Shopping Cart
rwa kulszowa objawy

Rwa kulszowa Objawy, Leczenie, Przyczyny, Ćwiczenia

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Co to jest rwa kulszowa

Rwa kulszowa objawy bólowe występujące w przypadku ucisku na nerw kulszowy. Do ucisku dochodzi najczęściej pomiędzy kręgiem L4 a L5 oraz między kręgiem L5 a kością krzyżową S1. Tu rozwija się schorzenie – natomiast dolegliwości bólowe mogą być odczuwane w zupełnie innym miejscu – zjawisko to nazywa się promieniowaniem bólu. Objawy bólowe można odczuwać we wszystkich miejscach przez które przebiega nerw kulszowy począwszy od dolnego odcinka pleców przez pośladki, wzdłuż tylnej powierzchni uda i łydki aż do stopy. Rwa kulszowa nie jest sama w sobie diagnozą medyczną – ból powodowany jest uciskaniem korzonków nerwowych w miejscu w którym nerwy opuszczają kanał rdzeniowy, ale przyczyn tego ucisku może być wiele. Najczęstsze problemy z lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa, które mogą powodować objawy rwy kulszowej to dyskopatia, przepuklina kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (krążka międzykręgowego i stawów międzykręgowych), kręgozmyk lub stenoza kanału kręgowego.

Rwa kulszowa objawy

Głównym objawem rwy kulszowej jest uciążliwy ból, który może mieć bardzo różną postać i zasięg – ból może być bardzo ostry, szarpiący i ciągnący, utrudniający wstanie i chodzenie, a w łagodniejszej formie przypomina efekt przetrenowania mięśni. Podczas ataku rwy kulszowej może wystąpić jeden lub wiele z poniżej wymienionych symptomów.

Charakterystyczne symptomy:

  • Ból i mrowienie które pochodzi z dolnego odcinka pleców i promieniuje do pośladka, wzdłuż tylnej powierzchni uda i łydki aż do stopy.
  • Najczęściej ból występują tylko po jednej stronie ciała – np. obejmują tylko lewy pośladek i nogę (rzadko występuje w obu nogach).
  • Ból nasila się przy siedzeniu i wykonywaniu ruchów – zwłaszcza przy pochylaniu się do przodu.
  • Ból opisywany jest często jako rwący i przeszywający, a niekiedy jako tępy lub przypominający skurcze.
  • Objawy bólowe często są tak silne, że utrudniają wstawanie i poruszanie się.
  • Bólowi towarzyszy uczucie napięcia mięśni pośladków i ud.
  • Osłabienie siły mięśni, niedowład mięśni prostujących stopę i paluch.
  • Rzadko ból występuje tylko w stopie.

W najcięższych przypadkach może dojść do objawów paraliżu: nie można unieść stopy, cała noga drętwieje i jest bezwładna. Mogą wystąpić także zaburzenia funkcji zwieraczy pęcherza moczowego i odbytu. W przypadku wystąpienia tych dolegliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Rwa kulszowa a korzonki – różnice

Często, chociaż niezbyt poprawnie, jako synonimy rwy kulszowej używa się terminów ból korzonków, zapalenie korzonków lub po prostu korzonki. Terminy te tak naprawdę nie występują w medycynie jako jednostki chorobowe, jednak używa się ich powszechnie w języku codziennym – medyczną nazwą na określenie tych terminów jest zespół korzeniowy. Dowiedz się więcej na temat zapalenia korzonków, czytając artykuł w którym znajdziesz odpowiedzi na często zadawane przez chorych pytania: “Zapalenie korzonków – pytania i odpowiedzi”

Ból korzeniowy to termin ogólny na określenie dolegliwości bólowych promieniujących od korzeni nerwowych – natomiast rwa kulszowa to szczególny przypadek zespołu korzeniowego, w którym uciskany jest nerw kulszowy. Jednak w anatomii wyróżnia się także nerw udowy i wiele innych nerwów rdzeniowych, które wychodzą pomiędzy poszczególnymi kręgami w kręgosłupie i których ucisk także może powodować ból, konkretny zestaw objawów i charakterystyczne rozchodzenie się bólu. Innymi przykładami zespołu korzeniowego są np. rwa udowa oraz rwa ramienna.
sklep internetowy klękosiad fotel ergonomiczny

Rwa kulszowa przyczyny

W przypadku rwy kulszowej objawy bólowe mogą nastąpić zupełnie niespodziewanie – nieraz wystarczy tylko jeden gwałtowny ruch – np. gdy upuścisz jakiś drobny przedmiot i gwałtownie pochylisz się by go podnieść. Objawy rwy mogą wystąpić także podczas wykonywania zupełnie błahych czynności jak wysiadanie z samochodu, kichnięcie lub podskoczenie. Przyczyną ataku może być też uprawianie dyscyplin sportowych w których wykonuje się skręty połączone ze skłonami. Najczęściej jednak bezpośrednią przyczyną rwy kulszowej zgłaszaną przez pacjentów jest nieprawidłowego dźwignięcia ciężkiego przedmiotu.

Czasami atak rwy kulszowej poprzedzony jest pierwszymi ostrzeżeniami ze strony kręgosłupa. Te początkowe sygnały mogą się objawiać stosunkowo łagodnym bólem, mrowieniem i sztywnością pleców np. podczas wielogodzinnej pracy przy biurku lub za kierownicą. Objawy te pochodzą najczęściej z mięśni i wiązadeł przykręgosłupowych zmęczonych nieprawidłową postawą ciała. Zignorowanie tych objawów może w konsekwencji doprowadzić do poważniejszego problemu – jakim jest powstanie przepukliny dysku. Uwypuklony pierścień włóknisty uciska na przebiegający w pobliżu korzeń nerwowy i powoduje objawy rwy kulszowej.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

Rwa kulszowa ćwiczenia

Nie należy wykonywać ćwiczeń podczas ataku rwy kulszowej. Ból w trakcie ataku rwy kulszowej jest tak duży, że nie tylko nie zaleca się wykonywania ćwiczeń, ale też jest to bez mała niewykonalne. W pierwszych godzinach lub dniach od wystąpienia ataku (zależy od intensywności przypadku) należy ograniczyć ruch do niezbędnego minimum, aby chory mógł doznać ulgi w bólu. Należy zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy na wypadek rwy kulszowej m.in. zastosować pozycję odciążającą, w której nie odczuwa się bólu,a kręgosłup może doznać odciążenia (nie działają na niego siły obciążające). Więcej o pierwszej pomocy przy rwie kulszowej.

Kiedy najgorszy ból ustąpi i chory zostaje “uruchomiony”, tak że najgorsze objawy łagodnieją i bez bólu może powoli się przemieszczać, można zacząć włączać pierwsze ćwiczenia. Może nim być jako pierwszym powolny marsz na dworze lub nawet po mieszkaniu (z użyciem kijków lub bez), wykonywanie delikatnych przeprostów McKenzie’go czy statycznych spięć brzucha wzmacniających korpus mięśniowy co jest bardzo ważne w przypadku problemów z kręgosłupem. Jest to szczególnie ważne jeśli do ataku rwy kulszowej doszło w wyniku postępującej dyskopatii kręgosłupa lędźwiowego. Więcej na temat ćwiczeń. Ćwiczenia na rwę kulszową od dyskopatii.

Rwa kulszowa leczenie

Dowiedz się jak skutecznie walczyć z rwą kulszową i nie pozwalać na nawrót schorzenia. Walka z chorobą jest długotrwała ale można uzyskać długą i trwałą remisję stosując specjalistyczne metody. Na tej stronie zebraliśmy wiele wskazówek oraz porad jak leczyć rwę kulszową oraz inne schorzenia kręgosłupa. Odsyłamy Państwa do poniższego artykułu aby dowiedzieć się na temat leczenia / zwalczania rwy kulszowej. Polecamy Państwu odwiedzić nasz sklep z asortymentem rehabilitacyjnym i prozdrowotnym, gdzie mogą Państwo nabyć produkty dzięki którym polepszą Państwo zdrowie kręgosłupa.

Jak skrócić okres rwy kulszowej? – przeczytaj również artykuł o tym ile trwa rwa kulszowa oraz jak można skutecznie jej przeciwdziałać.

Kiedy atak rwy kulszowej minie a objawy ustąpiły warto zaopatrzyć się w ławkę inwersyjną / ławkę grawitacyjną do wykonywania zabiegu trakcji w domu. Jeśli chory nie ma dodatkowych przeciwskazań np choroby serca, krążeniowo-naczyniowe – może wykonywać trakcję kręgosłupa grawitacyjną (inwersyjną) aby nie dopuścić do nawrotu choroby. Trakcja kręgosłupa pozwala odbarczyć nerw kulszowy oraz inne segmenty kręgosłupa, dzięki czemu niwelowany jest ucisk na nerw i oddala się nawrót choroby. Więcej na temat trakcji kręgosłupa dowiesz się czytając poniższe artykuły:

Trakcja kregosłupa – rehabilitacja
Trakcja kręgosłupa – ławka inwersyjna


>> Zdjęcie użyte w artykule pt. „Blausen 0484 HerniatedLumbarDisc” autorstwa BruceBlaus opublikowane na licencji CC BY 3.0.

10 comments

  1. Właśnie teraz dorwała mnie rwa kulszowa, już drugi dzień leżę w łóżku. U lekarza dostałem jakieś 2 zastrzyki przeciwbólowe ( nie pomogło za wiele) i jakieś leki na rwę kulszową – coś przeciwbólowego i na zwiotczenie mięśni, ale nie widzę żadnej poprawy. Mam nawet wrażenie że objawy rwy kulszowej nasilają się zamiast zamaleć. Nie wiem co robić bo mam chyba wszystkie objawy rwy kulszowej opisane tutaj – jedynie nie czuje bólu w stopie, do tego nie mogę spać, bo ciężko m znaleźć pozycje w której ból kręgosłupa by nie przeszkadzał. Myślę, że może udać się do kręglarza – zna ktoś może jakiegos dobrego w okolicach Wrocławia?

  2. Osobiście odradzam wizytę u kręglarza – zwłaszcza w trakcie ostrych objawów rwy kulszowej ręczne manipulowania w obszarze kręgosłupa może bardziej zaszkodzić niż pomóc – kiedyś sprawdziłem to na sobie i chociaż znam osoby, którym to pomogło ja już nigdy nie mam zamiaru wybierać się do tego typu specjalistów. Ja też jestem po ataku rwy kulszowej objawy u mnie na szczęście powoli ustępują – ale już od 2 tygodni jestem na zwolnieniu. Z mojego doświadczenia na początku trzeba się dużo oszczędzać, leżeć na w miare twardym łóżku i unikać siedzenia – pomaga pozycja odciążająca na rwe kulszową z uniesionymi i zgiętymi w kolanach nogami. Na początku lepiej nie stosować żadnych maści ani masaży. Jak już ból troche puści trzeba powoli zacząć się ruszać – ale też bez szaleństw na początek wystarczy trochę pochodzić po mieszkaniu i zobaczyć swoją reakcje organizmu. Leki na rwe kulszową w moim wypadku też niewiele pomagały – bolało prawie tak samo – bez względu czy je brałem czy nie. Ćwiczenia na kręgosłup można włączyć po jakiś 5 dniach. Ja wykonywałem przeprosty mckenziego i ćwiczenia rozciągające. Obecnie ból kręgosłupa jest już do zniesienia, nasila się tylko gdy siedzę. Wczoraj pierwszy raz wyszedłem na spacer i przeszedłem jakieś 1,5 km więc nie jest źle – myślę, że jeszcze tydzień i będe mógł w miarę normalnie funkcjonować.

    1. Dzięki za rady. Po tym co napisałeś poczytałem trochę o kręglarzach i faktycznie zdania są podzielone – jedni piszą że im pomaga, a inni że jest gorzej, jeszcze inni po takim nastawianiu kręgosłupa trafiają od razu do szpitala na operacie – ja generalnie też zdecydowałem się nie ryzykować. U mnie mija już 10 dni od ataku rwy kulszowej objawy powoli ustępują, ból jest już mniejszy, przesypiam już noce i zaczynam powoli ćwiczenia. Tak z doświadczenia – ile trzeba czasu żeby objawy ustąpiły całkowicie? Nie wiem co mówić w robocie – a wydzwaniają już do mnie z pytaniami kiedy wracam.

      1. Z tego co czytałem to w większości przypadków do 4 tygodni czasu, chociaż w moim przypadku po pierwszym ataku rwy kulszowej objawy nie ustąpiły całkowicie i dolegliwości bólowe mam od tego czasu bez przerwy – już od około 3 lat. Oczywiście nie są to takie silne bóle jak podczas ataku rwy kulszowej, czasami ból jest słabszy i nasila się tylko podczas długotrwałego siedzenia, albo np jak muszę coś dźwigać – np. podczas remontu, są też okresy gdy ból jest bardziej intensywny, aż dochodzi do kolejnego ataku rwy kulszowej – ostatni atak rwy to już 3 raz. Na szczęście teraz wiem jak postępować i szybciej udaje mi się złagodzić ostre dolegliwości bólowe. Oczywiście nie u wszystkich tak jest i większość ludzi po wyleczeniu rwy kulszowej nie ma już żadnych dolegliwości. U mnie winna jest przepuklina kręgosłupa objawy bólowe po wyleczeniu rwy są spowodowane właśnie przez nią. Życzę zdrówka.

  3. Już od trzech miesięcy odczuwam ból w dolnym odcinku pleców . Ból pleców pojawia się podczas siedzenia , a pracuje w biurze i w pracy siedze nieraz po 10 godzin. Czy to może być rwa kulszowa? Czy powinnam pójść na jakieś badania, żeby to potwierdzić ? Jak wygląda leczenie rwy kulszowej?

    1. To nie rwa kulszowa objawy rwy trudno pomylić z czymkolwiek. Ból jest bardzo silny i promieniuje do pośladka i uda, nie była byś w stanie wtedy wysiedzieć nawet godziny w pacy. Bardziej prawdopodobne że to objawy dyskopatii lub zwyrodnienia kręgosłupa. Dyskopatie można zdiagnozować za pomocą rezonansu magnetycznego, ale to dość kosztowane badanie i ja bym sobie je odpuścił. Lepiej kupić porzadne krzesło biurowe, albo chociaż taki wałek pod plecy na krzesło. Warto poświęcić 10 min dziennie i porobić ćwiczenia na kręgosłup, można też potrenować mięśnie brzucha, ogólnie na bolący kręgosłup dobry jest ruch – pomagaja spacery i basen.

  4. Helena Grudziądz

    Czy udało się komuś uchronić przed rwą kulszowa stosując trakcję kręgosłupa polecana na dole artykułu? Borykam się z nawracająca rwa kulszowa i już mam dosyć tego ciągłego przewlekłego bólu i zwolnień lekarskich. Ma ktoś doświadczenia z tymi ławkami grawitacyjnymi? Będę wdzięczna za odpowiedź

    1. Ławki grawitacyjne są polecane dla osób które mają wypukliny w kręgosłupie na dowolnym odcinku kręgosłupa. Jeśli ma Pani rwę kulszową na skutek wypukliny krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym to taki przyrząd mógłby okazać się bardzo przydatny w Pani sytuacji. Podczas korzystania z ławki grawitacyjnej przestrzenie międzykręgowe powiększają się, ucisk na nerw łagodnieje, a zatem można w ten sposób sobie pomóc i ustrzec przed nawracającymi bólami korzeniowymi jakim jest właśnie np. rwa kulszowa. Pozdrawiamy

      Zespół: e-rwakulszowa.pl

    2. Mi pomogła i pomaga nadal, ale stosuje regularnie. Zawsze kiedy czuję że mi się pogarsza wskakuje na ławkę inwersyjną.

    3. Waldemar51

      Mi również daje ulgę i znacznie przedłuża okresy pomiędzy epizodami. Bez tego było ciężko, nawroty zdarzały się często co jakiś czas rwa wracała. Polecam stosowanie. Waldek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *