Shopping Cart
Jak ćwiczyć z rwą kulszową? Zalecenia ogólne do ćwiczeń fizycznych po przebyciu rwy kulszowej

Jak ćwiczyć z rwą kulszową?

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Poniżej znajduje się lista wskazówek jak ćwiczyć z rwą kulszową, po przebyciu ataku. Zalecenia te mają ogólny charakter. Silny ból nerwu kulszowego może sprawiać, że ćwiczenia wydają się niemożliwe. Nie musisz rozpaczać, poniżej podajemy 3 wskazówki, które mogą pomóc Ci wstać i utrzymać się w ruchu. Rwa kulszowa jest uciążliwym schorzeniem. Nerw kulszowy jest podrażniony na skutek ucisku, powodując ból, drętwienie lub mrowienie. Objawy rwy kulszowej są najczęściej spowodowane zwyrodnieniem w obrębie kręgosłupa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przeczytaj artykuł:
Rwa kulszowa – przyczyny powstawania
oraz artykuł:
Rwa kulszowa Objawy, Leczenie, Przyczyny, Ćwiczenia.

Spis treści: (klikalny)

Jak ćwiczyć z rwą kulszową? Stymulacja ciepłem

Przykładanie np. ciepłego termoforu do tylnej części miednicy, w obszarze gdzie przebiega nerw kulszowy, przez ok. 15 do 20 minut przed ćwiczeniami może pomóc w następujący sposób:

  • Popraw przepływ krwi. Terapia ciepłem podnosi temperaturę tkanek, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych. Rozszerzenie naczyń krwionośnych poprawia przepływ krwi, tlenu i leczniczych składników odżywczych do dolnej części pleców.
  • Rozciągnij miękkie tkanki. Terapia ciepłem pomaga zmniejszyć sztywność i zwiększyć elastyczność poprzez rozciąganie mięśni wokół kręgosłupa. Zwiększa się również zakres ruchu dolnej części pleców i może pomóc Ci lepiej ćwiczyć.

Istnieje wiele opcji terapii cieplnej, w tym ciepła kąpiel, termofor lub żelowe opakowanie wielokrotnego użytku. Stosując terapię cieplną, należy umieścić szmatkę lub ręcznik między skórą a źródłem ciepła i robić przerywane przerwy, aby zapobiec oparzeniom.

Proste ćwiczenia z małym obciążeniem

Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, nie przemęczaj się. Możesz zacząć od zaledwie 5 do 10 minut i powoli zwiększać długość ćwiczeń oraz intensywność każdego, kolejnego dnia. Staraj się wykonywać ruchy, które nie powodują bólu lub tylko minimalne jego uczucie. Zakres ruchu również może być ograniczony, więc ćwicz w takim zakresie jak możesz. Jeśli możesz stać, ale nawet chodzenie sprawia Ci ból, staraj się chodzić mikro-krokami, np. 10% długości kroku. Zwiększaj stopniowo, kiedy przestajesz odczuwać ból. W tym ćwiczeniu chodzi o przywrócenie funkcji ruchu.

  • Wypróbuj proste ćwiczenia na rwę kulszową w domu lub skorzystaj z roweru stacjonarnego lub maszyny eliptycznej na siłowni.
  • Możesz też po prostu chodzić po basenie. Terapia wodna może skutecznie złagodzić ból rwy kulszowej i nie wymaga dużego wysiłku.

Unikaj ćwiczeń, które mogą powodują wstrząsy oraz przenoszą je na kręgosłup – mogą bowiem pogorszyć objawy rwy kulszowej. Ćwiczeniami których unikaj w fazie odczuwania bólu jest np. bieganie lub jazda na rowerze górskim.

Ćwicząc zwróć uwagę na swoją formę

Ważne jest, aby być świadomym swojego ciała i zwracać uwagę na formę podczas ćwiczeń. Poczuj rytm swojego oddechu, aby poprawić koncentrację. Kiedy będziesz uważny, odwrócisz uwagę od bólu i niepokoju rwy kulszowej. Pamiętaj, aby prawidłowo wykonywać kroki ćwiczeń i używać prawidłowej postawy, aby uniknąć dalszych obrażeń.

Rozpoczęcie nowego ćwiczenia może powodować umiarkowany stopień bolesności u początkujących. Używanie okładu z lodu na obolałe miejsca po ćwiczeniach może pomóc zmniejszyć stan zapalny i zmniejszyć ból. Terapia zimnem po treningu w celu redukcji bólu, jest równie ważna jak działanie ciepłem przed treningiem w celu zwiększenia elastyczności tkanek.

Jak ćwiczyć z rwą kulszową by zapobiec nawrotom?

Jak ćwiczyć z rwą kulszową? Stopniowo oraz regularnie. Jeśli doskwiera Ci jeszcze ból po przebytym ataku rwy kulszowej, ważne jest, aby zobowiązać się do regularnych ćwiczeń. Ćwiczenia mogą pomóc w poprawie zdrowia mięśni i stawów kręgosłupa oraz odżywić dyski kręgosłupa – skutecznie zmniejszając nacisk na korzenie nerwu kulszowego. Kiedy ćwiczysz codziennie, objawy rwy kulszowej mogą w krótkim czasie ulec poprawie i z czasem możesz mieć mniej nawrotów. Jeśli rwa kulszowa wystąpiła na skutek dyskopatii kręgosłupa i uda Ci się wyleczyć objawy bólu mogą również zainteresować Cię bardziej zaawansowane ćwiczenia, które poznasz czytając artykuł: Dyskopatia ćwiczenia.

Porozmawiaj z lekarzem lub fizjoterapeutą, jeśli objawy nie ulegną poprawie i/lub pogorszą się podczas ćwiczeń, co może wskazywać na poważniejsze uszkodzenie korzenia nerwu kulszowego. Lekarz pomoże dokładnie zdiagnozować i leczyć przyczynę rwy kulszowej. Podstawową kwestią jest aby obserwować swoje ciało i nie wykonywać ćwiczeń na siłę. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia powinny przynieść dość szybką ulgę i przywrócić funkcję ruchu. W przeciwnym wypadku przerwij je i skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Inne sposoby na rwę kulszową

Z bólem na skutek rwy kulszowej można walczyć na wiele sposobów. Należy równolegle rozwijać wiedzę na temat przyczyn rwy kulszowej aby zapobiec nawrotom dolegliwości. Gorąco polecamy zapoznać się z produktami prozdrowotnymi oraz ergonomicznym w naszym sklepie internetowym dla zdrowia kręgosłupa. Powstał on z chęci niesienia pomocy osobom borykającym się z bólem kręgosłupa. Znajdą tam Państwo wiele produktów profilaktycznych oraz prozdrowotnych jak krzesła z patentem medycznym, klękosiady czy ławki grawitacyjne, które pomogą w walce z nawrotami bólu oraz objawami rwy kulszowej.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

One comment

  1. Przy problemach z kręgosłupem warto zadbać o każdą sferę życia. W tym o sen i jego jakość. Podstawą jest wygodny i odpowiednio dobrany materac. Zły sprzęt będzie nas dodatkowo obciążał i nam szkodził. Warto zainwestować ponieważ zostanie z nami na kilka dobrych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *