Klękosiad, czyli tak zwany klęcznik biurowy jest produktem profilaktycznym służącym zachowaniu zdrowia oraz komfortu podczas pracy siedzącej. Jego głównym zadaniem jest poprawa pozycji siedzącej w trakcie wykonywania prac biurowych poprzez modelowanie anatomicznego ułożenia kręgosłupa, w szczególności w obszarze lędźwiowym.
Na rynku możemy spotkać różnego rodzaju klękosiady, różniące się między sobą nieco konstrukcją oraz funkcją. Zatem rozważając zakup klękosiadu warto mieć świadomość jakie istnieją rodzaje klęczników biurowych, aby wybrać najodpowiedniejszy dla siebie. Właśnie tego dowiesz się w poniższym poradniku.
Zdrowe siedzenie może uchronić Cię przed wieloma schorzeniami i zwyrodnieniami jak: rwa kulszowa, dyskopatia, lumbago oraz ból kręgosłupa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu właściwej postawy siedzącej na zdrowie po przeczytaniu artykułu zapoznaj się również z wpisem: Rwa kulszowa a prawidłowe siedzenie.
Klękosiady ze względu na rodzaj budowy
Główną różnicą pomiędzy różnego rodzaju typami klękosiadów jest ich konstrukcja. Wpływa ona bezpośrednio na funkcje jakie posiada klękosiad. Funkcjonalność wpływa na cechy użytkowe jakie otrzymujemy kupując dany klęcznik, to zaś przekłada się na właściwości prozdrowotne jakie oferuje produkt. Jakie wyróżniamy zatem klękosiady ze względu na konstrukcję?
Klękosiad biurowy klasyczny
Najpopularniejsza wersja klękosiadu, czyli klasyczna składa się z siedziska i klęcznika połączonego ze stelażem. Części na których podpierają się kolana oraz pośladki są zazwyczaj obite pianką poliuretanową o różnej wysokości i gęstości. Natomiast stelaż ma konstrukcję regulowaną lub nie. Najczęściej spotykane są klękosiady regulowane, gdzie podnosząc wysokość siedziska jednocześnie zwiększamy jego kąt nachylenia. Klękosiady są zazwyczaj regulowane mechanizmem zapadkowym lub pokrętłem, podobnym do tzw. śruby rzymskiej.
Klękosiad biurowy z oparciem
Rozbudowaną wersją klasycznego klęcznika jest klękosiad z oparciem. Oparcie ma zazwyczaj charakter niewielkiej podpórki w okolicy lędźwiowej. Pomaga ono jeszcze lepiej zadbać o wyprostowaną postawę. Niektórym osobom w klasycznej wersji klękosiadu brakuje oparcia dla pleców przez co trudniej jest im utrzymać właściwą postawę, w szczególności górnych partii kręgosłupa. Klękosiad z oparciem sprawia że mając podparcie nawet dolnego odcinka kręgosłupa, stabilizujemy również wyższe partie i dbamy o prawidłową postawę siedzącą.
Klękosiad bujany
Bardziej popularne kilka lat temu, ale wciąż obecne na rynku są klękosiady bujane. Konstrukcja takiego klęcznika pozwala na delikatne bujanie się w przód i tył podczas siedzenia. Posiada ono podstawę w formie lekko zaokrąglonej. Założeniem tego rozwiązania jest tzw. siedzenie biodynamiczne, czyli umożliwienie osobie siedzącej nieznacznych ruchów miednicy oraz kręgosłupa.
Siedzenie biodynamiczne, czyli aktywne siedzenie ma za zadanie zachować biologiczne predyspozycje ciała do podtrzymania ruchu. Poprawia ono napięcie mięśni brzucha oraz pleców, czyli tzw. “gorsetu mięśniowego“. Również zachowuje ciągłość sprawności funkcji ruchu poprzez umożliwienie ruchu nawet podczas siedzenia. Wadą takiego rozwiązania jest to że klękosiady bujane często nie posiadają dodatkowej regulacji wysokości, więc mogą nie być optymalnym i uniwersalnym rozwiązaniem.
Główni producenci klęczników biurowych
Na rynku dostępnych jest wielu producentów klękosiadów biurowych do pracy siedzącej zarówno rodzimej produkcji jak i zagranicznej, w tym z UE, np. producenci niemieccy, jak również klękosiady produkcji spoza unii jak np. produkcji chińskiej. Poniżej opisani zostali tylko niektórzy producenci oraz na co zwrócić uwagę podczas wyboru klękosiadu zagranicznej produkcji.
Klękosiady biurowe MOV
Polska marka klękosiadów MOV odznaczające się wysoką jakością klęczniki drewniane z drewna bukowego, w wielu wariantach tapicerskich i kolorystycznych, m.in. eko-zamsz oraz eko-skóra. Klękosiady MOV są dostępne zarówno w wersji klasycznej jak i z oparciem. Solidna jakość wykonania sprawia że są to produkty godne polecenia. Te ergonomiczne klęczniki biurowe posiadają status produktów medycznych.
Klękosiady Unicorn
Polski producent klęczników biurowych produkowanych z drewna gatunkowego, m.in. bukowego, dębowego. Klękosiady Unicorn odznaczają się również wysoką jakością wykonania i produkowane są w wielu wariantach kolorystycznych stelaża oraz tapicerki. Tapicerowanie eko-skórą oraz eko-zamszem – tkaniną Alcantra. Produkowane są z dbałością o detale jedynie w wersjach klasycznych, bez oparcia. Klęczniki biurowe Unicorn również są zarejestrowane jako certyfikowane produkty medyczne.
Inni producenci klęczników
Często na rynku spotykane są klękosiady nie reklamujące się żadną nazwą producenta. Są to często klęczniki produkcji chińskiej, dostępne dość szeroko na portalach aukcyjnych. Często są to produkty technicznie poprawnej jakości, natomiast wygląd pozostawiający sporo do życzenia.
Zazwyczaj są tapicerowane tkaniną średniej jakości oraz ze stelażem wykonanym ze stali malowanej proszkowo. Mogą one jednak posłużyć w celach profilaktycznych, nie posiadają jednak statusu produktu medycznego w unii europejskiej, więc na rynku polskim dość łatwo je odróżnić ze względu na stawkę VAT 23% zamiast 8% jak to jest w przypadku produktów medycznych.
Materiały konstrukcji klękosiadu
Wykonanie klęcznika biurowego jest możliwe z wielu rodzajów materiałów i ma różne właściwości wytrzymałościowe jak również inne cechy estetyczne. Na rynku spotykamy głównie klękosiady wykonane z drewna naturalnego, sklejki drewnianej oraz o konstrukcji stalowej. Wszystkie te konstrukcje zazwyczaj są w zaprojektowane tak aby wytrzymać długotrwałe obciążenie 120-130 kg, więc mogą na nich siedzieć spokojnie nawet osoby o znacznej masie ciała.
Klękosiad biurowy drewniany
Klękosiady wykonane z drewna gwarantują stabilną konstrukcję i są wykonane solidnie. Drewno choć wydaje się być materiałem nie bardzo wytrzymałym to przekrój elementów użytych do stelaża klękosiadów jest dobrana tak, by wytrzymały one znaczne obciążenia nawet tęższych osób. Nie ma więc co obawiać się o wytrzymałość klęczników biurowych drewnianych, gdyż kluczowe mechanizmy regulacyjne i elementy odpowiadające za ruchomość są wyprodukowane i tak ze stali.
Klękosiady wyprodukowane z drewna są przy tym bodajże najbardziej atrakcyjne wizualnie, bo choć wygląd jest oczywiście kwestią gustu to ich kolorystyka i wykończenie robi na prawdę duże wrażenie i nadaje niepowtarzalnego klimatu w biurze czy gabinecie. Cieszą się one również wysoką popularnością wśród klientów.
Klękosiady ze sklejki
Sklejka jako materiał kompozytowy łączący naprzemiennie wiele warstw klejonego drewna jest wytrzymalsza od drewna naturalnego. Klękosiady wykonane ze sklejki drewnianej są z pewnością odpowiedniej wytrzymałości aby bez obaw wytrzymać nawet wieloletnie obciążenie dorosłej osoby siedzącej. Elementy konstrukcyjne również mogą być mniejszych przekrojów niż te użyte w klękosiadach drewnianych. Pod względem estetycznym klękosiady ze sklejki ustępują klękosiadów drewnianym więc powinny być bardzo starannie wykończone.
Klękosiady stalowe
Stal jest teoretycznie najmocniejszym materiałem spośród wymienionych. Jednakże podczas wyboru klękosiadu stalowego należy zwrócić uwagę na grubość rurek lub profili z jakich wykonane są elementy konstrukcyjne oraz jakość spawów w miejscach łączeń. Klękosiady stalowe prezentują się na ogół dobrze, mogą się sprawdzić w przestrzeni biurowej.
Należy mieć jednak na uwadze że klękosiady stalowe kuszą niższą ceną gdyż znaczna większość z nich produkowana jest w Azji i importowana do Polski. Konstrukcja takiego klękosiadu będzie najprawdopodobniej dobrej jakości, natomiast warto przyjrzeć się jakości tkanin tapicerskich oraz grubości pianki tapicerskiej.
Klękosiad biurowy w sklepie internetowym
Podsumowując, mamy nadzieję że ten poradnik przybliżył Państwu nieco temat rodzajów klękosiadów. Jeśli są Państwo zainteresowani bardziej tematem działania samego klęcznika oraz jego wpływu na zdrowie zachęcamy do zapoznania się z artykułem pod tytułem: Klękosiad – sposób na ból podczas siedzenia.
Jeśli zastanawiają się Państwo nad zakupem klęcznika biurowego do pracy siedzącej to zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego z asortymentem prozdrowotnym. W naszej ofercie posiadamy wysokiej jakości klękosiady biurowe drewniane marki MOV oraz Unicorn. Są to certyfikowane produkty medyczne, o potwierdzonym działaniu profilaktycznym oraz prozdrowotnym. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!
Klękosiad bardzo mi pomógł kiedy miałem problem z plecami. Bardzo mnie bolały od długiego siedzenia przed komputerem. Pracuję siedząco a też lubię sobie pograć w wolnym czasie po pracy więc tego siedzenia jest na prawdę sporo czasami. Kolega mi polecił który też dużo pracuje w pozycji siedzącej, że ma cos takiego i z tego korzysta. Faktycznie, zupełnie inaczej układa się miednica i lędźwiowy odcinek, a ból kręgosłupa się zmniejsza.
Klękosiad to dobry patent do biura. Potwierdzam. Działa dobrze i łagodzi problemy wywołane przez wielogodzinną prace nad projektami. Bez niego byłoby kiepsko
Od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu klękosiadu i zastanawiam się jaki model wybrać. Co lepiej sprawdza się w środowisku biurowym – klękosiad z kółkami czy stopkami? Wydaje się że Klękosiad z kółkami jest praktyczniejszy, dla kogo lepszy będzie zatem klękosiad ze stopkami? I jeszcze jedno, może ważniejsze nawet. Jaki Klękosiad wybrać? Z oparciem czy bez? Co by Państwo polecili, jaka jest różnica w siedzeniu na jednym i na drugim rodzaju?
Dzień dobry, z doświadczenia możemy powiedzieć że na ogół klękosiad z kółkami sprawdza się lepiej w przestrzeniach biurowych. Możemy powiedzieć że modele z kółkami są wybierane średnio przez 90% użytkowników. Kółka umożlwiają dynamiczne korzystanie z klękosiadu, obracanie się do współpracowników czy łatwiejsze sięganie po dokumenty. Modele bez kółek są wybierane generalnie przez osoby które nie chcą się przemieszczać na klękosiadzie, czy też wykonują pracę precyzyjną na siedząco. Jeśli zaś chodzi o to czy wybrać klękosiad z oparciem czy bez to obserwujemy że klękosiady z oparciem wybierają najczęściej osoby, które chciałyby korzystać z klęcznika biurowego częściej i przez dłuższy czas. Po prostu łatwiej jest na takim modelu dłużej siedzieć utrzymując właściwą postawę, gdyż podtrzymuje nas w obrębie odcinka lędźwiowego. Zajmuje jednak nieco więcej miejsca ale jest niewiele droższy i z tego powodu nieco chętniej wybierany (ok. 60 %) w stosunku do modeli bez oparcia (ok. 40%).
Pozdrawiamy
Zespół e-rwakulszowa.pl
Dzień dobry, a czy klękosiad lepiej z spocznikami na stopy, czy bez?
Dzień dobry, czy mógłby Pan doprecyzować? Nie spotkaliśmy się jeszcze z klękosiadami wyposażonymi w spoczniki, chyba że chodzi o dodane we własnym zakresie jako dodatkowy element stanowiska do pracy biurowej? Pozdrawiamy