Shopping Cart
Rwa kulszowa leczenie - metody leczenia rwy kulszowej

Rwa kulszowa leczenie. Jak leczyć rwę kulszową?

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Ile trwa leczenie rwy kulszowej?

Rwa kulszowa leczenie schorzenia. Ostry atak rwy kulszowej trwa zazwyczaj od kilku dni do kilkunastu dni. Objawy bólowe mogą dawać o sobie znać nawet do kilku tygodni. Jeśli mieliśmy do czynienia z epizodem rwy kulszowej bardzo możliwe jest że nastąpi powrót w krótszej lub dłuższej perspektywie, gdyż jej wystąpienie świadczy o zmianach w kręgosłupie lędźwiowym, które są często nieodwracalne. Istnieją natomiast metody łagodzenia bólu, radzenia sobie z rwą kulszową oraz zminimalizowania czasu jej trwania. Więcej na temat tego ile trwa rwa kulszowa mogą państwo przeczytać w artykule Ile trwa rwa kulszowa?

Spis treści: (klikalny)

Rwa kulszowa leczenie domowe


Leczenie domowe rwy kulszowej polega na zastosowaniu pozycji odciążającej to znaczy takiej, w której kręgosłup lędźwiowy jest odciążony oraz nerw kulszowy nie jest uciskany przez struktury kręgosłupa (najczęściej wysunięty krążek międzykręgowy). Ponadto stosuje się naprzemiennie zimne i ciepłe okłady, aby rozluźnić mięśnie skurczone w skutek powstania urazu kręgosłupa (niektórzy zalecają stosowanie tylko zimnych okładów, gdyż ciepłe mogą powodować powiększenie się stanu zapalnego w wokół nerwu kulszowego). Leczenie domowe polega również na odpoczywaniu i nie przeciążaniu się, aby organizm miał możliwość regeneracji.  Po ustąpieniu ataku można w warunkach domowych wykonywać samodzielnie, bądź w asekuracji bliskich zabieg trakcji kręgosłupa przy pomocy ławeczki grawitacyjnej (inwersyjnej). Więcej na temat terapii inwersji oraz ławek i stołów grawitacyjnych przeczytasz w artykułach: Trakcja kręgosłupa – terapia inwersji oraz w drugim z serii Trakcja kręgosłupa – rehabilitacja.

Rwa kulszowa leczenie farmakologiczne

leczenie farmakologiczne rwy kulszowej

Nasz lekarz rodzinny ortopeda bądź neurolog może przepisać nam leki farmakologiczne na rwę kulszową w postaci tabletek przeciwbólowych, maści lub zastrzyków. Działają one wspomagająco łagodząc ból podczas ostrego ataku, nie leczą one jednak przyczyny, czy też źródła bólu która leży w kręgosłupie. Kwestia sporna jest skuteczność leków farmakologicznych w leczeniu bólu korzeniowego rwy kulszowej. Niektórzy pacjenci twierdzą, że środki przeciwbólowe jedynie maskują ból dając również efekty uboczne w postaci otumanienia. Inni chwalą pewne środki farmakologiczne i uważają iż bez nich nie wytrzymali by bólu podczas ataku rwy kulszowej. W powyższym artykule ograniczymy się do stwierdzenia iż stosowanie środków farmakologicznych przy leczeniu omawianego schorzenia jest kwestią sporną, a przyjmowanie konkretnych farmaceutyków powinno być skonsultowana z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.

Rwa kulszowa – leczenie operacyjne

rwa kulszowa leczenie operacyjne kręgosłupa

Leczenie operacyjne rwy kulszowej stosuje się wtedy, gdy choremu towarzyszą ciężkie objawy, a leczenie konwencjonalne nie przynosi rezultatu. Objawy rwy kulszowej, które kwalifikują pacjenta do zabiegu chirurgicznego to między innymi nietrzymanie w moczu oraz stolca, niedowłady kończyny dolnej, znaczne osłabienie siły mięśniowej oraz zagrożenie trwałym porażeniem kończyny. W każdym jednak przypadku należy skonsultować indywidualny przypadek z lekarzem medycyny na przykład ortopedę lub neurochirurgiem w celu zakwalifikowania pacjenta do leczenia operacyjnego.

Discektomia jest to leczenie operacyjne rwy kulszowej (szczególnym przypadkiem jest małoinwazyjna mikrodiscektomia, która odbywa się przy użyciu mikroskopu oraz z bardzo małym nacięciem skórnym, który jeśli chodzi o discektomię endoskopową może być ograniczone nawet do 2 cm. Discektomia polega na resekcji (usunięciu) fragmentu krążka międzykręgowego, który uciska na nerw kulszowy powodując ból. Usunięcie fragmentu wypukliny powinno spowodować ustąpienie lub złagodnienie objawów rwy kulszowej. Discektomia może mieć jednak ujemy wpływ chociażby na elastyczność kręgosłupa, gdyż zmniejsza się objętość krążka międzykręgowego. Mikrodiscektomia dbywa się  przy użyciu mikroskopu operacyjnego oraz mikronarzędzi chirurgicznych. Jest to metoda o dużej skuteczności nawet do 96%, ale jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością powikłań pooperacyjnych.

Implant Disco Gel

Implant Disco Gel to odkrycie ostatnich lat. Jest to żelowy implant kręgosłupa, który wstrzykuje się w płynnej formie do wnętrza uwypuklonego krążka międzykręgowego. Implant żelowy wykonany jest  na bazie etanolu i produktów celulozo-pochodnych oraz zawiesiny metalicznego tungstenu (wolframu). Implantem tym leczy się dyskopatię, przez co objawy rwy kulszowej mają ustąpić lub zostać zminimalizowane. Jest to nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia małych i średnich przepuklin. Skuteczność leczenia metodą Disco Gel szacuje się na ok. 90%. Przywraca ona odpowiednią elastyczność kręgosłupa, przywraca właściwą amortyzację. Niewielka skala inwazyjności sprawia że lekarze klasyfikują ją na pograniczu pomiędzy nieoperacyjnymi i operacyjnymi metodami leczenia schorzeń kręgosłupa. Zabieg trwa bowiem około kwadransa i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Disco Gel wstrzykiwany jest bezpośredni do jądra miażdżystego, co powoduje migrację wody do wnętrza dysku, natomiast wewnątrzdyskowa tkanka bliznowata, powstała w trakcie rozwoju zwyrodnienia dysku zostaje usunięta. Ponadto implant żelowy blokuje zakończenia nerwowe w miejscu, gdzie znajduje się pęknięcie pierścienia włóknistego, co pozwala wyeliminować ból zaraz po zakończeniu aplikacji żelowego implantu. Chory może opuścić szpital po około 4 godzinach. Czytaj więcej na temat Metody Disco Gel.

Poniżej materiał programu “Teleexpress” na temat DiscoGel, który ukazał się 13 października 2015 na kanale telewizyjnym TVP2.

Disco Gel - żelowy implant kręgosłupa

Rwa kulszowa – leczenie nieoperacyjne

Leczenie nieoperacyjne rwy kulszowej to wszystkie typy leczenia pozaoperacyjnego. Można zaliczyć do tej grupy zarówno ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy, jak również ćwiczenia odciążające odcinek lędźwiowy, wszelkiego rodzaju terapię manualne, zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże oraz zewnętrzne “wspomagacze” naszego układu szkieletowo-mięśniowego, jak na przykład kinesiotaping czy gorsety lędźwiowe. Do tej grupy zaliczymy też blokadę przeciwbólową w postaci zastrzyków – nie jest ona jednak formą leczenia, jedynie niweluje ból powstały w wyniku urazu. Poniżej omówienie poszczególnych metod leczenia rwy kulszowej.

Rwa kulszowa – leczenie manualne

Terapie manualne w leczeniu rwy kulszowej

Zabiegi manualne polegają na ręcznym stymulowaniu mięśni oraz układu kostnego w celu wywołania efektu terapeutycznego, zminimalizowania ucisku na nerw kulszowy, złagodzenie bólu i w efekcie zlikwidowanie stanu zapalnego oraz powrót do sprawności fizycznej pacjenta. Leczenie manualne wykonywane jest przez specjalistę terapii manualnej, najczęściej licencjonowanych fizjoterapeutów po przebytych szkoleniach. Wielu chorych zawdzięcza poprawę stanu zdrowia po przebytej rwie kulszowej właśnie specjalistom terapii manualnej, którzy “uruchomili ich” i umożliwili powrót do sprawności. Efekt leczniczy uzyskuje się poprzez ręczne rozciąganie, naciąganie, uciskanie tkanek ciała, manipulacje itp. w celu odbycia leczenia manualnego warto udać się do specjalisty z dyplomem ukończenia kursu terapii manualnej oraz nieposzlakowaną opinią wśród osób leczonych.

Blokada bólu

Rwa kulszowa blokada sterydowa bólu

Blokada na rwę kulszową – podanie zastrzyku ze sterydem ma za zadanie zmniejszyć stan zapalny. Nazwa blokada jest wyrażeniem potocznym i oznacza zastrzyk sterydowy stosowany przy bólach kostno-stawowych. Sprawia on że nie czujemy bólu, jednak nie wpływa na przyczynę bólu, nie usuwaj jej ani nie minimalizuje. Blokada zatem wpływa na odczuwanie bólu blokuje receptory nerwowe. Nie bez znaczenia jest wpływ sterydów na zdrowie organizmu. Nie należy zatem nadużywać tych leków. Stosowanie blokad sterydowych może powodować mylne poczucie że jesteśmy zdrowi bo nie czujemy bólu. W konsekwencji tego możemy prowadzić dalej niehigieniczny tryb życia, który szkodzi naszemu kręgosłupowi i pogłębiać zwyrodnienia tak, iż nawet blokady sterydowe przestaną mieć sen stosowania. Stosowanie blokad sterydowych jest zatem leczeniem objawowym, nie usuwa przyczyny.

Fizykoterapia na rwę kulszową

Rwa kulszowa leczenie fizjoterapeutyczne / fizykoterapeutyczne

Na leczenie fizykoterapeutyczne rwy kulszowej składają się wszelkiego rodzaju zabiegi zlecone przez lekarza specjalistę np ortopedę, neurologa. Zabiegi fizjoterapeutyczne są często zwane potocznie “prądami, laserami i wirówkami” mają za zadanie pobudzić uszkodzone tkanki do regeneracji i zlikwidować stan zapalny. Na zabiegi fizjoterapeutyczne składają się między innymi prądy TENS, elektrostymulacja oraz kąpiele z hydromasażami. Do leczenia fizjoterapeutycznego należy również masaż rehabilitacyjny oraz inne manipulacje, włącznie z trakcją na wyciągu wykonywane przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę. Więcej na temat zabiegów fizykoterapeutycznych mogą Państwo przeczytać klikając w artykuł: Zabiegi fizjoterapeutyczne w leczeniu bólu kręgosłupa.

Laseroterapia w leczeniu rwy kulszowej

Leczenie rwy kulszowej przy użyciu lasera laseroterapia polega na naświetlaniu obszaru ciała objętego schorzeniem za pomocą światła laserowego charakteryzującego się właściwościami biostymulacyjnymi. Użycie lasera o niskiej mocy do laserowej biostymulacji powoduje przeniknięcie przez tkanki energii stymulującej naturalne procesy organizmu do regeneracji, co ma dodatni wpływ na leczenie chorego. Użycie lasera ma również działanie przeciwbólowe, dzięki zmianie w gospodarce tlenowej komórek oraz polaryzacji błon komórkowych. Użycie lasera w połączeniu ze skanerem umożliwia równomierne dotarcie do całego obszaru objętego zabiegiem. Wskazaniem do zastosowania lasera są przewlekłe zapalenia nerwów, bóle korzeniowe, ale także zespoły bólowe kręgosłupa i choroby zwyrodnieniowe stawów.

Leczenie ćwiczeniami

Rwa kulszowa leczenie ćwiczeniami

Rwa kulszowa ćwiczenia – na temat ćwiczeń wspomagający leczenie już wiele pisaliśmy na tym blogu. Warto jednak wspomnieć że w pierwszych dobach po nastąpieniu ataków nie zaleca się wykonywanie ćwiczeń, aby nie potęgować bólu i pozwolić na regenerację organizmu. Po ustąpieniu bólu można wykonywać ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy, czyli mięśnie głębokie brzucha oraz mięśnie grzbietu, ćwiczenia statyczne, o których pisaliśmy w artykule dyskopatia ćwiczenia. W przypadku rwy kulszowej, która nastąpiła na skutek wysunięcia krążka międzykręgowego przy podnoszeniu lub dźwiganiu ciężkich przedmiotów pomocna bywa terapia ćwiczeniami McKenzie‘go, w szczególności tak zwane przeprosty. Ponadto wielu ludziom przynosi ulgę ćwiczenie przy pomocy butów grawitacyjnych lub też ławki inwersyjnej. Warto udać się do fizjoterapeuty lub trenera personalnego prowadzącego ćwiczenia wzmacniająco-rozciągajace, tzw “zdrowy kręgosłup” aby ułożył profesjonalny plan ćwiczeń dopasowany do konkretnego przypadku., możliwości fizycznych i zdrowotnych.

Kinezyterapia w leczeniu rwy kulszowej

Kinezyterapia, kinesiotaping a rwa kulszowa

Rwa kulszowa kinesiotaping. Leczenie rwy kulszowej przy pomocy oklejania specjalnymi taśmami ‘tape’. Wymyślona ok 40 lat temu metoda przez dr Kenzo Case z powodzeniem stosowana do dnia dzisiejszego. Metoda polecana jest do leczenia rwy kulszowej, dyskopatii czy bólów kręgosłupa. Stabilizuje kręgosłup w miejscu oklejenia. Działa odciążająco niczym sprawny gorset mięśniowy. Wspomaga struktury układu ruchu, redukuje ból i zapewnia szybszą regenerację po porażeniu nerwów. Warto zainwestować w tę metodę, gdyż nie jest ona bardzo kosztowna. Cena taśmy wraz z oklejaniem wyniesie nas kilkadziesiąt złotych (ok 40 zł, maksymalnie 150 zł.) Same pasy podlegają 90% refundacji przez NFZ, gdy są zlecone przez ortopedę lub rehabilitanta. W celu oklejenie ciała taśmami kinesiotaping warto udać się do specjalisty fizjoterapeuty po odpowiednim kursie, który nałoży taśmy z odpowiednim “naciągiem”, tak aby miały efekt terapeutyczny.

Rwa kulszowa leczenie ziołami

Rwa kulszowa leczenie ziołami. Na obrazku żywokost

Jeśli chodzi o leczenie rwy kulszowej ziołami to nie mają one decydującej roli w procesie leczenia, gdyż rwa kulszowa ma miejsce najczęściej na skutek mechanicznego urazu struktur kręgosłupa w szczególności krążka międzykręgowego. Wydaje się iż zastosowanie ziół nie może cofnąć następstwa urazów. Nie można ich jednak wykluczyć jako środków pomocniczych, wspierających leczenie i regenerację organizmu. w szczególności zewnętrzne maści sporządzany z ziół o działaniu przeciwzapalnym mogą przyspieszyć leczenie i powrót do zdrowia. O sporządzenie maści na urazy mającej na celu ograniczenie stanu zapalnego najlepiej zwrócić się do specjalisty ziołolecznictwa. Wiele jednak słyszy się pozytywnych opinii na temat maści czy też wyciągu z żywokostu stosowanego w przypadku bólów i schorzeń kręgosłupa oraz stawów. Ma ona działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne a także niwelujące obrzęki i opuchlizny powstałe w wyniku mechanicznych urazów narządów ruchu.

4 comments

  1. Kurczę,nie spodziewałem się nawet,że tak fajnie napisane i kompletne artykuły znajdę od ręki ! Dziękuję za solidną dawkę informacji w jednym wpisie !

  2. Nie sądziłam że kiedykolwiek i mnie dopadnie ten problem, ale niestety ja już jestem po pierwszej opercaji, to już była ostateczność. Niestety choroba się nawraca, teraz nie dość że lędźwiowy to i szyjny bardzo dokucza. nie wiem już czy zgodzic się na kolejną operację, czy nie. Chodze na zabiegi ale mało pomaga, leki biore ale ileż mozna.

  3. Xyz7 dbam o treści

    Wkradła się literówka na początku leczenie polega chodzi o pozycję w której kręgosłup jest odciążony a napisane jest obciążony

    1. Faktycznie! Literówka, która w tym przypadku robiła dużą merytoryczną różnicę. Już poprawiliśmy. Dziękujemy za czujność Panie Dariuszu!😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *