Shopping Cart
zabiegi fizjoterapeutyczne

Zabiegi fizjoterapeutyczne w bólu kręgosłupa

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Zabiegi fizjoterapeutyczne wykorzystują do leczenia schorzeń i objawów bólowych zjawiska fizyczne takie jak ciepło, zimno, prąd elektryczny czy pole magnetyczne. Jeżeli więc dostałeś /łaś skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i chcesz się więcej dowiedzieć na czym one polegają, czy są bolesne i jaka jest ich skuteczność to dobrze trafiłeś /łaś. Chociaż artykuł ten ukierunkowany jest na zabiegi fizjoterapeutyczne wykorzystywane w terapii bólów kręgosłupa to te same zabiegi wykorzystuje się także w innych schorzeniach np. we wszelkiego rodzaju urazach w ortopedii – złamania, skręcenia, krwiaki, a także uszkodzeniach tkanki łącznej i torebek stawowych, w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów oraz w wielu innych schorzeniach.

Zaczekaj! Odwiedź nasz sklep.
Wejdź, aby zobaczyć produkty które przygotowaliśmy dla zdrowia Twojego kręgosłupa!

Kiedy stosuje się zabiegi fizjoterapeutyczne?

W ostrym okresie choroby, kiedy objawy bólowe są najmocniejsze stosuje się leczenie zachowawcze polegające głównie na odpoczynku w pozycji, w której objawy bólowe są najmniejsze. Jedyny zabieg fizjoterapeutyczny polecany w ostrych dolegliwościach bólowych to leczenie zimnem – takie jak zimne okłady z lodu lub z wykorzystaniem żelu chłodzącego. Więcej na temat leczenia zachowawczego stosowanego w ostrym bólu kręgosłupa lędźwiowego dowiesz się z artykułu: Rwa kulszowa co pomaga – jak sobie pomóc. Zabiegi fizjoterapeutyczne wykonuje się dopiero po ustąpieniu najostrzejszych dolegliwości bólowych. W zależności od stanu chorego, zdiagnozowanej przyczyny dolegliwości bólowych kręgosłupa i okresu choroby stosuje się różne zabiegi fizjoterapeutyczne. Możliwości stosowania zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu bólów kręgosłupa są bardzo szerokie, a ich dobór zależy w znacznej mierze od doświadczenia lekarza.

Jaka jest skuteczność zabiegów fizjoterapeutycznych?

Dobrze dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne wykazują dużą skuteczność i dają poprawę u znacznego procentu chorych. Przynoszą ulgę w dolegliwościach bólowych, zmniejszają stany zapalne wywołane przez uraz oraz stany związane ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych. Należy jednak pamiętać, że fizjoterapia najczęściej likwiduje jedynie objawy bólowe nie lecząc przyczyny bólu. Dlatego, aby uzyskać trwały efekt i uchronić się przed nawrotem dolegliwości bólowych kręgosłupa najważniejsze jest utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia oraz unikanie czynników ryzyka – o czym więcej dowiesz się z artykułu: Jak pozbyć się bólu pleców?.

Rodzaje zabiegów fizjoterapeutycznych

Jest wiele rodzajów zabiegów fizjoterapii – należą do nich zabiegi laserowe, leczenie prądami, leczenie ciepłem i zimnem, zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego, ultradźwięki, promieniolecznictwo, masaże lecznicze oraz terapia manualna.

Często idąc na zabiegi fizjoterapeutyczne jesteśmy przestraszeni groźnie brzmiącymi nazwami zabiegów jak np. Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów. W rzeczywistości nie ma czego się bać. Większość zabiegów fizjoterapeutycznych jest całkowicie bezbolesna. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać mrowienie, ciepło lub wibrację. W trakcje zabiegu jesteśmy otoczeni opieką personelu medycznego i w przypadku odczuwania dolegliwości bólowych możemy to zgłosić. Lekarz prowadzący zabieg może zmniejszyć jego intensywność lub zrezygnować z jego wykonywania i zaproponować inny zabieg.

Do rozpoczęcie leczenia metodami fizykalnymi niezbędne jest właściwe rozpoznanie stanu chorobowego kręgosłupa oraz znajomość chorób współistniejących, ponieważ niektóre jednostki chorobowe mogą być przeciwwskazaniem do zastosowania konkretnego zabiegu.

Zabieg trakcji kręgosłupa

Trakcja kręgosłupa jest zabiegiem często wykonywanym w gabinetach fizjoterapeutycznych, polegającym na rozciąganiu kręgosłupa na specjalnym stole do wykonywania trakcji.  Pacjent mający bóle kręgosłupa związane z uciskiem na nerwy poddaje się zabiegowi trakcji, aby poprzez mechaniczne zwiększenie przestrzeni międzykręgowych zniwelować ból.  Dolegliwości te powstają bowiem często na skutek ucisku krążka międzykręgowego na nerw, który należy odbarczyć. W praktyce wygląda to tak, że pacjent kładzie się na stole do trakcji, a fizjoterapeuta zakłada specjalne pasy mocujące: jeden wokół klatki piersiowej, który ma za zadanie przytrzymywać pacjenta, a drugi wokoło bioder, który połączony jest z mechanizmem ściągającym. Fizjoterapeuta poprzez stopniowe i delikatne manewrowanie mechanizmem, który jest często precyzyjnie sterowany elektrycznie przy pomocy pulpitu, zwija uprząż rozciągając kręgosłup pacjenta. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zapoznaj się z artykułem: Trakcja kręgosłupa – rehabilitacja.

Istnieją różne rodzaje trakcji, skierowane w zasadzie do wszystkich odcinków kręgosłupa począwszy od lędźwiowego, przez piersiowy, aż po kręgosłup szyjny. Zabieg trakcji kręgosłupa szyjnego różni się od trakcji dolnego odcinka kręgosłupa tym, że jedna z uprzęży mocowana jest wokół głowy pacjenta, aby poddać działaniu sił rozciągających kręgi szyjne. Odbywa się to oczywiście z adekwatnie mniejszą siłą, ze względu na to że odcinek szyjny jesz bardziej delikatny niż bardziej masywne niższe partie kręgosłupa jak np. odcinek lędźwiowy. Koszt pojedynczego zabiegu zawiera się najczęściej w cenie od 20 do 70 zł za jedną sesję. Dla efektu terapeutycznego stosuje się zazwyczaj kilka zabiegów w kilkudniowych odstępach.  Zabieg trakcji należy również okresowo powtarzać.

Zabieg trakcji przy pomocy stołu grawitacyjnego

Trakcję kręgosłupa możemy również przeprowadzać w domu  przy użyciu tzw. stołu grawitacyjnego / ławki inwersyjnej. Klikając w niebieski link zobaczysz ofertę ławek grawitacyjnych w naszym sklepie online dla zdrowego kręgosłupa. Jest to specjalny sprzęt do rozciągania kręgosłupa w warunkach domowych. Można wykonywać to ćwiczenie z asekuracją lub samodzielnie. Ławka grawitacyjna jest sprzętem który pozwala na obrócenie się do góry nogami i rozciąganie kręgosłupa pod wpływem siły grawitacji. W specjalny mechanizm przytrzymujący kostki wkładamy stopy, plecy opieramy o blat ławeczki i za pomocą specjalnego mechanizmu obracamy się do góry nogami, rozciągając kręgosłup za pomocą ciężaru własnego ciała. Możemy odwrócić się całkowicie do góry nogami lub tylko częściowo. Stół grawitacyjny ma możliwość zablokowania pod odpowiednim kątem, dzięki czemu możemy stopniowo przyzwyczaić się do pozycji odwróconej. Wystarczy kilka minut dzienne, aby uzyskać efekt odciążenia kręgosłupa i zredukować ból! Jeśli zainteresował Cię ten temat możesz przeczytać o nim więcej czytając wpis: Trakcja kręgosłupa – terapia inwersji. Zachęcamy do lektury!

Zabiegi laserowe

Laser znalazł szerokie zastosowanie w wielu gałęziach medycyny. W fizjoterapii stosuje się nisko energetyczne promieniowanie laserowe w tzw. biostymulacji laserowej. Mechanizmy oddziaływania nisko energetycznego promieniowania laserowego na ustrój nie zostały do tej pory w pełni wyjaśnione, ale wiele prac i badań potwierdziło bardzo korzystny wpływ na procesy regeneracyjne tkanek oraz działanie przeciwbólowe. Na poziomie komórkowym potwierdzono zwiększenie syntezy kolagenu białek oraz kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA). Laseroterapia nisko energetyczna wpływa również regulującą na układ immunologiczny oraz zwiększa stężenie hormonów, autakoidów i neuromediatorów.
Na wartość energii docierającej do tkanek wywiera wpływ sposób wykonywania zabiegów Przy bezpośrednim kontakcie optyki ze skórą (terapia kontaktowa) zabiegi są skuteczniejsze. Przyjmuje się, że w terapii kontaktowej tylko 15% padającego promieniowania odbija się od skóry, natomiast w terapii bezkontaktowej straty są o wiele większe i sięgają 50%. Formą terapii bezkontaktowej jest tzw. przemiatanie (scanning) okolicy bolesnej. Zabiegi laserowe wykorzystywane w fizjoterapii są całkowicie bezbolesne, większość zabiegów wykonuje się techniką przemiatania, niekiedy są to zabiegi łączone z techniką kontaktową z rytmicznym, przerywanym uciskiem. Niskoenergetyczne promieniowanie laserowe stosowane jest np. w rehabilitacji rwy kulszowej, w zespołach bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa oraz w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa.

Zabieg laserowy w przypadku rehabilitacji rwy kulszowej

Na okolice bolesną najpierw napromienianie wykonuje się zwykle metodą przemiatania przez około 6 do 9 minut. W dalszej części zabiegu stosuje się metodę kontaktową na punkty spustowe (trigger poins) lub punkty Valleix na przebiegu nerwu kulszowego, po 1-2 min na każdy punkt. Jeśli zabieg wykonuje się laserowym promieniowaniem podczerwonym generowanym impulsowo, to na punkty spustowe lub punkty Vallex stosuje się wyższą częstotliwość (np. 3000 Hz). Wykonuje się 3-5 zabiegów tygodniowo, 8-10 zabiegów w serii. Dowiedz się jak skrócić okres rwy kulszowej.


Leczenie prądami – Elektrolecznictwo

W fizjoterapii wykorzystuje się do celów leczniczych prąd stały oraz prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości. Jego oddziaływanie na organizm człowieka jest różne – może na przykład rozgrzewać tkanki, a także pobudzać mięśnie i nerwy. Zabiegi z wykorzystaniem prądu stałego można połączyć z kąpielami. Jeśli do kąpieli doda się lek prąd sprawi, że lek wniknie przez skórę. Stymulacja nerwów ma działanie przeciwbólowe, fale elektromagnetyczne wykorzystywane w terapii prądem wytwarzają ciepło, które łagodzi procesy przewlekłe , na przykład w chorobach zwyrodnieniowych. Podobne działanie ma zastosowanie mikrofal. Zaleta tych metod polega na tym, że ciepło wnika głęboko w tkankę, co nie jest możliwe w tradycyjnej formie leczenia ciepłem. Nie wolno stosować elektroterapii u osób z metalowymi implantami ortopedycznymi oraz w przypadku wszczepienia rozrusznika serca. Zabiegi z wykorzystaniem prądu w terapii bólów kręgosłupa wykorzystywane są wielu jednostkach chorobowych – najczęściej w objawach rwy kulszowej i innych zespołach bólowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa, w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa oraz w szyjnym zespole bólowym z promieniowaniem bólu do kończyny górnej.
sklep internetowy klękosiad fotel ergonomiczny

Przykładowe zabiegi fizjoterapeutyczne wykorzystujące prąd elektryczny:

  • Przezskórna Elektryczna Stymulacja Nerwów (TENS) – nazwą tą określa się stymulacyjną metodę elektroleczniczą, w której wykorzystuje się prądy impulsowe małej częstotliwości. Charakterystyczną cechą tej metody jest obsługiwanie stymulatora przez samego chorego, który sam reguluje intensywność zabiegu. Elektrody umiejscawia się zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty – najczęściej w okolicy bolesnej i miejscach wywołujących ból (trigger points) lub wzdłuż przebiegu nerwu unerwiającego daną część ciała. Zabieg wywołuje wyraźne odczucie mrowienia lub wibracji i dla niektórych osób może być dość nieprzyjemny. Metoda szczególnie przydatna w leczeniu zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa, a zwłaszcza rwy kulszowej. Czas stymulacji wykonywanych 3-4 razy dziennie waha się łącznie w granicach 2-4 godzin.
  • Kąpiel Czterokomorowa Galwaniczna – zabieg ten polecany jest szczególnie w przypadku promieniowania bólu wzdłuż kończyn dolnych lub górnych. Wykonuje się go w specjalnym zestawie do kąpieli czterokomorowej. Temperatura wody w wanienkach wynosi 34-36o C. W przypadku zespołów bólowych promieniujących do kończyn dolnych wanienki dla nóg łączy się z biegunem dodatnim prądu stałego. Czas zabiegu to 10 do 20 minut, seria obejmuje 10-15 zabiegów.
  • Galwanizacja – jest to zabieg, który wykorzystuje prąd stały. W przypadku bólu kręgosłupa wykorzystuje się zmniejszenie pobudliwości zakończeń nerwowych zachodzące pod biegunem dodatnim. Elektrodę czynną wraz z odpowiednio grubym podkładem nasączonym wodą łączy się z biegunem dodatnim prądu stałego (galwanizacja anodowa) i nakłada w miejscu bólu. Elektrodę bierną połączoną z biegunem ujemnym umieszcza się na obwodzie. Czas zabiegu wynosi zwykle 10 do 30 min.

Ultradźwięki i promieniowanie podczerwone

Te dwie metody leczenia wykorzystywane w fizjoterapii polegają na wytworzeniu ciepła i w konsekwencji zmniejszają odczuwanie bólu. Ultradźwięki działają poza tym rozluźniająco na tkanki, są zatem często stosowane w chorobach ścięgien.
Ultradźwięki w fizjoterapii
Ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek. Umownie za górną granicę słyszalnych częstotliwości, jednocześnie dolną granicę ultradźwięków uważa się częstotliwość 20 kHz. Umowna górna granica ultradźwięków to 1 GHz. W fizjoterapii najczęściej stosuje się ultradźwięki o częstotliwości 800 kHz, 1000 kHz i 2400 kHz. Tkanki człowieka, ze względu na różnorodną i skomplikowaną budowę wykazują różne zdolności pochłaniania ultradźwięków. Najwięcej energii pochłania tkanka nerwowa i mięśniowa. Efekty wywołane przez zastosowanie ultradźwięków są bardzo złożone i spowodowane oddziaływaniem mechanicznym, cieplnym i fizykochemicznym. Biologiczny wpływ ultradźwięków wywołuje działanie przeciwbólowe, zmniejszenie napięcia mięśni, rozszerzenie naczyń krwionośnych, hamowanie procesów zapalnych oraz przyśpieszenie procesów wchłaniania tkankowego.
Wskazania do stosowania ultradźwięków są bardzo rozległe i często korzysta się z ultradźwięków w przypadku bólów pochodzenia od kręgosłupowego – np. w zespołach bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa w odcinku szyjnym, w objawach rwy kulszowej, czy w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa. Do wykonywania zabiegów wykorzystuje się specjalne urządzenia, których podstawowym elementem jest kwarcowa płytka drgająca lub płytka z polikrystalicznej ceramiki tytanianu baru. Przekazanie tkankom energii drgań przetwornika ultradźwiękowego wymaga zastosowania tzw. substancji sprzęgających – najczęściej jest to ciekła parafina lub specjalistyczne żele.

Do najczęściej stosowanych metod aplikacjo ultradźwięków należą:

  • Miejscowe stosowanie ultradźwięków – w metodzie tej działaniu ultradźwięków poddaje się skórę oraz tkanki głębokie umiejscowione w okolicach procesu chorobowego lub bólu.
  • Segmentarno – przykręgosłupowe stosowania ultradźwięków – w metodzie tej jako podstawowe uważa się oddziaływanie na korzenie nerwowe. Działaniem ultradźwięków poddawane są zatem korzenie nerwowe w okolicy przykręgosłupowej unerwiające struktury i tkanki w których umiejscowione jest schorzenie lub ból.
  • Neuroterapeutyczny schemat nadźwiękowania – metoda ta jest zapożyczona ze specjalistycznego masażu, w którym obowiązują ściśle określone schematy zabiegu – nazywanego masażem tkanki łącznej. W tym przypadku zamiast ręki masażysty stosuje się ultradźwięki, wywołujące delikatny mikro masaż tkanek.

Promieniowanie podczerwone / Solux

Promieniowanie podczerwone to promieniowanie niewidzialne, umiejscowione w widmie promieniowania elektromagnetycznego pomiędzy czerwienią światła widzialnego, a mikrofalami. W fizjoterapii wykorzystuje się promieniowanie podczerwone o długości fali 770 – 15000 nm. W trakcie zabiegu ciepło oddziałuje tylko na skórę i tkankę podskórną , nie docierając do głębszych warstw. Zabiegi z wykorzystaniem promieniowania podczerwonego powodują rozszerzenie naczyń włosowatych skóry, reakcje ze strony naczyń głębiej położonych, zmniejszenie napięcia mięśni i podwyższenie progu odczuwania bólu.

Promienniki generujące promieniowanie podczerwone dzieli się na dwie grupy:

  • Promienniki, które emitują tylko promieniowanie podczerwone , tzw. nieświetlne generatory podczerwieni
  • Lampy terapeutyczne, które poza promieniowaniem podczerwonym emitują także światło widzialne, np. popularne w fizjoterapii lampy typu Solux.

W trakcie zabiegów promienioleczniczych źródło promieniowania podczerwonego umieszcza się w pewnej odległości od skóry – najczęściej 40-50 cm. Czas zabiegu to 20-30 minut, seria obejmuje od kilku do kilkunastu zabiegów.

11 comments

  1. fredddy_34

    Ja polecam zmianę trybu życia na ból kręgosłupa. Osobiście mi pomaga bardziej aktywność fizyczną, regularne ćwiczenia, basen od zabiegów fizjoterapeutycznych. Miałem robiony TENS i laser. Odczułem po tym ulgę, ale była ona krótkotrwała. Polecam za to każdemu umiarkowany ruch, bo problemy z kręgosłupem często biorą się od jego braku albo od przesadnej aktywności, przetestowałem na sobie i to działa.

  2. Mam problemy z bólem kręgosłupa od ponad 3 lat i dwukrotnie byłem na fizjoterapii, ale mam mieszane uczucia co do ich skuteczności. Może stymulacja nerwu prądami daje jakąś doraźną pomoc w bólu, ale na dłuższą metę jak ktoś ma dyskopatię to średnia opcja. No chyba żeby powtarzać je bardzo często, ale to trzeba mieć zasobny portfel.

  3. Mój mąż choruje na dyskopatie – zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Jemu pomagają zabiegi fizykoterapeutyczne i rehabilitacja, chociaż w trakcie serii zabiegów nie czuje się najlepiej. Pozytywne efekty odczuwa dopiero po kilku tygodniach od zakończonej serii zabiegów. Wtedy objawy bólowe mijają na jakiś czas i czuje się dużo lepiej, niestety, gdy wraca do pracy (a wykonuje prace fizyczną) problemy z kręgosłupem po pewnym czasie powracają.

  4. Cała prawda. Fizjoterapia na prawdę pomaga, tylko uważajcie i pytajcie jakie szkoły skończył Wasz fizjoterapeuta. 4 tygodniowy kurs może wyrządzić więcej szkody niż myślicie.

  5. Ja właśnie jestem w trakcie serii zabiegów fizjoterapeutycznych na zapalenie korzonków i u mnie też jakby objawy się nasiliły – bolą plecy i prawe udo. Mam nadzieje, że to tylko chwilowe i że po całej serii zabiegów się poprawi.

    1. Ja mam wrażenie, że czym jestem starszy to moje skrzywienia kręgosłupa się pogłębiają co rzutuje na wydłużenie nogi, skręcanie lewej strony i coraz większe niedogodności. Chciałbym znaleźć fizjoterapeutę co dobierze ćwiczenia specjalnie pod moje wady. Bo jak byłem na nfz to każdy ćwiczył to samo. Rozciąganie, itp. Dzieci 10 letni i starsze osoby po 70 lat też to samo. Miałem tylko kifo-skoilozę i nic mi nie dolegało. Uprawiałem dużo sportu. Bóli jako tako nie było. Aż od 1,5 roku coś się nagle posypało. Lędźwiowy nie do zniesienia, biodro boli. W udzie czuję jakby jakiś kij mnie uwierał. Boli żebro i kolano puchnie od roku a lekarze dają tylko olfen i każą smarować maścią. Niedługo rezonans l-s 🙂

  6. Sławek-chory

    Ile czasu dziennie poświęcacie na rehabilitacje I czy faktycznie widzicie poprawę?

    1. Dla mnie rehabilitacja bardzo pomaga 🙂

    2. Ja prowadzę rehabilitacje co 3-4 tygodnie, a w tym czasie pacjent dba ruchowo o kręgosłup codziennie plus większe aktywności 3-4 razy w tygodniu.

    3. Jestem po tygodniu fizjoterapii na razie bez zmian..

  7. Sławek-chory

    Zapytałem ponieważ nie mam db zdania o terapeutach u których bylem. Pierwszy wciskał mi masaże po 50 zł za 15 min po chwili rozmowy Jak usłyszał ze pracuje za granica cena poszła do 70 zł za 20 min dwa razy dziennie… W szpitalu rehabilitantka masakra szkoda czasu. Jeden z chiropraktyków u którego byłem tez ciśnienie na kasę wciskał suplementy za kwotę dwukrotnie wyższa niż W aptece. Kolejny chiropraktyk wysyła mnie na operacje pokazując filmik na yt Jak to się odbywa… Bardzo motywujące. Mój główny ostatni chiropraktyk na pytanie czy robimy dwa zabiegi dziennie bo czasu mału odp. “więcej nie znaczy lepiej” klasa sama w sobie. Jestem umówiony z rehabilitantem młodym ambitnym, który jak sam stwierdził lubi wyzwania, ale to dopiero kwiecień. Póki co rano korzystam z ławki inwersyjnej, potem trochę powiszę na drążku. ćwiczę jakoś 20 min dziennie jogę, kilka razy w tyg basen. W pracy też ćwiczę głównie rozciąganie nóg, pośladków, ćwiczenia na rwę kulszowa, zwisy trochę przeprostów, deska . Jeżdże także rowerem codziennie jakieś 12 km do pracy i korzystam w dni wolne Z Cross trainera. Wieczorem po pracy trochę zwisu, ławka grawitacyjną i do wyra. Jak wspomniałem na wstępie mam nadzieje ze mój rehabilitant trochę mnie pokieruje i nie karmiąc nadzieją poprawi to moja nędzną egzystencje. Choć na pierwszy rzut oka nie widać abym miał problem z kręgosłupem. Pracuje fizycznie W firmie inżynieryjnej dużo nabiegam się praca nie jest ciężka aczkolwiek myślę o przekwalifikowaniu się z uwagi na stan zdrowia. Ogólnie to ćwiczenia zajmują mi jakieś 1-1,5h dziennie kwestia nastroju głównie ma na to wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *