Shopping Cart
Jak dbać o kręgosłup? Zdrowy kręgosłup - poradnik

Jak dbać o kręgosłup? Zdrowy kręgosłup

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Każdy kto zetknął się z problemami z kręgosłupem takimi jak: dyskopatia, rwa kulszowa, korzonki, czy bóle mięśniowe związane z przeciążeniem woli unikać tego typu zdarzeń w przyszłości. Kiedy jesteśmy zdrowi i nic nam nie dolega nie zastanawiamy się nad negatywnymi konsekwencjami naszych poczynań dla kręgosłupa, tak samo jak nie myślimy o oddychaniu dopóki np. się nie krztusimy. To zupełnie normalne i naturalne. Dopiero gdy sami doświadczymy bólu związanego z kręgosłupem i wiemy z czym on jest związany, zaczynamy przywiązywać większą wagę do tego problemu. Jak więc dbać o kręgosłup tak, by był on w jak najlepszej formie i nie poddawał się procesowi zwyrodnień?

Dbaj o kręgosłup cały czas… łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Coś w tym jest, nie namawiamy Cię, by cały czas myśleć o swoim kręgosłupie. Byłby to wręcz absurd. W poniższym artykule dowiesz się jednak jak dbać o kręgosłup cały czas – zgodnie z naszą filozofią: Ochrona 360° –  i nie musi to wcale odbywać się ogromnym nakładem czasu i wielkim wysiłkiem. Sprawdź jak!

Najpierw jednak garść faktów i krótka analiza. Zwróć uwagę, że nasz dzień dzieli się na trzy główne grupy aktywności. W ciągu 24-godzinnej doby spożytkowujemy nasz dzień w trzech dużych wymiarach przestrzenno-czasowych, i są one mniej więcej równe. Mogą się one trochę różnić w zależności od osoby, jej wieku i sposobu życia. Dla osób w wieku produkcyjnym, aktywnych, będzie to jednak wyglądało w przybliżeniu jak wypunktowane poniżej:

  • Praca, aktywność zawodowa – 8 h
  • Czas na sen – 8 h
  • Aktywności w ciągu dnia – 8 h

Jeśli więc czas naszych aktywności pozwala zgrupować się w tego typu obszary, możemy w dość łatwy sposób zagospodarować je tak, aby efektywnie i zdrowo spożytkować go, posiłkując się odrobiną wiedzy i wysiłku, który z czasem przejdzie w nawyk. W dbaniu o zdrowy kręgosłup pomocne okazać się mogą również niektóre prozdrowotne produkty.

Ochrona kręgosłupa podczas pracy

poduszka do siedzenia pompowana P10 inSPORTline

Właściwe siedzenie

Wiele już na tej stronie rozpisywaliśmy się na temat konieczności prawidłowego siedzenia. Ty również drogi czytelniku z pewnością sam masz już pewne pojęcie na temat tego jaka jest właściwa postawa podczas siedzenia. 

Generalna zasada jest taka, aby siedzieć zwyczajnie rzecz biorąc prosto. Czyli klasyczne “siedź prosto”, “nie garb się” które przez lata powtarzały nam nasze mamy, babcie oraz nauczycielki znajdą tu zastosowanie. Warto również wspomnieć o symetrycznym ułożeniu ciała, szerokiemu ułożeniu stóp, które równoważy rozkład ciężaru i pomaga zachować napięcie mięśni. Okresowe balansowanie ciałem, tj. przenoszenie ciężaru również może mieć pozytywny efekt. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat prawidłowej postawy siedzącej przeczytaj nasz artykuł: Zasady prawidłowego siedzenia. Kończąc ten wątek nadmieńmy również o sile nawyku. Nie sposób abyśmy 24 godziny na dobę myśleli o tym czy aby na pewno dobrze siedzimy. Oczywistością jest że jeśli przez pewien czas zwracamy uwagę na dany aspekt i pilnujemy go, to po pewnym czasie wejdzie nam to w krew. Czyli przyswoimy tę czynność jako nawyk który będziemy wykonywać względnie samoistnie i nie dużym nakładem energii.

Odpowiednie dźwiganie

Prawidłowe podnoszenie przedmiotów oraz ich przenoszenie z miejsca na miejsce również jest bardzo istotną kwestią. Podnoszenie przedmiotów z podłoża, w szczególności ciężkich wymaga odpowiedniej wiedzy. W przeciwnym razie może skończyć się to poważną kontuzją, wysunięciem / przepukliną krążka międzykręgowego, potocznie zwane “wypadnięciem dysku” czy też atakiem rwy kulszowej. 

W tym miejscu wystarczy powiedzieć, że aby prawidłowo podnosić przedmioty należy robić to na ugiętych nogach, nie natomiast jak to robi się intuicyjnie, czyli wyginający plecy. Należy pamiętać, aby trzymać stopy szeroko, mając napięte mięśnie głębokie brzucha. Podnoszenie powolne jest również bezpieczniejsze niż gwałtowne szarpnięcie. Warto również pamiętać o pewnym chwycie przedmiotu, aby nie wyślizgnął nam się podczas podnoszenia. Po więcej wiedzy w tym temacie odsyłamy do innego naszego artykułu: Zasady prawidłowego podnoszenia w bólu kręgosłupa

Dobra postawa stojąca a zdrowy kręgosłup

Również wiele stanowisk pracy zorganizowanych jest w taki sposób, że wymaga zachowania postawy stojącej. Tu również należy pamiętać, aby nadmiernie nie pochylać się, nie garbić oraz w miarę możliwości pilnować postawy wyprostowanej. 

Podczas pracy stojącej należy zwracać uwagę na okresowe przerwy, jak również przenosić ciężar ciała z nogi na nogę to znaczy balansować. Szczególnie jeśli dotyczy to pracy przez wiele godzin w jednym miejscu, np. sortowni magazynów. Przydatne są również specjalne gumowe maty, zmniejszające ucisk na stopy i odciążające stawy. 

Ergonomiczny fotel biurowy

Dobry fotel do pracy siedzącej jest podstawą jeśli pracujemy w biurze przy komputerze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli krzeseł biurowych począwszy od jakości marketowej do profesjonalnych foteli biurowych. Większość jednak krzeseł, a w szczególności tzw. “fotel prezesa” nie spełnia wymogów ergonomii. 

Są jednak również dostępne na rynku bardzo dobre fotele ergonomiczne. Posiadają odpowiednie wyprofilowanie oraz mechanizm regulacji umożliwiające dostosować siedzisko do konkretnej osoby. Istnieją fotele personalizowane pod wzrost użytkownika. Modele które posiadają ten szereg wymienionych cech zasługują na status ergonomicznych. Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego w którym znajdą Państwo fotele ergonomiczne z patentem medycznym.

Dobre biurko do komputera

Ergonomiczne biurko do pracy również jest niezwykle istotnym elementem stanowiska pracy. Zarówno zbyt wysokie jak i zbyt niskie biurko w stosunku do wzrostu osoby siedzącej może przysporzyć wiele niedogodności, m.in. ból kręgosłupa piersiowego oraz szyjnego czy dotkliwe napięcie mięśniowe. 

Wiele stanowisk pracy w Polsce jest niedostosowana do potrzeb osoby pracującej przy nim. Z tego względu warto zaopatrzyć się w biurko o odpowiedniej wysokości dla nas lub bardziej uniwersalne, biurka z regulowaną wysokością blatu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nowoczesnych biurek z elektryczną regulacją wysokości

Ergonomiczny fotel biurowy do biurka regulowanego elektrycznie

Podkładka na fotel samochodowy

Dużo osób spędza w pracy wiele godzin za kółkiem kierownicy. Dotyczy to przede wszystkim zawodowych kierowców, przedstawicieli handlowych oraz pracowników zaopatrzenia. Dla takich osób również istnieją udogodnienia, które mają za zadanie poprawić ergonomię pracy osób prowadzących pojazdy. Ze względu na to, że fotele w samochodach bardzo często są niedostatecznie wyprofilowane ich użyteczność pod kątem ergonomii maleje. 

Właśnie dla takich osób stworzone są ergonomiczne podkładki na fotel do samochodu. Są to jednoczęściowe lub dwuczęściowe poduszki odpowiednio powycinane w celu redukcji wstrząsów przekazywanych z podłoża na kręgosłup podczas jazdy. Klikając w poniższy link mogą zobaczyć Państwo przykład takiej nakładki na fotel dla kierowców.

Zdrowy sen a zdrowy kręgosłup

Kolejnym obszarem ważnym z punktu widzenia zdrowia kręgosłupa i jednocześnie wartym zaopiekowania jest zdrowy sen oraz wszystko to, co jest z nimi związane. Dobrze wyspany i jednocześnie wypoczęty człowiek będzie cieszył się zarówno lepszym samopoczuciem oraz zdrowiem i mniejszą podatnością na choroby lub zwyrodnienia. Zatem, jakie są kwestie ważne dla tego obszaru funkcjonowania człowieka, na które możemy mieć wpływ?

Właściwa, dobowa ilość snu

Poduszka ortopedyczna szwedzka Sissel Soft Plus

Czas jaki powinniśmy przeznaczyć na sen nie jest nigdzie ściśle określony. Ta wartość może różnić się w zależności od pozycji konkretnej osoby, jego wieku, czy stanu zdrowia. Do prawidłowego funkcjonowania jednemu wystarczy 6 godzin, natomiast inna osoba może potrzebować 9 godzin.

Przyjmuje się jednak że w dłuższym okresie czasu nie powinno się schodzić poniżej ok. 7-8 godzin snu. Zaburzenie tej cyklicznej równowagi może skutkować powstawaniem tak zwanego deficytu snu. Jeśli notorycznie nie będziemy się wysypiać możemy stać się przewlekle zmęczeni.

Z punktu widzenia zdrowia kręgosłupa oraz innych stawów długość snu ma również znaczenie. Zbyt krótki sen może spowodować że ciało nie będzie odpoczywać wystarczająco. Układ kostno-stawowy efktywnie doznaje odciążenia w pozycji leżącej. Obciążony niedoborem snu układ ruchu może mieć większe skłonności do degeneracji, czyli różnego typu zwyrodnień oraz kontuzji.

Właściwa pozycja podczas snu

Powszechnie panuje przekonanie, iż najlepsza do spania jest pozycja na plecach. Jest to opinia dość racjonalna, gdyż w tej pozycji ciało pozostaje w symetrii na całej jego długości. Jest to bardzo zdrowa pozycja, która przy zachowaniu odpowiednich warunków snu powinna dawać najlepszy efekt i wesprzeć nas w staraniach o zdrowy kręgosłup. 

Spanie w pozycji na boku uznawane jest za nieco gorsze z punktu widzenia naszego kręgosłupa. Z drugiej strony cześć specjalistów uważa że jest ona również dość naturalną dla człowieka pozycją i nie jest szczególnie szkodliwą. Zdecydowanie najgorszą pozycją do spania jest leżenie na brzuchu. Powoduje ono konieczność wykręcenia głowy oraz szyi w lewą bądź prawą stronę, co może dość mocno obciążać kręgosłup szyjny.

Dobra poduszka dla kręgosłupa szyjnego

W związku z powyższym zasadne jest pytanie o odpowiednią dla zdrowia kręgosłupa szyjnego poduszkę ergonomiczną. Na rynku spotykamy wiele modeli poduszek ortopedycznych. Różnią się one między sobą kształtem oraz materiałem jak i jakością wykonania. Spotyka się również ich różne typy, między innymi poduszki do spania na boku oraz do spania na plecach. 

Z całą pewnością warto zainwestować w dobrą poduszkę ortopedyczną do snu. Należy mieć jednak na uwadze, aby nie była ona przede wszystkim zbyt wysoka oraz zbyt sprężysta, gdyż może to wywoływać dokuczliwe zadzieranie głowy w górę, a to niemal na pewno spowoduje poranny ból oraz sztywność karku. Popularnym i dobrym rozwiązaniem są poduszki ortopedyczne z pianką z pamięcią, tzw. “pianką memory”. 

Zdrowy materac do spania

Dobry materac do snu może mieć również wpływ na jakość naszego odpoczynku w ciągu nocy, jak również przełożyć się na samopoczucie w dzień. Dobry materac powinien być dopasowany do wagi, aby poddawać się pod ciężarem ciała w odpowiednim stopniu. Zarówno zbyt miękki materac, jak i zbyt twardy będzie powodował nie odpowiednie ułożenie ciała.

Zbyt twardy materac powoduje, że ciało nie może odpowiednio zapaść się w nim, przez co jest niedostatecznie podparte na całej długości. Skutkuje to tym że ciało nie odpoczywa w nocy tylko niejako “pracuję” ze względu na to że mięśnie nie spoczywają swobodnie, tylko są w pewnym stopniu napięte. Może to powodować poranną sztywność mięśni oraz bóle podczas wstawania rano. 

Z kolei zbyt miękki materac będzie powodował nadmierne zapadanie się w nim. Przez to nawet przy dobrze dobranej poduszce, kręgosłup szyjny będzie zatarty w górę i nadmiernie obciążony. Pozostała część ciała również może być ułożona w nieodpowiedniej, lekko zgiętej pozycji. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ten temat zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Jak wybrać materac? – Poradnik doboru

Jak dbać o kręgosłup w ciągu dnia?

W ciągu doby pozostaje nam również kilka godzin (ok. ⅓ czasu dobowego) na pozostałe aktywności związane z życiem codziennym, obowiązkami oraz przyjemnościami. Tutaj także warto postępować tak, aby nasz kręgosłup nie ucierpiał w wyniku naszych niezdrowych przyzwyczajeń. Na co zatem warto zwrócić uwagę w tym obszarze? Z pewnością nasz kręgosłup będzie “zadowolony” jeśli zwrócimy uwagę na poniższe aspekty.

Odpowiednia ilość ruchu

Zazwyczaj wystarczy pół godziny do godziny aktywnego spaceru, tj. maszerowania, aby zrównoważyć nie tylko obciążenie psychiczne powstałe podczas całego dnia pracy, jak również wspomóc nasz układ ruchu. Tak niewiele pomaga, aby skutecznie zachować prawidłową motorykę naszego ciała. 

Poza oczywistym chodzeniem, które jest najbardziej właściwym typem ruchu dla człowieka, warto również podejmować inne aktywności, jak regularne ćwiczenia czy sporty. W szczególności kiedy nasz ogólny stan zdrowia jest dobry i nie cierpimy na żadne poważniejsze zwyrodnienia czy kontuzje. Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana, konserwuje nasze stawy i bez wątpienia pomoże zadbać o zdrowy kręgosłup.

Właściwe formy ruchu

Ta kwestia jest bardzo zróżnicowana i zależna od indywidualnych potrzeb oraz wskazań. W tej materii trzeba być bardzo ostrożnym. Łatwo jest bowiem np. osobie z dyskopatią zakazać biegania, trudniej natomiast jest z tym zakazem żyć. Generalnie panuje opinia, że co nam nie szkodzi, jest dozwolone i można to wykonywać z umiarem. 

Każdy przypadek należy indywidualnie rozpatrzeć, bacznie obserwować reakcje swojego organizmu, jak również skonsultować się z lekarzem, fizjoterapeutą lub nawet kilkoma. Dopiero wtedy na tej podstawie podjąć decyzję opartą o najbardziej wiarygodne przesłanki oraz zalecenia. Do zdrowych form aktywności ruchowej powszechnie zalicza się:

Asortyment dla zdrowego kręgosłupa

rollery, piłki, masażery, sklep rehabilitacyjny

W oparciu o powyższe informacje warto zainwestować w karnet lub odpowiedni sprzęt, który pozwoli nam podtrzymać aktywność fizyczną również wtedy, gdy nie dopisuje pogoda. W ciągu roku mamy co najmniej kilka miesięcy, gdy o aktywność fizyczną jest nieco trudniej, ze względu na trudne warunki atmosferyczne. W okresach ciepłych również zdarzają się dni z deszczową pogodą, które potrafią skutecznie uniemożliwić aktywność outdoorową.

Doskonałą alternatywą jest wtedy karnet na siłownię, do klubu fitness czy na basen. Pomoże nam to podtrzymać aktywność ruchową w sytuacji, gdy ciężko jest podejmować ją na dworze, pod gołym niebem. Jeśli jednak preferujesz ćwiczenie w domu zachęcamy do zapoznania się z szeregiem sprzętów i przyrządów w naszym sklepie online, które pomogą zadbać o właściwą kondycję i zdrowie.

Jak utrzymać zdrowy kręgosłup na długie lata?

Podsumowując, jak sprawdzić aby stan zdrowia naszego kręgosłupa nie pogarszał się i byśmy mogli cieszyć się jego dobrą kondycją do późnej starości? Według nas odpowiedź na to pytanie zamyka się w czterech stwierdzeniach: ruch, wiedza, zdrowe nawyki i zdrowe otoczenie. 

Ruch sprzyja zdrowiu kręgosłupa

W szczególności takie typy aktywności fizycznej jak spacerowanie, marsz i umiarkowane uprawianie sportów powinny przyczynić się do zachowania sprawności kręgosłupa oraz stawów w ciągłej sprawności. Kluczem do tego jest regularność a nie intensywność, w myśl zasady: “Kropla drąży skałę”.

Wiedza o kręgosłupie

Wiedza sprzyjająca zachowaniu zdrowia jest kolejnym czynnikiem. Stała się ona obecnie bardziej powszechna i w dużej mierze darmowa. Warto czasami skorzystać z płatnej porady u fizjoterapeuty, który podejdzie indywidualnie do każdego przypadku i ułoży zestaw ćwiczeń pod daną osobę. Dostępne są również darmowe, ogólne poradniki jak na przykład na tej stronie. Zachęcamy do korzystania, dzielenia się z bliskimi i znajomymi. Zapraszamy również do polubienia naszego fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco z nowymi artykułami.

Dobre nawyki sprzyjają zdrowiu

Bardzo wartościowym elementem jest tworzenie właściwych, zdrowych nawyków. Nawyk jest połączeniem wiedzy oraz systematyczności we wdrażaniu ją w życie. Początkowo pilnowanie właściwych postaw, ruchów może wywoływać dyskomfort. Jednakże po pewnym czasie dane wzorce ruchowe wejdą nam na tyle w krew, że będziemy pilnować ich w dużej mierze samoistnie i nieświadomie. 

Produkty dla zdrowia kręgosłupa



Zdrowe otoczenie to wszystkie materialne elementy, które wspierają naszą zdrową postawę ciała w pracy, w domu, podczas aktywności na dworze czy gdziekolwiek indziej. Mogą na nie składać się różnorodne elementy poprawiające ergonomię pracy, jak fotele biurowe czy regulowane biurka.

Mogą to być produkty podnoszące jakość naszego snu, na przykład poduszki ergonomiczne oraz prozdrowotne materace. Na końcu mogą być to różnorodne sprzęty i urządzenia zwiększające naszą sprawność i aktywność fizyczną oraz asortyment powodujący redukcję bólu. 

Jeśli są Państwo zainteresowani tego typu asortymentem to zapraszamy do naszego sklepu internetowego dla zdrowia kręgosłupa, w którym znajduje się większość asortymentu, o którym była mowa w powyższym artykule. Zachęcamy do okresowego odwiedzania pod poniższym linkiem : Sklep dla Zdrowego Kręgosłupa , gdyż nieustannie staramy się poszerzać naszą ofertę i poszukiwać dodatkowych rozwiązań w celu poprawy jakości zdrowia naszych czytelników. 

4 comments

  1. Postawiłam na wygodę i komfort i kupiłam materac piankowy ,teraz sen i wypoczynek to błoga przyjemnosć ,polecam sklep medyczny e-rwakulszowa.pl

  2. Jestem młoda a mimo to spotykał mnie ból kręgosłupa. Korzystałam z usług fizjoterapeuty i jak ręką odjął, polecam 🙂

  3. Każda aktywność,śc fizyczna przyczynia się do naszego dobrego stanu zdrowia. Dlatego nawet zwykłe spacery w tym pomogą. Aby byłuy one przyjemne przydadzą się komfortowe buty i skarpety socks and gifts po to żeby chodzenie nie było męczące.

  4. Jak chronić kręgosłup, przed przeciążeniem każdego dnia - PewnyFizjo

    Zmieniaj pozycję często, by uniknąć problemów z kręgosłupem. Regularne rozciąganie i przerwy mogą pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *