Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo na temat najczęstszych mechanizmów regulacji oraz udogodnień ergonomicznych występujących w fotelach biurowych. Temat mechanizmów regulujących oraz funkcjonalności ergonomicznych jest jednym z najczęściej niezrozumiałych oraz rodzących wątpliwości kwestii przy podejmowaniu decyzji o zakupie fotela biurowego.
Wyposażenie fotela ergonomicznego w różne funkcjonalności i mechanizmy personalizacji niesie ze sobą określone korzyści, lecz także znajduje odzwierciedlenie w cenie produktu. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące różnic pomiędzy wyposażeniem foteli ergonomicznych i pokazać główne zalety poszczególnych rozwiązań oraz udogodnień.
SPIS TREŚCI (klikalny):
- Rodzaje podłokietników w fotelach biurowych
- Podłokietniki stałe w krzesłach biurowych
- Podłokietniki regulowane góra-dół
- Podłokietniki 2D w fotelach
- Podłokietniki 3D w fotelach
- Regulacja odchylenia oparcia i siedziska
- Niezależna regulacja oparcia i siedziska
- Synchroniczna regulacja – mechanizm “Synchro”
- Synchroniczna regulacja – mechanizm “Slid”
- Regulacja oparcia dla obszaru lędźwiowego
- Panel lędźwiowy zintegrowany z oparciem
- Panel lędźwiowy regulowany w pionie
- Panel lędźwiowy regulowany w poziomie
- Pozostałe mechanizmy regulacji foteli biurowych
- Regulacja głębokości siedziska w krześle
- Regulacja zagłówka fotela biurowego
- Regulacja wysokości siedziska siłownikiem gazowym
Rodzaje podłokietników w fotelach biurowych
Podłokietniki w krzesłach do biurka mają za zadanie podpierać przedramiona oraz łokcie, aby ręce Nie wisiały w powietrzu i nie obciążały mięśni ramion. W zależności od konstrukcji biurka oraz wysokości umieszczenia klawiatury (na blacie biurka lub na półce na klawiaturę znajdującą się pod blatem) podłokietniki mogą aktywnie uczestniczyć w podpieraniu lub ich potencjał może być niewykorzystany. Optymalną sytuacją jest kiedy nasz fotel współpracuje z biurkiem, tak by ręce spoczywały swobodnie na podłokietnikach oraz na klawiaturze.
Podłokietniki stałe w krzesłach biurowych
Podłokietniki stałe to takie w których nie ma możliwości regulacji. Są one domyślnie montowane do fotela. Są najczęściej spotykane w modelach podstawowych. Wykonanie z tworzywa sztucznego lub stali gwarantuję ich wytrzymałość. ze względu na brak możliwości regulacji często odznaczają się wytrzymałością niż podłokietniki regulowane. Nie dają jednak możliwości personalizacji.
Fotele z podłokietnikami stałymi
Podłokietniki stałe są niekiedy oferowane w różnych wersjach, aby na etapie zakupu dobrać jak najbardziej odpowiednie. Fotel biurowy z podłokietnikami stałymi wybierają często osoby które rzadko z nich korzystają (na przykład klawiaturę trzymają na blacie biurka) Wybierają je również osoby które korzystają z podłokietników, lecz posiadają dobrze dopasowane biurko lub ergonomiczne biurko regulowane.
Podłokietniki krzesła regulowane góra-dół
Podłokietniki regulowane w zakresie góra-dół, które pomimo że poruszają się tylko w jednej płaszczyźnie – to właśnie w tej najważniejszej. Kluczową potrzebą personalizacji fotela biurowego jest aby współgrało ono z wysokością klawiatury. Funkcja ta przyda się osobom, które często korzystają z podłokietników i mają biurko bez regulacji wysokości i najczęściej klawiaturę mają umieszczoną na wysuwanej półce znajdującej się pod blatem biurka.
Fotele z podłokietnikami z regulacją wysokości
Podłokietniki regulowane góra-dół są przydatnym udogodnieniem. Różnica w cenie w porównaniu do fotela ze stałymi podłokietnikami będzie wynosiła około 80 do 100 zł w zależności od modelu. Jest to jednak inwestycja Warta tej kwoty, gdyż znacznie podnosi funkcjonalność fotela. Jeśli chciałbyś doskonale dopasować swój fotel z biurkiem, to z pewnością zainteresuje Cię artykuł: Biurko regulowane do pracy siedzącej i stojącej
Podłokietniki 2D w fotelach do komputera
Podłokietniki 2D umożliwiają użytkownika w zakresie góra-dół oraz przód-tył. Wysuw podłokietnika w tej dodatkowej płaszczyźnie odbywa Po naciśnięciu przycisku ukrytego najczęściej pod środkową częścią podkładki podłokietnika. Elementy ten jest położony na mechanizmie suwnicy z elementem zapadkowym umożliwiającym blokadę w odpowiednim położeniu i zapobiegnięciu przypadkowego przesuwania się.
Podłokietniki 2D to rozwiązanie to może być przydatny dla osób, które są bardzo wysokie lub mają długie ręce. Przyda się również tym którym rękoma wysuniętymi nieco bardziej do przodu oraz osobom które siedzą na fotelu ustawionym pod kątem ujemnym, czyli pochylonym nieco do przodu.
Podłokietniki 3D w fotelach ergonomicznych
Podłokietnik 3D daje jeszcze bardziej rozbudowaną funkcjonalność, gdyż umożliwia regulację w trzech płaszczyznach. Mamy zatem w podłokietniku 3D regulację góra-dół, przód-tył oraz na boki: do wewnątrz – na zewnątrz. Jest to bodaj najszersza funkcjonalność oferowana na rynku, gdyż umożliwiają dostosowanie w fotelu biurowym podparcia przedramion we wszystkich możliwych wymiarach – stąd jego nazwa.
Podłokietniki 3D przydadzą się osobom o szerokich ramionach, jak również tęższym, które chcą aktywnie korzystać z podłokietników. Będzie też dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych którzy ze względu na budowę ciała czy wygodę szerzej rozkładają ramiona. Wreszcie, jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych którzy często szukają najlepszej pozycji dla ciała i chcą cieszyć się najszerszą możliwą funkcjonalnością fotela biurowego.
Fotele biurowe z podłokietnikami 3D
- Krzesło ergonomiczne Classic Pro – należy wybrać podłokietnik 3D w konfiguratorze
- Krzesło ergonomiczne Kulik System Business – należy wybrać podłokietnik 3D
- Fotel Unique Ergotech Kompozyt
Regulacja odchylenia oparcia i siedziska w fotelach biurowych
W krzesłach ergonomicznych możemy spotkać różnego rodzaju typy mechanizmów odchylania pozycji siedzenia do tyłu. Odchylenie w szczególności oparcia powoduje zmianę rozkładu sił działających na kręgosłup. Odchylenie oparcia w tył zmniejsza nacisk na krążki międzykręgowe kręgosłupa, potocznie zwane “dyskami kręgosłupa”. Aktywnie działające oparcie w takim ułożeniu ma duże znaczenie dla osób borykających się z bólami kręgosłupa oraz pracującymi wiele godzin w pozycji siedzącej.
Odchylanie oparcia do tyłu pociąga za sobą zmianę ułożenia miednicy oraz nóg. Z tego powodu konieczne jest równoczesne dostosowanie także siedziska w fotelu. Aby siedzenie na fotelu w odchyleniu do tyłu było ergonomiczne, siedzisko powinno w jakim sensie współpracować z oparciem. Poniżej opisane są główne rodzaje mechanizmów pozwalający na dostosowanie do pozycji odchylonej zarówno siedziska jak i oparcia.
Niezależna regulacja oparcia i siedziska w krześle
Niezależna regulacja odchylenia oparcia oraz siedziska w fotelu ergonomicznym ma swoje plusy i minusy. Przy czym zarówno plusy jak i minusy będą bardzo subiektywne. To co dla jednej osoby może być zaletą dla drugiej będzie wadą i zależy to od preferencji użytkownika. Niezależnie regulowane oparcie oraz siedzisko dają możliwość dokładnego dopasowania każdego z elementów oddzielnie.
Fotele z niezależną regulacją oparcia i siedziska
Rozłączny typ regulacji oparcia i siedziska spotykany jest raczej w modelach niższych. Jednakże dla osoby która chcę bardzo dobrze dopasować każdy element fotela do swoich potrzeb, takie rozwiązanie może być bardzo dużą zaletą. Mechanizm niezależnej regulacji oparcia i siedziska może okazać się gorszym rozwiązaniem dla osoby która chciałaby odchylić cały fotel za pomocą jednej dźwigni. Widzimy więc jak na dłoni że wybierając fotel biurowy pod tym względem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: “Którą z tych osób jestem?”.
Synchroniczna regulacja odchylenia fotela – mechanizm Synchro
Regulacja synchroniczna typu “Synchro” polega na jednoczesnym odchyleniu oparcia oraz siedziska. Dokonuje się to przy pomocy jednej dźwigni, znajdującej się pod siedziskiem. Jest to zatem rozwiązanie bardzo wygodne. Mechanizm Synchro powoduje równoczesne odchylenie oparcia i siedziska w stosunku 2:1.
Oznacza to że oparcie odchyla się dwa razy szybciej niż siedzisko. Takie rozwiązanie ma sens, gdyż zmieniając kąt pochylenia oparcia na równi z siedziskiem, szybko stracili byśmy kontakt stóp z podłogą. Rozwiązanie to ma niwelować ten efekt i pozwolić nogą na bardziej naturalne położenie.
Fotele biurowe z regulacją “Synchro”
Synchroniczna regulacja odchylenia fotela – mechanizm Slid
Regulacja synchroniczna “Slid” to mechanizm umożliwiający jednoczesną zmianę kąta odchylenia oparcia oraz zmianę położenia siedziska w sposób umożliwiający ciągły kontakt stóp z podłożem nawet przy dalszym wychyleniu. W mechanizmie Slid siedzisko zmienia kąt pochylenia tylko w minimalnym stopniu, natomiast jego głównym założeniem jest podążanie w tył w płaszczyźnie poziomej.
Uzasadnieniem tego rozwiązania jest fakt że dla ergonomicznej postawy dobrze jest kiedy stopy stanowią podparcie dla ciała. Mechanizm synchroniczny Slid pozwala trzymać stopy w kontakcie z podłożem nawet przy znacznym odchyleniu oparcia. Ponadto siedzisko które podąża w tył za oparciem, jednakże w płaszczyźnie poziomej podyktowane jest bardziej anatomicznym dopasowaniem dla wewnętrznej części kolan, które dzięki temu nie są uciskane przez krawędź siedziska.
Fotele biurowe z regulacją “Slid”
Regulacja oparcia dla obszaru lędźwiowego
Właściwe podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest bodajże najważniejszym wyzwaniem dla ergonomicznego fotela biurowego. Najwięcej dolegliwości bólowych jakich przysparza niewłaściwe siedzenie, pochodzi właśnie z tego odcinka. Ma ono postać bólu kręgosłupa, przeciążeniowego bólu mięśni pleców, zwyrodnień typu dyskopatia, osteofity, zespoły bólowo-korzeniowe typu rwa kulszowa czy zapalenie korzonków nerwowych. Stąd tak ważne jest właściwe zrozumienie jak ważny jest w fotelu ergonomicznym dobrze dopasowany profil lędźwiowy.
Panel lędźwiowy zintegrowany z oparciem (góra-dół)
Panel lędźwiowy zintegrowany z oparciem ma formę wyprofilowanego ergonomicznie oparcia. Opiera się on najczęściej na stelażu obitym pianką elastyczną o wysokiej gęstości. Gruba pianka w dolnej części oparcia jest specjalnie uformowana w wyraźny fałd poprzeczny wspierający odcinek lędźwiowy. Regulacja w zintegrowanym z oparciem panelu lędźwiowym odbywa się poprzez zmianę ustawienia całego oparcia. Zintegrowana z oparciem opcja ma dużą zaletę, jest bardzo trwała, nie posiada elementów ruchomych które mogłyby się popsuć, jest w stanie posłużyć długi czas.
Wbudowane na stałe panel lędźwiowy w fotelu ma zatem możliwość regulacji w głównie płaszczyźnie góra-dół łącznie z oparciem. Nie posiada natomiast możliwości regulacji w poziomie. Nie ma zatem opcji doregulowania głębokości łuku lędźwiowego. Można w takiej konfiguracji próbować delikatnie zmienić kąt odchylenia oparcia, aby zmniejszyć lub zwiększyć nacisk panelu na odcinek lędźwiowy. Powinien być zatem wstępnie dobrze wyprofilowany, aby odpowiadać anatomii większości potencjalnych użytkowników. Takie dobrze wyprofilowane w obszarze lędźwiowym oparcia można znaleźć w krzesłach rehabilitacyjnych z patentem medycznym.
Panel lędźwiowy regulowany w pionie (góra-dół)
Regulowany w pionie panel lędźwiowy ma możliwość niezależnej względem całego oparcia regulacji w zakresie góra-dół. Jest to rozwiązanie które przypadnie do gustu osobom preferującym niezależną regulację każdego elementu osobno. Rozwiązanie to daje wygodę niezależnego dopasowania wysokości oparcia, a następnie wyregulowania podparcia lędźwiowego w płaszczyźnie pionowej.
Niezależny od oparcia regulowany panel lędźwiowy opcja która może zadowolić osoby wyższe, gdyż konstrukcja taka pozwala szukania odpowiedniego ustawienia podparcia lędźwiowego kręgosłupa nawet z najwyższym ustawieniu samego oparcia. Może to więc zwiększyć zakres wzrostu dedykowanego dla fotela i na przykład stanowić lepsze podparcie dla ramion użytkownika.
Panel lędźwiowy regulowany w poziomie (przód-tył)
Regulowany w poziomie panel lędźwiowy jest doskonałym udogodnieniem ergonomicznym w fotelu biurowym. Rozwiązanie to pozwala na doregulowanie obszaru lędźwiowego i dopasowanie fotela do przebiegu anatomicznego łuku dolnego odcinka kręgosłupa. Pozwala na niezależne ustawienie oparcia oraz samego podparcia lędźwiowego, co w znaczącym stopniu podnosi poziom ergonomii fotela i potencjalnej personalizacji. Ten odcinek kręgosłupa może różnić się anatomicznym kształtem w zależności od konkretnej osoby.
Panel lędźwiowy regulowany poziomo jest wyższym typem regulacji i często, choć nie zawsze, występuje w połączeniu z regulacją góra-dół. Z tego względu rozwiązanie to jest spotykane zwykle w fotelach z wyższej półki. Pozwala ono na płynną regulację wygięcia dolnego łuku kręgosłupa. W szczególności jest to przydatne dla osób z wadami postawy. Osobom z odprostowaną lordozą lędźwiowa może umożliwić jej modelowanie poprzez pogłębienie wyprofilowania, natomiast osobą z pogłębioną lordozą daje możliwość wypłaszczenia oparcia.
Fotele z panelem lędźwiowym regulowanym przód-tył
- Krzesło biurowe WAU Siatka – wszystkie modele niezależnie od wykończenia posiadają regulowany panel lędźwiowy, w wersji osiatkowanej oraz z elastomerem jest to najlepiej widoczne
- Fotel biurowy WAU 2 Elastomer
Pozostałe mechanizmy regulacji foteli biurowych
Mechanizmów regulacji foteli może być tak dużo jak samych foteli. Wielu producentów krzeseł stara się różnicować swoje produkty i rozwijać nowe, autorskie mechanizmy oraz udogodnienia. Poprzez nowe regulacje starają się coraz lepiej dopasować swoje fotele do anatomii człowieka. Nie będziemy w tym artykule opisywać wszystkich możliwych udogodnień, wspomnieć jednak musimy jeszcze o kilku oczywistych funkcjach, bez których jednak nie wyobrażamy sobie współczesnego fotela biurowego. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na temat wyboru fotela biurowego polecamy przeczytaj artykuł: Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?
Regulacja głębokości siedziska w krześle
Regulacja głębokości siedziska fotela to jeden z ważniejszych mechanizmów podnoszących komfort użytkowania, w szczególności dla osób o większych gabarytach. Osoby wysokie, jak również osoby tęższe mogą potrzebować tej regulacji. Zmiany głębokości siedziska dokonuje się poprzez wciśnięcie dźwigni zwalniający blokadę suwnicy znajdującej się pod siedziskiem. Zwolnienie dźwigni powoduje zablokowanie siedziska w nowym położeniu.
Zmiana głębokości siedziska fotela jest regulacją w płaszczyźnie poziomej, w zakresie przód-tył. Jest bardzo ważna dla osób wysokich oraz osób tęższych, czy też mocno umięśnionych. Dzieje się tak gdyż odległości bezwzględne pomiędzy powierzchnią pleców oraz strefą na której siedzimy (pośladki oraz uda) u takich osób zwiększają się. Stąd regulacja głębokości siedziska w ich przypadku może okazać się koniecznością.
Regulacja zagłówka fotela biurowego
Regulowany zagłówek również należy do bardzo ważnych udogodnień ergonomicznych w krzesłach biurowych. Jego dopasowanie do szyj może w znacznym stopniu złagodzić mięśni ból karku oraz ból odcinka szyjnego kręgosłupa. Dobrze dopasowany zagłówek delikatnie odciąża górną część kręgosłupa, może mieć również pozytywny łagodzenie bólu w odcinku piersiowym kręgosłupa.
Fotele z zagłówkiem regulowanym góra-dół
- Krzesło Unique Shell z zagłówkiem
- Fotel ergonomiczny Anggun
- Krzesło biurowe Fulkrum z zagłówkiem
- Krzesło ergonomiczne Unique Ergotech
Aktywne korzystanie z zagłówka nie z rzeczą prostą. Najwięcej czasu podczas pracy przy komputerze spędzamy pisząc na klawiaturze lub operując myszką. Podczas tych czynności często pochylamy głowę nad blatem biurka. Ciężko jest w trakcie pisania mieć głowę “przyklejoną” do zagłówka. Z tego względu zagłówek przydaje się konkretnej grupie osób, w szczególności takim, którzy w pracy więcej czytają, analizują dokumenty, raporty czy uczącym się itp.
Fotele z zagłówkiem regulowanym w pionie i poziomie
- Fotel biurowy Wau Biały z Elastomerem
- Krzesło ergonomiczne WAU2 Tapicerowane
- Fotel medyczny Kulik System Elegance
- Krzesło z patentem medycznym Galaxy
Zazwyczaj regulacja zagłówka fotela umożliwia jego regulacją góra-dół oraz przód-tył. Regulacja tylko w jednej płaszczyźnie mogłaby okazać się niewystarczająca. Budowa szyi jest zbyt zróżnicowana u poszczególnych osób aby można było w prosty sposób dopasować je ustawieniem domyślnym bez regulacji. Delikatne odchylenie zagłówka do tyłu mogłoby powodować brak wsparcia dla kręgów szyjnych, natomiast zbytnie wysunięcie w przód mogłoby skutkować napieraniem zagłówka i zmęczenie mięśni karku.
Regulacja wysokości siedziska siłownikiem gazowym
Na koniec zostawiliśmy najbardziej oczywista z możliwych regulacji fotela biurowego, o którym jednak nie sposób nie wspomnieć. Regulacja wysokości siedziska przy pomocy siłownika gazowego / pneumatycznego od lat jest standardem w krzesłach do komputera. Jego regulacja znajduje się pod siedziskiem i najczęściej ma postać dźwigni.
W tym miejscu na pewno warto wspomnieć o zakresie regulacji siłownika. Należy mieć na uwadze że siłowniki gazowe mają długości różne zakresy regulacji (skok siłownika). Podczas wyboru krzesła należy zorientować się czy siłownik w danym modelu zapewni komfortowy zakres wysokości siedzenia. Chodź siłownik można wymienić na inny rozmiar i jego koszt nie jest wielki (kilkadziesiąt zł) to jednak jego wymiana może przysporzyć nieco problemów niewprawionej osobie. Stąd podczas zakupu krzesła należy koniecznie przymierzyć fotel lub w przypadku zakupów online podać wzrost dla odpowiedniego doboru siłownika gazowego.
Dzięki za ten poradnik, tego szukałam! Teraz na pewno mam już dobrze wyregulowany fotel 😀 Ja mam od kilku lat model Classic Pro, który uważam za fajną budżetowa i zdrową opcję krzesła do pracy całodziennej. Intuicyjnie wiedziałam że nogi powinny być pod kątem prostym, ale teraz też mam pewność że dobrze siedziałam przez tyle czasu!
Pytanie do administracji portalu. Czy jak zamówię u was jakiś fotel, to jeśli w drodze użytkowania jakiś mechanizm się zużyje lub zepsuje to czy zapewniacie dostępność części zamiennych? Pytam bo mam negatywne doświadczenia z tym związane, a niedługo będę musiał wymienić swój stary fotel i zastanawiam się nad jakimś ergonomicznym. Jeśli m wydać ponad 1000 zł to wolę takie rzeczy wiedzieć wcześniej. Pozdrawiam
Oczywiście, jeśli w trakcie trwania okresu gwarancji coś by się działo z którymkolwiek mechanizmem jest możliwość wymiany takiego elementu. Proszę się o to jednak nie martwić, mechanizmy są dobrej jakości i takie usterki dzieją się rzadko. Pozdrawiamy
Zespół e-rwakulszowa.pl