Shopping Cart
rwa kulszowa pytania i odpowiedzi

Rwa Kulszowa – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:


Na wstępie dziękujemy wszystkim  osobom, które przesłały do nas swoje uwagi i propozycje tematów. Ilość przesłanych przez Was zapytań przerosła nasze oczekiwania, dlatego postanowiliśmy zapoczątkować nową serię artykułów, w których zbierzemy w jednym miejscu najczęściej zadawane przez Was pytania wraz z szybkimi odpowiedziami. Przedstawiamy Wam zatem pierwszy artykuł z serii „pytania  i odpowiedzi” – na pierwszy ogień zagadnienia dotyczące rwy kulszowej. Zapraszamy do lektury!

Spis treści: (klikalny)

Ile trwa rwa kulszowa?

Ostry atak trwa zazwyczaj kilka dni z objawami bólowymi towarzyszącymi nierzadko kilka tygodni. Leczenie może trwać kilkanaście dni. Składa się na nie cykl zastrzyków, fizjoterapii, masażów, leczenie manualne itp. Długość okresu w jakim występuje ból przy rwie kulszowej zależy od szybkości podjętego leczenia oraz wdrożenia koniecznych zmian, np prawidłowe podnoszenie, poprawa napięcia mięśni, profilaktyka itp. Przeczytaj artykuł o czynnikach wpływających na okres trwania schorzenia: Zobacz jak skrócić okres rwy kulszowej.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

Jaki lekarz leczy dolegliwość?

Leczenie w przypadku rwy kulszowej może zlecić zarówno ortopeda, neurolog, jak i lekarz rodzinny na podstawie dostarczonych wyników badań. Fizjoterapeuta natomiast wykona masaż lub pokaże jakie ćwiczenia na kręgosłup wykonywać, co jest również pomocne w leczeniu.

Jak leczyć rwę domowymi sposobami?

Bezpośrednio po ataku zaleca się położenie się na odpowiednio twardym łóżku i wypoczynek w pozycji odciążającej kręgosłup. W początkowej fazie aby ograniczyć stan zapalny i uśmierzyć ból zaleca się stosowanie okładów z lodu. Pierwsza pomoc przy wystąpieniu rwy kulszowej. W późniejszym okresie po ustąpieniu ostrych dolegliwości bólowych można wprowadzić ćwiczenia rozciągające i wzmacniające gorset mięśniowy. Dobre efekty dają również ćwiczenia McKenzie’go w szczególności przeprosty. Poznaj 3 proste ćwiczenia na ból lędźwiowy kręgosłupa.

Ile przysługuje zwolnienia lekarskiego L4?

Przy ataku rwy lekarz powinien zlecić zwolnienie lekarskie L4. Długość zwolnienia lekarskiego może być różna w zależności od intensywności bólu, konieczności przeprowadzenia fizjoterapii czy wystąpienia kolejnego nawrotu bólu. Na ogół zwolnienie lekarskie trwa 1-2 tygodni, lecz w zależności od okoliczności i od samego lekarza może trwać dłużej. Jeśli rwa kulszowa nie ustępuje L4 może być przedłużane na kolejne okresy.

Czy rwa kulszowa nawraca?

Jeśli masz już za sobą epizod z powyższą dolegliwością, to prawdopodobne jest, że może zdarzyć się jej nawrót. Wszystko uzależnione jest od trybu życia, opanowania sposobów radzenia sobie z bólem oraz profilaktyki. Okresy remisji można przedłużać, a nawroty niekiedy niemalże wyeliminować. Bardzo istotne jest poznanie czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia bólu pleców i stosowanie środków prewencyjnych zmniejszających ryzyko nawrotu dolegliwości bólowych. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do artykułu: „Jak pozbyć się bólu pleców?”

Jak złagodzić ból?

Początkowo po ataku należy głównie leżeć w odciążeniu, okres w którym niewskazany jest ruch to 1-2 dni. Można leżeć na łóżku ze specjalną poduszką o przekroju półkola – półwałkiem – podłożonym pod lędźwia. Następnie należy próbować wstawać (z pomocą lub samodzielnie) i pomału chodzić – chociażby po mieszkaniu. Ruch ma właściwości lecznicze, a bezruch powoduje gorsze napięcie mięśni i prowadzi do dalszej degeneracji układu ruchu. Mogą być również pomocne zimne i gorące okłady stosowane naprzemiennie. Przeczytaj artykuł o tym jak walczyć z bólem pleców.

Jakie ćwiczenia można wykonywać?

Doskonałe efekty w leczeniu rwy kulszowej w domowych warunkach przynoszą ćwiczenia z użyciem butów grawitacyjnych. Są to rodzaje tulei zakładane na łydki, które wyposażone są w zapięcia oraz haki umożliwiające podwieszenie się za nogi na drążku do ćwiczeń. Ćwiczenie to jest odpowiednikiem trakcji wykonywanej w gabinetach fizjoterapeutów. Zapewnia zwiększenie przestrzeni międzykręgowej, powoduje zmniejszenia nacisku na podrażnione struktury kręgosłupa, redukuje ból i przywraca sprawność statodynamiczną kręgosłupa. Osoby mniej wysportowane zamiast butów grawitacyjnych mogą używać ławek inwersyjnych. Więcej na temat trakcji przeczytasz TUTAJ.

Basen – czy pływanie pomaga?

Niektórym chorym – po ustaniu ostrych objawów – w celach profilaktyki i zapobiegania bólom kręgosłupa- bardzo dobre efekty daje masaż na basenie, bicze wodne, połączone z kilkoma sesjami (2-3) w saunie przeplatane schładzaniem się w zimnej wodzie (tzw. studnia spotykana często na basenach). Pomaga to odblokować skurczone w wyniku urazu kręgosłupa mięśnie pleców co łagodzi ból. Dobrze się sprawdza pływanie w basenie na plecach. Kontrowersje budzi pływanie na brzuchu w szczególności na żabkę. Przypuszcza się pływanie tym stylem może obciążać kręgosłup.

Rwa kulszowa a jazda na rowerze

Znane są przypadki osób, które nabawiły się problemów z kręgosłupem w tym również rwy kulszowej od intensywnej jazdy na rowerze. Dochodzi do tego np. w przypadku osób, które nie jeżdżą regularnie i okazyjnie podejmują się jazdy na dużych dystansach (syndrom niedzielnego sportowca), jak również osób, które uprawiają zjazdy ekstremalne po nierównej nawierzchni i są narażeni na duże wstrząsy oraz kontuzje. Rwa kulszowa zdarza się również rowerzystom, którzy jeżdżą w mocno pochylonej pozycji. Natomiast jeśli mamy za sobą już rwę kulszową (niezależnie od przyczyny) nie powinniśmy całkiem rezygnować z przyjemnej aktywności jaką jest jazda na rowerze. Należy jednak dostosować siedzisko oraz wysokość kierownicy tak by jazda przebiegała w maksymalnie wyprostowanej pozycji. Warto również zainwestować w rower z amortyzacją oraz wygodne siedzenie, które będą pochłaniały drgania powstające w wyniku nierówności z podłoża. Pamiętajmy, że każda aktywność fizyczna jest dla naszego kręgosłupa korzystniejsza niż brak ruchu i siedzący tryb życia. Regularna rekreacyjna jazda na dobrze wyregulowanym rowerze może złagodzić dolegliwości bólowe kręgosłupa i poprawić nasz ogólny stan zdrowia.

Jak objawia się rwa kulszowa?

Schorzenie objawia się ostrym bólem w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Jest to ból korzeniowy, wywołany uciskiem na nerw kulszowy powstały w wyniku mechanicznego urazu dysku – krążka międzykręgowego. Nerw kulszowy biegnie od kręgosłupa lędźwiowego poprzez pośladek, udo, łydkę aż do palców stopy toteż rwa kulszowa może objawiać się dolegliwościami bólowymi zlokalizowanymi na całej długości jego przebiegu. Ból przyjmuje postać rwącą, nasila się przy próbie ruchu i promieniuje blokując i upośledzając ruchomość w kończynie dolnej.Rwa kulszowa boli w odcinku lędźwiowym, gdzie bierze swój początek, ból może promieniować do pośladka, uda, łydki aż do palców stopy. Dowiedź się więcej na temat objawów rwy kulszowej.

W trakcie schorzenia leżeć czy chodzić?

Początkowo zdecydowanie lepiej jest leżeć, ale niezbyt długo. Zaleca się ok 1-2 dni. Przy bardzo uporczywym i ostrym bólu może to być dłuższy okres, natomiast w miarę upływu czasu należy zacząć chodzić. Najpierw bardzo delikatnie i stopniowo zwiększać intensywność, należy jednak bardzo uważać. Po ustąpieniu objawów bardzo dobre jest regularne chodzenie, spacerowanie po kilkadziesiąt minut. Daje to bardzo dobre efekty. Ruch sam w sobie jest dobry i pomaga łagodzić ból. Chodzenie to najbardziej właściwa dla człowieka aktywność, jesteśmy anatomicznie do niej przystosowani więc nie należy z niej rezygnować!

Czy schorzenie można wyleczyć?

Objawy bólowe są wyleczalne, ustępują samoistnie lub z pomocą fizjoterapii. Po pierwszym ataku mogą pojawić się nawroty rwy kulszowej, gdyż często związana jest ona ze zmianami w obrębie dysku – krążka międzykręgowego. Zmiany te są najczęściej trwałe i w przyszłości należy uważać, zadbać o higieniczny tryb życia.

Kiedy udać się na operację?

Operacja w przypadku rwy kulszowej jest ostatecznością. Zabieg chirurgiczny wykonuje się wtedy, gdy inne metody leczenia zawodzą a choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie, codzienne czynności, pracę. Wskazaniem do operacyjnego leczenia będzie m.in. problem z chodzeniem wywołany porażeniem nerwu kulszowego czy nietrzymanie moczu.

20 comments

  1. Mój wujek choruje na rwę kulszową. Jeździ na tirach od ponad 15 lat i ma trzy przepukliny kręgosłupa, w tym jedną rozerwaną. Często z tego powodu ląduje na l4 właśnie. Problemy z kręgosłupem zaczęły mu się już w młodości jak dźwigał worek z ziemniakami. Jakieś szybkie szarpnięcie paredziesięciu kilogramów może spowodować problem. Trzeba uważać jak się podnosi ciężkie przedmioty i nie przeciążać kręgosłupa. Ale żeby było śmieszniej to zdarza mu się biegać nawet półmaratony. Później odchorowuje to z 2-3 tygodnie, ale rwa kulszowa to też nie kalectwo, warto o tym pamiętać.

  2. kolorowa_mysza

    Ja też mam rwę kulszową. Dostałam skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne: leczenie prądami oraz masaże. Miałam to robione w cyklu 2 tygodniowym i muszę przyznać, że minął już rok i do tej pory czuję się nawet nieźle. Sporadycznie tylko ból powraca kiedy za długo przy biurku pracuję lub podczas spania ułożę się w nieodpowiedniej pozycji. Polecam również odwiedzić neurologa w celu zrobienia dokładnych badań.

  3. A co zrobić kiedy rwa nie ustępuje? dziś kończy mi się zwolnienie, leki które przyjmowałam- zwiotczające i przeciwzapalne nie pomogły- tylko zatuszowały ból, wczoraj odstawiłam tabletki żeby zobaczyć czy ból zelżał i jak będę funkcjonować bez nich, nic z tego nie wyszło, nadal odczuwam silny ból przy chodzeniu, nie mogę dać “większego kroku” bo mam jakby ucisk w miednicy, tak jakby coś blokowało mi nogi, węzły chłonne na szyi mi spuchły, nie wiem co robić, czy dalej ciągnąć zwolnienie czy iść do pracy, jeszcze mam kila tabletek przeciwbólowych od lekarza, ale co zrobię jak mi się skończą?… jestem załamana

    1. Proponuje udać się ponownie do lekarza pierwszego kontaktu – lekarz może przypisać nowe środki farmakologiczne lub skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne. Powrót do pracy z nie doleczonymi ostrymi objawami bólowymi kręgosłupa to nie najlepszy pomysł – może to skutkować pogorszeniem istniejącego stanu zapalnego. Należy pamiętać, że leki to nie wszystko – przez pierwsze dni od wystąpienia objawów bólowych należy odpoczywać w pozycji odciążającej kręgosłup, można też stosować zimne okłady, a gdy miną najostrzejsze objawy bólowe należy stopniowo powrócić do aktywności. Na początku przy chodzeniu, może występować jeszcze ból, który promieniuje do nogi lub biodra, dlatego należy stosować metodę małych kroków i na początku np. przejść się po mieszkaniu, stopniowo zwiększając dystans. Więcej informacji znajdzie Pani TUTAJ w podpunkcie Rwa kulszowa – kiedy zacząć chodzić?

  4. Miałem rwę kulszową 2 lata temu, ale miałem szczęście bo po 2 tygodniach przeszło i na szczęście nie miałem z nią problemów. Gorzej jest z moim tatą – regularnie mniej więcej co 3 miesiące dostaje ataku rwy kulszowej i ledwo się rusza, nieraz atak trwa nawet miesiąc.

  5. Pytanie może dość banalne ale dla mojej osoby dość przydatne. Co byście zrobili na moim miejscu końcówka L4 ból z 10/10 zszedł na 3/10 wracać do pracy i liczyć ze atak nie wróci czy dalej odpoczywać . Dodam że moja praca jest dość ruchliwa fizyczna lecz nie podnoszę ciężkich rzeczy . Ból utrzymuje się tylko w lędźwiach i miednicy. W domu kota można dostać ale nie ukrywam ograniczenia ruchowe jeszcze mam ale są jeszcze 3 dni a moje ciało o dziwo szybko się zbiera. staram się ruszać biorę leki które przepisał lekarz nie leżę i nie siedzę z byt długo bo to sprawia ból. W moim przypadku wypad dysk i było opuchnięte zewnętrzne teraz doszło do wchłonięcia obrzęk jest dużo mniejszy choć towarzyszy tkliwisc tego miejsca.

    1. Fizjo-kobitka

      Wracać do pracy i to jak najszybciej bo jak się lędźwie przyzwyczaja do lenistwa to będzie ciężko je odzwyczaić. Wracać do pracy póki można się ruszać bo lędźwie muszą mieć ruch! Ruch to zdrowie jak praca nie jest aż tak ciężka proponuje powrót do pracy. Zostało jeszcze kilka dni fizjoterapii. Polecam masaże. Sama jestem masażystką i wiem ze korzystanie z takich zabiegów przynosi ulgę moi pacjenci wracają przychodzą bo wiedzą że już po 20 min zmienia się siła bólu.

    2. Ja osobiście radze nie spieszyć się z tym powrotem bo możliwe że to się nasili. Tak było w moim przypadku , pospieszyłem się i parę dni w pracy i powtórka, ale silniejsza. Obecnie jestem na l4 i biorę zastrzyki i tabletki. Ale decyzja należy do Ciebie. Obserwuj swoje ciało. Mnie tez nosi siedząc w domu, ale boje się że powrót będzie nieoczekiwany tym bardziej że mam pracę w tempie szybkim, zakończę zastrzyki, odwiedzę ortopedę i zobaczę w jakim kierunku idzie moja choroba. Albo i będzie dobrze. Boje się najbardziej o te plecy bo boli mnie w odcinku piersiowym, z reszta dałbym rade ale te plecy mnie dobijają. Pozdrawiam.

  6. Mam przepuklinę c5/C6. Uczucie ciągnięcia od ramienia do palców wskazujących, rwa barkowa. W poniedziałek byłam na pierwszej fizjoterapii, gdzie były rozluźnione mięśnie. Na drugi dzień czułam się, jak po ciężkich robotach. Byłam na to przygotowana. Straciłam część siły w prawej dłoni. Utrzymanie szczoteczki do zębów, użycie noża czy nożyczek jest dużym wyzwaniem. Ogromny plus, to zdecydowanie zmniejszył się ból podstawy czaszki. Dziś byłam znów na fizjoterapii. Dziś fizjoterapeutka skupiła się na szyi i ramionach. Czy komuś po fizjoterapii przeszło to uczucie ciągnięcia i mrowienie? Nie mogę zacisnąć dłoni.

    1. Mnie po rehabilitacji ,wszelkie mrowienia , prądy ból rąk minęły, występowały przy każdym zgięciu łokcia i uniesieniu rąk , był problem z utrzymaniem sztućców przy posiłku takie prądy w rękach były.. cierpliwym trzeba być przy rehabilitacji 🙂 i trafić w dobre ręce .. długo szukałam ale warto było 😉 Ja rehabilituję się już rok 🙂 tylko terapia manualna, na reh NFZ w ogóle nie reagowałam nie pomagała nic ,ale każdy jest inny i na każdego działa coś innego więc nie sugeruj się mną :)najważniejsze to znaleźć dla siebie to co skutkuje

    2. Ja musiałam mieć operację (objawy w nodze). Podobnymi symptomami mi się zaczęło, potem przestałam czuć prawa nogę i najgorsze zaczęły się zawroty głowy i wymioty. Po 11 latach mam rehabilitację manualną odzyskuje czucie w nodze lekarze twierdzili ze mam nerw uszkodzony ale okazało się ze wraca do życia był tylko niedokrwiony dzięki Bogu proszę być dobrej myśli. Oby rehabilitacja była skuteczna. Życzę Pani szybkiego powrotu do zdrowia.

  7. Ja mam rwę kulszowa od kręgosłupa do lewej nogi w dół.
    Ciągnie się to już trzy miesiące.
    Mam dość nie mogę chodzić noganie boli jak chodzę.
    Biorę leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz chodzę na masaże i na prądy ale to mało pomaga.
    Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić aby ból był chociaż mniejszy.

  8. Witam
    Może komuś pomogę, moja historia z rwą kulszową trwa 8 lat, ataki mam 1 do roku,ostatni najmocniejszy dwa lata temu, 6 miesięcy w bólu, nie pomagały żadne zabiegi byłem załamany.Pomału ból ustępował
    ale cały czas trwał w mniejszym stopniu. No i stało się we Wtorek to samo, ciągnący ból łydki zdrętwiała stopa do połowy masakra z dnia na dzień coraz gorzej.Z doświadczenia wiem że rehabilitacje w moim przypadku nic nie pomagają, a miałem ich trochę. Mam lewostronna przepuklinę 1,2 mm z uciskiem na nerw, poważna sprawa, lekarze namawiają mnie na operację. W piątek trafiłem do lekarza 4 dni temu, ponoć jest dobry ok. Nie do końca byłem przekonany ale pojechałem. Przed jego domem masa aut, ludzie z całej Polski
    , rozmawiam z jednym z pacjentów i dowiaduje się że robi zastrzyki 3 serie, jedna tygodniowo 950 jeden zastrzyk. Trochę drogo ale miałem ze sobą te pieniądze, ale cały czas się zastanawiałem.Po czterech godzinach czekania wchodzę do gabinetu, krótka rozmowa wywiad oględziny rezonansu i poszło.
    Zastrzyk to nie blokada, tak opowiadają ludzie i sam lekarz dr.nauk med. Przejdźmy do sedna sprawy
    dzisiaj minął 4 dzień od zastrzyku który dostałem, chodzę już swobodnie praktycznie tylko delikatny ból za cztery dni jadę na jeszcze jeden,podczas mojej wizyty byli ludzie z całego kraju 300 km od domu,dało to trochę do myślenia. Nikogo nie namawiam, ale wiem co to jest rwa kulszowa, ale uwierzcie mi facet ma wiedzę no i ci wszyscy ludzie nie mogą się mylić, jeden Pan po serii 3 zastrzyków zapomniał o bólu na 8 lat, ale przesadził w ogrodzie z pracami i wylądował na kolejnych zastrzykach. Lekarz jest z okolic Wrocławia.
    Proszę pamiętać że nie jest to reklama, ale chęć pomocy ludziom z tak potwornym bólem.
    W moim przypadku 8 lat poszukiwań rozwiązań,rehabilitacji i leków nic nie dało, aż do tego wspaniałego dnia kiedy trafiłem do faceta który moim zdaniem jest Wielki

    1. Dziękujemy za podzielenie się tą historią. Być może jest Pan w stanie podać nazwisko owego doktora? Być może przyda się komuś kto mieszka w pobliżu Wrocławia czy w województwie dolnośląskim. Pozdrawiamy

  9. Tak oczywiście lekarz to dr Zawiślak, przyjmuje w miejscowości Zielenice koło Sobótki razem z synem.
    Był on dla mnie ostatnią deską ratunku i raczej niechętnie tam pojechałem bo jak wiadomo każdy kto ma rwę kulszowa próbował już wszystkiego.Tak jak pisałem wcześniej masa ludzi z całej Polski. Może odstraszać JEDYNIE CENA ZASTRZYKU 950 zł i też miałem chwile zwątpienia, ale to co wydałem na rehabilitacje i inne leki oraz zabiegi nie przyniosło tak fenomenalnych efektów i to już po 4 dniach, ale jak mówi sam Lekarz że dopiero po drugim,trzecim zastrzyku wydać różnice mało kiedy po pierwszym. Przyjmuje we Wtorki i Piątki od godz 16.00 do ostatniego pacjenta,
    można przyjechać w ciemno bo nie ma żadnej rejestracji, pilnuje się swojej kolejki, a z tego co słyszałem można czekać nawet kilka godzin, ja czekałem 4, ale teraz wiem że 12 godzin nie będzie dla mnie problemem.

    1. Dziękujemy za ten komentarz 😉 Pozdrawiamy

  10. do Wojtka. Jak nazywa się ten zastrzyk ?
    Jesli to nie reklama, a wierze że nie to proszę podać nazwę . choć nie wiem czy można publicznie. Ja osobiście cierpie już z 20 lat i chętnie zapłace te pieniądze bo przez zwolnienia więcej trace a ból koszmarny.

  11. od 2017r mam w nogach obustronna rwę kulszową, którą w miarę znosiłem stosując różne leki przepisywane przez lekarza neurologa. W listopadzie 2020 zachorowałem na covid19 który przechorowałem średnio ciężko męczył mnie przez 28 dni. Po przebytej chorobie rozpoczął się koszmar,mam problemy z chodzeniem,bólem wszystkich stawów.
    Ból w nogach stał się nie do wytrzymania,w prawej nodze udo jest ścierpnięte i mnie parzy.Na lewej nodze nie mogę dobrze stanąć,problem z kolanem,oraz chwilowe utraty czucia.Obecnie jestem na L4,po 10 zastrzykach Aglan15mg i tabletkach Diclovit R ból trochę mniejszy.Chodząc mam problem z lewą nogą,trudność z utrzymaniem równowagi. Jutro dalsza konsultacja z lekarzem.

    1. Dziękujemy za komentarz, to pierwsza taka informacja dla nas że po przebytym zakażeniu koronawirusem objawy rwy kulszowej są nasilone. Proszę zapytać lekarza podczas wizyty o zabieg trakcji kręgosłupa, czy w Pana przypadku by nie pomógł. Życzymy dużo zdrowia

  12. Mam 38 lat, miesiąc temu wypadł mi dysk na poziomie L2-L3, przerwany pierścień, “galaretka “dostała.sie do kanału kręgowego. Zanim udało się zrobić rezonanas, odzyskałam siłę w mięśniach i kolnao przrstalo uciekać ( wcześniej nie mogłam zejść po schodach). Bol minął dosc szybko, teraz chodzę normalnie. Nadal nie mam odruchu kolanowego i drętwa łydkę. Spondyliatra, Chirurg zajmujący się rehabilitacja kregoslupa zrobił co mógł – ponastawiał, początkowo w pierwszych dniach kazał.mi funkcjonować bez tabletek, nauczył mnie jak radzić sobie z bólem, a w zasadzie jak się go pozbyć poprzez delikatne ćwiczenia czy raczej odpowiednie ułożenie kregoslupa. Przeżyłam rwe udowa (?) prawie bez tabletek przeciwbólowych ( jasne najtrudniej było w nocy). Tabletki tylko oszukują, przestaje boleć, więc dalej źle chodzimy, źle układamy kregoslup.. u mnie pozostała kwestia czy wchlonie się to co się rozlało i kiedy noga wróci. ( ta drętwosc minie ), .ale Chodzę normalnie, nie utykam, bólu nie ma..neurochirurg który mnie ogladal z niedowierzaniem patrzył na mnie, że to co widzi na MRI niekoniecznie zgadza mu się z tym co widzi patrząc na mnie.. ale jak powiedział.” Leczy się pacjenta a nie wyniki rezonansu”, ….dlatego tym bardziej polecam dr Płocharskiego z Kołobrzegu, stawia na nogi, pomaga uniknąć operacji. Cudowne ręce, które leczą 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *