Shopping Cart
Ból kręgosłupa w różnych odcinkach. Anatomiczne przyczyny bólu. Lokalizacja bólów kręgosłupa

Ból kręgosłupa a anatomia – Infografika

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Ból kręgosłupa i jego rodzaj zależy od odcinka na jakim występują zmiany zwyrodnieniowe lub przeciążenie. Anatomia kręgosłupa opiera się na niezwykłym połączeniu mocnych kości, elastycznych więzadeł i ścięgien, dużych mięśni i bardzo wrażliwych nerwów. Budowa kręgosłupa wskazuje na jego przeznaczenie. Anatomia kręgosłupa pozwala, by był on niesamowicie mocny, chronił bardzo wrażliwe korzenie nerwowe, a jednocześnie był wysoce elastyczny, zapewniając mobilność na wielu różnych płaszczyznach.

Na dole artykułu znajdą Państwo infografikę prezentującą funkcje za jakie odpowiadają poszczególne odcinki kręgosłupa.

Anatomiczne przyczyny bólu kręgosłupa

Kręgosłup jest podzielony na cztery obszary: odcinek szyjny, piersiowy, lędźwiowy i krzyżowy. Większość z nas traktuje to niezwykłe połączenie siły, struktury i elastyczności jako coś oczywistego w naszym codziennym życiu – dopóki coś nie pójdzie nie tak. Kiedy już zmagamy się z bólem pleców, dopiero wtedy uświadamiamy sobie jak ważnym narządem ruchu jest kręgosłup. Wtedy wiedza na jego temat okazuje się bezcenna. W celu pozbycia się bólu pleców czy kręgosłupa musimy zdobyć rozeznanie w tym temacie. Aby przywrócić jego naturalne funkcje trzeba zdiagnozować, co jest nie tak, zrozumieć anatomię kręgosłupa i wdrożyć zmiany, by uniknąć nawrotu bólu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie, przeczytaj również: Jak dbać o kręgosłup? Zdrowy kręgosłup

Problemy anatomiczne kręgosłupa wywołujące ból

Wiele skomplikowanych struktur kręgosłupa może powodować ból. Może być on skoncentrowany w szyi lub plecach, jak również promieniować do kończyn lub może być skierowany do innych części ciała. Na przykład:

  • Duże korzenie nerwowe dochodzące do nóg i ramion mogą ulec podrażnieniu lub uciskowi.
  • Mniejsze nerwy unerwiające kręgosłup mogą być podrażnione z powodu zapalenia lub zwyrodnienia
  • Duże sparowane mięśnie pleców (prostownik kręgosłupa) mogą być nadwyrężone z powodu przeciążenia lub urazu
  • Same kości, więzadła lub stawy mogą zostać uszkodzone na skutek urazów
  • Przestrzeń międzykręgowa między kręgami może być zmniejszona i powodować ból kręgosłupa lub kończyn
  • Każdy z różnych kompleksów stawów w kręgosłupie może ulec degeneracji i prowadzić do bólu

Rodzaje bólu pleców w różnych odcinkach kręgosłupa

Dla każdego, kto cierpi na jakiekolwiek schorzenia kręgosłupa, zrozumienie anatomii kręgosłupa jest dobrym sposobem na poinformowanie o swoim stanie zdrowia oraz lepszą ocenę opcji diagnostycznych i terapeutycznych. Istnieją cztery główne obszary kręgosłupa:

Ból kręgosłupa szyjnego – ból w odcinku szyjnym

Szyja podtrzymuje ciężar głowy i chroni nerwy biegnące od mózgu do reszty ciała. Ta część kręgosłupa ma siedem trzonów kręgów (kości), które stają się coraz mniejsze, w miarę bliskości do podstawy czaszki.

Większość bólu szyi jest spowodowana napięciem lub skręceniem mięśni, więzadeł lub ścięgien i zwykle ustępuje z upływem czasu i po zabiegach niechirurgicznych, takich jak okłady z lodu i / lub łączone z ciepłymi okładami, Pomocna także w zwalczaniu bólu szyi są  leki, fizjoterapia itp.

W przypadku bólu szyi trwającego pomiędzy dwa tygodnie a trzy miesiące lub głównie bólu ramienia, połączonego z drętwieniem lub mrowieniem, często występuje specyficzny problem anatomiczny. Na przykład ból, który promieniuje w dół ramienia, a także w dłonie i palce, jest prawdopodobnie spowodowany przepukliną jednego z kręgów szyjnych (pot. dysku szyjnego) lub zwężeniem otworu nerwowego uciskającego nerw w szyi. Zapoznaj się z artykułem: Ćwiczenia na ból szyi i karku.

Kręgosłup piersiowy – ból górnej części pleców

12 kręgów w górnej części pleców tworzy kręgosłup piersiowy. Mocne umocowanie klatki piersiowej na każdym poziomie odcinka piersiowego kręgosłupa zapewnia stabilność i wsparcie strukturalne górnej części pleców i pozwala na bardzo mały ruch. Kręgosłup piersiowy z klatką piersiową i żebrami jest w zasadzie mocną klatką i ma za zadanie chronić ważne narządy: serce oraz płuca.

Górna część pleców nie jest bardzo ruchoma, więc w tym obszarze kręgosłupa nie występuje duże zużycie oraz urazy występują rzadziej. Jednak podrażnienie dużych mięśni pleców i ramion lub dysfunkcja stawów w górnej części pleców może powodować bardzo zauważalny ból pleców i kręgosłupa. Mniej powszechne choć również możliwe, są inne problemy, takie jak przepuklina krążka w odcinku piersiowym.

Ból kręgosłupa lędźwiowego – dolnej części pleców

Dolna część pleców ma dużo większy zakres ruchu niż kręgosłup piersiowy i przenosi ciężar tułowia, co nawet pomimo większej masywności tych struktur, czyni go bardziej podatnym na kontuzje. Mobilność w odcinku lędźwiowym jest dostarczana dzięki pięciu segmentom ruchu.

Większość ruchu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa odbywa się na poziomie L3-L4 i L4-L5, więc te segmenty są najbardziej narażone na uszkodzenia spowodowane zużyciem – takim jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub choroba zwyrodnieniowa dysku. Z kolei dwa najniższe dyski (L4-L5 i L5-S1) są najbardziej obciążone i najbardziej narażone na przepuklinę. Może to powodować ból w dole pleców oraz możliwe drętwienie promieniujące od nogi do stopy (rwa kulszowa).

Łagodzenie bólu kręgosłupa lędźwiowego

Zdecydowana większość epizodów bólu lędźwiowego odcinka kręgosłupa jest spowodowana napięciem mięśni. Chociaż napięcie mięśni nie brzmi jak poważny uraz, może prowadzić do problemów w dolnej części pleców i powodować silny ból. Dobra wiadomość jest taka, że ​​tkanki miękkie są dobrze ukrwione, co dostarcza składników odżywczych do uszkodzonego obszaru, ułatwia proces gojenia i często skutecznie łagodzi ból pleców.

Często ból kręgosłupa odcinka lędźwiowego spowodowany jest przeciążeniem na skutek długotrwałej pracy siedzącej lub nieodpowiedniej pozycji podczas siedzenia. Przeczytaj koniecznie również artykuł: Fotel biurowy na chory kręgosłup.

Kość krzyżowa i ogonowa – przyczyny bólu

Poniżej kręgosłupa lędźwiowego znajduje się kość zwana kością krzyżową, która stanowi tylną część miednicy. Ta kość ma kształt trójkąta, który mieści się między dwiema połówkami miednicy, łącząc kręgosłup z dolną połową ciała.

Kość krzyżowa jest połączona z częścią miednicy (kości biodrowe) przez stawy krzyżowo-biodrowe. Ból w kości krzyżowej jest często nazywany dysfunkcją stawu krzyżowo-biodrowego i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Kość ogonowa – lub kość ogonowa – znajduje się w okolicy krzyżowej na samym dole kręgosłupa. Ból kości ogonowej nazywany jest kokcygodynią i z powodu różnicy anatomii oraz występowania ciąży występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Ból kręgosłupa w różnych odcinkach. Infografika - anatomia kręgosłupa
Infografika: Ból kręgosłupa różnych odcinków – anatomiczne funkcje kręgosłupa

3 comments

  1. Obol Ala 92

    Czy te ławki grawitacyjne to faktycznie działają przy dyskopatii związanej z wypukliną dysku? Czy to jest pomoc doraźna i ile trzeba ćwiczyć żeby mieć efekt? W sensie żeby nie bolało. Dodam że mam dyskopatię w odcinku lędźwiowym związaną z 7 mm wysunięciem krążka międzykręgowego i obniżeniem wysokości na poziomie L5/S1. Poza tym jestem osobą zdrową i sprawną. Fizjoterapeuta zalecił mi zabieg trakcji i ćwiczenia wzmacniające. Po tych zabiegach było lepiej, ale tylko na pewien czas, ale seria zabiegów była dość droga. Czy taka ławka grawitacyjna w mojej sytuacji byłaby w tej sytuacji wskazana do regularnego rozciągania w domu?

    1. W takim przypadku ławka grawitacyjna z pewnością by się przydała, w szczególności jeśli wcześniej stosowany był klasyczny zabieg trakcji kręgosłupa, więc ogólne doświadczenia podobnej terapii są pozytywne. Stosowanie tego rodzaju trakcji przy użyciu ławek inwersyjnych ma szczególne powodzenie w przypadku początkowych form zwyrodnień (protruzja krążka międzykręgowego), kiedy nie doszło jeszcze do przerwania pierścienia włóknistego a jedynie jego wypuklenia. Podczas takich ćwiczeń rozciągających powstaje podciśnienie, które sprawia że krążek jest “zasysany” do wewnątrz i zmniejsza się ucisk na nerw, dzięki temu uzyskujemy pozytywny efekt łagodzenia bólu. Ćwiczenia należy jednak powtarzać kiedy czujemy że ból powraca aby efekt był maksymalnie korzystny. Pozdrawiamy

      Zespół: e-rwakulszowa.pl

  2. słyszałam o takich specjalnych matach na kręgosłup, chyba warto się zastanowić nad zakupem bo już ponad rok pracuję zdalnie i w domu spędzam cały dzień. Siłą rzeczy kręgosłup jest bardziej obciążony. Dodatkowo planuję włączyć jakieś aktywności po pracy, tak jak radzą specjaliści na tej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *