Shopping Cart
Fotel ergonomiczny czy klękosiad biurowy? Co wybrać?

Fotel ergonomiczny czy klękosiad biurowy? Co wybrać?

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Chcąc poprawić swój komfort siedzenia przy komputerze w domu lub ergonomię pracy w biurze wiele osób zastanawia się jakie siedzisko wybrać, aby było dobre dla kręgosłupa. Przeglądając sieć w poszukiwaniu możliwych opcji do wyboru napotkamy rozmaite propozycje. Wśród dostępnych na rynku znajdziemy fotele ergonomiczne, prozdrowotne krzesła biurowe oraz klękosiady, czyli tzw. klęczniki. Niektóre modele są bardzo zbliżone do siebie, inne zaś znacznie się różnią formą wizualną.

W gąszczu możliwości łatwo jest się pogubić. O ile różnica między fotelem, a krzesłem biurowym jest dość symboliczna i intuicyjnie rozróżniana, o tyle zastosowanie klękosiadu wydaje się nieco zagadkowe i może być źle zrozumiane. Na pierwszy rzut oka może wydawać się po prostu substytutem fotela biurowego, jednakże nie jest to do końca prawda. W poniższym artykule dowiesz się jakie są zasadnicze różnice w zastosowaniu i przeznaczeniu foteli ergonomicznych oraz klękosiadów.

Niezależnie od tego czy pod koniec artykułu stwierdzisz że w Twoim przypadku lepszy będzie fotel ergonomiczny czy klękosiad, już teraz zachęcamy wrócić do artykułu opisującego ogólny wpływ prawidłowego siedzenia na kręgosłup: Prawidłowe siedzenie a rwa kulszowa.

Fotel ergonomiczny przeznaczenie.

Przeznaczeniem foteli ergonomicznych jest wielogodzinne użytkowanie podczas pracy biurowej lub rozrywki przy komputerze. Dobry fotel ergonomiczny bez problemu powinien pozwolić na 8-godzinny dzień pracy lub użytkowania. Bardzo dobre fotele pozwalają nawet na dłuższe użytkowanie. Powinno to być oczywiście użytkowanie bezpieczne, komfortowe i pozbawione bólu pleców i kręgosłupa oraz nadmiernego zmęczenia mięśni. Fotel ergonomiczny jest używany z założeniem eksploatowania regularnego, codziennego, wieloletniego i nie powinien w tym okresie wywoływać większego dyskomfortu u siedzącego przy normalnym użytkowaniu.

Klękosiad biurowy przeznaczenie.

Klękosiady zaś przeznaczone są do maksymalnie kilkugodzinnego siedzenia na raz. Nasze doświadczenia podpowiada że działanie klęczników jest bardziej intensywne, dlatego nie zaleca się siedzieć dłużej niż ok. 2 godziny na raz oraz 4 godziny w ciągu dnia. Mogą być stosowane profilaktycznie u osób których występują częste bóle pleców związane z pracą siedzącą. Drugim głównym przeznaczeniem jest awaryjne zastosowanie, gdy czujemy że zbliża się poważniejszy ból kręgosłupa, a nie chcemy zostać wyeliminowani z aktywności przez ból. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o typach klęczników polecamy nasz inny artykuł: Klękosiad biurowy – rodzaje i przeznaczenie.

Różnice między klęcznikiem a krzesłem

To co odróżnia klękosiady od krzeseł biurowych to sposób użytkowania codziennego. Fotel ergonomiczny możemy stosować przez cały dzień pracy i do tego jest w zasadzie dedykowany. Klękosiad natomiast jednorazowo nie może być stosowany dłużej niż przez kilka godzin, zatem co do zasady nie jest on substytutem krzesła, a raczej jego niezwykle wartościowym uzupełnieniem. 

Zasadą działania klękosiadu jest wyprofilowanie kręgosłupa w obszarze lędźwiowym poprzez bardzo specyficzne ułożenie miednicy. To ułożenie jest możliwe poprzez uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia siedziska. Uzyskanie tegoż nachylenia siedziska pociąga za sobą ułożenie kości udowej pod kątem (pozycja pośrednia ok. 45° pomiędzy pionowa i poziomą). To umożliwia odciążenie kręgosłupa lędźwiowego, jednakże przenosi część obciążenia na kolana siedzącego. Zatem stosowanie klęcznika biurowego przez dłużej niż przez 3 godziny ciągiem może powodować bóle kolan. 

Podobieństwa klękosiadu i fotela ergonomicznego

Zarówno klęczniki biurowe, jak i dobre fotele ergonomiczne są siedziskami stosowanymi do zdrowego siedzenia. Powinny zapewnić ergonomiczną i anatomiczną pozycję siedzącą użytkującemu. Ich regularne stosowanie przez wiele lat powinno być z korzyścią dla zdrowia, utrzymywać układ ruchu w obrębie kręgosłupa oraz mięśnie pleców w dobrym stanie, a przede wszystkim nie pozwalać na pogorszenie jego stanu czy pogłębianie się chorób zawodowych ze względu na wieloletnią pracę w pozycji siedzącej. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat krzeseł prozdrowotnych oraz ich wpływu na nasz układ ruchu może zainteresować Cię również artykuł: Krzesło ortopedyczne – dobre krzesło biurowe dla zdrowia kręgosłupa.

Dla kogo Klękosiad?

Klękosiad to rozwiązanie dla osób które mają co najmniej poprawny fotel biurowy, jednakże borykają się z okresowymi bólami dolnego obszaru pleców spowodowanymi przeciążeniem pracą siedzącą. klękosiad będzie w takim wypadku pełnił funkcję profilaktyczną, zapobiegając nawrotom bólu. Klękosiad można również traktować jako “silną tabletkę przeciwbólową”. Kiedy czujemy że zbliża się silny ból kręgosłupa który może nas powalić, jak np. rwą kulszowa, możemy ratować się klękosiadem. Podobnie jak w przypadku silnych leków przeciwbólowych tak i w przypadku klękosiadu nie należy zatem przesadzać ze zastosowaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowotnych właściwości klęczników to konieczenie zapoznaj się z wpisem: Klękosiad – sposób na ból podczas siedzenia.

Klęczniki biurowe to także dobre rozwiązanie dla osób które pracują w trybie mieszanym, czesto się przemieszczają, ale potrzebują czasami usiąść przy biurku. Klękosiad zajmuje mało miejsca, można go też schować pod biurko. klęcznik biurowy będzie też dobrym rozwiązaniem dla osób które pracują na stojąco przy biurku z regulowaną wysokością, które czasami potrzebują usiąść.

Dla kogo fotel ergonomiczny?

Fotel ergonomiczny z pewnością będzie rozwiązaniem dla osób, które poszukują jednego siedziska na lata. Niewątpliwie posłuży również osobom, które nie dysponują odpowiednią przestrzenią do zakupu dwóch siedzisk do wymiennego stosowania. Na pewno jest to rozwiązanie dla tych którzy dysponują nieco większym budżetem. Zakup fotela ergonomicznego to średnio 2-4 razy większy wydatek niż zakupy klękosiadu. Jeśli stwierdzasz że fotel do pracy przy komputerze w Twoim przypadku może być lepszym rozwiązaniem, ale chciałbyś głębiej poznać kryteria wyboru, polecamy Ci nasz inny wpis: Jaki fotel do pracy przy komputerze wybrać?

Co wybrać: Klękosiad czy fotel ergonomiczny? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od kontekstu jakie dana osoba ma potrzeby oraz specyfikę pracy. Jeśli decydujesz odpowiednim budżetem polecamy oczywiście zaopatrzyć się w jedno i drugie, aby w jak największym zakresie zaopiekować się swoim kręgosłupem. Stosowanie na zmianę ergonomicznego fotela w połączeniu z klękosiadem biurowym do pracy, przyniesie duże benefity w postaci komfortowej i bezbolesnej pracy siedzącej.

Jeśli jednak posiadasz na przykład kilkuletni fotel ergonomiczny, który jest dość dobrze wyprofilowany oraz w całkiem niezłej kondycji a nie chcesz wydawać większej ilości pieniędzy, to wystarczy dokupić klękosiad, aby mieć całkiem rozsądny zestaw. Jeśli natomiast Twój fotel do pracy jest w kiepskim stanie lub poszukujesz czegoś na start, sugerowali byśmy raczej nie zaczynać od zakupu klękosiadu. W takim wypadku dużo rozsądniejszym ruchem będzie inwestycja w zdrowy i wygodny fotel ergonomiczny.

Dobór fotela ergonomicznego i klękosiadu biurowego

Mamy nadzieję że ten artykuł rozjaśnił nieco temat tego czy wybrać Klękosiad biurowy czy fotel ergonomiczny do pracy. Dziękujemy za odwiedzenie naszego portalu. W razie dodatkowych pytań związanych z doborem polecamy bez wahania skontaktować się z nami za pośrednictwem naszych konsultantów: telefonicznie, mailowo lub poprzez komunikator Messenger. Zapraszamy do kontaktu. Do usłyszenia !

2 comments

  1. nie do końca się zgodzę, że klękosiad to tylko na kilka godzin dziennie (góra 4…). siedzę w pracy na klękosiadzie od 10 lat często po 8 h dziennie i nic się nie dzieje. czasem zmieniam na krzesło czy taboret ergonomiczny ale po kilku godzinach z radością wracam do klękosiadu. dla mnie to idealny mebel do długiego siedzenia. wcześniej miałam problemy z odcinkiem lędźwiowym, wieczorem ból był nie do zniesienia. Teraz nie ma bólu a i często słyszę, że mam prostą sylwetkę (nie garbię się). osobiście bardzo polecam klękosiady!

    1. Dziękujemy za podzielenie się tą opinią. To bardzo ważne doświadczenie, gdyż do tej pory uważaliśmy klękosiad na siedzisko do stosowania krócej. Pozdrawiamy

      Zespół e-rwakulszowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *