Współcześnie większość z nas spędza dużo czasu w biurze lub pracując w domu przy komputerze. Jednak długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Dlatego warto zadbać aby do pracy wybrać zdrowe krzesło które zminimalizuje negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Spis treści: (klikalny)
- Dlaczego “Zdrowe krzesło” jest tak ważne?
- Wzornictwo w służbie ergonomii?
- Kropla drąży skałę
- Co powinno posiadać “zdrowe krzesło”?
- Jaki rodzaj ergonomicznego krzesła biurowego jest najlepszy?
- Jaki fotel zasługuje na miano “Zdrowego krzesła”?
- Jakie są konsekwencje korzystania z niewłaściwego, “chorego krzesła”?
- Negatywne konsekwencje siedzenia na złym krześle:
- Jak właściwie siedzieć na krześle?
- Zalecenia do siedzenia w przypadku pozostałych aktywności
- Idea prozdrowotnego krzesła ergonomicznego
- Bądźmy świadomi potencjalnego ryzyka oraz korzyści
Dlaczego “Zdrowe krzesło” jest tak ważne?
Krzesła można nazwać jednym z najbardziej wszechstronnych elementów każdego wnętrza. Bez nich nie można się obejść w żadnej przestrzeni życia i ich brak jest uciążliwy i niepraktyczny. Jedynie w niektórych kulturach np. bardzo tradycyjnych kręgach na Dalekim Wschodzie w kulturze nie przyjęło się rozwiązanie jakim jest krzesło. Wszędzie indziej to rozwiązanie zostało zaadaptowane w codziennym życiu. Obecnie szybki rozwój technologii produkcji mebli umożliwił przełożenie na rzeczywistość nawet najbardziej niezwykłych i fantazyjnych projektów krzeseł i foteli. Stały się one nieodzownym elementem wystaw sklepowych oraz wystroju naszych wnętrz. Czy jednak kształty oraz rozwiązania krzeseł ergonomicznych proponowane przez dzisiejszych projektantów są zawsze wygodne i pozytywnie wpływają na nasze zdrowie? Niestety nie.
Wzornictwo w służbie ergonomii?
Współczesne wzornictwo nie zawsze naśladuje wymagania ergonomii, które narzuca jej ludzkie ciało. Zdarza się że projekty mebli użytkowych dalekie są od miana zdrowych mebli. Dotyczy to nie tylko krzeseł, foteli biurowych czy konferencyjnych ale nawet biurka, stoliki i stoły dalekie. Niektóre wręcz rozwiązania prowadzą do rozstroju nerwowego osobę która jest zmuszona korzystać z nich przez dłuższy czas. Przesada? Spróbuj się zastanowić jak często zdarzało Ci się denerwować kiedy na przykład przez kilkadziesiąt minut czy nawet kilka godzin trzeba było przebywać w niewygodnej pozycji czy to w autokarze, czy w poczekalni w przychodni, czy też na zwykłej domówce kiedy brakło krzeseł i musiałeś usiąść na niewygodnej za niskiej pufie. Po kilku godzinach z pewnością można mieć dosyć wszystkiego.
Kropla drąży skałę
Co dopiero kiedy mówimy o miejscu pracy i przebywaniu w wielogodzinnej niewygodnej pozycji 8 godzin dziennie. 5 dni w tygodniu, przez wiele lat. Niestety wielu ludzi tak właśnie pracuję nabawiając się chorób zawodowych w postaci zwyrodnień kręgosłupa, bólów pleców, dyskopatii różnych odcinków kręgosłupa. Począwszy od lędźwiowego aż po szyjny, jak również zaburzeń ruchowych w postaci zapalenie korzonków czy tak zwanej rwy kulszowej.
Co powinno posiadać “zdrowe krzesło”?
Ludzie w krajach rozwiniętych między innymi w Polsce siedzą długo i w zasadzie wszędzie, szczególnie w pracy. Siedzący tryb życia powinien zachęcić Cię do jak największego komfortu w miejscu pracy dlatego przy zakupie krzeseł biurowych należy zwracać szczególną uwagę na takie czynniki jak: miękkość gąbek dających komfort, wyprofilowanie zapewniające długotrwałe profity dla zdrowia i wysoki poziom wydajności.
Jaki rodzaj ergonomicznego krzesła biurowego jest najlepszy?
Krzesła ergonomiczne znajdziemy dziś w wielu popularnych sklepach także internetowych. jest kilka detali które są bardzo ważne i które zdrowe krzesło ergonomiczne wysokiej klasy powinno mieć. Te rzeczy sprawiają by krzesło działało zgodnie z wymaganiami ciała ludzkiego i spełniało swoje zadanie. Kupując krzesło biurowe należy więc zwrócić uwagę na następujące cechy:
Podłokietniki
– zdrowe krzesło bezwzględnie powinno je posiadać. każdy z nas wie że bez względu na to jak długo trwała jest praca ciągłe trzymanie rąk w powietrzu jest nie tylko bardzo niewygodne ale wręcz niemożliwe. Zdarza się że na biurku komputerowym nie ma wystarczającej ilości miejsca, aby swobodnie oprzeć łokcie. Tak więc Ci którzy długo siedzą przy biurku przy komputerze winni zaopatrzyć się w prozdrowotne fotel biurowy z podłokietnikami.
Tapicerka
– Sam materiał tapicerski jakim będzie obszyte zdrowe krzesło można dobrać na każdy gust i kieszeń. Obecnie na rynku istnieje wiele opcji tapicerki (skóra naturalna, eko ekologiczne, materiał, siatka). Występują w różnych opcjach kolorystycznych. Skóra i ekoskóra są idealne dla firm o wysokiej randze. sztuczny materiał tak zwana eko-skóra w swoim wyglądzie nie ustępuje skórze naturalnej, a także jest łatwa pielęgnacji. Materiały głównie poliestrowe współcześnie są wykonane z włókien które wbrew pozorom zapewniają oddychalność i wentylację na odpowiednim poziomie. Są przy tym bardzo trwałe. Posiadają często odporność przewyższającą 100 000 cykli Martindale’a co spokojnie pozwoli Przetrwać kilkuletnią nawet intensywną eksploatację.
Regulacja wysokości siedziska
– Wysokość siedziska krzesła biurowego powinna być łatwo regulowana oraz bez problemu dostępna w zasięgu ręki. Pneumatyczny siłownik wyposażony dźwignie regulacyjną jest to oczywistym rozwiązaniem
Szerokość i głębokość siedziska.
– Fotel zdrowy dla kręgosłupa powinien być wystarczająco obszerny w tych dwóch płaszczyznach aby należycie służyć dedykowanemu użytkownikowi. głębokość od przodu do tyłu siedzenia musi być wystarczająca aby użytkownik mógł oprzeć się plecami o oparcie jednocześnie a uda spoczywały swobodnie, pozostawiając kilka centymetrów między oparciem kolan a siedziskiem krzesła. W sytuacji użytkowników o większych gabarytach z pomocą przychodzi również mechanizm regulacji głębokości siedziska pozwalający dopasować lepiej ten parametr.
Pochylenie siedziska
– zaletą w niektórych przypadkach może być również możliwość pochylenia siedziska do przodu lub do tyłu . Niektóre zwyrodnienia na przykład stawu biodrowego lub wymagania anatomii pewnych, konkretnych osób mogą wymagać takiej regulacji. Nie jest to jednak funkcjonalność absolutnie wymagana w większości przypadków.
Panel lędźwiowy
– Wsparcie lędźwiowe. prozdrowotne fotel biurowy musi mieć podparcie dolnej części pleców o ergonomicznym profilu. Odcinek lędźwiowy kręgosłupa układa się w krzywiznę co jest oczywistym anatomicznym faktem, który jest jednak często pomijany przy projektowaniu krzeseł. Albo krzesła mają całkowicie płaskie oparcie lub część lędźwiowa oparcia jest niedostatecznie uwydatniona i nie odpowiada właściwościom ciała ludzkiego. Siedzenie przez długie okresy bez podparcia dla tej krzywizny kręgosłupa prowadzi do garbienia się (spłaszcza naturalną krzywiznę – tzw. odprostowanie lordozy lędźwiowej) i napięć w dolnym odcinku pleców.
Regulacja wysokości oparcia
– Fotel zdrowy dla kręgosłupa powinien mieć możliwość regulacji wysokości profilu lędźwiowego poprzez odpowiedni mechanizm w krześle. Jest to nieodzowne, aby każdy użytkownik mógł znaleźć odpowiednie dopasowanie do swojego odcinka lędźwiowego który statystycznie najczęściej jest przyczyną bólów kręgosłupa.
Regulacja odchylenia oparcia
– Oparcie ergonomicznego krzesła biurowego powinna mieć odpowiednią szerokość. Jeśli oparcie ma mechanizm działający niezależnie od siedzenia, dobrze jeśli ma możliwość regulacji kąta odchylenia w wybranym położeniu. Mechanizm powinien być na tyle mocne by utrzymać ciężar ciała nawet w większą wychyleniu od pionu. Jeśli krzesło biurowe ma mechanizm synchroniczny siedziska i oparcia to oparcie powinno odchylać się nieco szybciej niż siedzisko, aby nogi nie straciły kontaktu z podłożem i nie został zaburzony środek ciężkości. Jest to ważne, aby podczas odchylania użytkownik nie wychylił się za bardzo, gdyż mogłoby to skończyć się niebezpieczne upadkiem i uderzeniem potylicą o podłogę.
Sprężynowanie oparcia
– Obowiązkową funkcja powinna być w przypadku mechanizmu odchylania oparcia blokada kąta odchylenia, a dodatkowym atutem będzie możliwość swobodnego bujania się (sprężynowanie) aby znaleźć odpowiednią pozycję dla siebie. Tę drugą funkcję posiadają jednak tylko niektóre, wyższe modele krzeseł biurowych.
Jakościowe wypełnienie w krześle
– Wypełnienie znajdujące się pod poszyciem powinno mieć wystarczającą ilość wyściółki, aby wygodnie siedzieć przez dłuższy czas. Dobrze jeśli gąbki pod poszyciem są oddychające, aby umożliwić prawidłową wentylację i odprowadzanie ciepła. dobrze jeśli są to gąbki termoformowalne umożliwiające również odpowiednie wyprofilowanie na poziomie produkcji tak aby utworzyć w siedzisku tzw kanał wentylacyjny.
Regulacja podłokietników
– Atutem w w wyższych modelach krzeseł będą regulowane podłokietniki. Prostsze posiadają regulację góra-dół natomiast bardziej zaawansowane również przód-tył. daje to możliwość dostosowania podłokietników tak aby umożliwić in swobodne oparcie i zniwelować napięcia w obrębie ramion a także karku.
Bezwysiłkowe obracanie
– Obracanie. Każde ergonomiczne krzesło biurowe powinno z łatwością obracać się. Użytkownik powinien bez wysiłku dotrzeć do różnych obszarów swojego biurka a także kontaktować się ze współpracownikami podczas obowiązków pracowniczych. Praca w biurze to nie tylko patrzenie się w ekran. To także wiele interakcji, które wymagają dynamicznego poruszanie się na krześle. Dokonuje się to we współpracy odpowiednie konstrukcji podstawy siedziska siłownika podstawy dolnej oraz kółek. Wszystkie te mechanizmy powinny działać bezproblemowo tak by można było swobodnie przemieszczać się na krześle. Powinno odbywać się to przy użyciu niewielkiej siły mięśni.
Jaki fotel zasługuje na miano “Zdrowego krzesła”?
Pod kątem powyższych zmiennych doskonałą propozycją fotela zdrowego dla kręgosłupa są wszystkie modele marki Kulik System. Można je nabyć w naszym sklepie internetowym w różnych modelach wymienionych poniżej. Uszeregowaliśmy rosnąco od modelu podstawowego do najbardziej zaawansowanych. W naszej ofercie znajdą państwo modele: Classic, Classic Pro, Bizness, Elegance oraz Galaxy. Wszystkie modele dostępne w różnych konfiguracjach i różnego rodzaju tapicerkach.
Jakie są konsekwencje korzystania z niewłaściwego, “chorego krzesła”?
Piękno ergonomicznej konstrukcji polega na tym że zapewnia komfort, zmniejsza nacisk i sprzyja zdrowiu. Dzięki regulowanej konstrukcji krzesło biurowe zapewni wsparcie i komfort dla osoby z niego korzystającej. Można je dostosować do indywidualnych potrzeb ergonomiczne krzesło Ergonomiczna konstrukcja jest korzystna nie tylko ze względu na profity które daje, ale także ze względu na to co zabiera. A potrafi zabrać ból dyskomfort oraz uczucie rozproszenia czy rozdrażnienia. Pracownicy siedzący źle w nieodpowiednio zaprojektowanych krzesłach ponoszą wiele negatywnych konsekwencji. Od napięcia wewnętrznego po spadek wydajności w miejscu pracy. Szczególnie widać to w czasie, gdy praca zdalna z domu znacząco zyskuje na popularności, a domowe stanowiska pracy nie są przystosowane do wielogodzinnej, efektywnej pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat przeczytaj artykuł: Jak wybrać fotel do pracy zdalnej?
Negatywne konsekwencje siedzenia na złym krześle:
- utrudnione krążenie
- zmęczenie mięśni
- skurcze
- sztywność, drętwienie oraz bóle
- brak koncentracji na zadaniach
- obniżenie swojej efektywności
Jak właściwie siedzieć na krześle?
1. Ostrożnie wyreguluj wszystkie parametry krzesła biurowego dopasowując je do wzrostu oraz wygodnej pozycji.
2. Nie garb się – jest to szkodliwe niedługo dla kręgosłupa, taka pozycja często prowadzi do bólu w nadgarstkach i ramionach z powodu zaburzeń krążenia i ucisku na nerwy.
3. Podczas pracy przy komputerze łokcie i przedramiona powinny spoczywać na blacie zmniejszy to statyczne napięcie mięśni ramion.
4. Częściej zmieniaj pozycję nóg pod stołem zegnij je rozciągnij poruszaj stopami, aby krew w kończynach dolnych lepiej krążyła i zapobiec nieprzyjemnemu drętwieniu.
Kliknij w następujący link jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad prawidłowego siedzenia, aby uniknąć bólu pleców.
Zalecenia do siedzenia w przypadku pozostałych aktywności.
W krzesłach do jadalni lub kuchennych oparcie powinno być odchylone od pionu mniej więcej od 0 do 14°. oparcie krzesła lub fotela na którym oglądasz telewizję mniej więcej od 24 do 45°. Głębokość siedziska zapewniająca dobre podparcie ud to około 2/3 długości kości udowej. Wysokość siedziska od podłogi – im wyższe osoba tym wyższe powinno być krzesło. Uniwersalny zakres regulacji dla średniej wysokości osób 37-47 cm. Dla osób wyższych 43-53 cm.
Idea prozdrowotnego krzesła ergonomicznego
Ergonomiczne krzesło biurowe pozwala siedzącemu za pomocą odpowiedniemu kształtowi i mechanizmom określić sposób rozłożenia napięcia pomiędzy ciałem, a powierzchnią krzesła. Innymi słowy pomaga użytkownikom o różnej budowie rozłożyć ciężar własnego ciała zgodnie z bardzo indywidualnym odczuciem wygody dzięki odpowiedniemu zakresowi regulacji. Aby właściwie wesprzeć różnych siedzących ergonomiczne krzesło biurowe musi być regulowane. Zdolne dostosować się do różnych mas ciała, typów budowy i fizjologicznych kształtów. Dobre, zdrowe krzesła biurowe są alternatywą dla bardziej tradycyjnych krzeseł biurowych. Łączą w sobie osiągnięcia ergonomii z inżynieryjną precyzją wykonania, zastosowaniem wysokiej jakości materiałów i atrakcyjnym wzornictwem.
Bądźmy świadomi potencjalnego ryzyka oraz korzyści
Zachęcamy państwa do zwrócenie uwagę na to jak siedzimy i na czym siedzimy. Każda zmiana w naszym otoczeniu z intencją na poprawę swojego zdrowia i samopoczucia będzie z korzyścią dla nas samych. Zatem zachęcamy państwa do zwrócenia uwagi na swoje fotele do komputera. Jeśli zechcą Państwo wymienić swój fotel na nowy zachęcamy do zakupu zdrowych foteli biurowych z patentem medycznym dostępnych w naszym sklepie internetowym, na który można przejść klikając poniżej.
Dla mnie najważniejsze jest to, aby robić przerwy w pracy. Krótki spacer czy trzy przysiady raz na godzinę na pewno nie zaszkodzą.
Bardzo ciekawy wpis! Zdecydowanie wybór odpowiedniego modelu fotela to kluczowy element, zapewniający m.in. wydajność pracowników. Należy zwrócić uwagę na wiele elementów, co nie jest łatwą sprawą.