Shopping Cart
Ćwiczenia na drabince gimnastycznej dla dziecka. Zestaw 3 ćwiczeń

3 ćwiczenia na drabince gimnastycznej dla dziecka

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

W poniższym artykule opisano doskonałe 3 ćwiczenia na drabince gimnastycznej dla dziecka które pomogą wzmocnić ciało, poprawić zdrowie i kondycję najmłodszym. Już samo zamontowanie drabinki gimnastycznej w pokoju dziecka sprawi że jego kondycja oraz postawa poprawi się, gdyż dzieci intuicyjnie bardzo chętnie wykorzystują drabinkę do zabaw i testują możliwości sprzętu oraz swoje zdolności gimnastyczne. Jest to dla dzieci naturalne – w sposób oczywisty wykorzystują drabinkę z drążkiem do bujania czy zwisu swobodnego, co jest bardzo korzystne dla ich kręgosłupa. 

Ponadto sama drabinka gimnastyczna w pokoju zachęca je do wspinaczki, dzięki czemu wzmacniają w zasadzie całe ciało począwszy od kończyn górnych i dolnych poprzez głębokie mięśnie brzucha i górne partie pleców. Co jednak jeśli chcielibyśmy, aby dzieci wykorzystywały drabinkę do ćwiczeń bardziej zaawansowanych, aby umożliwić im jeszcze lepszy rozwój? Poniżej opisujemy ćwiczenia na drabince, które Twój junior bez problemu wykona w domu.

Jeśli będziesz chciał dowiedzieć się jeszcze więcej na temat możliwości zastosowania drabinek we własnej przestrzeni mieszkalnej to już teraz zachęcamy do przeczytania również artykułu: Drabinka treningowa do domu.

Zestaw 3 prostych ćwiczeń na drabince gimnastycznej dla dzieci:

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło ćwiczyć przy pomocy drabinki zainstaluj ją w odpowiednim miejscu. Zorganizuj miejsce w pokoju dziecka gdzie będzie odpowiednio dużo miejsca również przed drabinką. Najlepiej aby było to ok 2 metrów w przód oraz co najmniej 1 metr szerokości. Dla wygody i bezpieczeństwa ćwiczeń warto zainwestować również w matę do ćwiczeń. Będzie ona dobrze amortyzowała, poprawiała komfort oraz bezpieczeństwo.

Jeśli chcesz połączyć ćwiczenia na drabince gimnastycznej dla dziecka z zabawą warto również wyposażyć ją w dodatkowe akcesoria. Są to m.in. drążek do podciągania który gorąco polecamy. Do drążka bowiem istnieje opcjonalna możliwość zamówienia kółek / obręczy gimnastycznych oraz huśtawki na grubej linie, która może służyć również do wspinania. Akcesoria te znakomicie rozszerzają możliwość ćwiczeń oraz zabawy, natomiast sama drabinka stwarza również szerokie pole do treningu i poniżej opisane zostały właśnie jedynie ćwiczenia przy użyciu samej drabinki. 

Poniższe ćwiczenia są zaprezentowane przez dorosłą instruktor w celu zaprezentowania prawidłowego wykonania ćwiczeń, natomiast bez obaw mogą wykonywać je dzieci!

Ćwiczenie na drabince dla dziecka nr 1 – unoszenie nóg ze skrętem w zwisie

Unoszenie nóg ze skrętem w zwisie jest bardzo uniwersalnym ćwiczeniem. Angażuje ono jednocześnie wiele partii ciała. Jest korzystne dla zachowania dobrej postawy ciała, gdyż rozciąga kręgosłup oraz angażuje mięśnie skośne brzucha. Jest ono wykonywane naprzemiennie w sekwencji prawa strona – lewa strona, zatem pomaga w symetrycznym wzmacnianiu obydwu stron ciała.

Ponadto ćwiczenie w zwisie powoduje wzmocnienie chwytu, ogólnej siły kończyn górnych zwłaszcza przedramion, ale także ramion. Podczas zwisu na drążku rozciągamy i delikatnie nadrywamy mięśnie przez co odbudowują się one mocniejsze. Sam zwis zatem powoduje również powiększenie mięśni górnych pleców, zwłaszcza rozbudowuje mięsień najszerszy grzbietu. Warto praktykować to ćwiczenie właśnie ze względu na jego wszechstronność.

Ćwiczenie na drabince dla dziecka nr 2 – wypychanie bioder w pozycji leżącej

Ćwiczenia polegające na wypychaniu bioder do góry mają charakter ćwiczeń wzmacniających. Zaprezentowane poniżej ćwiczenie jest wariantem trudniejszym od wypychania bioder ze stopami przyklejonymi do podłogi. Umieszczenie stóp wyżej w oparciu o szczebelki drabinki sprawia, że ćwiczenie to stanę się trudniejsze, zwłaszcza pod kątem zachowania równowagi. 

Ćwiczenie wypychania bioder w pozycji leżącej wzmacnia mięśnie położone z tył ciała, w szczególności: dolne partie mięśni pleców, pośladki, tylne partie ud. Ponadto jest to ćwiczenie wzmacniające tzw. “core” czyli gorset mięśniowy stabilizujący postawę ciała. Ćwiczenia to dobrze wykonywać przy użyciu maty treningowej ze względu na konieczność kontaktu ciała z podłożem.

Ćwiczenie na drabince dla dziecka nr 3 – przysiady bułgarskie przy drabince

Zwykłe przysiady są opanowane i wydają się prostym i nudnym ćwiczeniem dla Twojego dziecka? Niech spróbuje tego wariantu. Przysiady bułgarskie to przysiady wykonywane na jednej nodze, z drugą uniesioną, ugiętą w kolanie i nie mająca kontaktu z podłożem. Wykonuje się je stojąc tyłem do drabinki ze stopą (uniesionej nogi) zatkniętej pomiędzy szczebelkami drabinki. Kontakt nogi z drabinką pomaga tylko w nieznacznym stopniu i stanowi bardziej podparcie służące poprawie równowagi.

Ćwiczenie jest dosyć trudne, jednak łatwiejsze niż przysiad na jednej nodze bez podpórki. Z pewnością przypadnie do gustu Twojemu dziecku, gdyż poprawne wykonanie tego ćwiczenia jest wyzwaniem zarówno pod kątem siły jak i równowagi. Wzmacnia ono zarówno mięśnie nóg jak i mięśnie głębokie brzucha stabilizujące postawę oraz poprawia balans ciała.

Podsumowanie artykułu

W powyższym artykule zaprezentowano jedynie 3 ćwiczenia z drabinką gimnastyczną dla dzieci, możliwości jej zastosowania jest jednak znacznie więcej. Możliwości są ogromne! Przy pomocy drabinki treningowej Twoje dziecko może wykonać w zasadzie kompletny trening, można z nią ćwiczyć wszystkie partie ciała.

Ćwiczenia z drabinką pomagają dzieciom zachować zdrowy kręgosłup, stanowią ważny element tzw. gimnastyki korekcyjnej oraz wspierają prawidłowy rozwój poprzez zapewnienie ruchu w porze niepogody, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kiedy ze względu na warunki atmosferyczne utrudniony jest regularny ruch na świeżym powietrzu. Jeśli zainteresował Cię ten temat i zastanawiasz się nad kupnem takiego akcesorium treningowego dla swojego dziecka to zobacz drabinki gimnastyczne dostępne w naszym sklepie internetowym dla zdrowia kręgosłupa!

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *