Shopping Cart
Poduszka ortopedyczna - rodzaje poduszek ortopedycznych

Poduszka ortopedyczna – rodzaje poduszek ortopedycznych

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Poduszka ortopedyczna jest specyficznym rodzajem poduszki, która poprzez specjalny kształt, materiał użyty do jej produkcji i wyprofilowanie ma działanie prozdrowotne.
W zależności od rodzaju poduszki ortopedyczne wpływają na:

 1. podtrzymanie kręgosłupa szyjnego w jego prawidłowej, fizjologicznej krzywiźnie (lordoza szyjna).
 2. wsparcie kręgosłupa lędźwiowego w utrzymaniu właściwej, fizjologicznej krzywizny (lordoza lędźwiowa).
 3. utrzymanie głowy we właściwej pozycji i zmniejszenie nacisku punktowego na elastyczne struktury czaszki u noworodków oraz niemowląt (tzw. plagiocefalia ułożeniowa).
 4. redukowanie nacisku na kość ogonową u kobiet po porodzie oraz u chorych na hemoroidy.

Poduszki ortopedyczne do spania ze względu na grupę docelową:

Poduszka ortopedyczna dla dla dorosłych:

Jest to poduszka na której śpimy, a dzięki której nasz kręgosłup szyjny utrzymywany jest w prawidłowej fizjologicznej pozycji. Podczas spania na poduszce ortopedycznej nasza szyja nie jest nadwyrężona, mięśnie karku nie są napięte, lecz odpoczywają w optymalnej dla kręgosłupa szyjnego pozycji. Stosowanie poduszek ortopedycznych u osób ze stwierdzonymi schorzeniami w odcinku szyjnym kręgosłupa redukuje poranny ból karku oraz sztywność i zmęczenie mięśni wynikające ze spania w złej dla ciała pozycji. Zaleca się też stosownie tego rodzaju poduszek profilaktycznie również przez osoby zdrowe. Ze względu na pozycję snu wyróżniamy trzy główne rodzaje poduszek ortopedycznych do spania.

Spotyka się czasami poduszki do spania na brzuchu, ale ze względu na konieczność wygięcia szyi w bok podczas spania w tej pozycji jej sens terapeutyczny stoi pod znakiem zapytania.

Jeśli po przespanej nocy odczuwasz sztywność i ból karku oraz szyi to poduszka ortopedyczna powinna złagodzić te dolegliwości.

Poduszka ortopedyczna dla dzieci

Poduszka ortopedyczna dla dziecka do spania na boku

Mają podobną zasadę działania jak poduszki ortopedyczne dla dorosłych. Wyróżnia je zastosowanie materiałów o innej gęstości i mniejsze wymiary dopasowane do rozmiaru ciała dzieci.. Zazwyczaj poduszka ortopedyczna dla dziecka do kilku lat będzie charakteryzowała się mniejszą wysokością stanowiącą połowę lub nawet jedną trzecią wysokości standardowej poduszki dla osoby dorosłej. Poduszka ortopedyczna dla dzieci zapewnia właściwe podparcie kręgów szyjnych od wczesnych lat dziecięcych oraz wspiera bezpieczny rozwój kręgosłupa dostarczając wygody podczas snu.

Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka

Pełni inną funkcję niż standardowa poduszka ortopedyczna dla dorosłych. Posiada również inny kształt. Jej głównym zadaniem jest rozkład nacisku na główkę podczas leżenia na poduszce. Młodzi rodzice wiedzą jak ważna jest okresowa zmiana pozycji u niemowlaka ze względu na elastyczność struktur główki i możliwość powstania odkształceń, tzw. plagiocefalia ułożeniowa. Poduszka ortopedyczna dla niemowlaka dzięki specjalnemu profilowi oraz materiałowi ma za zadanie przenosić obciążenia tak, aby maksymalnie zredukować nacisk punktowy i rozłożyć go na jak największą powierzchnię główki niemowlaka.

Podział poduszek ortopedycznych ze względu na przeznaczenie:

Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny

Klasyczna poduszka ortopedyczna mająca na celu podtrzymanie kręgosłupa szyjnego i zapewnienie właściwej pozycji podczas snu. Zalecana osobom z dyskopatią kręgów szyjnych, jak również z innymi zwyrodnieniami odcinka kręgosłupa szyjnego. Poduszka ortopedyczna na kręgosłup szyjny ma za zadanie zredukować napięcie mięśni karku przez co zminimalizować ból w odcinku szyjnym. Poza zaopatrzeniem się w dobrą poduszkę ortopedyczną na kręgosłup szyjny warto regularnie ćwiczyć mięśnie karku, aby zminimalizować objawy bólu. Poznaj ćwiczenia na ból szyi.

Poduszka ortopedyczna na krzesło

Są to wszelkiego rodzaju ergonomiczne podpórki, nakładki z pianki na krzesła i fotele, piankowe panele lędźwiowe montowane lub mocowane za pomocą pasków, a nie będące integralną częścią krzesła. W tej grupie znajdują się także różnego rodzaju poduszki  i nakładki na fotele samochodowe. Poduszka ortopedyczna na krzesło może podpierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa lub być rodzajem podkładki pod pośladki i uda ze specjalnie wyprofilowanym kształtem redukującym nacisk na kość ogonową i odciążającym kręgosłup w jego dolnym odcinku. Tego typu poduszki mogą poprawić ergonomie podczas długotrwałego siedzenia. Mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej pozycji siedzącej podczas pracy biurowej lub podczas kierowania pojazdami.

Półwałek – poduszka lędźwiowa

Półwałek lędźwiowy jest rodzajem poduszki umieszczany pod lędźwiami. U osób mających odprostowanie lordozy lędźwiowej może służyć zarówno jako przyrząd do wykonywania ćwiczeń w ciągu dnia oraz jako wałek umieszczany pod lędźwiami do snu. W przypadku posiadania paska lub gumy także jako nakładka na krzesło lub fotel biurowy. Półwałek lędźwiowy ma za zadanie utrzymywać lordozę lędźwiową kręgosłupa lub w przypadku jej spłycenia odtworzyć te naturalną fizjologiczną krzywiznę kręgosłupa

Poduszka ortopedyczna do samochodu – zagłówki

Zagłówek / poduszka nadająca się do użytkowania w samochodzie z przeznaczeniem głównie dla pasażerów formie zagłówka, tzw. “rogal”. Umożliwia prawidłowe podtrzymanie kręgów szyjnych podczas długich w podróży w samochodzie, autokarze lub pociągu. Pozwala pasażerom spać w środkach transportu i zmniejsza przy tym ryzyko nadwyrężenia mięśni karku.
sklep internetowy klękosiad fotel ergonomiczny

Podział poduszek ortopedycznych ze względu na materiał:

Poduszka z pianki z pamięcią

Poduszka ortopedyczna z pianki z pamięcią - Memory

Poduszki wykonane z pianek termoelastycznych umożliwiających dostosowanie do naturalnych krzywizn fizjologicznych ciała najczęściej odcinka szyjnego kręgosłupa. Tzw. “pamięć” w poduszkach ortopedycznych oznacza możliwość dostosowywania się poduszki do dostępnej pomiędzy materacem a ciałem użytkownika przestrzeni. Cechuje ją również ograniczoną sprężystość poduszki. Zatem po zakończeniu użytkowania poduszki materiał wewnętrzny powróci do pierwotnego kształtu, ale dopiero po pewnym czasie. Jest to zaleta poduszki z pamięcią, gdyż dobrze dobrana pod względem rozmiaru i twardości, umożliwia korzystającemu z niej ułożenie głowy oraz szyi na odpowiedniej wysokości. Poduszka nie jest zatem zbyt sprężysta i nie wypycha głowy oraz szyi do góry ponad odpowiednią wysokość, tzn. wyznaczoną przez anatomię ciała.

Poduszka z pianki sprężystej

Poduszka z pianki sprężystej Sissel Classic

Poduszka ortopedyczna o wypełnieniu z pianki poliuretanowej o dużej gęstości. Zaletą takich poduszek jest wysoka trwałość zapewniająca długotrwałą żywotność oraz znaczna odporność na odkształcenia. Poduszka ortopedyczna z pianki sprężystej powinna być dobrze dopasowana rozmiarem do osoby, która będzie z niej korzystała, gdyż poduszka ta ma ograniczoną możliwość dostosowania się. Źle dopasowana pod względem rozmiaru poduszka (w szczególności gdy jest za duża) może powodować uczucie nadmiernego podparcia głowy. Poduszka może wydawać się też niekomfortowa dla osób które wykazują dużą wrażliwość okolic szyi oraz twarzy. Za mała nie zapewni dostatecznego podparcia.

Wodna poduszka ortopedyczna

Rodzaj poduszki posiadającej wbudowany specjalny zbiornik na wodę. Zbiornik ten na ogół może być uzupełniany i opróżniany. Zaletą poduszki wodnej jest możliwość indywidualnego dostosowania twardości do potrzeb użytkownika. Chcąc uzyskać twardszą poduszkę napełniamy ją większą ilością wody. Jeśli natomiast poduszka jest zbyt twarda opróżniamy część zbiornika wewnętrznego.

Poduszka ortopedyczna z gryki

Poduszka ortopedyczna z gryki jest rodzajem poduszki o wypełnieniu sypkim w której wypełnienie stanowią ziarna gryki. Ten rodzaj wypełnienia bardzo dobrze podtrzymuje głowę oraz kręgosłup szyjny. Wypełnienie poduszki nasionami gryki sprawia, że bardzo dobrze dopasowuje się ona do anatomicznego kształtu szyi oraz głowy. W porównaniu natomiast do poduszki z pianki termoelastycznej z pamięcią poduszka ortopedyczna z gryki nie będzie powracała do swojego pierwotnego kształtu. Znaczy to, że poduszka ortopedyczna z pamięcią może zapewnić jeszcze lepsze podparcie kręgów szyjnych, ze względu na jednoczesne poddawanie i rozprężanie się. Dopasowuje się dokładnie do ciała wypełniając każdą wolną przestrzeń, a ustępuje tam gdzie ciało wywiera nacisk.

Poduszka sensoryczna / sensomotoryczna / pneumatyczna

Rodzaj poduszki do siedzenia oraz ćwiczeń (pneumatyczna, czyli pompowana) umożliwiającej tak zwane dynamiczne siedzenie jak również trening sensomotoryczny. Dynamiczne siedzenie to takie, w którym następuje aktywizacja mięśni posturalnych kręgosłupa. Podczas siedzenia poduszka sensomotoryczna wymaga nieustannej pracy mięśni w celu utrzymania prawidłowej pozycji siedzenia, co zapobiega zastaniu się mięśni lub ich nadmiernego przeciążenia. Poduszka sensoryczna może również służyć do poprawienia balansu ciała oraz koordynacji w trakcie tak zwanego statycznego treningu sensomotorycznego. Ponadto poduszki sensoryczne posiadają na wierzchniej warstwie strukturę wypustek umożliwiającą masaż stóp, który może poprawić krążenie w kończynach dolnych.

Jeśli interesuje Cię temat zdrowego snu, być może również zainteresuje Cię nasza oferta wygodnych materacy do spania.

Ważniejsi producenci poduszek ortopedycznych:

Szwedzkie poduszki Sissel 

Sissel to znany z najwyższej jakości szwedzki producent poduszek ortopedycznych. Sprawdzone i przebadane produkty Sissel dbają o zdrowie kręgosłupa szyjnego oraz sprawność ruchową. Bezpieczeństwo użytkowników gwarantuje wieloletnie zaangażowanie w badania oraz testy nad ergonomią i jakością snu. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą poduszek ortopedycznych Sissel w naszym sklepie internetowym.

Poduszki Sissel to propozycja dla osób ceniących sobie najwyższą jakość. Na szczególną uwagę zasługuje poduszka Classic, która jest bestsellerem sprzedaży marki Sissel i idealnie sprawdza się podczas spania na boku.

Poduszki dr Sapporo

Polska firma produkująca poduszki oraz materace ergonomiczne oraz inny asortyment ortopedyczny uwzględniający prawidłową fizjologię kręgosłupa. Wykonuje również wysokiej jakości produkty rehabilitacyjne i przeciwodleżynowe. Produkty firmy dr Sapporo są atestowane i posiadają status wyrobów medycznych CE. Firma działa w branży od 2003 roku, a produkcja większości poduszek ortopedycznych zlokalizowana jest w Polsce.

Poduszki Valde

Polski producent poduszek ortopedycznych mający 40 lat doświadczenia rynkowego. Poduszki tego producenta wyróżniają się przystępną ceną i znakomitą jakością wykonania. Poduszki Valde mają znakomitą rekomendację, gdyż można zakupić je nawet w liczących się klinikach rehabilitacyjnych w Polsce. Posiadają pozytywne opinie klinik Stocer w Konstancinie Jeziorna oraz Kliniki Rehabilitacji w Krojtanach.

Poduszki Qmed

Qmed to marka zajmująca się produkcją produktów ortopedycznych działająca na rynku polskim od 16 lat. Wszystkie produkty marki Qmed są atestowane i są bezpieczne w kontakcie z ciałem. Poza poduszkami ortopedycznymi firma Qmed specjalizuje się również w produkcji wysokiej jakości ortez kończyn oraz kręgosłupa.

Poduszki Tempur

Tempur jest międzynarodowym producentem materacy, poduszek ortopedycznych oraz innego asortymentu do spania. Większość produktów tej marki wyprodukowana jest z materiału Tempur®, wynalezionego na potrzeby agencji kosmicznej NASA, aby rozkładać nacisk na ciała astronautów podczas startu promów kosmicznych. Większość produktów Tempur powstaje w fabrykach zlokalizowanych w USA oraz w Danii.

Poduszki Wellpur

Wellpur to producent poduszek ortopedycznych i poduszek ergonomicznych oraz materacy. Wyprofilowane poduszki z pianki termoelastycznej pomagają podczas snu obniżyć napięcie mięśni – w szczególności szyi i ramion – oraz zapewnić dobre podparcie dla ciała. Ponadto pokrowce produktów Wellpur mają właściwości chłodzące i zapobiegają namnażaniu się bakterii. Produkty te są również odpowiednie dla osób z alergią na kurz, ponieważ roztocza nie mają warunków aby przeżyć w piance termoelastycznej z której są wyprodukowane.

Wodne poduszki Mediflow

Mediflow jest producentem poduszek ortopedycznych z wewnętrznym zbiornikiem na wodę. Poza tym poduszka Mediflow przypomina inne poduszki o przeznaczeniu ortopedycznym. Również jest pokryta pianką i posiada podszewkę, która zapewnia bardzo wysoki komfort użytkowania. Badania przeprowadzone na uniwersytecie medycznym Johna Hopkinsa potwierdzają, że zastosowanie poduszki wodnej zmniejsza poranny ból, przynosi ulgę w dolegliwościach kręgosłupa szyjnego i poprawą jakość snu.

Poduszki Thuasne

Firma Thusane specjalizuje się w produkcji szerokiej gamy poduszek ortopedycznych i materacy, jak również ortez, pasów, kołnierzy i szyn ortopedycznych. Firma jest również innowatorem w dziedzinie kompresjoterapii oraz liderem w Europie na rynku produktów dla kobiet po mastektomii. W ofercie posiadają poduszki z pamięcią, wielokomorowe poduszki pneumatyczne oraz poduszki piankowo-żelowe.

Jeśli zainteresował Cię temat zdrowego snu koniecznie przeczytaj również artykuł: Materac prozdrowotny na bolący kręgosłup.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

4 comments

 1. Ja też używam poduszki ortopedycznej a ostatnio kupiłam także materac rehabilitacyjny i jest rewelacyjny 🙂

 2. Wandzia Kielce

  Jakiej firmy poduszkę ortopedyczną polecacie komentujący? Jestem po operacji kręgosłupa szyjnego i mam co prawda w domu poduszkę ortopedyczną ale nie mogę na niej spać bo jest mi niewygodnie. Dlatego chciałabym kupić nową. I nie bardzo wiem czym teraz się kierować, żeby dobrze trafić.

  1. Pani Ewo, Sissel, dr Sapporo robią bardzo dobre. Aby dobrać poduszkę samodzielnie czasami kilka razy odsyła się produkt w poszukiwaniu tej idealnej, warto robić zakupy przez internet lub poszukać lokalnego sklepu ortopedycznego/ medycznego i zakupić na miejscu. Musi Pani wziąć pod uwagę w jakiej pozycji najczęściej Pani sypia oraz jakie są problemy w odcinku szyjnym (hipermobilność, sztywność), bo to będzie decydować o doborze odpowiedniego rodzaju poduszki. Ja mam Perdormire, to moja 4 poduszka ortopedyczna, bardzo dobrze mi się śpi na niej.

  2. Hmmm, ja najczęściej zamawiam takie ,gadżety” ortopedyczne na tej stronie, mam pełne zaufane, bo zawsze dostawy są czasowe, nie omyłkowe i dodatkowo cenowo jest ok. Najnowszym zakupem z tej strony była miesiąc temu poduszka lędźwiowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *