Shopping Cart
Dobry materac do spania - jak wybrać odpowiedni materac do snu

Jaki materac do spania wybrać? PORADNIK

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Zazwyczaj raz na kilka lat z konieczności pozbywamy się starego materaca i chcemy zakupić nowy, dobry materac do spania. Konieczność wymiany następuje, gdy materac na którym dotychczas spaliśmy stracił swoje właściwości i już nie zapewnia nam komfortowego snu. Do najczęstszych przyczyn utraty właściwości należą: wygniecenie materaca, czyli jego trwałe odkształcenie, przetarcia pianek tworzących materac oraz utrata właściwości higienicznych uniemożliwiająca jego doczyszczenie. 

Zakup nowego materaca dla części osób będzie wydatkiem względnie wysokim, odpowiedni jego dobór może mieć wpływ na komfort naszego snu, a nawet stan zdrowia. Ponadto decyzję o jego zakupie podejmujemy zazwyczaj raz na kilka lat, lepiej więc dobrze ulokować swoje środki. Inwestycja w nowy materac jest ważną decyzją – warto więc przed zakupem zapoznać się z tematem, aby nowy materac służył nam jak najlepiej.

Czym się kierować wybierając materac do spania?

 • Jakością materiałów i wykonania – to z jakich materiałów będzie wykonany nasz nowy materac przełoży się na jego trwałość w dłuższym okresie czasu. Warte rozważenia są materace wykonane z wysokiej jakości pianek sprężystych lub z pianek z pamięcią. Dodatkowym atutem mogą okazać się wzmocnienia wewnątrz materaca różnego rodzajem włóknami naturalnymi bądź syntetycznymi. Warto zorientować się również odnośnie jakości zastosowanych sprężyn w przypadku materacy sprężynowych.
 • Stopniem prozdrowotności – czasami ze względu na właściwości danego materaca, np jego budowę, skład materiałowy, czy występowanie stref różnej gęstości, dany materac może posiadać dodatkowe cechy, stając się materacem prozdrowotnym.
 • Własnymi potrzebami zdrowotnymi – przed zakupem sami musimy rozeznać, czy biorąc pod uwagę nasz stan zdrowia lub naszego partnera, jaki będzie nam potrzebny materac. Czy będzie to model prozdrowotny, o zwiększonych właściwościach czy w danym momencie wystarczy nam dobrej jakości materac dla komfortowego snu.
 • Ceną (najmniej istotne) – oczywiście, każdy musi się liczyć z budżetem jakim dysponuje na zakup nowego materaca. Biorąc jednak pod uwagę czynniki takie jak zdrowie, komfort snu, przemnożony przez liczbę dni w okresie użytkowania materaca – argument ceny staje się mniej istotny. Szczególnie w sytuacji gdy różnica w cenie pomiędzy modelem niższym oraz wyższym to kilkaset złotych. Oszczędność odczujemy w dłuższym czasie dzięki naszemu lepszemu zdrowiu, a zyski zobaczymy dużo szybciej – w naszym lepszym samopoczuciu i wyższej produktywności.
Dobór materaca do spania. Poradnik wyboru dobrego materaca

Rodzaje materaców ze względu na budowę

Materace różnią się od siebie ze względu na swoją budowę, czyli to co jest niewidoczne na pierwszy rzut oka. Jest to przy tym również bardzo ważne, gdyż te niewidoczne elementy w środku materaca odgrywają bardzo istotną rolę. Odpowiadają one za odpowiednie podparcie naszego ciała, a co za tym idzie komfort snu, stopień wyspania, a w konsekwencji wpływają na ogólny stan naszej kondycji oraz zdrowia.

Materace ze względu na konstrukcję

 • Piankowe – są to materace w całości wyprodukowane z pianek. Mogą mieć różną gęstość i poprzez to są dedykowane dla konkretnych osób o właściwej wadze – odpowiednio dla danego materaca. Materac piankowy odznacza się wysokim stopniem elastyczności, dzięki czemu dopasowują się do krzywizn ciała. Są również lżejsze i łatwiejsze w transporcie. Ich minusem może być czasem brak struktury sprężynowej co może wpłynąć na nieco krótszą żywotność.
 • Sprężynowe – ich budowa jest oparta na połączeniu pianek oraz sprężyn ukrytych wewnątrz materaca. Stanowią doskonałe podparcie dla komfortowego snu i zdrowego wypoczynku. Coraz mniejszy udział w rynku mają materace oparte na klasycznej sprężynie stalowej. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowoczesnych sprężyn, np.: kieszeniowych, bonnelowych czy tzw. multipocket. Mają one zapewnić lepszą elastyczność punktową, a przez to doskonalsze rozłożenie ciężaru i podparcie na całej długości ciała.

Materace ze względu na przekrój pionowy:

 • Jednowarstwowe (proste) – coraz rzadziej spotykane ze względu na prostą konstrukcję opierającej się na piance o jednej gęstości. Przez to uważa się że mają mniejszą zdolność do właściwego podparcia ciała, w którym przecież również masa rozkłada się niejednorodnie. W przypadku materace z pianek jednowarstwowych producenci najczęściej stosują dodatkowe wycięcia w piance. Przez ten zabieg uzyskują różną miękkość materaca w poszczególnych strefach.
 • Wielowarstwowe – obecnie częściej spotykane ze względu na większa możliwość zróżnicowania modeli oraz wyższy poziom komfortu. Nierzadko spotyka się materace złożone z dwóch, trzech, a nawet czterech rodzajów pianek ułożonych wielowarstwowo. Materace piankowe wielowarstwowe również posiadają wycięcia i nacięcia różnej szerokości dla zoptymalizowania rozkładu nacisku na ciało. Są one zdecydowanie bardziej nowoczesne i zaawansowane. 
Przykład materaca piankowego wielowarstwowego

Materace ze względu na przekrój poziomy:

 • Jednostrefowe – materace które są jednorodne w przekroju na całej długości materaca. Uważa się je za mniej zaawansowane, gdyż jak wspominaliśmy powyżej ciało ludzkie na całej swojej długości również inaczej koncentruje masę. Materace jednostrefowe również są spotykane coraz rzadziej. Mogę jednak okazać się wystarczającym rozwiązaniem dla osób o dobrym stanie zdrowia, które jednocześnie bardzo często zmieniają pozycję podczas snu oraz ułożenie względem łóżka, niejako wędrując w nocy po całej powierzchni łóżka jak np. dzieci czy młodzież.
 • Wielostrefowe – bardziej zaawansowane i dość oczywiste rozwiązanie nadążające za potrzebą klienta oraz wyznaczające nowe trendy w produkcji materacy. Materac wielostrefowy jest połączeniem pianek o różnej gęstości w poszczególnych strefach, jak również nacięć pianek w odpowiednich interwałach przestrzennych. 
 • Materac wielostrefowy musi być jednak dobrze dobrany względem wzrostu osoby. Strefy miękkości muszą być odpowiednio dobrane pod kątem krzywizn fizjologicznych ciała występujących na różnej wysokości. Spotykane są również materace, które różnią się strefami nie tylko wzdłuż ale i po szerokości, tak aby sprostać wymaganiom dwóm osób o różnej masie ciała, śpiącym na jednym łóżku.
Materac sprężynowy , wielowarstwowy. Dobór materaca
Przykład materaca sprężynowego wielowarstwowego

Cechy dobrego materaca do spania

Odpowiedni materac do spania powinien spełniać wiele parametrów, by zapewnić komfortowy i spokojny sen. Związane jest to oczywiście z indywidualnym doborem, co pozostawiamy każdemu czytelnikowi do własnej rozwagi. Cechy na które najbardziej należy zwrócić uwagę to:

Dobór miękkości / twardości do wagi ciała

Naturalną kwestią powinno być dobranie materaca do gabarytów danej osoby. Waga użytkownika jest niezmiernie ważnym parametrem, gdyż wpływa na dobór twardości materaca. Osoby tęższe będą potrzebowały twardszego materaca, który będzie stanowił wystarczające opór i utrzyma ciało takiej osoby w odpowiednim ułożeniu. Jeśli materac będzie zbyt miękki osoba śpiąca będzie zapadała się w takim materacu, co spowoduje nieodpowiednie ułożenie kręgosłupa, a to może owocować porannymi bólami. 

Z kolei osoby lżejsze będą potrzebowały odpowiednio bardziej miękkiego materaca. Jeśli materac będzie zbyt twardy do wagi danej osoby, ciało nie będzie dostatecznie zapadało się w materacu. Nie będzie zatem odpowiednio podparte na całej długości. To również może skutkować bólem po przebudzeniu, z powodu przeciążenia mięśni, które zamiast odpoczywać w nocy są zmuszone do utrzymywania stanu napięcia. 

Dobry materac to odpowiednia powierzchnia

Myśląc o tym parametrze mamy na myśli głównie szerokość materaca. Długość oczywiście również może się różnić w zależności od modelu, natomiast najczęściej oscyluje ona około 200 cm. Szerokość natomiast jest dużo bardziej zróżnicowana. Wybierając odpowiednią szerokość decyduje głównie fakt czy dany materac ma być tylko dla jednej osoby czy do łóżka dwuosobowego.

Popularne szerokości dla materaca jednoosobowego to od 90 cm do 140 cm. Natomiast materac dwuosobowy zawiera się najczęściej w przedziale od 140 cm do 200 cm. Najbardziej popularną szerokością dla łóżka dwuosobowego jest wymiar 160 cm. Wiele osób uważa że szerokość 140 cm jest również wystarczająca, natomiast część użytkowników twierdzi że jest to zbyt wąskie łóżko dla dwóch osób nawet o średnich gabarytach. 

Odpowiednie dopasowanie materaca do łóżka

Ważne jest, aby przed zakupem koniecznie zmierzyć swoje łóżko. Czasami zdarzają się pomyłki wynikające z błędnego przekonania, że łóżko które kupiliśmy kilka lat temu ma określone wymiary. Natomiast w momencie kiedy próbujemy zakupiony materac położyć na łóżku, okazuje się że różni się o kilka centymetrów. 

O ile przy doborze prześcieradła taka pomyłka może “przejść”, o tyle odsyłanie kurierem, bądź odwożenie do sklepu nie fabrycznie zapakowanego materaca może przysporzyć sporo uciążliwego wysiłku i pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Warto przed zakupem zmierzyć łóżko i stary materac nawet jeśli wydaje nam się że dobrze znamy jego wymiary. 

Hipoalergiczne materiały użyte w produkcji

Warto zainwestować w materac który jest wyprodukowany z hipoalergicznych, nie powodujących uczulenia czy podrażnienia skóry materiałów. Należy zwrócić uwagę czy pianki z których wyprodukowano materac mają odpowiednie atesty. To może okazać się dobrą inwestycją szczególnie w przypadku alergików czy osób w jakiś sposób narażonych na reakcje uczuleniowe, jak dzieci czy kobiety w ciąży.

Odpowiednia grubość materaca do spania

Dobór odpowiedniej grubości materaca również może mieć wpływ na komfort snu szczególnie w przypadku osób o większych gabarytach. Nie mogą one spać na zbyt niskim materacu. Spanie na materacu o grubości około kilkunastu cm może okazać się niekomfortowe, gdyż ciało takich osób może nie mieć wystarczającej ilości przestrzeni, aby swobodnie spoczywać.

Ponadto dochodzą względy estetyczne oraz komfort psychiczny. Niektórzy nie lubią spać na zbyt dużej wysokości. W tym wypadku jeśli mają wysokie łóżko, materac o grubości na przykład ok. 30 cm może nie być dobrym pomysłem. Natomiast jeśli mamy łóżko niskie i niezbyt ciepłe mieszkanie lub rodzaj podłogi która zwiększa uczucie chłodu np. pewnego typu kafle podłogowe, wybór grubszego materaca może zapewnić na dodatkową izolacją cieplną.

Dobrej jakości poszewka materaca

Dobrze jest również zainwestować w materac który ma fabrycznie przystosowany pokrowiec, dopasowany do rozmiaru oraz miły w dotyku. Warto zwrócić uwagę czy zapewnia przyjemne odczucie temperatury, tak aby ciało nie przegrzewało się, lub by nie powodował nieprzyjemnego odczucia chłodu. 

Dobrze by było, aby również poszycie materaca podobnie jak sam materac wykonany był z materiałów hipoalergicznych niepowodujących reakcji alergicznych i podrażnień skóry. Są to najczęściej pokrowce z dzianin wieloskładnikowych, niejednokrotnie również potwierdzone atestami.

Wysokiej jakości prześcieradło do materaca

Kupując materac powinniśmy również pamiętać o prześcieradle ze zdrowego, przyjemnego w dotyku materiału. Prześcieradło leżąc na samej powierzchni materaca ma decydujące znaczenie o odczuciu powierzchni. Dobrze, aby było ono wyposażone w gumkę która będzie utrzymywała prześcieradło w niezmiennym położeniu. 

Dobrze dopasowane prześcieradło ma decydujące znaczenie na komfort psychiczny podczas wypoczynku. Zbyt krótkie prześcieradło oraz prześcieradło bez gumki może zrujnować nasz spokojny sen. Nie ma nic gorszego niż prześcieradło w które się zsuwa, roluje pod plecami, a z rana znajdujemy je leżące na ziemi. 

Prozdrowotny materac do spania. Jak wybrać materac?

Jaki materac do spania jest godny polecenia?

Podsumowując jakie materace są najlepsze? Nie ma jednej odpowiedzi – wszystko zależy od tego, kto będzie używał danego materaca. Czy będziemy używać łóżka samodzielnie, czy śpimy w dwie osoby. Przy wyborze powinniśmy zdecydowanie uwzględnić swoją wagę oraz wagę partnera, wymiary łóżka oraz nasz wzrost, jak również warunki naszego mieszkania. 

Z całą pewnością jednak warto inwestować w nowoczesne materace z zaawansowanych materiałów. Inżynierowie tej branży ciągle starają się udoskonalać produkty poszukując coraz to nowych rozwiązań i prowadząc badania w tym zakresie. Warto mieć na uwadze renomowane marki i przyglądać się, czy dany produkt jest atestowany pod względem antyalergiczności. 

Warto rozważyć zakup materacy wielowarstwowych oraz posiadających kilka stref twardości. Może to w znaczący sposób zwiększyć komfort snu, a dzięki temu nasz dobrostan psychiczny i fizyczny w ciągu dnia. Doskonałym rozwiązaniem będzie również zainwestowanie w materac, który ma status produktu prozdrowotnego. Produkt uznany i potwierdzony atestami oraz wyróżnieniami branżowymi, czy też posiadający pozytywne rekomendacje medyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *