Shopping Cart
Roller na ból mięśni pleców i szyi. Rollowanie, sposób na ból

Roller na ból mięśni pleców i szyi

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Co jest długie i okrągłe i może być właśnie tym, czego potrzebujesz? A dokładnie Twoje ciało po treningu lub dniu pracy, aby złagodzić ból mięśni pleców i szyi, a także by zwiększyć mobilność i elastyczność ciała? Przeczytaj nasz przewodnik dla początkujących, aby dowiedzieć się jak stosować roller na ból mięśni. Dowiedz się zatem więcej o tym jak radzić sobie z bólem pleców i szyi przy pomocy wałka do masażu!

Czym jest roller / wałek do masażu?

Wałek piankowy to cylindryczny kawałek pianki, który zyskuje coraz większą popularność na siłowni lub na sali fitness. Ćwiczący używają go na podłodze wykorzystując docisk dzięki masie swojego ciała. Możliwe jest użycie rollera w pozycji stojące – ręcznie lub przy ścianie, aby zapewnić samoistne rozluźnienie mięśniowo-powięziowe (lub wykonać samo-masaż) mięśni, naciskając lub tocząc go wzdłuż głównych grup mięśni.

Używanie wałka piankowego może złagodzić ból mięśni i zwiększyć zakres ruchu.

Jak działa roller do masażu?

Liczne badania wspierają stosowanie rollera piankowego w celu złagodzenia bólu mięśni i zwiększenia zakresu ruchu po wysiłku – wszystko bez zmniejszania siły mięśni. Pozytywne opinie na temat użycia rollera sugerują, że taki trening może zmniejszać sztywność tętnic i poprawiać funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Roller a ukrwienie ciała

Dzieje się tak, ponieważ rolka zwiększa przepływ krwi do mięśni i łagodzi zrosty tkanek miękkich, często określane jako „węzły” mięśni lub „punkty spustowe”. Poniżej niektóre z potencjalnych urazów, którym masaż rollerem piankowym – wraz z rozciąganiem (stretching) i odpowiednie rodzaje ćwiczeń może pomóc zapobiegać.

Zastosowanie rollera w urazach ciała

 • Urazy ścięgna podkolanowego (tylnej części uda)
 • Urazy mięśnia czworogłowego (przedniej części uda)
 • Zespół pasma biodrowo-piszczelowego
 • Przepukliny sportowe (np. pachwinowa)
 • Szyny piszczelowe (przywrócenie sprawności stawów po zabiegach)
 • Podciągnięty mięsień łydki
 • Urazy mięśnia pośladkowego (pośladków)

Rollowanie ciała / masaż rollerem piankowym może również pomóc przyspieszyć powrót do zdrowia po urazie, ale przed dodaniem tej pozycji do planu leczenia w przypadku przebytego urazu należy skonsultować się z lekarzem.

Wałek MOVO ® Roller Optimum Czarny Miękki trening mobility

Jak stosować roller na ból mięśni?

Jeśli chcesz samemu wypróbować roller piankowy, oto kilka wskazówek od wg Amerykańskiej Narodowej Akademii Medycyny Sportowej (NASM) oraz Międzynarodowego Instytutu Medycyny Sportowej (SMII – znajdującego się w Kalifornii), które pomogą Ci zacząć:

 1. Trening z rollerem piankowym może nie być odpowiedni dla osób z chorobami, takimi jak zastoinowa niewydolność serca, niewydolność nerek lub innych narządów, zaburzenia krzepnięcia lub niektóre choroby skóry. Jeśli masz jeden z tych schorzeń, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed użyciem wałka piankowego do masażu.
 2. Używaj wałka tylko na tkance mięśniowej – unikaj stawów, ścięgien i struktur kostnych. Nie używaj go również na obszarach, które są wyjątkowo bolesne.
 3. Rollera używaj nie tylko przed ćwiczeniami, ale także przed rozciąganiem ponieważ rolowanie poprawia zdolność mięśni do wydłużania się podczas rozciągania. Zaleca się również stosowanie rollera po treningu, aby zrównoważyć ból mięśni powstały w wyniku treningu.
 4. Powoli obracaj rolkę w górę i w dół lub do momentu znalezienia delikatnego miejsca. Następnie delikatnie uciskaj tkliwe miejsce, aż ból ustąpi, ale nie dłużej niż 60 sekund. Rolowanie pianką może złagodzić węzły mięśniowe, ale może nie rozwiązać ich całkowicie – szczególnie przy pierwszym zastosowaniu.
Wałek MOVO ® Roller Hard Szary Twardy masaż powięzi

Roller a dolna część pleców

Unikaj używania wałka z pianki w dolnej części pleców. Ponieważ mięśnie pleców rzadko są przyczyną bólu krzyża, rolka nie złagodzi bólu, a nawet może go pogorszyć. Można stosować w tym obszarze delikatnie roller piankowy o kształcie walca, aby modelować odcinek lędźwiowy w przypadku odprostowania lodrozy lędźwiowej w wyniku zwyrodnienia.

Nie stosować rollera w obszarze lędźwiowym?

Pominąć obszar lędźwiowy powinny osoby mające wrażliwe nerki oraz wątrobę. Ponieważ obszar nad nerkami (po obu stronach) i wątrobą (po prawej stronie) jest wrażliwy i nie jest chroniony przez kręgosłup kostny lub klatkę piersiową. Dlatego osoby takie powinny unikać silnego, bezpośredniego nacisku na te wrażliwe na ból dolne partie pleców, aby zapobiec podrażnieniom i możliwym urazom. Jeśli odczuwasz ból krzyża, bezpieczniejszą alternatywą są ćwiczenia rozciągające lub na tzw. “zdrowy kręgosłup”.

Piankowy roller na ból szyi

Wałek z pianki, zwany również rollerem, może pomóc zmniejszyć ból szyi, wrażliwe miejsca oraz sztywność szyi i górnej części pleców. Podczas używania wałka z pianki do rozciągania mięśni lub wykonywania samodzielnego masażu pamiętaj o następujących wskazówkach.

Wałek MOVO ® Twinball 12 cm Optimum czarny. Masaż mięśni przykręgosłupowych

Masaż rollerem i inne formy masażu mogą pomóc złagodzić ból w punkcie spustowym (pod obrazkiem)

Rozbijanie punktów spustowych rollerem

Powoli obracaj wałek piankowy wzdłuż szyi, aż znajdziesz newralgiczne miejsce lub punkt spustowy. Następnie zastosuj delikatny, stały nacisk w tym miejscu, aż ból ustąpi, ale nie dłużej niż 60 sekund. Jeśli używanie rollera jest dla Ciebie zbyt bolesne i nie możesz używać rollera, a chcesz wzmocnić ten obszar, sprawdź nasz inny artykuł: Ćwiczenia na ból szyi i karku.

Roller na ból mięśni pleców, nie kręgosłupa!

Wałek piankowy może być używany zarówno w pozycji pionowej (na stojąco), jak i w poziomie (na leżąco), do rozbijania punktów spustowych w mięśniach przykręgosłupowych górnej i środkowej części pleców (prostownik kręgosłupa). Używając go w pionie, rozmasuj osobno partie mięśni po każdej stronie kręgosłupa (lewą oraz prawą). Skrzyżowanie ramion na klatce piersiowej pomaga rozdzielić łopatki, aby zapewnić lepszy dostęp do mięśni przykręgosłupowych. Nie masuj samego kręgosłupa, lecz mięśnie przykręgosłupowe po obydwu jego stronach. Jeśli ból który masz ma swoje źródło nie w mięśniach, a w kręgosłupie – koniecznie przeczytaj artykuł: Anatomiczne przyczyny bólu kręgosłupa.

Rozciąganie / stretching mięśni rollerem

Napięte mięśnie klatki piersiowej mogą prowadzić do zgarbionej postawy, która jest częstą przyczyną bólu szyi. Wałek z pianki może być używany do rozciągania klatki piersiowej, resetowania postawy i ostatecznie ochrony szyi.

 • Umieść wałek piankowy poziomo na ziemi i usiądź na jednym końcu, ugnij kolana i połóż stopy płasko na podłodze.
 • Odchylając się połóż się delikatnie na wałku z pianki, tak aby przylegał do kręgosłupa. Nie poruszaj się po wałku piankowym.
 • Połóż ręce po bokach wzdłuż ciała na podłodze i utrzymaj tę pozycję przez 30 sekund.
 • Dla pogłębienia efektu możesz również następnie wyciągnąć i położyć ręce za głowę na kolejne 30 sekund.

Ta proste ćwiczenie tworzy pozycje, która odciąga ramiona do tyłu i zapewnia rozluźnienie klatki piersiowej.

Przestań rollować, czując ostry ból

Ćwiczenia przy użyciu rollera z pianki mogą powodować niewielki ból lub dyskomfort, ponieważ uwalniają węzły mięśniowe, ale nie silny ból. Jeśli poczujesz ostry lub przeszywający ból, natychmiast przerwij ćwiczenie.

Rozważ inne opcje samodzielnego masażu

Ponieważ węzły mięśniowe (inaczej punkty spustowe) na szyi lub ramionach mogą być trudno dostępne, przydatne mogą się okazać równiez inne, urządzenia do samodzielnego masażu, takie jak kijek do masażu, roller piankowy w kształcie większej piłki lub mała piłka gumowa do masażu i w pewnych obszarach mogą działać lepiej niż zwykły wałek z pianki o profilu walca / cylindra.

Używanie wałka piankowego – w połączeniu z ćwiczeniami rozciągającymi, fizjoterapią, zabiegami chiropraktycznymi i / lub lekami – może być prostym i skutecznym sposobem złagodzenia bólu szyi. Jeśli chcesz zapoznać się z ofertą przyrządów do masażu w naszym sklepie internetowym to kliknij w link: wałki, rollery, masażery. Jeśli natomiast masz przewlekły lub silny ból szyi, skonsultuj się z lekarzem przed użyciem wałka piankowego.

One comment

 1. Polecam do tego, w przypadku bólu szyi, dorzucić spanie na dobrej poduszce najlepiej z medycznego sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *