Shopping Cart
Ergnonomiczne stanowisko pracy biurowej. Jak stworzyć zdrowe stanowisko pracy siedzącej?

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Czy Twoje stanowisko pracy pomaga Ci pracować i być efektywnym, czy też utrudnia Ci pracę? Rozważ to: policzono że średni koszt leczenia przewlekłej choroby kręgosłupa w Stanach Zjednoczonych wynosi ok 100 tys. dolarów. Badania wykazały, że ergonomiczne stanowisko pracy, czy to w biurze, czy w domu, może nie tylko powstrzymać rozwój zwyrodnień oraz ból, ale także zwiększyć produktywność i ogólne samopoczucie.

Przewodnik jak stworzyć ergonomiczne miejsce pracy

Poniżej znajduje się zaawansowany przewodnik do stworzenia idealnej ergonomicznej przestrzeni biurowe, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Przyglądamy się wszystkim najlepszym praktykom i wyposażeniu stanowiska pracy, które można stosować, aby uchronić się przed poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak: wady postawy, dyskopatia, rwa kulszowa, przewlekłe bóle mięśni czy zespół cieśni nadgarstka. Zaczynajmy!

Ergonomiczne stanowisko pracy a krzesło biurowe

Znalezienie odpowiedniego ergonomicznego krzesła biurowego jest prawdopodobnie najważniejszym elementem układanki ergonomicznego stanowiska pracy i przestrzeni roboczej. Według badań szacuje się, że 50% ludzi w uprzemysłowionym świecie cierpi na jakąś formę bólu pleców, z których wiele jest bezpośrednio związanych ze złym projektem krzeseł oraz foteli (zarówno biurowych, jak i użytkowych oraz samochodowych). Spędzanie od 8 do 15 godzin dziennie na jakimkolwiek krześle mniej niż doskonałym ergonomicznie, będzie po prostu błaganiem o wszelkiego rodzaju dolegliwości, takie jak ból pleców i karku.

Prawidłowa postawa i kąty podczas siedzenia. 

Na rynku istnieje niezliczona ilość opcji dotyczących ergonomicznych krzeseł, z których wiele używa słowa „ergonomiczne” luźno lub wręcz nieuczciwie. Jeśli odczuwasz ból i napięcie podczas pracy siedzącej, znalezienie dobrego krzesła jest tak samo ważne – i równie trudne – jak zakup optymalnego materaca do snu.

Najważniejsze czynniki do rozważenia

Wzrost – powinieneś być w stanie siedzieć ze stopami płasko na podłodze i udami mniej więcej równolegle do podłogi. Jeśli potrzebujesz wyższego krzesła, aby dosięgnąć zbyt wysokiego biurka, użyj podnóżka, aby uzyskać odpowiedni kąt pochylenia nóg.

Odchylenie oparcia to potrzebna funkcja

Aby zmniejszyć napięcie w kręgosłupie, absolutnie krytyczne jest krzesło biurowe, które umożliwia regulację kąta odchylenia oparcia. Badania wykazały, że delikatnie odchylone siedzisko zmniejsza nacisk na kręgosłup i jest szczególnie korzystne dla osób z bólem pleców. Poszukaj krzeseł, które mogą odchylić się do tył najlepiej z synchronicznym pochyleniem siedziska. Tej funkcji można używać podczas mikroprzerw, alby pobujać się przez chwilę, wyciągnąć do tył i odciążyć kręgosłup.

Podparcie lędźwiowe to podstawa

Oparcie powinno mieć naturalną krzywiznę, aby wspierać dolną część pleców. Rozważ użycie poduszki w celu podparcia lędźwi, jeśli krzesło nie ma odpowiedniego profilu lędźwiowego. Najlepiej jednak jeśli wyposażysz się w krzesło z odpowiednio uwypukloną częścią lędźwiową / panelem lędźwiowym.

Głębokość siedziska – dla siedzeń stałych idealna głębokość to ok 42 cm, a dla siedzeń regulowanych 35 – 47 cm.

Podłokietniki bywają przydatne

Weź pod uwagę jedynie fotele które mają podłokietniki. Dodatkowy atutem będzie regulacja wysokości, ale mogą również mieć regulację do wewnątrz / na zewnątrz, aby podeprzeć całą długość przedramienia podczas wykonywania niektórych zadań, takich jak pisanie na klawiaturze. Takie podłokietniki mają często oznaczenia 2D lub 3D.

Materiał poszycia

Postaraj się znaleźć wygodną amortyzację: Twoje krzesło powinno zapewniać ergonomiczne wsparcie, ale nie powinno być zbyt twarde. Szukaj materiału który będzie zarówno miękki i trwały jak i oddychający. Pomocne bywają również wycięcia w piance w siedzisku, które są kanałami wentylacyjnymi odprowadzającymi ciepło.

Dodatkowe regulacje są atutem

Im więcej możliwości regulacji oferuje krzesło, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie dla Ciebie dobre. Zainwestuj w wysokiej jakości ergonomiczne krzesło biurowe, które łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy i mające szerokie możliwości regulacji. Zapewni ono możliwość personalizacji i wygodne użytkowanie nawet podczas długotrwałej pracy siedzącej.

Klękosiad biurowy, przydatny zmiennik

Dobrą praktyką jest naprzemienne siedzenie na klękosiadzie oraz krześle. Klękosiad zwany czasami klęcznikiem jest wysoce skutecznym, ergonomicznym siedziskiem biurowym. Nawet z idealnym, ergonomicznym krzesłem biurowym będziesz chciał od czasu do czasu zmieniać swoją pozycję siedzącą, aby umożliwić równomierny przepływ krwi do wszystkich części ciała. Taki przyrząd do pilnowania postawy z pewnością wzbogaci ergonomiczne stanowisko pracy.

Ergonomiczne stanowisko pracy z klękosiadem / klęcznikiem biurowym

Używaj zamiennie klękosiadu z krzesłem ergonomicznym

Ergonomiczny klękosiad stał się popularnym uzupełnieniem krzesła biurowego, stosowanym, aby złagodzić napięcie w dolnej części pleców, które powstaje w wyniku zbyt długiego siedzenia na tradycyjnym krześle. Naprzemienne stosowanie dwóch typów krzeseł w znacznym stopniu zmniejsza obciążenie, zmęczenie i ból pojawiający się z czasem podczas długiej pracy siedzącej.

Ergonomiczne biurko z regulacją wysokości

Idealna ergonomiczna wysokość biurka musi być dopasowana do Twojego wzrostu. Jeśli wykonujesz pracę przy biurku, nie ma wątpliwości, że jest ono sercem Twojego miejsca pracy. Istnieje wiele różnych projektów biurek, oferujących różnorodne kształty, obszary wycięć i różne wysokości. Z ergonomicznego punktu widzenia najważniejszym aspektem Twojego biurka jest wysokość.

Zbyt wysoki pulpit spowoduje obciążenie przedramion podczas pisania, a zbyt niskie biurko spowoduje, że będziesz się garbić podczas pracy, obciążając plecy i ramiona.

Skąd wiedzieć czy biurko znajduje się na odpowiedniej wysokości?

Twoje nogi powinny wygodnie leżeć pod biurkiem, jeśli siedzisz ze stopami płasko na podłodze: powinieneś mieć wystarczająco dużo miejsca, aby skrzyżować nogi. Natomiast kąt między przedramieniem, a ramieniem powinien wynosić od 90 stopni do 110 stopni, gdy ręce spoczywają na biurku.

Za najbardziej uniwersalną wysokość biurka uważa się wysokości 73 cm (plus minus 2,5 cm). Jednakże każdy człowiek jest inny i jak odmienne mogą być budowy ciała wie tylko matka natura, zatem optymalnym rozwiązaniem jest biurko z regulowaną wysokością blatu. Pozwala ono na dokładne dopasowanie wysokości roboczej blatu i okresowe modyfikacje, kiedy uznamy że warto spróbować zmienić wysokość. Daje ono często również możliwość okresowej pracy stojącej, która również może dawać wiele korzyści dla postawy.

Biurko dopasowane do wzrostu

Możliwość regulacji biurka w ciągu dnia jest równie ważna co sama odpowiednia wysokość biurka. Zmiana postawy ciała w ciągu dnia nie tylko zwalcza zmęczenie, ale także pomaga zapobiegać urazom związanym z powtarzającymi się ruchami. Dlatego biurka typu “siedź lub stój” oraz biurka o regulowanej wysokości stały się obecnie popularnym trendem jako element który również powinno posiadać ergonomicznego stanowiska pracy.

Wyposaż się w ergonomiczne biurko – biurka o regulowanej wysokości, siłowniki gazowe do monitora i miękkie, profilowane podkładki pod mysz oraz klawiaturę.

Wyreguluj biurko i rozmieść przybory

Dobra personalizacja stanowiska pracy – wyreguluj ergonomicznie biurko, rozlokuj podstawki na biurku lub półki w swoim miejscu pracy, wyreguluj monitor na wysięgniku, tak by górna krawędź była co najmniej na wysokości wzroku.

Biurka z regulowaną wysokością są jednym z najważniejszych elementów ergonomicznego stanowiska pracy, umożliwiając precyzyjne ustawienie obszaru roboczego na poziomie dającym komfort, który może się różnić w zależności od wykonywanego zadania.

Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej. Ergonomiczny fotel biurowy do biurka regulowanego elektrycznie

Pracuj na stojąco na zmianę z siedzeniem

Kolejną ogromną zaletą biurek z regulacją wysokości jest to, że pozwala na zmianę trybu siedzącego i stojącego. Badania naukowe nad w dziedzinie ergonomii wykazały, że siedzenie przez cały dzień zwiększa ryzyko nadciśnienia, urazów pleców, a nawet śmierci. Spędzanie całego dnia pracy w pozycji stojącej może być z kolei męczące i potencjalnie równie szkodliwe, dlatego idealna jest możliwość praktykowania zamiennie obu pozycji pracy.

Dostosuj stare biurko by było ergonomiczne

Jeśli nie jesteś jeszcze gotowy do zmiany swojego obecnego biurka na regulowane, spróbuj zamontować w nim regulowane nóżki, aby zmodyfikować istniejącą wysokość biurka, co pozwoli Ci uzyskać podobne korzyści ergonomiczne. Warto jednak rozważyć zakup nowego biurka regulowanego, w szczególności z elektryczną regulacją wysokości. To nowoczesny i elegancki mebel biurowy, dający nieporównywalny komfort pracy.

Ergonomiczne stanowisko pracy a wysokość monitora

Umieszczenie monitora może nie być pierwszą rzeczą, o która przychodzi na myśl, kiedy odczuwa się ból i zmęczenie przy komputerze. Jednak źle umieszczony monitor może powodować ból szyi i ramion, bóle głowy i inne objawy, za które możesz obwiniać krzesło lub biurko. Oto najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o prawidłowe umieszczenie monitora:

Właściwa wysokość położenia i kąt pochylenia monitora

Odległość: umieść monitor około 50 cm przed sobą lub na wyciągnięcie ręki. Umieszczenie go zbyt blisko nadwyręży oczy, a umieszczenie go zbyt daleko może sprawić, że będziesz się garbić, próbując przeczytać, co jest na ekranie.

Kąt: monitor powinien być ustawiony w pionie lub pod kątem około 10 do 20 stopni. Większy kąt spowoduje, że będziesz trzymać głowę skierowaną niewygodnie w dół, co prowadzi do nadwyrężenia szyi.

Wysokość: górna linia ekranu powinna znajdować się co najmniej na poziomie oczu. Jest to od wielu lat, najczęściej zalecana wysokość. Obecnie, biorąc pod uwagę jak często korzystamy z urządzeń mobilnych pochylając głowę w dół, można ekran monitora jeszcze podwyższyć o kilka cm, aby zrekompensować kręgosłupowi szyjnemu ten wysiłek. Pamiętajmy jednak aby nie przesadzić, gdyż  zbyt mocne zadzieranie głowy do tyłu, aby patrzeć w monitor, może prowadzić do bólów szyi i głowy.

Prawidłowa wysokoś monitora - siłownik gazowy do regulacji a ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Zadbaj o prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy

Oświetlenie: Dobra ergonomia oświetlenia w biurze obejmuje wiele rzeczy, od odpowiedniego oświetlenia (300-500 luksów), eliminacji cieni i ciemnych plam w pomieszczeniu, po usunięcie olśnienia i dobranie odpowiedniej temperatury barwowej do rodzaju wykonywanej pracy.

Monitory często są przymocowane do podstawek, co utrudnia ich regulację. Na szczęście dostępnych jest wiele regulowanych statywów / wysięgników / siłowników gazowych na monitor i stosunkowo łatwo też można coś zaimprowizować. Możesz spróbować ułożyć duże książki książki lub ryzy papieru do drukarki, aby zobaczyć, co sprawdzi się w Twoim przypadku. Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, możesz poszukać bardziej trwałego rozwiązania.

Okulary z filtrem do pracy przy komputerze

Użyj okularów komputerowych, aby zmniejszyć zmęczenie oczu, filtrować niebieskie światło, odblaski i promieniowanie UV. Nie zaniedbuj swoich oczu ponieważ wykazano, że niebieskie światło emitowane przez różne urządzenia elektroniczne z ekranem powoduje zmęczenie oczu, czy zwyrodnienie plamki żółtej. 

Na szczęście w tym przypadku technologia może faktycznie pomóc w rozwiązaniu problemu. Jeśli spędzasz dużo czasu przed monitorem lub smartfonem, używaj okularów komputerowych wyposażonych w filtr niebieskiego światła, aby chronić je przed szkodliwym promieniowaniem.

Ergonomiczna klawiatura i mysz do pracy

Ergonomiczna klawiatura i mysz mają za zadanie utrzymać dłonie i ramiona w ich naturalnej pozycji podczas pracy. Szczególnie ważne jest odpowiednie ustawienie i kąt nachylenia myszy oraz klawiatury, co w niektórych przypadkach może wymagać całkowitego porzucenia obecnych urządzeń na rzecz bardziej ergonomicznych. Wielu pracowników biurowych cierpi na zapalenie ścięgien, zespół cieśni nadgarstka i inne powtarzające się urazy spowodowane przez źle zaprojektowaną klawiaturę i mysz do komputera lub ich ustawienie.

Właściwa odległość od klawiatury

Właściwa pozycja siedząca określa, gdzie należy umieścić klawiaturę. Twoje łokcie powinny znajdować się wygodnie przy Tobie, a nie za lub przed Tobą. Dlatego klawiatura powinna znajdować się przed Tobą, w odległości, do której możesz wygodnie sięgnąć mając łokcie po obydwu bokach tułowia.

Jeśli klawiatura ma klawiaturę numeryczną, upewnij się, że wyśrodkowujesz ją na podstawie liter, a nie całej klawiatury. Litera B powinna znajdować się przed pępkiem.

Kąt ustawienia klawiatury

Kąt ustawienia klawiatury: klawiatura powinna mieć niewielki ujemny kąt około 15 stopni. Innymi słowy, klawiatura powinna raczej odchylać się od Ciebie niż do Ciebie, jak jest w większości przypadków.

Niestety, większość tradycyjnych klawiatur jest całkowicie płaska, z dwiema małymi nóżkami, które pochylają klawiaturę w kierunku użytkownika i powodują, że trzeba pisać z zgiętymi nadgarstkami. Z czasem prowadzi to do nadwyrężenia nadgarstków, a nawet zespołu cieśni nadgarstka. Rozważ ergonomiczną klawiaturę lub podkładkę pod ręce do klawiatury, aby uzyskać to ważne, ujemne nachylenie, które utrzymuje dłoń i nadgarstek w neutralnej pozycji podczas pisania.

Wasza wysokość…

Ponownie, Twoja postawa i wysokość biurka decyduje o prawidłowej wysokości klawiatury i myszy. Twoje przedramiona powinny być mniej więcej równoległe do podłogi, a nadgarstki proste, a nie zgięte. Jeśli Twoje biurko jest zbyt wysokie, aby to umożliwić, możesz użyć półki na klawiaturę lub szuflady, aby umieścić klawiaturę na niższej wysokości.

Ergonomiczna klawiatura - ergonomiczne stanowisko pracy biurowej

Ergonomiczny kształt klawiatury

Sięgnij po ergonomiczną klawiaturę, jeśli palce i nadgarstek odczuwają dyskomfort po długim dniu pisania. Klawiatury ergonomiczne są specjalnie zaprojektowane, aby umożliwić dłoniom i nadgarstkom przyjmowanie ich najbardziej naturalnych pozycji podczas pracy na klawiaturze – większość z nich odchyla się od Ciebie, a klawisze są skierowane do wewnątrz, aby dopasować się do naturalnego kąta spoczynku nadgarstków.

Właściwy kształt myszki do komputera

Myszy komputerowe mają różne rozmiary i kształty. Sprawdź dostępne na rynku ergonomiczne myszki  i zauważ jak są wyprofilowane w odpowiednich miejscach, aby wyeliminować nieświadome ściskanie i napięcie w palcach, które ostatecznie prowadzi do bólu nerwów i urazów nadgarstka. Dla niektórych osób przydatnym rozwiązaniem jest pionowa mysz, która ma przyciski z boku i naśladuje uścisk dłoni podczas trzymania. Jest ona bardziej ergonomiczna niż mysz pozioma, ponieważ nie ma potrzeby skręcania nadgarstka podczas jej obsługi.

Ergonomiczne stanowisko pracy przy loaptopie

Coraz więcej pracodawców wymienia w pracy stare komputery stacjonarne na laptopy. Chociaż laptopy są eleganckie i przenośne, mogą również sprawić, że w jego przypadku ergonomiczne stanowisko pracy będzie większym wyzwaniem. Ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości może spowodować, że klawiatura będzie zbyt wysoko, podczas gdy pisanie z klawiaturą na poprawnej wysokości może zmusić Cię do pochylania się do zbyt niskiego monitora. Uzyskanie dobrego ujemnego kąta dla nadgarstków na klawiaturze laptopa może być również trudne.

Podstawka pod laptopa

Istnieje wiele ergonomicznych akcesoriów, które mogą Ci w tym pomóc. Jeśli Twoim głównym celem jest poprawienie kąta pisania, najlepszym rozwiązaniem będzie dobra podstawka pod laptopa. Możesz także użyć innego typu podstawki, aby podnieść laptopa i podłączyć zewnętrzną klawiaturę, aby zwiększyć i zoptymalizować odległość między monitorem a powierzchnią do pisania.

Infografika: Jak prawidłowo siedzieć przy laptopie? Jak właściwie siedzieć podczas pracy zdalnej przy komputerze. Praca z Home Office

Ergonomiczne stanowisko pracy – organizacja przestrzeni

Jeśli chodzi o nasze miejsce pracy, wszyscy mamy inny styl, różne potrzeby i różne zadania do wykonania w ciągu typowego dnia pracy. Niezależnie od tego, czy wolisz minimalistyczną przestrzeń, czy trochę więcej bałaganu, Twoje biurko jest Twoją deską rozdzielczą. Rzeczy, z których korzystasz najczęściej, muszą być wygodnie dostępne, a akcesoria których używasz rzadziej, muszą być łatwe do odnalezienia. Eksperci zalecają podzielenie biurka na strefy zasięgu, rozmieszczając je zgodnie z tym, jak bardzo muszą być dostępne w ciągu dnia pracy.

Strefy bliższe w obrębie stanowiska pracy

Pierwsza strefa to miejsce, do którego możesz łatwo dotrzeć, przesuwając przedramiona w poziomie, a łokcie pozostają wygodnie blisko boków. Ten obszar jest zwykle przeznaczony dla klawiatury i myszy. Nic innego nie powinno znajdować się w tej strefie, chyba że używasz jej tak samo często, jak myszy i klawiatury.

Do następnej strefy można dotrzeć, wyciągając ramiona, ale bez pochylania się lub zginania w talii. Jest to dobre miejsce na rzeczy, których często używasz, takie jak notatniki, katalogi, zeszyty lub artykuły biurowe, po które często sięgasz. Mogą to być również podręczniki czy zeszyty ćwiczeń jeśli ma to być ergonomiczne stanowisko do nauki.

Dalsze strefy stanowiska pracy

Trzecia strefa jest dostępna poprzez wyciągnięcie ramion i zgięcie lub oparcie talii. Chociaż możesz dotrzeć do tej strefy bez wstawania, nie jest to wygodne i lepiej nie robić tego często. To dobre miejsce dla rzeczy, których używasz tylko raz na jakiś czas lub sporadycznie.

Jeśli obszar roboczy wykracza poza tę strefę (na przykład pionowe półki nad biurkiem), należy go używać wyłącznie do przechowywania rzeczy używanych bardzo rzadko.

Ogranicz przedmioty osobiste

Oczywiście większość ludzi woli mieć na biurku również przedmioty osobiste, takie jak ozdoby lub rodzinne zdjęcia. Postaraj się mieć ich wystarczająco dużo, aby wprowadzić trochę ciepła do swojej przestrzeni, ale nie na tyle, aby odciągnąć Cię od pracy. Niektórzy twierdzą, że limitem powinny być trzy elementy, ale każdy z nas jest inny. Bądź świadomy tego, jak reagujesz na rzeczy w swoim miejscu pracy. Samemu zadaj sobie pytanie. Czy używasz ich do rozpraszania uwagi, czy też czerpiesz z nich jako źródło kreatywności?

Aranżacja miejsca pracy wymaga nieco więcej zastanowienia i samoświadomości niż tylko znalezienie odpowiedniej półki na klawiaturę. Nasza ostatnia wskazówka przesuwa tę refleksję nad ergonomicznym stanowiskiem pracy i zdrową pracą jeszcze dalej.

Ergonomiczne stanowisko pracy a styl życia

Czasami myślimy o naszym dniu pracy jako o czymś, przez co musimy przejść – możemy odpowiednio zadbać o siebie, kiedy wracamy do domu i kiedy mamy wolne. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​dużą część naszego życia spędzamy w pracy, czy to w domu, czy w prawdziwym biurze, i nie powinno to oznaczać, że nasze zdrowie i szczęście powinny zostać w tym czasie wstrzymane. Nie musisz koniecznie zmieniać całego swojego życia, ale zapoznaj się z poniższymi sugestiami. Są szanse, że możesz wprowadzić pewne ulepszenia w co najmniej jednym z tych obszarów i zobaczyć pozytywne rezultaty.

Środowisko i warunki pracy

Przyjrzyj się oświetleniu miejsca pracy i pokoju. Zbyt słabe oświetlenie utrudnia ustawienie ostrości, a ostre światło fluorescencyjne nad głową może powodować bóle głowy. Naturalne światło jest najlepsze, jeśli możesz je uzyskać, skorzystaj z niego. Postaraj się również uwzględnić w swoim biurze kilka roślin niewymagających wiele uwagi. Naturalna zieleń działa kojąco i utrzymuje nas w lepszym skupieniu. Poczytaj na temat teorii kolorów i uczyń swoje biuro bardziej przyjemną i produktywną przestrzenią.

Rośliny na ergonomicznym stanowisku pracy. Redukcja stresu

Uważność i redukcja stresu: kiedy jesteśmy zestresowani, odłączamy się od monitorowania naszych odczuć, nie zauważając narastającego dyskomfortu, dopóki nie doprowadzi to do poważnego bólu, a nawet zwyrodnień. Skupienie się na większej uważności pomoże w zmniejszeniu stresu oraz zwiększeniu komfortu i zwiększy prawdopodobieństwo na zachowanie zdrowia w pracy.

Ćwiczenia i przerwy podczas pracy

Warto podejść do problemu z obu kierunków. Ergonomia dostosowuje i poprawia przestrzeń dla ciała, aby ułatwić wykonywanie zadań, podczas gdy ćwiczenia dostosowują ciało, aby było bardziej odporne na skutki pracy i niedoskonałość otoczenia. Udowodniono, że pomagają w tym zarówno ćwiczenia rozciągające, jak i kondycyjne oraz siłowe. Na przykład 30-minutowy spacer po codziennej przerwie na lunch lub po pracy. Jeśli możesz, dobrze jest zorganizować dobrowolny program ćwiczeń dla swoich pracowników lub współpracowników.

Dieta: Niestety, nie ma cudownej diety, która usunie powtarzające się urazy spowodowane przeciążeniem. Jednak zdrowa żywność, taka jak owoce, warzywa i tłuste ryby, zmniejsza stan zapalny, podczas gdy rafinowane węglowodany i przetworzona żywność go pogarszają. Spróbuj pominąć bar z frytkami i zjeść prawdziwe jedzenie w przerwie w pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowych praktyk, przeczytaj artykuł: Jak dbać o kręgosłup?

Ergonomiczne stanowisko pracy nie musi być idealne

Jeśli w wyniku pracy odczuwasz ból i dyskomfort, dobrze jest wiedzieć, że możesz coś z tym zrobić. Wszyscy musimy pracować w pewnej, ograniczonej przestrzeni – nawet jeśli masz domowe biuro, możesz na przykład nie być w stanie wstawić dodatkowego okna, aby zapewnić więcej naturalnego światła. Natomiast równocześnie w tych granicach istnieje wiele prostych i niedrogich opcji, dzięki którym życie zawodowe będzie mniej bolesne i bardziej produktywne. Zacznij już dziś od dokonania jednej pozytywnej regulacji i powoli działaj w celu stworzenia idealnego dla Ciebie ergonomicznego stanowiska pracy!

2 comments

  1. Jeśli chodzi o ćwiczenia to się w pełni zgadzam, że w czasie pracy zdalnej są praktycznie konieczne. Ja robię przede wszystkim stretching, rozciąganie, które jest nakierowane szczególnie na kręgosłup. Sporo przydatnych informacji na ten temat przeczytałam na tej stronie.

  2. Podczas pracy zdalnej przygotowałam sobie ergonomiczne stanowisko pracy w oparciu o te porady i pracuje mi się znacznie bardziej komfortowo niż w biurze w siedzibie firmy. Zrobiłam podział na strefy, podniosłam monitor i wyposażyłam się w wygodny fotel ergonomiczny. Teraz aż się nie chce wracać do pracy stacjonarnej. Mam nadzieję że na stałe wejdzie możliwość okresowej pracy z domu bo jest to oszczędne pod kątem czasu, kosztu dojazdów, wygody oraz wydajności pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *