Shopping Cart
Przeciwbólowe leki na rwę kulszową. Jakie leki na ból przy rwie kulszowej?

Leki na rwę kulszową

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Jeśli cierpisz z powodu rwy kulszowej lub przeszedłeś atak bólu korzeniowego z pewnością poszukujesz informacji jakie substancje i leki na rwę kulszową są pomocne w zwalczeniu lub złagodzeniu bólu. Jeśli odczuwasz ból i przechodzisz właśnie atak rwy kulszowej to z pewnością jesteś przytłoczony niezliczonymi wyborami leków przeciwbólowych. Oto przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, które leki oraz substancje czynne działają najlepiej w łagodzeniu bólu nerwu kulszowego. Dowiedz się również jak sobie pomóc kiedy dopadnie Cię ból, czytając artykuł: Rwa kulszowa co pomaga? Pierwsza pomoc.

Spis treści: (klikalny)

Leki na rwę kulszową bez recepty

Kilka leków dostępnych bez recepty (OTC) może zapewnić ulgę w bólu rwy kulszowej. Jeśli masz inne schorzenia, takie jak problemy z żołądkiem, sercem lub nerkami, dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem nawet leków bez recepty, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Środki bez recepty będące w obszarze zainteresowania osób mające dolegliwości związane z rwą kulszową to głownie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mające zredukować ból poprzez zminimalizowanie stanu zapalnego oraz leki miejscowe doraźnie łagodzące objawy bólowe.

Niesteroidowe leki doustne bez recepty

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen i naproksen, pomagają zmniejszyć stan zapalny w organizmie, zapewniając działanie łagodzące ból. Jeśli dawkowanie bez recepty nie poprawia objawów rwy kulszowej, skonsultuj się z lekarzem, czy leki czy dawka leku jest dla Ciebie odpowiednia. NLPZ zazwyczaj nie są zalecane u pacjentów z podstawowymi schorzeniami, takimi jak przewlekła choroba nerek. Wiadomo, że leki te podrażniają tkanki żołądka, dlatego zawsze zaleca się ich przyjmowanie z jedzeniem.

Leki miejscowe wspomagające przy rwie kulszowej

Leki miejscowe mogą zapewnić natychmiastową, zlokalizowaną ulgę w bólu. Kilka maści, żeli i kremów może pomóc złagodzić ból nerwu kulszowego lub zakończeń nerwowych poprzez zmianę przepływu krwi, zmniejszenie stanu zapalnego i wywołanie efektu odrętwienia. Powszechne leki miejscowe, które mogą pomóc złagodzić rwę kulszową, obejmują preparaty oparte o substancje czynne takie jak:

Substancje lecznicze do stosowania zewnętrznego

 • Salicylan metylu – organiczny związek chemiczny z grupy estrów, ester metylowy kwasu salicylowego. Ciecz o intensywnej, charakterystycznej woni. Stosowany miejscowo na nieuszkodzoną skórę jako lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i rozgrzewający
 • Mentol – mentol ma własności znieczulające i zmniejszające podrażnienie błon śluzowych. Jest dodawany do maści na ból mięśni, punktowo nałożony na bolące miejsce, może wspomagać uśmierzanie bólu mięśniowego
 • Salicylan trolaminy – jest lekiem najczęściej przepisywanym w postaci kremu, który jest powszechnie stosowany w leczeniu wielu chorób skóry i układu mięśniowo-szkieletowego. W najcięższych przypadkach może być dostępny doustna postać leku Obydwie formy są dostępne tylko na receptę lekarza.
 • Kapsaicyna – Kapsaicyna jest stosowana zewnętrznie jako lek rozgrzewający stawy i mięśnie (głównie pod postacią maści i plastrów). Zwykle jest ona dodawana do specyfików w formie ekstraktu z papryki chili.
 • Kamfora – bardzo dobrze przenika przez skórę, powodując uczucie zimna, podobne do wywoływanego przez mentol. Maści i roztwory spirytusowe kamfory mają działanie rozgrzewające i znieczulające
 • Kannabidiol (CBD) – przedstawiciele świata sportu wskazują, że suplementowanie kannabidiolu, np. w postaci olejku CBD, łagodzi bóle mięśniowe i przyspiesza regenerację układu ruchu. Obiecujące są również badania nad redukcją bólu stawów dzięki zewnętrznemu stosowaniu CBD.

Miejscowe leki na rwę kulszową

Ponieważ leki miejscowe działają lokalnie, mogą zapewnić szybką ulgę w bólu. Niektóre preparaty mogą powodować podrażnienia skóry dla osób uczulonych, dlatego zaleca się wypróbowanie na początku niewielkiej ilości na fragmencie skóry. Plastry lecznicze mogą zapewnić przedłużoną ulgę w bólu. Przeciwbólowe plastry samoprzylepne zawierające lidokainę, miejscowy lek znieczulający, można nosić pod ubraniem i mogą zapewniać ciągły efekt odrętwienia, zmniejszając ból rwy kulszowej.

Leki miejscowe – maści i plastry

Wskazówki dotyczące stosowania leków miejscowych w celu złagodzenia bólu rwy kulszowej. Ból rwy kulszowej powstaje w dolnej części kręgosłupa i przemieszcza się w dół nerwu kulszowego do uda i nogi. Kiedy stosujesz leki miejscowe, nałóż maść / żel przeciwbólowy lub plaster z lidokainą na tylną część miednicy – tam, gdzie znajdują się korzenie nerwu kulszowego. Jeśli nie jesteś pewien czy przechodzisz rwę kulszową czy zapalenie korzonków, zapoznaj się z artykułem: Zapalenie korzonków, korzonki przyczyny, objawy.

Leczenie tego obszaru, a nie uda lub łydki, gdzie ból może być większy, pomoże kontrolować i uśmierzać ból u jego źródła, a także uspokoić pobliskie nerwy. Kiedy odczuwasz ulgę w bólu po zastosowaniu leków miejscowych, spróbuj wykonać proste rozciąganie dolnej części pleców. Rozciąganie i ukierunkowane ćwiczenia mogą pomóc w zapobieganiu nawrotom rwy kulszowej, łagodząc ucisk na nerw kulszowy, wzmacniając tkanki i poprawiając elastyczność dolnej części pleców.

Leki na receptę na ból rwy kulszowej

Jeśli leki OTC nie przynoszą ulgi w objawach rwy kulszowej, porozmawiaj z lekarzem o lekach na receptę. Mogą być przepisywane na krótki okres (2 do 6 tygodni), gdy leki OTC zawiodą i zanim zostaną wypróbowane bardziej inwazyjne metody leczenia, takie jak nadtwardówkowe zastrzyki sterydowe. Stosowanie tych leków może być uważane przez niektórych lekarzy za kontrowersyjne ze względu na ich potencjalne skutki uboczne lub brak udowodnionej skuteczności. Dawkowanie jest monitorowane i kontrolowane w zależności od rodzaju stosowanego leku i nasilenia objawów. Dowiedz się również jakie zabiegi może przepisać Ci lekarz czytając artykuł: Zabiegi fizjoterapeutyczne w bólu kręgosłupa.

Zastrzyki na receptę przy rwie kulszowej

W przypadku objawów rwy kulszowej lekarz może zlecić serię zastrzyków (iniekcji) z niesteroidowych leków przeciwzapalnych na receptę (NLPZ na receptę), zawierających najczęściej o substancje czynne takie jak: diklofenak oraz lidokaina. Popularnym lekiem zawierającym te substancje jest np. roztwór do wstrzykiwań Olfen 75. Ponadto lekarz prowadzący może zlecić zastrzyki zawierające witaminę B6 lub witaminę B12, które również są pomocne w minimalizowaniu objawów rwy kulszowej.

Rwa kulszowa a leki zwiotczające mięśnie

Leki zwiotczające mięśnie mogą zmniejszać ból pleców i sztywność w ostrej rwie kulszowej. Środki zwiotczające mięśnie, takie jak cyklobenzapryna, rozluźniają mocno, napięte mięśnie i zmniejszają skurcze. Skurcze mięśni mogą rozwinąć się w wyniku choroby podstawowej, która powoduje rwę kulszową, takiego jak problem z dyskiem lub zapalenie mięśni lędźwiowych i/lub miednicy. Leki te mogą pomóc złagodzić sztywność pleców wynikającą ze skurczów mięśni i mogą być bardziej korzystne w leczeniu ostrej rwy kulszowej.

Przykładowe środki zwiotczające mięśnie. Lista popularnych substancji w środkach rozluźniających mięśnie stosowanych powszechnie w medycynie na całym świecie:

 • Baklofen
 • Benzodiazepiny
 • Karyzoprodol
 • Chlorzoksazon
 • Cyklobenzapryna
 • Dantrolen
 • Metaksalon
 • Metokarbamol
 • Orfenadryna
 • Tyzanidyna

Ze względu na ich potencjalne skutki uboczne oraz ryzyko nadużywania i uzależnienia, leki zwiotczające / rozluźniające mięśnie są stosowane z ostrożnością i mogą nie być odpowiednie dla osób z problemami z wątrobą, nerkami i / lub sercem. Środki medyczne zwiotczające mięśnie powinny być stosowane za zaleceniem lekarza oraz pod jego kontrolą.

Sterydy doustne przy rwie kulszowej

Sterydy doustne mogą zmniejszać zapalenie korzeni nerwu kulszowej. Sterydy doustne, takie jak metyloprednizolon i prednizon, pomagają zmniejszyć stan zapalny. Lekarze mogą przepisać doustne steroidy w celu leczenia ostrej rwy kulszowej spowodowanej zapaleniem korzenia nerwu rdzeniowego. Sterydy są zazwyczaj przepisywane na krótkie okresy terapii. Rwa kulszowa zwykle ustępuje w ciągu 4 do 6 tygodni bez długotrwałych powikłań. Leki są skuteczną opcją zmniejszenia ostrego bólu rwy kulszowej i są zwykle zalecane do krótkotrwałego stosowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skrócić czas trwania objawów bólowych, zapoznaj się z artykułem: Rwa kulszowa ile trwa?

Leki przeciwdepresyjne a rwa kulszowa

W przypadku przewlekłej rwy kulszowej lekarze mogą przepisać leki przeciwpadaczkowe i przeciwdepresyjne, które wykazują działanie przeciwbólowe. Aby zmniejszyć ryzyko potencjalnych skutków ubocznych, leczenie zwykle rozpoczyna się od małej dawki i stopniowo się ją zwiększa, aby określić najniższą skuteczną dawkę. Twój lekarz może pomóc wybrać, który lek (leki) jest odpowiedni dla konkretnej przyczyny rwy kulszowej, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia i tolerancji. Aby uzyskać długotrwałą ulgę w bólu i zapobiec nawrotom, porozmawiaj ze swoim lekarzem by udzielił Ci bardziej szczegółowych informacji.

Produkty prozdrowotne na rwę kulszową

Z objawami bólu będącymi następstwem rwy kulszowej można walczyć nie tylko za pomocą leków. Farmakoterapia jest tak naprawdę leczeniem wspomagającym, natomiast prawdziwe przyczyny rwy kulszowej leżą najczęściej wewnątrz kręgosłupa na skutek zmian zwyrodnieniowych oraz urazów. Leki na rwę kulszową mogą wspomóc nas w walce z bólem, natomiast należy równolegle rozwijać wiedzę na temat przyczyn rwy kulszowej aby zapobiec nawrotom bólu.

Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem prozdrowotnym oraz ergonomicznym w naszym sklepie internetowym dla zdrowia kręgosłupa. Inspiracją do jego powstania była chęć pomocy osobom borykającym się z bólem kręgosłupa. Znajdą tam Państwo wiele produktów profilaktycznych oraz prozdrowotnych jak krzesła z patentem medycznym czy ławki grawitacyjne, które pomogą w walce z nawrotem bólu i objawów rwy kulszowej.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *