet długotrwałą pracę siedzącą. Są to fotele stosunkowo drogie, ale mają one szereg dodatkowych funkcji. Zobaczmy, jaki fotel do pracy przy komputerze będzie najlepszy. Dla tych z Państwa którzy są wzrokowcami na samym dole znajduje się infografika: Fotel ergonomiczny, co powinien posiadać?

Na co zwrócić uwagę, kupując fotel do komputera?

Praca przy komputerze bardzo często kończy się bólem kręgosłupa. Jest to efekt przede wszystkim źle dobranego fotela. Jeśli właśnie zamierzasz kupić fotel do pracy biurowej dla siebie lub dla swoich pracowników i nie wiesz jaki wybrać, w tym artykule postaramy Ci się podpowiedzieć. Jeśli natomiast poszujujesz wygodnego krzesła do pracy w domu, przeczytaj koniecznie wpis: Fotel do pracy zdalnej. Wracając do głównego wątku wiele osób, które kupują krzesło do pracy przy komputerze kieruje się przede wszystkim jego designem i ceną. Okazuje się jednak, że są to elementy, które powinno się uwzględniać, lecz nie są one kluczowe. Wybierając krzesło biurowe należy kierować się głównie innymi czynnikami. Podczas zakupu należy zwrócić przede wszystkim uwagę na:

  • Możliwość regulacji siedziska.

    Każdy fotel biurowy, musi mieć możliwość ustawienia siedziska tak, aby nogi osoby siedzącej były zgięte w kolanach ok. pod kątem prostym (90º). Powinny zatem posiadać podstawową funkcję czyli regulację wysokości siedzenia przy pomocy siłownika, tak aby pokrywały pewien zakres wzrostu zarówno osób niższych jak i wyższych. O ile w większości foteli biurowych rozwiązanie to od lat jest już standardem o tyle rozmiar siłownika jest zazwyczaj uniwersalny. To znaczy że często fotele z danego rozmiary, są w jednym rozmiarze. Wyjątkiem od tego są fotele marki Kulik System. W fotelach tych zamontowane zostały regulowane podnośniki siedziska, które występują w kilku rozmiarach. Sprawdzają się więc dla osób o różnym wzroście, jest możliwość ich personalizacji i precyzyjniejszego doboru w momencie zakupu.

  • Wyprofilowane oparcie

    oparcie powinno odzwierciedlać naturalną, anatomiczną krzywiznę kręgosłupa (kręgosłup zdrowy jest “krzywy” – z profilu tworzy delikatną literę “S” – kręgosłup to nie kij od miotły!). Dlatego oparcie fotela powinno dościgać naturę i również nie być płaskie jak blat od stołu. Niestety większość oparć foteli taka jest – są albo totalnie płaskie, albo niewystarczająco wyprofilowane. Idealne jest takie wyprofilowane do kształtu kręgosłupa, aby wspierać go i odciążać na jak najdłuższym odcinku.

  • Odpowiednia głębokość siedzenia.

    Siedzisko nie może też być zbyt głębokie. W czasie pracy użytkownik nie może pochylać się do przodu, gdyż jest zbyt cofnięty względem ekranu komputera, blatu biurka czy klawiatury – takie rozwiązanie sprawia, że kręgosłup jest bardzo mocno obciążony. Nie może też być zbyt płytkie, gdyż użytkownik będzie bardziej spięty i zużywał będzie więcej swojej energii na upilnowanie postawy lub będzie siedział niedbale ; za płytkie siedzisko może okazać się równie mało przyjazne dla kręgosłupa, jak zbyt głębokie. Wyjątkiem są fotele biodynamiczne, które mają za zadanie zmobilizować mięśnie do pracy.

  • Podłokietniki – są bardzo przydatne.

    W przypadku fotela do komputera powinny one być stosunkowo szerokie. Dobrze sprawdzają się także modele z podłokietnikami regulowanymi, w których użytkownik może zmieniać ich pozycję. Istnieją modele w których taka regulacja jest możliwa w zakresie góra dół, oraz podłokietniki 3D z regulacją góra-dół oraz przód-tył. Dzięki temu można precyzyjnie dopasować podłokietniki do swoich potrzeb. Takie regulowane podłokietniki można znaleźć również wśród modeli krzeseł Kulik System.

Czy warto kupić ergonomiczne krzesło do pracy przy komputerze?

Nowoczesny kształt i wygląd są oczywiście ważne, jednak o wiele ważniejsza jest ergonomia. Dobrej klasy ergonomiczne krzesła mają szereg różnorodnych funkcji, które sprawiają, że nawet po wielogodzinnej pracy przy komputerze nie pojawiają się dolegliwości bólowe. Ergonomiczne fotele biurowe zostały zaprojektowane tak, aby w miarę możliwości dopasowywały się swoimi kształtami do anatomicznej budowy ciała użytkownika. Dobrze zaprojektowany i wykonany ergonomiczny fotel biurowy współgra z ruchami ciała, które wykonuje użytkownik podczas prac w pozycji siedzącej. Jeśli szukacie takich właśnie foteli, zwróćcie uwagę na krzesła marki Kulik System sprzedawane w naszym sklepie internetowym. W ofercie tego producenta jest m.in. modeli model Classic. Łączy on w sobie klasyczny kształt obrotowego krzesła i specjalnie wyprofilowane siedzisko oraz oparcie. Warto dodać, że fotele Kulik System mają jako nieliczne spośród dostępnych na rynku kanały wentylacyjne; komfort pracy na takim krześle jest zdecydowanie większy. Model Classic jest rozwiązaniem najbardziej budżetowym spośród specjalistycznych modeli krzeseł tego producenta, daje jednak już znakomitą ochronę kręgosłupa w porównaniu do średniej klasy marketowych krzeseł w tym przedziale cenowym.

Funkcje jakie powinno mieć krzesło ergonomiczne do komputera:

  • regulacja kąta oparcia. Jest to jedna z podstawowych funkcji każdego fotela biurowego. W tańszych modelach kąt pochylenia można zablokować jedynie na sztywno – w droższych można też przejść w tak zwaną funkcję bujania. W tańszych modelach może nie być tej funkcji lub można spotkać blokadę kąta odchylenia w kilku pozycjach. W fotelach Kulik System mamy do czynienia z płynnym ustawieniem tej płaszczyzny oparcia. każdy więc może znaleźć najdogodniejszą dla siebie.
  • mechanizm regulacji wysokości panelu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Na miano ergonomicznego fotela zasługuje ten, który jest wyprofilowany pod lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Idealny fotel ma wyprofilowanie, które można regulować w pionie. Dzięki temu każdy użytkownik może dopasować fotel do swojego ciała. Jest to wartościowe rozwiązania i może być różnorodnie skonstruowane. Czasami ma postać panelu lędźwiowego przesuwanego oddzielnie, jak ma to miejsce w większości foteli gamingowych lub też regulacja ta może odbywać się łącznie z regulacją wysokości oparcia.
  • dostosowanie głębokości siedziska. Taką funkcję można znaleźć tylko w fotelach z górnej półki cenowej. W modelach tych regulacja głębokości siedziska jest bardzo płynna, bez problemów idealną odległość siedziska od oparcia mogą dostosować zarówno osoby szczupłe, jak i te o bardziej masywnej budowie ciała;
  • regulacja oparcia w pionie. Jest to funkcja, która umożliwia zarówno ustawienie wysokości podparcia w odcinku lędźwiowym, jak i całych pleców. Krzesło do pracy przy komputerze z taką funkcją szczególnie wszyscy użytkownicy niezależnie od wzrostu. Obecnie we współczesnych fotelach jest to już raczej standardem. Fotele które nie mają tejże regulacji powinny być od razu zdyskwalifikowane i nie brane pod uwagę w momencie zakupu.
  • dodatkowe pochylenie siedziska i oparcia do przodu. To również funkcja, która jest stosowana w niektórych zaawansowanych modelach ergonomicznych foteli. Umożliwia ona ułożenie się fotela w pozycji pochylonej do przodu. Mimo przyjęcia przez użytkownika postawy obciążającej szyjny i lędźwiowy odcinek kręgosłupa, plecy mające kontakt z takim fotelem, a posiadające odpowiednie wyprofilowanie będą lepiej chronione, a pozycja siedząca jest stabilna. Takie ustawienie fotela w przód może być wymuszone pewnymi specyficznymi rodzajami pracy lub też w przypadku siedziska wymaganiami anatomicznymi (np budowa miednicy czy wcześniejsze urazy tej struktury kostnej).

Gdzie znajdę takie krzesła do komputera?

Większość tych funkcji użytkownicy znajdą we wszystkich modelach krzeseł marki Kulik System. Na szczególną uwagę zasługują modele z Business oraz Galaxy. Fotele Business charakteryzują się podwyższonym standardem, a wygląd jest szczególnie lubiany przez Panie. Galaxy to z kolei fotele dla najbardziej wymagających pod względem ochrony, regulacji i wyglądu. To bardzo profesjonalny fotel, które idealnie pasuje do dyrektorskiego gabinetu. Stworzone przez Kulik System rozwiązania chronione patentami sprawiają, że fotele te zasługują na miano niemal idealnych ergonomicznych foteli do pracy przy komputerze.

Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać, aby uniknąć problemów z kręgosłupem?

Wielogodzinna praca przy komputerze nie musi w dzisiejszych czasach kończyć się bólem kręgosłupa. Na rynku dostępne są fotele idealne dla osób, które cierpią z powodu dolegliwości kręgosłupa. Anatomia oraz nauka o tworzeniu przedmiotów zgodnych z naturą człowieka – czyli ergonomia w połączeniu z inżynierią umożliwia stworzenie krzeseł na których siedzenie staje się bardziej komfortowe, bezpieczne i zdrowe. Proponowane przez nas krzesła do komputera na chory kręgosłup sprawdzą się nie tylko w przypadku osób, które cierpią z powodu bólu podczas siedzenia. Śmiało mogą go wybrać również osoby, które w przyszłości nie chcą borykać się z takimi problemami. Problemów z kręgosłupem można uniknąć wybierając fotele ortopedyczne do komputera dostępne w naszej ofercie. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalnie odciążały kręgosłup oraz podtrzymujące go mięśnie. Niezależnie czy wybiorą Państwo oferowane przez nas krzesła radzimy: podczas zakupów warto pamiętać o kilku szczegółach – nie każdy fotel z etykietą „fotel ergonomiczny do komputera” na takie miano zasługuje.

sklep internetowy klękosiad fotel ergonomiczny

Dobry fotel ergonomiczny do pracy przy komputerze powinien posiadać:

  • Wyprofilowane, dopasowane do anatomicznej budowy ciała siedzisko oraz oparcie.
  • Siedzisko nie może być zbyt miękkie, zbyt płytkie ani za głębokie. Lepiej sprawdza się takie, które podpiera 2/3 długości ud.
  • Oparcie natomiast powinno posiadać co najmniej wyprofilowany odcinek lędźwiowy, dobrze jeśli będzie również miał pionowy fałd stabilizujący wyższe odcinki kręgosłupa. Możliwość regulacji wysokości siedziska i oparcia oraz opcjonalnie regulowane podłokietniki.
  • Dopasowanie ergonomicznego fotela ortopedycznego do wagi i wzrostu osoby, która będzie z niego korzystała
  • Solidna budowa, wykonanie z dobrej jakości materiałów oraz posiadać mechanizmy regulacji.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zakupem krzesła do komputera?

Szczególne odmiany foteli ergonomicznych o właściwościach prozdrowotnych, czyli fotele ortopedyczne zaprojektowano tak, aby wspierały plecy na dużej powierzchni. Dzięki temu podpierają one bardzo dobrze kręgosłup, ryzyko bólu pleców oraz urazów jest wtedy zdecydowanie mniejsze. Materiały, których użyto do wyprodukowania krzeseł profilaktyczno-rehabilitacyjnych muszą być najwyższej jakości. Fotel Business czy Elegance marki Kulik System to przykład takich ergonomicznych foteli, które sprawdzą się w roli foteli ortopedycznych i rehabilitacyjnych.

Inwestycja w zakup ergonomicznego fotela do pracy przy komputerze na pewno się opłaci. Odpowiednio dobrany fotel do Twoich potrzeb zapobiegnie dolegliwościom bólowym, zmniejszy też te już istniejące. Wygodnego, ergonomicznego fotela do pracy przy komputerze na 99%  nie uda się kupić w supermarkecie. Na pewno też nie będzie to koszt rzędu 200-300 zł, zaowocuje to jednak bardziej efektywną pracą, lepszym samopoczuciem oraz zdrowiem bez towarzyszącego pracy bólu.

Infografika: Co powinien posiadać fotel ergonomiczny?

Ergonomiczny fotel biurowy co powinien mieć? Infografika
Infografika: Fotel ergonomiczny, co powinien posiadać?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *