Shopping Cart
Rwa kulszowa przyczyny - najczęstsze przyczyny powstawania rwy kulszowej

Rwa kulszowa – przyczyny powstawania

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Dlaczego tak boli? Rwa kulszowa przyczyny:

Nie ma dłuższego nerwu w ciele człowieka od nerwu kulszowego. Swój początek ma on w pięciu korzeniach nerwowych – dwóch lędźwiowych i trzech krzyżowych- wychodzących z rdzenia kręgowego, które łączą się w jeden i biegnący począwszy od dolnego odcinka kręgosłupa symetrycznie, z dwóch stron poprzez pośladek, udo, kolano, łydkę aż do paców stopy. Mając na uwadze tak duży obszar ciała przez jaki przebiega nerw kulszowy mamy dopiero świadomość że rwa kulszowa może mieć wielorakie przyczyny
Spis treści:

Rwa kulszowa przyczyny główne:

Rwa kulszowa to schorzenie neurologiczne więc szeroko rzecz ujmując jej przyczyny należy doszukiwać się w ucisku na nerw kulszowy. Ucisk ten może być zlokalizowany w różnych miejscach ciała wszędzie tam gdzie przebiega nerw kulszowy i mieć różne przyczyny. Najczęściej jednak wywołany jest bezpośrednio, mechanicznym uciskiem przez wypadnięcie dysku kręgosłupa (przepuklina jądra miażdżystego) na korzeń nerwowy (L4, L5 lub S1). Do rwy kulszowej może dojść także w wyniku zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgów, np. ucisk wywołany w wyniku wytworzenia narośli tkanki kostnej tzw. osteofity powstające na krawędziach kręgów.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

Najczęściej przyjmuje się, że rwa kulszowa związana jest ze zużywaniem się narządów układu ruchu będącego następstwem stojącej postawy i obciążeń, które są tego konsekwencją. Biorąc pod uwagę mechanizm powstawania przeciążeń kręgosłupa można stwierdzić że na ataki rwy kulszowej narażone mogą być kobiety w ciąży oraz osoby ciężko pracujące fizycznie, wykonujące zajęcia które są zbyt wymagające w stosunku do ich aktualnych możliwości. Źle przygotowane stanowisko pracy, w której regularnie przebywamy w nienaturalnej, wymuszonej pozycji może na tyle osłabić nasz układ mięśniowo-szkieletowy, że przy odpowiednim bodźcu (gwałtowne szarpnięcie, nieco większe obciążenie) może dojść do ataku rwy kulszowej. Przyczyną rwy kulszowej może być również znaczna nadwaga lub zbyt intensywne uprawianie sportu, np. dźwiganie ciężarów. Czasami reakcje wywołuje wychłodzenie obszaru lędźwiowo-krzyżowego. Reakcją na wyziębienie jest skurcz mięśni, co może ujawnić wcześniej ukryte objawy.

Rwa kulszowa przyczyny alternatywne:

Stenoza – zwężenie kanału kręgowego lub otworów kręgowych – które również może wywoływać ucisk. Jest to jednak schorzenie związane głównie z postępującym wiekiem i postępuje na ogół dopiero po 50 roku życia.

Kręgozmyk – czyli przesunięcia i przemieszczenia kręgów względem siebie wynikły wskutek zwyrodnienia, urazu, przerwania węziny łuku kręgowego. Może być również wrodzony.

Przerost mięśnia gruszkowatego – patologiczny rozrost mięśnia przechodzącego wspólnie z nerwem kulszowym przez otwór kulszowy większy zlokalizowany z tył miednicy, może u części pacjentów zaowocować rwą kulszową.

Rwa kulszowa przyczyny rzadkie:

Dużo rzadziej jako przyczyny rwy kulszowej można upatrywać w stanie zapalnym lub w konsekwencji rozwijającego się nowotworu czy nawet choroby zakaźnej. Każda ze zmian w organizmie jeśli zlokalizowana jest w bezpośredniej okolicy przebiegu nerwu kulszowego i powoduje powiększenie, uwypuklenie czy rozrost tkanek, które wywołują ucisk na nerw może być jako potencjalna przyczyna rwy kulszowej.

2 comments

  1. Całkiem zgrabnie ujęty temat rwy kulszowej, ale bije po oczach stwierdzenie “wypadnięcie dysku”. Żaden dysk nigdy nie wypada. Wypada jądro miażdżyste z wnętrza dysku w wyniku wewnętrznego rozerwania pierścienia włóknistego. I przydałoby się bardziej podkreślić mechanizmy związane z blokadą segmentu ruchowego kręgosłupa na tle przemieszczeń w obrębie stawów miedzywyrostkowych…

    1. Dziękujemy za uwagi, oczywiście stwierdzenie wypadnięcie dysku nie jest terminem medycznym, ale duża grupa osób poszukuje rozwiązania swojego problemu posługując się takim sformułowaniem. Jest to zwyczajowe określenie przepukliny jądra miażdżystego, a jako że założeniem tej strony jest trafienie do szerokiego grona odbiorców oraz pomoc im w usunięciu bólu, używamy niekiedy w naszych artykułach sformułowań, które osoby mające problem z kręgosłupem wyszukują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *