Shopping Cart
korzonki przyczyny korzonki objawy zapalenia korzonków

Zapalenie korzonków, korzonki przyczyny, objawy cz. 1

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Zapalenie korzonków to potoczne nazwy stosowana na określenie zespołu korzeniowego. Pomimo iż nie ma w medycynie takiej jednostki chorobowej jak zapalenie korzonków, czy korzonki to nazwy te są powszechnie stosowana w języku codziennym. Ból korzonków to bardzo bolesna i uciążliwa dolegliwość, która wyraźnie rzutuje na sferę ruchową ograniczając czynności dnia codziennego i aktywność zawodową.

Ból może pojawić się nagle i być bardzo silny zmuszając chorego do położenia się i całkowicie uniemożliwiając mu  poruszanie się. Potocznej nazwy korzonki używa się głównie na określenie bólu kręgosłupa lędźwiowego, jednak zespół korzeniowy może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

Najczęstsze przyczyny zapalenia korzonków

gdzie sa korzonki zdjęcia korzonki u człowiekaNajczęściej występujące przypadki bólu korzeniowego to ból wychodzący od kręgosłupa lędźwiowego i promieniujący wzdłuż nogi (rwa kulszowa i rwa udowa) lub ból wychodzący od karku i promieniujący do ręki (rwa ramienna). Potoczna nazwa korzonki wywodzi się z korzeni nerwowych, które wychodzą z rdzenia kręgowego pomiędzy poszczególnymi kręgami w kręgosłupie. To właśnie ucisk i podrażnienie włókien nerwowych jest przyczyną bólu. Ucisk każdego z nerwów rdzeniowych może powodować ból, a to gdzie odczuwany jest ból korzeniowy może wskazać dokładnie, który nerw jest uciskany (zobacz obrazek obok). Nasilenie bólu i charakter dolegliwości uzależniony jest od umiejscowienia zmian uciskowych, drażniących odpowiednie korzenie rdzeniowe. W tym artykule opiszemy jakie są przyczyny zapalenia korzonków, natomiast z części drugiej dowiesz się jakie są główne objawy zapalenia korzonków.

sklep internetowy klękosiad fotel ergonomiczny

Korzonki przyczyny zapalenia korzonków

Najczęstszą przyczyną bólu korzeniowego jest przepuklina dysku. Do schorzenia tego dochodzi zazwyczaj na skutek nagłego lub długotrwałego przeciążenia prowadzącego do uszkodzenia krążka międzykręgowego. Na skutek osłabienia pierścienia włóknistego może dojść do jego pęknięcia lub naderwania, zwykle podczas dźwigania ciężaru lub nieskoordynowanego ruchu tułowiem. W wyniku tego dochodzi do przemieszczenia się fragmentów zwyrodniałego krążka międzykręgowego, uwypuklenia ich w miejscu uszkodzenia i powstania przepukliny jądra miażdżystego. Przepuklina dysku może powodować ból korzeniowy na dwa sposoby poprzez mechaniczny ucisk na nerw oraz wytwarzając substancję chemiczne i wywołując chemiczne podrażnienie nerwów. W zależności od zaawansowania zmian i stopnia przemieszczenia fragmentów krążka mogą wystąpić różnego typu dolegliwości miejscowe i o charakterze korzeniowym. Im mniejsza jest przepuklina tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych dolegliwości neurologicznych.

Inne przyczyny zapalenia korzonków:

 • Zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne
 • Zwężenie (stenoza) kanału kręgowego
 • Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa
 • Kręgozmyk
 • Procesy zapalne
 • Niektóre nowotwory

“Zapalenie korzonków – pytania i odpowiedzi.” Dowiedz się więcej czytając artykuł z odpowiedziami na pytania chorych.

10 comments

 1. Mam 59 lat, korzonki to schorzenie które jest mi dobrze znane, bo przechodziłem je myśle ok 40 razy. Gdy mnie dopadają korzonki to już nie chodzę do lekarza – te ich zastrzyki i tabletki i tak na niewiele się zdają, dlatego radzę sobie sam. Mój sposób to na korzonki to plastry rozgrzewające, które zawsze mam w swojej apteczce. Jak tylko zaczyna się ból pleców to przyklejenie plastra to pierwsza rzecz, którą robie. Później kładę się do łóżka, aby to dobrze wygrzać. Ten sposób praktykuje już od 10 lat. Z reguły wstarczy mi 3 dni i skala bólu zmienia się z paraliżującego do takiego już do zniesienia. W dalszym okresie zaczynam się powoli ruszać i stosuje maść niedźwiedzią lub końską aż do całkowitego ustąpienia bólu. Z regóły ból korzonków ustępuje całkowicie po 5-7 dniach, czasami zdarzy się wyjątkowy przypadek że trwa do 2 tygodni. Wcześniej, jak jeszcze nie znalem tego sposobu i korzystałem z usług lekarza leczenie trwało nieraz nawet miesiąc czasu – po kuracji tymi wszystkimi tabletkami wątrobę czułem jeszcze kolejny miesiąc.

 2. Witam. Czy jest tu osoba, która przyjmowała zastrzyki Dicloratio? Chodzi mi o skutki uboczne, ponieważ po 1 zastrzyku nie wychodziłam z ubikacji cały dzień. Lekarka twierdzi, że nie możliwe. Natomiast po Dexak domięśniowo te same objawy.

  1. Dexak to i ja źle znosiłam. Miałam silne bóle w klatce piersiowej i zawroty głowy.

  2. Brałam obydwa, nic mi nie było.

  3. Po Dexak też miałam problemy z żołądkiem, może nie aż takie, ale to chyba są te skutki uboczne, o których informują w ulotce.

 3. Nie wiem co Ci zaszkodziło, Dicloratio roztwór do wstrzykiwań. 1 amp. zawiera: 75 mg diklofenaku, 20 mg lidokainy; 3 amp. 2 ml

 4. Coś musi być nie tak, skoro 2 dzień jestem stałym bywalcem w toalecie. Zastrzyk otrzymałam w czwartek ok godziny 17, i się zaczęło po 21 noc, piątek i dziś dzień jestem mieszkańcem toalety.

 5. Ja brałam wszystkie na rwę kulszowa i bardzo drażniły mi żołądek podobno mniej niż tabletki a jednak nawet czopki

 6. Rehabilitacja to podstawa w takich problemach. Jednak ja jestem bardzo zadowolona i sporo znajomych i rodziny również z gabinetu na Słomczyńskiego. rehabilitacje.org mają stronę i tam można się zapisać albo poczytać co mają w ofercie

 7. Witam. Wiem co to jest rwa kulszowa. Przechodziłam ją kilka razy. Ja brałam zastrzyki Olfen + Witamina B6 oraz rehabilitacja. W ciągu 2 tygodni doszłam do siebie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *