Jak prawidłowo siedzieć po przebytej rwie kulszowej?
Prawidłowe siedzenie podczas pracy jest kluczowe, gdy chodzi o profilaktykę szeroko pojętych bólów kręgosłupa lędźwiowego, szczególnie w przypadku osób które w wyniku dyskopatii, czyli uszkodzenia krążka międzykręgowego przebyły już atak rwy kulszowej.
Siedząc spędzamy nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Z tego względu powinniśmy przywiązywać szczególną uwagę do zachowania prawidłowej postawy ciała przebywając w tej pozycji. Wielogodzinne siedzenie dotyczy szczególnie osób, które wykonują pracę biurową spędzając cały dzień przed ekranem komputera jak również zawodowych kierowców czy operatorów maszyn. Osoby te szczególnie narażone są na bóle kręgosłupa i urazy spowodowane nieprawidłową postawą, wstrząsami z podłoża czy osłabieniem mięśni spowodowane przez wielogodzinne zastyganie w jednej pozycji. I przeciwnie, mocne mięśnie brzucha i grzbietu, czyli tzw. “gorset mięśniowy” stanowią zabezpieczenie przed powstawaniem urazów krążka międzykręgowego oraz mogą nawet w znacznym stopniu niwelować ból lędźwiowy u osób mających już problemy z kręgosłupem. Poznaj sposób dzięki którym zwiększysz napięcie mięśni odpowiedzialnych za podtrzymywanie kręgosłupa oraz łagodzących ból, czytając artykuł prezentujący 3 proste ćwiczenia przy dyskopatii lędźwiowej.
Wybór odpowiedniego ergonomicznego fotela biurowego jest równie ważny co prawidłowa postawa podczas siedzenia. Polecane przez nas ergonomiczne krzesła biurowe z opatentowanym system zdrowego siedzenia:
Prawidłowe siedzenie przy dyskopatii
Podczas siedzenia należy zatem pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim powinno się wyprostować wypinając klatkę piersiową oraz wychylając miednicę do przodu. Wychylona miednica pociąga za sobą konieczność przyjęcia naturalnej krzywizny przez odcinek lędźwiowy podobnie jak podczas pozycji stojącej. Ponadto wypięta klatka piersiowa powoduje że ciężar głowy opiera się na odcinku szyjnym odciążając mięśnie szyi oraz barków.
Aby prawidłowo siedzieć należy odpowiednio ustawić wysokość fotela lub krzesła, tak aby stopy solidnie opierały się o podłoże. Powinno się ustawić je nieco szerzej – mniej więcej na szerokość barków co sprzyja stabilizacji pozycji jednocześnie odciążając mięśnie. Dla poprawienia ergonomii zaleca się stosowanie podnóżków. Należy wystrzegać się zakładania nogi na nogę, która sprawia, że miednica wędruje do tyłu gubiąc fizjologiczną lordozę oraz sprzyjając skręcaniu tułowia. W przypadku pracy przy komputerze ręce należy trzymać na odpowiedniej wysokości oparte o biurko.
Podczas dłuższego siedzenia można również jedną bądź dwie nogi podwinąć pod krzesło siadając bliżej krawędzi siedziska co jeszcze bardziej wymusza wypięcie miednicy do przodu. Pozycja ta jest o tyle korzystna że nie trzeba tak dużo energii wkładać wówczas w utrzymywanie wyprostowanej postawy bo znacznie utrudnia ona niedbałe siedzenie, gdyż ze względu na obniżenie nóg w pozycji tej kręgosłup zachowuje się jak podczas stania. Można ten sposób stosować zamiennie z tradycyjnym siedzeniem opisanym w poprzednim akapicie. Zapoznaj się także z zasadami Prawidłowego podnoszenia przedmiotów.
Prawidłowe siedzenie podczas kierowania
W przypadku kierowców lub operatorów maszyn nie da się zastosować niektórych z powyższych wskazówek. Można natomiast zaopatrzyć się w półwałek lędźwiowy lub specjalny panel lędźwiowy zakładany na fotel przy pomocy paska, który podtrzymuje plecy w ich dolnej części i również wymusza prawidłową postawę podczas siedzenia. Ten sprzęt jest często uniwersalny i można go z powodzeniem stosować oczywiście w przypadku krzeseł oraz foteli biurowych. Rozwiązanie to powinno znacznie ograniczyć ból kręgosłupa i wydłużyć czas jaki kierowca może spędzić z kółkiem. Jeśli dużo jeździsz samochodem i zainteresował Cię ten temat to klikając w ten link zobaczysz takie samochodowe nakładki na fotel kierowcy. Ponadto producenci z branży automotive dostrzegają zapotrzebowanie rynku i oferują także całą gamę egronomicznych i wyprofilowanych foteli samochodowych.
Sposoby na ból pleców przy pracy siedzącej
Na rynku jest dostępna szeroka gama ergonomicznych foteli biurowych czy krzeseł ortopedycznych oraz klękosiadów – na których siedzi się w pozycji klęczącej. Rozwiązania te mogą w znaczny sposób poprawić komfort pracy. Przy czasochłonnej pracy biurowej warto zaopatrzyć się w dobre krzesło i klękosiad stosując je naprzemiennie, gdyż samo przesiadywanie na tym drugim może z kolei obciążać kolana. Dowiedz się więcej na temat klękosiadów czytając artykuł: “Klękosiad – sposób na ból podczas siedzenia”
Należy pamiętać również o robieniu małych przerw, podczas których warto na chwilę wstać, zrobić parę kroków, rozruszać się czy łagodnie rozciągnąć ciało. Robienie kilkuminutowych przerw w pracy rozluźnia napięte mięśnie oraz potrafi rozruszać te “rozleniwione” poprawiając ich napięcie.
Podsumowując, prawidłowa postawa podczas siedzenia to sztuka, która wymaga od nas nieco wysiłku i dyscypliny. Jednak kiedy poświęci się temu trochę czasu prawidłowe siedzenie wejdzie w nawyk. Najlepszą jednak satysfakcją będą jednak pozytywne rezultaty w postaci rzadszych nawrotów rwy kulszowej oraz złagodzenia dolegliwości bólowych kręgosłupa.
Bardzo dużo siedzę w pracy minimum 8 godzin, czasami wstanie się od biurka ale jest to na ogół praca siedząca przez większość czasu. Faktycznie jak się nie dba o postawę i siedzi się byle jak to później jest ból pleców w tzw. krzyżu ale też czasami w szyi. Od lat noszę okulary i jak z czasem od tego wielogodzinnego siedzenia przed komputerem wzrok słabnie to odruchowo wychyla się mocniej głowę do przodu żeby lepiej widzieć, zamiast siedzieć wyprostowanym tak jak być powinno. Ale przynajmniej krzesło mam dobre, wyprofilowane ze wsparciem kręgosłupa lędźwiowego. Wcześniej siedziałam na takim zwykłym to było bardzo średnio, plecy częściej bolały. Po pracy staram się jak najmniej siedzieć przed komputerem, raczej więcej ruchu, aktywnie jakoś spędzać czas. To samo polecam wszystkim zawodowo “siedzącym” z bólem kręgosłupa 😉