Shopping Cart
Jak pozbyć się bólu pleców

Jak pozbyć się bólu pleców

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Jak pozbyć się bólu pleców?

To pytanie zadaje sobie chyba każda osoba, która przebyła ostry atak rwy kulszowej lub odczuwa dolegliwości bólowe spowodowane przepukliną kręgosłupa. Najlepszym panaceum na wszelkie schorzenia kręgosłupa jest profilaktyka – niestety najczęściej dopiero pojawiające się bóle kręgosłupa skłaniają pacjentów do zainteresowania się tematyką związaną ze zdrowiem kręgosłupa. Aby uchronić się przed bólem kręgosłupa najważniejsze jest utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia i unikanie złych nawyków w trakcie wykonywania codziennych czynności.

Ból pleców to dolegliwość, w której zwalczaniu szczególnie wiele zależeć może od nas samych. W tym celu powinniśmy starać się odzyskać swój indywidualny, naturalny model postawy i zachowań ruchowych odpowiadających naturalnej budowie naszego ciała. Gdy już dopadł cię ból pleców czy to spowodowany poprzez przepuklinę kręgosłupa, czy też ból, którego przyczynę ciężko odnaleźć – jak np. lumbago zastosuj się do porad opisanych poniżej.

Trakcja kręgosłupa to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia bólu pleców – odmianą trakcji jest swobodne zwisanie na drążku do podciągania, ćwiczenia z użyciem butów grawitacyjnych lub ławki grawitacyjnej

Jak pozbyć się bólu pleców – praktyczne porady:

 • Aby skutecznie walczyć z bólem pleców musisz wiedzieć co je wywołuje – dlatego zapoznaj się z artykułem: “Najczęstsze czynniki wywołujące ból pleców” i stosuj się do rad zamieszczonych w tym artykule.
 • W walce z bólami pleców bardzo istotne jest poprawienie warunków fizycznych poprzez wzmocnieniu gorsetu mięśniowego, który podtrzymuję nasz kręgosłup. Dobrym pomysłem na początek jest wprowadzenie kilku – za to dobrze dobranych i poprawnie wykonanych ćwiczeń fizycznych.
 • Każdy kilogram nadwagi pogarsza sytuacje kręgosłupa, przyczyniając się do nasilenia zmian przeciążeniowych – więc jeżeli masz nadwagę – to postaraj się jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy.
 • Nie ma jednej skutecznej metody leczenia bólu pleców, która działa jednakowo na wszystkich. Warto próbować różnych terapii i metod leczenia i nie zrażać się ew. niepowodzeniami. Jedną z najskuteczniejszych nieoperacyjnych metod stosowanych w leczeniu bólów kręgosłupa jest trakcja kręgosłupa.
 • Pomóc mogą nie tylko skomplikowane zabiegi i metody leczenia. Czasami 40 minut joggingu 3 razy w tygodniu potrafi zdziałać więcej niż 10 zabiegów u najlepszego fizjoterapeuty. Tutaj też warto próbować różnych dyscyplin i wybrać tą, która najbardziej nam pomaga – szczególnie polecane są pływanie, nordic walking czy wcześniej wspomniany jogging. Pamiętaj, że kręgosłup został stworzony do ruchu – wymuszona, statyczna pozycja ciała to proszenie się o problemy.
 • Zapoznaj się z zasadami prawidłowej postawy podczas siedzeniapodnoszenia ciężkich przedmiotów oraz podczas wykonywania codziennych czynności i wprowadź je do swojego życia prywatnego i zawodowego.
  Utrzymanie prawidłowej postawy ciała w codziennych czynnościach życia to kluczowa sprawa w zapobieganiu i terapii bólów kręgosłupa.
 • Osoby, które ze względu na charakter swojej pracy spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej powinny rozważyć zakup ergonomicznych krzeseł biurowych zapewniających dobre podparcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz klękosiadów. Najlepsze efekty przynoszą naprzemienne siedzenie na krześle i na klękosiadzie. Więcej na ten temat poczytasz TUTAJ
 • Przyjrzyj się czy materac na którym śpisz nie jest już zużyty i czy dobrze wspiera Twój kręgosłup. Najłatwiej to sprawdzić kładąc się na boku. Kręgosłup powinien znajdować się wtedy w linii prostej – jeżeli tak nie jest to najwyższa pora by wymienić materac. Częstym błędem jest stosowanie za miękkiego lub zbyt twardego materaca – zarówno jedne i drugie nie zapewniają ciału optymalnego podparcia.
 • Odpowiednia motywacja i samozaparcie to klucz do sukcesu, ponieważ przeciwdziałanie bólom kręgosłupa to proces długotrwały i efekty nie muszą pojawić się od razu.

5 comments

 1. Powiem Wam jak pozbyć się bólu pleców – Trzeba się jak najwięcej ruszać – to jest podstawa. Sam miałem kiedyś duży problem z plecami – co chwila łapały mnie korzonki, nieraz ledwo mogłem chodzić, zacząłem regularnie biegać, 2 razy w tygodniu basen i od 2 lat koniec problemów z plecami. Jak siedzicie całymi dniami w biurze, a potem przed telewizorem, a wasz jedyny ruch to pare kroków do auta to nie ma co się dziwić, że potem są problemy z kręgosłupem.

 2. Witam wszystkich serdecznie dzisiaj dopadł mnie w nocy ból pleców kręgosłupa w ciągu dnia brałam Opokan jakoś się trzymałam, teraz nie mogę leżeć, tak okropnie mnie boli proszę poradzicie. Ból od łopatek w kierunku lędźwiowym jak gwałtownie się obracam wtedy okropnie boli. Co robić, noc przede mną?

  1. Matka Polka

   Jeżeli mnie dopada ból ,idę na szybki spacer. Proste plecy, pierś do przodu, wciągnięty brzuch. Bywało, że ból mnie budził w nocy…Wstawałam, maszerowałam i w moim przypadku pomagało. Oprócz tego mi pomogła metoda McKenzie. W necie jest opisana + rysunki..Chodzi o to by poprawić naszą lordozę. tj naturalną krzywiznę kręgosłupa. Ja ćwiczyłam co godzinę. Pomogło. Mnie w takiej sytuacji parę razy uratowały też plastry z Olfenem. Żadne tabletki na receptę nie pomagały. I ćwiczenia. Teraz doraźnie proponuję odciążyć kręgosłup, położyć się na czymś w miarę twardym i równy, nogi ugięte w kolanach i tak można uzyskać ulgę. Leki przeciw zapalne!

 3. Kochani pomóżcie zanim dostanę się do lekarza. Dziś rano normalnie wstałam, śniadanie, toaleta etc. Nagle zaczęło mnie kłuć z tyłu pleców w dolnym odcinku kręgosłupa piersiowo (tylne, dolne żebra). Nie mogę się ruszać, przy próbie zgięcia głowy w dół automatycznie się prostuję jakbym dostałą kijem po plecach, głowa w bok ok – bez problemu. Ból to takie ciągnięcie, rozrywanie, kłucie i na pewno ból jest rozlany, promieniujący w dół, ale nie do nóg i pośladków. Jak sobie ulżyć? Strasznie boli. Nie mogę funkcjonować. W wywiadzie powiedzmy “drobne” zwyrodnienia.

 4. Porady są w artykule. 😉 Ponadto udać się do lekarza. Przepisze za pewne leki przeciwzapalne i to powinno dość szybko dać ulgę. Jak dojdzie Pani do do siebie iść na zabiegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *