Shopping Cart
Rwa kulszowa ile trwa?

Rwa kulszowa ile trwa?

Opublikowano: ;   Ostatnia aktualizacja:

Ile trwa rwa kulszowa?

Jak długo potrwa atak rwy kulszowej? Pytanie, które zadaje sobie każda osoba, która kiedykolwiek miała do czynienia z tym schorzeniem. Ile trwa ból i kiedy wreszcie ustąpi to porażające schorzenie? Na szczęście nasze postępowanie ma istotny wpływ na długość trwania dolegliwości bólowych, cały proces leczenia i rekonwalescencji.
W poniższym artykule zaprezentujemy czynniki, które decydują w dużej mierze jak długo będzie trwała nasza rekonwalescencja i pełny powrót do zdrowia. W dalszej części wpisu dowiesz się ile trwa rwa kulszowa oraz jak maksymalnie i skutecznie skrócić czas tej uciążliwej i bolesnej dolegliwości.

Spis treści: (klikalny)

Jeśli masz już za sobą epizod z rwą kulszową, to prawdopodobne jest, że może zdarzyć się jej nawrót. Najczęściej do rwy kulszowej dochodzi z powodu zmian w obrębie dysku kręgosłupa (przesunięcia, przepuklina dysku, rozerwanie pierścienia włóknistego, obniżenie przestrzeni międzykręgowej na skutek obciążenia lub odwodnienia dysku). Bardzo często zmiany te są już nieodwracalne, dlatego ważne jest poznanie i unikanie czynników, które zwiększają ryzyko nawrotu ostrego bólu pleców. Ze schorzeniami kręgosłupa trzeba nauczyć się żyć, często wiąże się to ze zmianą codziennych nawyków i zastosowaniem środków prewencyjnych zmniejszających ryzyko nawrotu dolegliwości. Zainteresowanych tym tematem odsyłamy do artykułu: Jak pozbyć się bólu pleców?

Zaczekaj! Chcesz pozbyć się rwy kulszowej?

Wejdź do naszego sklepu rehabilitacyjnego, aby zobaczyć wyselekcjonowane produkty, które zebraliśmy w jednym miejscu, abyś mógł wygrać z nawracającą rwą kulszową!

Jeśli dolegliwość nie jest wynikiem jakiegoś jednorazowego urazu, a dochodzi do niej stopniowo (organizm daje nam znaki w postaci okresowych bólów kręgosłupa lędźwiowego) to najprawdopodobniej już od dłuższego czasu traktujemy nasz kręgosłup nieżyczliwie i choroba jest wynikiem procesu degeneracji krążków międzykręgowych, który trwa w czasie. Więcej informacji na temat źródeł powstawania schorzenia uzyskasz, klikając w link do artykułu: Przyczyny rwy kulszowej.

Czynniki wpływające bezpośrednio na czas schorzenia:

Postępowanie w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów bólowych

Nasze postępowanie w pierwszych godzinach od wystąpienia rwy kulszowej ma bardzo istotny wpływ na długość leczenia. Szybka reakcja i podjęcie odpowiednich kroków może znacząco ograniczyć stan zapalny i skrócić czas rekonwalescencji.
Pozycja odciążająca – w pierwszym momencie, o ile to możliwe, należy zastosować pozycję odciążającą kręgosłupa. Najlepiej zastosować jedną z dwóch metod. Podstawowa metoda polega na położeniu się na plecach na równym podłożu pokrytym kocem lub karimatą. Nogi należy położyć na pufie lub krześle, tak aby uda były prostopadle do podłoża, piszczele natomiast równolegle (nogi ugięte w kolanach pod kątem prostym i spoczywające na podwyższeniu). Pozycja ta sprzyja powiększeniu się przestrzeni międzykręgowych i łagodzi ucisk na nerw kulszowy.

Okłady z lodu redukują stan zapalny

Na to ile trwa rwa kulszowa ma wpływ zastosowanie zimnych okładów np. z lodu, co na kolejnym etapie pomaga zmniejszyć obrzęk powstały na skutek zwiększonego przepływu krwi. To przyspiesza gojenie stanu zapalnego, redukuje ból i przyspiesza szybszy powrót do sprawności. Lód należy przykładać przez ręcznik lub gazę, uważając aby nie spowodować odmrożeń. Na tym etapie nie stosujemy ciepłych okładów, gdyż wydłuża to gojenie się stanu zapalnego. Więcej na temat postępowania w pierwszych godzinach po ataku oraz pozycji odciążającej w artykule pod linkiem.

Zastosowanie środków przeciwbólowych

Czasami ból wynikający z rwy kulszowej jest tak dotkliwy i paraliżujący, że nie obejdzie się bez zastosowania środków przeciwbólowych. Po leki przeciwbólowe najlepiej udać się do swojego lekarza rodzinnego, chociaż podczas silnego ataku rwy kulszowej jest to nie lada wyczyn. W pierwszych godzinach od ataku można zamiast tego sięgnąć po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty np. leki na bazie Paracetamolu (np. Apap) czy leki zawierające jako substancję czynną Ibuprofen. Działają one przeciwbólowo i częściowo również przeciwzapalnie. Niestety w przypadku ostrego bólu pleców tabletki przeciwbólowe (nawet te dostępne na receptę) często nie są w stanie całkowicie uśmierzyć objawów bólowych. Aby zmniejszyć dotkliwe objawy w pierwszych dniach od wystąpienia ataku dobrze jest zastosować pozycję odciążającą i dodatkowo wspomagać się zimnymi okładami. Należy także pamiętać, aby stosując tabletki przeciwbólowe nie przekraczać dozwolonej dawki oraz stosować się do zaleceń producenta zamieszczonych w ulotce lub skontaktować się z farmaceutą.

Wizyta u lekarza po ataku rwy kulszowej

Jest to również jeden z kluczowych czynników, gdyż czy to nasz lekarz rodzinny w przychodni, ortopeda, jak również neurolog może skierować nas na zabiegi, zlecić fizjoterapię w postaci serii masażów, przepisać leki przeciwbólowe (najczęściej jako cykl zastrzyków trwający ok 10 dni). Może on również zlecić zabieg trakcji polegający na rozciąganiu pacjenta na specjalnym łóżku przy użyciu uprzęży i pasów przyczepianych do ud oraz korpusu w celu powiększenia przestrzeni międzykręgowych i odbarczania nerwu kulszowego. Dowiedz się więcej na temat zabiegów fizjoterapeutycznych w bólach pleców. Ponadto dobry lekarz może udzielić nam również cennych wskazówek, opartych na wiedzy medycznej i swoim wieloletnim doświadczeniu w kontakcie z pacjentami.

Kiedy zacząć chodzić po przebytym ataku?

Rwa kulszowa jest bardzo bolesną dolegliwością zmuszającą chorego do położenia się do łóżka. Ponieważ na początku ruch dodatkowo potęguje ból częstym błędem osób z objawami rwy kulszowej jest całkowite zaniechanie jakiegokolwiek ruchu. Zaleca się leżenie i odpoczynek w pozycji odciążającej kręgosłup przez okres ok. 1-3 dni. Po przeczekaniu i ustąpieniu najgorszego bólu bardzo ważne jest, aby podnieść się z łóżka i próbować delikatnie i stopniowo rozruszać się. Podczas podnoszenia się z łóżka lepiej jest wstawać przetaczając się na brzuch, a następnie wspomagając się rękami aniżeli kiedy pozycją wyjściową jest leżenie na plecach. Podczas chodzenia będziemy jeszcze przez jakiś czas odczuwać ból.

Zacznijmy wtedy od bardzo małych kroków i próbujmy stopniowo wydłużać je, aż do normalnej długości. Gdy po pierwszych próbach chodzenia po mieszkaniu poczujemy się trochę pewniej możemy wyjść na pierwszy spacer. Oczywiście na początku nie można się za bardzo forsować, dlatego pierwszego dnia wystarczy, że przejdziemy się ok. 20 min. Podczas spaceru starajmy się utrzymywać prawidłową pozycję wyprostowaną – aby ją uzyskać należy wciągnąć brzuch i odchylić ramiona do tyłu. Może się zdarzyć, że w trakcie spaceru objawy bólowe będą się nasilać, jednak po powrocie i chwilowym odpoczynku powinniśmy poczuć poprawę. Sposób ten jest o wiele skuteczniejszy i pozwala na szybszy powrót do sprawności niż leżenie i oczekiwanie na samoistne ustąpienie bólu. Uważajmy, aby nie przesadzić, cały czas bacznie obserwując swój organizm i z każdym dniem starajmy się stopniowo wydłużać dystans spaceru.

Czynniki pośrednie oddalające nawrót:

Czyli takie od których zależy długość choroby, jednakże nie wprost. Mogą natomiast mieć wpływ na to jak w przyszłości w przypadku nawrotu rwy kulszowej będziemy wracali do sprawności lub pomogą nam reagować na ból już w przypadku pierwszych oznak nawrotów. Zastosowanie tych wskazówek po ustąpieniu ostrych dolegliwości bólowych powinno znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nawrotu choroby, zredukować pozostały ból i utrzymywać sprawność na wysokim poziomie.

Działanie ciepłem i zimnem

Profilaktyczne stosowanie naprzemiennie ciepłych i zimnych okładów lub uczęszczanie na saunę (parową lub suchą tzw. fińską) połączone z zimnym prysznicem pomaga rozluźnić spięte mięśnie, które w wyniku zmian w obrębie kręgosłupa odruchowo zaciskają się, stabilizując w ten sposób kręgosłup. Efektem tego jest ból lędźwiowy kręgosłupa, natomiast naprzemienne rozgrzewanie i schładzanie pomaga rozluźnić spięte mięśnie.

Zastosowanie rollera

Roller jest rodzajem walca z tworzywa sztucznego otoczonego miękką pianką. Przyrząd ten służy do “rollowania” czyli masowania ciała, w szczególności mięśni oraz stawów. W ostatnim czasie staje się on coraz bardziej popularny zwłaszcza za sprawą upowszechnienia go w salach fitnessu oraz na siłowniach. Może on również znakomicie wspomóc osoby, które przeszły atak rwy kulszowej. Nie zaleca się jednak stosować go bezpośrednio po ataku, natomiast wtedy, gdy minie najgorszy ból. Jest on dobrą alternatywą dla profesjonalnych masaży wykonywanych przez masażystę. Masaż przy użyciu rollera polega na uciskaniu i masowaniu tkanek poprzez toczenie wałka po powierzchni podłogi przy użyciu ciężaru własnego ciała. Zaopatrz się w roller i dbaj o swój kręgosłup poprzez regularne ćwiczenia. Przejdź na stronę sklepu.

Roller to świetny przyrząd, który pomaga usunąć napięcie mięśni

Podstawowym ćwiczeniem w przypadku rwy kulszowej będzie masowanie pośladków oraz mięśnia gruszkowatego. W tym celu siadamy na rollerze podpierając się z tyłu rękami o podłogę, a z przodu podpieramy się wyprostowaną nogą. Stopę drugiej nogi zakładamy na kolano nogi podpierającej. W tej pozycji zaczynamy przenosić ciężar ciała, tak aby roller toczył się po podłodze masując cały obszar pośladka. Można przedłużyć zakres ruchu masując również odcinek lędźwiowy pleców oraz udo. Po wykonaniu ćwiczenia zmieniamy nogę i powtarzamy ćwiczenie. Ćwiczenia przy użyciu rollera pomagają zachować elastyczność mięśni, ponadto rozluźniają zablokowane wskutek urazu mięśnie. Zmniejszają również stres oraz ogólne napięcie ciała. Roller jest ciekawą i przede wszystkim tańszą alternatywą dla masaży w gabinetach fizjoterapeutycznych.

Wprowadzenie diety

Na to ile trwa rwa kulszowa ma wpływ wprowadzenie diety mającej na celu redukcję wagi ciała, co przynosi ulgę krążkom międzykręgowym odcinka lędźwiowego, które dźwigają obciążenie całej górnej części ciała. Zmniejszy to w efekcie ucisk na nerw kulszowy. Zrzucenie nawet kilku kilogramów powinno dać zauważalną różnicę. Warto przejść na dietę i dać nieco ulgi naszemu kręgosłupowi. A on się nam za to odwdzięczy!

Ćwiczenia a rwa kulszowa

Regularne gimnastykowanie się, poranne przeciąganie się, dbanie o ogólną sprawność mięśni, ich siłę, napięcie oraz elastyczność. Ponadto ważnym rodzajem aktywności jest rozciąganie – np. podwieszanie się na drążku do podciągania i rozciąganie kręgosłupa poprzez zawiśnięcie jak również wykonywanie w tej pozycji brzuszków poprzez podciąganie kolan. Zapoznaj się również z ćwiczeniami na ból lędźwiowy przy dyskopatii.

Zmiana trybu życia / sport

Kręgosłup choruje często z powodu odejścia człowieka od jego naturalnego przystosowania jakim jest życie w ruchu na rzecz siedzącego trybu życia. Aby zachować zdrowie i uniknąć nawrotów rwy kulszowej należy wprowadzić więcej ruchu – szczególnie tego łagodnego oraz umiarkowanego np. spacery, nordic walking, jazda na rowerze, pływanie czy ćwiczenia na piłce gimnastycznej. Należy też ograniczyć aktywności, które wiążą się z dużymi obciążeniem kręgosłupa. Każdy dyscyplina sportowa może być korzystna dla kręgosłupa o ile bezpośrednio po treningu nie będziesz odczuwać nasilenia objawów bólowych promieniujących do kończyn. Warto wybrać sport, który sprawia nam przyjemność, aby nie traktować tego jako przykry obowiązek – wprowadzając tę zmiany powracamy tak naprawdę do natury!

Zmiana nawyków ruchowych

Warto zapoznać się i zastosować w praktyce do zasad prawidłowego podnoszenia przedmiotów jak również zasad prawidłowego siedzenia oraz dostosować swoje działania do możliwości organizmu. Szczególnie ważne w przypadku pracy siedzącej jest zaopatrzenie się w odpowiedniej jakości ergonomiczne krzesło biurowe czy klękosiad. Więcej o klękosiadach w poniższym artykule.

Stopień uszkodzenia kręgosłupa

Prawdopodobnie że jeśli przez wiele lat mamy problem z kręgosłupem i niewiele w tym temacie działaliśmy (patrz powyższe) lub też porażenie nerwu kulszowego zdarzało się nam w przeszłości już wielokrotnie może się zdarzyć że kolejne nawroty będą dotkliwsze czy też bardziej długotrwałe. Dlatego warto zadbać o kręgosłup już dzisiaj, bo konsekwencje zaniedbań mogą przyjść z czasem. Suma powyższych czynników oraz zastosowanie się do nich poprzez wprowadzenie w życie powinna zauważalnie skrócić okres trwania schorzenia. Jednakże to ile trwa porażenie nerwu jest również sprawą indywidualną i nie da się dokładnie przewidzieć okresu leczenia. Chcąc określić bardziej wymiernie jak długo zazwyczaj trwają najsilniejsze objawy, czas ten można określić w przedziale od tygodnia do czterech tygodni. Najważniejsze że wiemy już, iż mamy wpływ na skrócenie tego okresu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, lub powyższy artykuł nie odpowiedział na Twoje pytania poszukaj jej w artykule odpowiadającym na Najczęstsze pytania dotyczące rwy kulszowej.

63 comments

  1. Medicon-slask.pl

    Witam,

    Goniąc za życiem, zapominamy o naszym układzie kostnym. Najczęściej spotykanymi schorzeniami są właśnie te dotyczące kręgosłupa. Z doświadczenia wiemy ze bardzo dużo daje aktywny styl życia (poza pracą) oraz profilaktyka. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Rwa kulszowa jest o tyle uporczywa że potrafi nawracać się z jeszcze większą “mocą”. Do takiego bólu nie idzie się przyzwyczaić. Radzimy tym wszystkim których jeszcze nie “boli” aby już teraz pomyśleli o sobie.

    Pozdrawiam

  2. Podoba mi się to podejście, to ile trwa rwa kulszowa zależy również od ciebie. Fajnie że ktoś w końcu opisał jak realnie można sobie ulżyć w bólu bo często można trafić na opinie że rwa kulszowa musi przejść sama i nie mamy na nią wpływu. A tu proszę, są jednak sposoby jak sobie pomóc.

  3. lewy_bayern

    Ja przed rwą kulszową chronię się stosując buty grawitacyjne. Mam przepuklinę krążka międzykręgowego i kiedy po bardziej intensywnym dniu – np. noszeniu ciężkich zakupów, praca na działce, długim czasie za kierownicą samochodu – bolą mnie plecy i czuję prądy czyli takie mrowienie w nodze od razu wskakuję na drążek i rozciągam się przy pomocy tych butów. Jestem osobą względnie wysportowaną i mogę stosować takie ćwiczenia, ale wiem że nie każdy może korzystać z tego. Jak ma się problemy z sercem to jest to przeciwwskazanie na pewno, ale ludziom ogólnie zdrowym z problemami z dyskopatią, zapaleniem korzonków czy rwą kulszową może to przynieść dużą ulgę.

  4. Witam, pytanie w temacie rwy kulszowej, czy ktoś z Państwa próbował może masażu w ramach fizjoterapii lub terapię manualną w leczeniu tego schorzenia? Zaczęło się w ciąży i nie ustąpiło do końca, zdarzają się nawroty. Leczenie farmakologiczne nie pomaga lub tylko doraźnie. Domyślam się więc, że może to być spowodowane uciskiem dysku na nerw i tu sama farmakologia zawodzi? Jeśli ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami z masażem proszę o poradę. Czy warto zainwestować pieniądze, na ile to pomaga?

  5. W odpowiedzi do Malaga. Tak, korzystałem z masaży u fizjoterapeuty bo miałem rwę kulszową. Po intensywnym treningu na siłowni (martwy ciąg i wymagające ćwiczenia na plecy). Mięśnie i szkielet niedostosowany do ciężarów. Krótko mówiąc za dużo i za szybko się chciało osiągnąć, a jak wiadomo pośpiech jest złym doradcą no i się stało.. Najpierw 3 dni prawie się ruszać nie mogłem a później po mału dochodziłem do siebie, kroczek po kroczku. Dla młodego chłopaka jak ja, gdzie rwa kulszowa złapała mnie w wieku 22 lat to jest druzgocące. Dwukrotnie miałem serię masaży po 10 dni. Raz państwowo ze skierowania od lekarza rodzinnego a raz prywatnie wykupiłem, jeden masaż 40 zł za 25 minut więc cały cykl to już fajna kaska. Teraz wziąłem się na sposób trochę i korzystam z masażerów na basenie i zainwestowałem w roller. Masuję się we własnym zakresie, jest taniej co najważniejsze. Aczkolwiek po masażach w gabinecie też odczuwałem doraźną poprawę więc ogólnie polecam także fizjoterapeutę.

  6. Witam piszących. Od kilku lat mam tę dolegliwość, miałam zlecone rehabilitacje, ale finansowo ciężko było to utrzymać w czasie i na razie przestałam. Ból w obydwu nogach nasila się kiedy popracuję fizycznie czy to w pracy czy w domu, gdy się schylam. W ciągu dnia jest nawet znośnie, ale kiedy się położę wieczorem i w nocy pogarsza się, rwa kulszowa pozwala czasami zasnąć, ból wchodzi w nogę. Ktoś wie może dlaczego ból nasila się u mnie w nocy? Ktoś z Was też tak miał?? pozdrawiam

    1. WITAM PANI FAUSTYNO JA MAM TĄ SAMĄ DOLEGLIWOŚĆ CO PANI BÓL NASILA SIĘ JAK KŁADĘ SIĘ SPAĆ I ZANIM USNĘ TO TRWA DŁUGO GDYŻ BOLI MNIE NOGA I POŚLADEK PRAWEJ NOGI MUSZĘ DŁUGO SIĘ UKŁADAĆ I W ZASADZIE SPIĘ ZE ZGIĘTĄ NOGĄ I STARAM SIĘ TAK DŁUGO UKŁADAĆ AŻ BÓL JEST MNIEJSZY I WTEDY SIĘ NIE RUSZAM,POWIEM TAK BÓL CZASAMI NIE DO ZNIESIENIA.LEKARZ PRZEPISAŁ MI FIZYKOTERAPIĘ W GABINECIE PRYWATNYM ZOBACZYMY CO TO DA,GDYŻ LEKI I ZASTRZYKI ZBYTNIO NIE POMOGŁY.POZDRAWIAM I ŻYCZĘ SZYBKIEGO POWROTU DO ZDROWIA.

      1. Właśnie mam P.Basiu dokładnie to samo, w dzień jest ok a w nocy katastrofa a muszę wrzucić do pracy. Pracuje w metalach ciężkich i zastanawiam się jak to będzie.

  7. Czy któraś z Pań miała może do czynienia z rwą kulszową a później miała poród? Jak to wygląda, czy w przypadku kobiet rodzących z rwą kulszową lekarze proponują jakąś inną pozycję? Poproszę o informację na ten temat jeśli ktoś ma wiedzę lub doświadczenia w tym temacie. Nie wiem jak TEN moment przebiega. Podobno przy rwie kulszowej nie zalecany jest poród naturalny, czy to prawda? Czy wystarczy to zgłosić jedynie lekarzowi , który będzie odbierał poród chorobę i czy potrzebne są jakieś badania do pokazania w szpitalu?

  8. Witam piszących, rok temu zaatakowała mnie rwa kulszowa podczas napadu ostrego kaszlu, bardzo silny ból Dostałem leki przeciwbólowe i witaminy w zastrzykach, które niewiele pomagały a z dnia na dzień pogarszało się. Promieniowało od pośladka do palców lewej stopy, największy ból u góry, w pośladku właśnie do bocznej części kolana. Objawy charakterystyczne typu mrowienie, drętwienia i pulsowania poniżej kolana aż do samej stopy. Ból odpuścił po fizjoterapii i masażach.Teraz mam skierowanie na RM a w opisie zdjęcia rentgenowskiego napisano że mam osteofity na krawędziach trzonów kręgów L4,L5 i S1. Do tego mam zwężenie przestrzeni pomiędzy trzonami kręgów L5-S1 oraz L4-L5. Poza tym reszta struktur kręgosłupa bez widocznych zmian. Jedynie wada postawy, mam skoliozę z rotacja trzonów. Przez to biodra są na różnej wysokości z rotacją miednicy. Teraz biorę się za siebie. Wizyta u ortopedy, basen, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, aktywność ruchowa, spacerki z psem itp. Trzeba zgubić parę kg i wzmocnić mięśnie żeby ulżyć kochanemu kręgosłupowi. Powodzenia dla wszystkich walczących z tym schorzeniem!

    1. Ja miałam podobnie. Złapało mnie w przeziębieniu przy mocnym kaszlu i kichaniu. Też promieniujący ból od lędźwi do uda. Podczas chodzenia ból narastał na tyle, że chodziłam zgarbiona, ból przeszywający, nagły, intensywny, “łamiący”. Łatwo też nie było, gdy usiadłam i chciałam wstać, bo nie mogłam się wyprostować. Lepiej natomiast było z pozycji leżącej do wstania – ale na krótko, bo ból wracał po chwili. Pomogło przede wszystkim leżenie i odpoczynek, oraz ćwiczenia rozciągające. Oczywiscie należy słuchać swojego organizmu – więc jeżeli mnie coś bolało podczas jakiegoś ćwiczenia to odpuszczałam. Wcześniej miałam lekkie bóle w lędźwiach np po długim staniu lub siedzeniu przygarbionym, ale ignorowałam to. Masaże nie pomagały. Ćwiczenia jednak to najlepszy lek

      1. Dziękujemy za podzielenie się swoim doświadczeniem oraz opinią. Pozdrawiamy

        Zespół e-rwakulszowa.pl

  9. Lukasz Suliga

    Witam wszystkich. Od 3 tygodni leze z rwa kulszowa wynikajaca z przepukliny dyskow l4l5 il5s1. Wygilelo mnie do tego w bok. Jest tragedia przez piersze 3 dni sikalem do sloika bo.nie moglem sie ruszyc.kazda probs ruchu konczyla sie spazmem i bolem nie do zniesienia. Prochy mi juz zmieniali 3 razy aktualnie solpadine i diazepam nic przeciwzapalnego i rozkurczowego. (Mieszkam w irlandii) fizjo powoedziala ze nic nie moze zrobic az mnie nie wyprostuje chiropraktor nie chce mnie ruszac az lekarz nie podejmie takiej decyzji. Na wizyte u specjalisty trzeba czekac kilka miesiecy nawet prywatnie. Kazali mi cwiczyc mckenziego i brsc prochy w pewnym.momencie byla nawet poprawa a teraz to jest bardzo roznie. podobno jak nie pomoze to operacja. Nie chce operacji przeraza mnie ten fakt. Mri nie wygladal tak zle poco ta operacja. Jutro lece do polski badania lekarze otp trzymajcie kciuki zeby mnie musieli kroic. Pozdrawiam.wszystkich borykajacych die ztym.problemem

    1. Ja tez mieszkam W Irlandii i borykam sie z Rwa kulszowa. Czy u ciebie nastapila poprawa

  10. Mieczysława

    Czy ktoś słyszał o terapii neuralnej w walce z bólem przy rwie kulszowej? Na czym to polega?

  11. Jest to metoda mało znana w Polsce ale kilka lekarzy już praktykują. Wywodzi się z Niemiec a w Szwajcarii jest wykładania na jednej z uczelni medycznych. Jeśli masz dostęp to warta rozważenia, efekty podobno bardzo szybkie. Z grubsza mówiąc zastrzyk w kręgosłup lub piętę. Robią w Nowym Sączu, Gorlicach i Jaśle. Można poczytać w internecie. Artykuł w ,,Życiu na gorąco” wydanie nr.12 z 22 .03.

  12. Witam komentujących. Mam 36 lat i 4 lata temu miałem pierwszy atak rwy kulszowej. Po zrobieniu rezonansu okazało sie ze mam lekka przepuklinę L4/L5. Po długich bojach udało mi sie jako tako dojść do prawie pełnej sprawności. Jednak 2 tyg temu prawie równo po tych 4 latach, ból powrócił. Co prawda najgorsze minęło bo już mogę trochę chodzić, natomiast mam pytanie czy ktoś z Państwa stosował kiedyś zastrzyk nadtwardówkowy? Jestem prawie tydzień po takim zastrzyku który miał być złotym środkiem i ból miał minąć do 4 dni, natomiast ból jak był tak jest i nie zanosi sie na poprawę. Nie pomogło prawie w ogole. Jutro mija tydzień, a ja czuje jakbym zatrzymał się w miejscu lub cofnął.Podczas pierwszego ataku 4 lata temu tylko sie rehabilitowałem. Pozdrawiam

  13. Magdalena

    Miałam rwę barku prawego i po 40 latach dalej mnie boli. Ręka mało sprawna ale jakoś ciągnęło się latami ten ból.Raz lepiej raz gorzej. To już chyba nigdy nie minie. Trochę sanatorium trochę rehabilitacja. Właśnie bronię się przed bólem, który odezwał się w nocy, za pomocą ciepłego okładu i tramadolu.

  14. Krystyna-Wroc

    Dzień dobry, od tygodnia boli mnie (chyba rwa kulszowa), bol promieniuje od kręgosłupa poprzez pośladek i drętwieje noga. Jakiś czas temu miałam zdiagnozowana przepuklinę szyi i mam teraz rehabilitacje (galwanizacje na odcinku szyi oraz prądy tens na odcinku L5S1). Rwa zaczęła mnie bolec wcześniej/ przed rehab. Biorę środki przeciwbólowe i mam wizytę u ortopedy w piątek. W pozycji leżącej i z termoforem pomaga. A co polecają Państwo robić w ciągu dnia? Boli gdy siedzę lub chodzę z przerwami. Smarowanie Voltarenem czy Olfen Żel nie zawsze pomaga. Jak temu zapobiegać? Z góry dziękuje za podpowiedzi, a już się cieszyłam że z szyją lepiej.

    1. Dobry fizjoterapeuta do zdiagnozowania , może to być mięsień gruszkowaty w pośladku . Potrafi dawać takie dolegliwości. Spina się, a efektem jest ucisk nerwu kulszowego, który przez niego przechodzi . Może też być od zmian w lędźwiowym odcinku . Najlepiej zrobić rezonans, ale też polecam dobrego fizjoterapeutę. Ja takie objawy ( choć ból a dokładnie kłucie i ciągnięcie , drętwienie szło od samego pośladka ) miałem od mięśnia . I do tego nabawiłem się intensywnymi ćwiczeniami na kręgosłup ( choć w odciążeniu i bezpieczne ) to było ich za dużo w jednym czasie . Pospinały się mięśnie i zaczęły się objawy . Teraz je rozciągam , ćwiczę i jest lepiej ( a dwa tygodnie byłem przez to na L4). Leki nie pomagały a ćwiczenia dały radę. Oczywiście odcinek lędźwiowy ( w moim przypadku przepukliny ) też może dawać znać o sobie. Gdy coś zaboli , zakuje ,mięśnie automatycznie się spinają ( forma obrony ) i dolegliwości spotęgowane . Znaleźć przyczynę i nad nią pracować. To podstawa.

      1. Krystek_gym

        A czemu akurat lekarz i jeszcze te zastrzyki. Do fizjoterapeuty wystarczy pojsc. 2-3 wizyty i po problemie. Zastrzyki to tylko znieczulenie, blokuja ból, ale nie załatwiaja problemu. Co do ćwiczeń, jeśli wykonujemy cwiczenia poprawnie technicznie i progresywnie, inaczej przeciazysz miesnie i efekt bedzie odwrotny. Jesli chodzi o te zastrzyki to nie ma sensu ich stosowac jesli nawet nie zajrzelismy do fizjoterapeuty. Jest to forma leczenia lekarzy, zastrzyk i po bolu. Lekarz jest w tym momencie cudotworca, wzial 150 za 5 min roboty. Ale to wcale nie zalatwia tematu, a bol wroci za pol roku jak leki przestana dzialac. Za to w umiejetnosci i wiedze fizjo, ludzie jakos nie chetnie wierza. Tu trzeba znalesc przyczyne a nie leczyc objawy.

  15. Witajcie moi drodzy, po długiej przerwie pochłonięty pracą i po wizytach w sanatorium w styczniu zastanawiam się jak dieta i to co jemy ma wpływ na nasz organizm. Ktoś kiedyś powiedział ” Jesteś tym, co jesz”. Z moich obserwacji wynika iż biały cukier i produkty przetworzone z wieloma konserwantami mają ogromny wpływ na kręgosłup. Przez kilka miesięcy starałem się unikać CUKRU, 0 napojów typu Frugo,Cola gdzie w 1 szklance jest 5 łyżeczek cukru, batonów i drożdżówek. Efekt był zaskakujący – już po 2 miesiącach brak napięć na plecach, świetna ruchomość w obrębie kręgosłupa szyjnego, lekkość i ogólnie lepsze samopoczucie. Jestem ciekaw czy Wy macie jakieś swoje spostrzeżenia na temat diety i jej wpływu na kręgosłup, zachęcam do dyskusji, miłego wieczoru i zdrówka dla wszystkich.

    1. W sumie to od dawna wiadomo że spożywanie cukru nie przynosi nam nic dobrego, aczkolwiek nigdy nie zastanawiałam się nad tym jak działa akurat na kręgosłup. Miewając inne problemy, głównie z układem pokarmowym ograniczyłam jego spożycie do minimum. Generalnie nie jadam prawie słodyczy i ogólnie cukru i mimo wielu przepuklin równocześnie będąc w ciągłym ruchu, trzymam się dobrze, więc wysoce prawdopodobne jest że ma to wpływ. Ale chętnie poznam opinie innych

      1. Dzięki za Wasze opinie i własne doświadczenia 😉 Tak jak myślałem cukier u Was także nasila stany zapalne, bólowe. Wiele moich znajomych myśli sobie, co on bredzi, jak cukier ma wpływ na kręgosłup. Parodią jest to że nawet będąc u lekarzy temat ten jest bagatelizowany. Gdy 3 mies zdychałem przez złe żarcie a jadłem drożdżówki, batony itp. Mój lekarz rodzinny przepisał mi leki przeciwbólowe – które nie dały efekty w ogóle…dodatkowo bolało mnie gardło a to była zwykła zgaga od słodyczy oraz problem z żołądkiem. 2 lekarz powiedział że ma prawo boleć (plecy i głowa) bo mam drobną dyskopatię i pracę informatyka. Na cholerę takie leczenie jak wystarczy ograniczyć cukier i inne złe produkty na rzecz owoców, warzyw i ruchu na powietrzu. Dzięki raz jeszcze za opinie, gdyby ktoś jeszcze miał jakieś spostrzeżenia i chciał się podzielić problemem związanym z cukrem i wpływem diety na kręgosłup to oczywiście bardzo mile widziane, miłego dzionka dla wszystkich.

  16. Wczoraj rwa kulszowa złapała mnie w boczna część łydki prawej nogi. Miałem już taką akcje dobry miesiąc temu. Bóle z nogi wycofały się właściwie praktycznie wcale ich nie było, pojawiły się po natomiast w bocznej części łydki i pozostały. Walczę z tym bylem właśnie u lekarza dał tabletki, czekam na wizytę u neurochirurga. Uczucie bólu a właściwie dyskomfortu nie chce się wycofać. Odczuwam czasem pieczenie jakby. Próbowałem to rozciągnąć ćwiczeniami, piłeczką, rozwałkować i nic.Ktoś z tym także walczy?

    1. Te dolegliwości które opisujesz nie wynikają z zaburzeń w samej nodze – dlatego te zabiegi które stosujesz miejscowo będą miały chwilowe działanie, ale nie usuną przyczyny. Całym centrum problemu jest tu ucisk czy podrażnienia nerwu, który biegnie od kręgosłupa aż do nogi i stąd te dolegliwości. Najbardziej właściwe będą ćwiczenia na kręgosłup – dbanie o właściwą postawę czy w czasie dnia czy też podczas snu – też m.in pozycja krzesełkowa odciążająca ten fragment kręgosłupa. Wiele ćwiczeń znajdziesz na Internecie, lub warto skorzystać z porady dobrego fizjoterapeuty. A to co robisz miejscowo na nogę na pewno nie zaszkodzi też możesz to łączyć z ćwiczeniami na sam kręgosłup.
      Pozdrawiam

      1. Mam protuzję na L4-L5 L-S1. W październiku złapała mnie rwa w prawą nogę. Jakiś miesiąc później w lewa i tak powtarza się co jakiś czas. Wczoraj jakby było epicentrum dopełnienia całości. Rehabilituje się ale z bardzo marnym skutkiem. Za 3 tyg mam spotkanie z bdb rehabilitantem i moim chiropraktykiem, neurochirurg także ma ocenić. Za 7 tyg idę do szpitala mają się za mnie zabrać. Ogólnie żyć mi się nie chce bo Z dnia na dzień coraz gorzej.

        1. Tak rok wracało ciągle i po 3 tyg trzymało łydkę. Ciężko postawić stopę, ból i co jakiś czas, mega ból i jakby kurcze. Pomagał mi mydocalm i coś przeciwbólowego ketonal / tramal, olfen, nimesil po kilku tyg zastrzyki z milgammy, potem rehabilitacja, potem basen. Wraca co jakiś czas. Mam dyskopatie l5 s1.

  17. Marek-Lublin

    A propos sportu. Czy przy dyskopatii i po przebytej rwie kulszowej można jeździć na nartach? Jakie macie doświadczenia?

    1. Ja miałam przepuklinę c5c6 z uciskiem na rdzeń, 2 sezony nie jeździłam na nartach. Teraz jestem 4 miesiące po stabilizacji c5c6, neurochirurg powiedział, że jeżeli wszystko będzie ok to da mi zielone światło na jazdę. Bardzo bym chciała, ale pewnie będę się bała kontuzji.

    2. Z jazda na nartach trzeba uważać bo można sobie nieźle kuku zrobić. Przepukliny i wypukliny nie lubią skrętów. Poza tym trzeba się liczyć z ryzykiem wywrotki lub zakantowania narty które będzie wymagało błyskawicznego skrętu tułowia i wtedy może być różnie. Trzeba rozważyć to czy chwila szaleństwa jest wartą tygodni leżenia. Mi lekarz powiedział tak gorset i ośla łączka. Czyli pomału o ostroznie

    3. Jeżdżę z walniętym l5s1 i za każdym razem czuje się coraz lepiej. Neurochirurg po zobaczeniu zdjęć od razu zapytała ile przeciwbólowych łykam. Chciała od razu pod nóż. Powiedziałem,że dopóki chodzę i nie sikam w gacie jak kichnę to mnie nie zobaczy. Basen, łażenie po górach i jakoś minął już rok od diagnozy a bóle znacznie się zmniejszyły

    4. Ja mam dyskopatie i na łyżwach jeżdżę i korzystam z życia a nie nasłuchuje gdzie mnie boli a do kompletu mam zastawkę sztuczną zespół drażliwego jelita i początki astmy oskrzelowej i normalnie pracuje a wy tak się bawicie korzystać z życia

    5. To nie idzie w parze. Trzeba być ostrożnym

    6. Ja po roku rehabilitacji i ćwiczeń dostałam pozwolenie 🙂

  18. Trener Sebastian

    Pacjenci po operacjach wracają na narty jeżeli chcą. Robimy wcześniej solidne przygotowanie na sali. Bosu, piłki, krążki, trx wszystko co na niestabilnym podłożu plus siła mięśniowa. Wszystko poprzedzone terapia. Na dużo można sobie pozwolić tylko trzeba dobrze się do tego przygotować. Powodzenia!

    1. Fizjoterapia przywrócił mi wiarę, że po operacji można zacząć normalnie żyć, tylko trzeba się do tego przygotować. Później dużo zależy od tego, czy nie będziemy się bać tego, czy coś się złego nie stanie.

  19. Witam i dziękuję za przyjęcie do grupy mam pytanie bo Co neurochirurg to inna opinia jedni pod nóż zaraz chcą inni polecają rehabilitację.Choruje na dyskopatie już jakieś 20 lat z tym że objawy były raz dwa w roku i trwały około miesiąc,w zeszłym roku w lutym rwa kulszowa załatwiła mnie na amen miesiąc leżenia bez ruchu i w potężnym bólu, po około 2 miesiącach zacząłem chodzić ale ból nie mija a prawie rok minął, ćwiczenia nie wchodzą w grę bo prawie cały czas boli , spanie tylko na boku lub na plecach ale tylko z nogami w górze, może macie, znacie jakieś sposoby to dziadostwo dzięki za jakieś info

    1. Witam Cię Cyril -zmagam się z tym 4 lata nic nie pomogą rehabilitacja tabletki zastrzyki sterydy nic a ni c trafiłam na neurochirurga z Żor dr śmigła [jestem z śląska] jutro idę już do szpitala na usunięcie endoskopwe przepukliny lędźwiowej we wtorek zabieg mam taka nadzięję że to cholerstwo w końcu puści. Grażyna Szweda dodam jeszcze że w szpitalu nie chcieli mi tego zrobić tylko za kasę a u dr Śmigła w klinice z żor na nfz da się, czekałam prawie rok.

      1. Pani Basiu jak po operacji? Jestem z Wodzisławia szukam info na ten temat.

        1. Małgorzata

          Dwa lata po tym jak odstawiłam cukier i wszystkie słodycze dostałam pierwszego w życiu ataku rwy. Tak że nie widzę związku. Ból z różnym natężeniem utrzymuje się już ok. pół roku (najpierw same plecy potem przeszło na lewą stronę i aktualnie czwarty miesiąc ciągnie od pośladka aż do stawu skokowego). Były zastrzyki B12, tabletki przeciwbólowe. Leżałam tydzień z okropnym bólem. Chodzę na rehabilitację drugi tydzień. Wczoraj okazało się,że mam przepuklinę odcinka lędźwiowego L2/L3. Aktualnie mam skierowanie na konsultację do neurochirurga. Może mi ktoś polecić dobrego w zachodniej Polsce?

    2. Endoskopowo, to super, szkoda, że taki lekarz, tak daleko. Byłem tylko na ćwiczeniach rehabilitacji,ale po dwóch dniach po ćwiczeniach miałem nawrót rwy pogorszy się.

  20. Moi drodzy cierpię na zwyrodnienia odcinka górnego kręgosłupa, a teraz mnie złapał ból w dolnym odcinku mam trudności z chodzeniem jak sobie pomoc byłam u lekarza i mi przepisał tabletki od padaczki nie wiem jaki jest w tym sens bo nic nie pomagają, doradźcie co dalej robić

    1. Delikatne rozciąganie wskazane. Chodzi o to, żeby rozluźnić mięśnie. Możesz się też posmarować jakąś maścią, ja używam naproxen, właśnie na odcinek szyjny. Pomaga mi też gorąca kąpiel.

    2. Ilonko zaaplikuj sobie Milgamme do wstrzyknięć domięśniowych .Jestem po i jest poprawa.Tutaj lekarze Ci nie przepiszą pewnie. Ale jak pójdziesz do polskiej kliniki do ortopedy czy neurologa to pewnie zleci.

  21. O matko. zimne okłady i lód to najgorsze co można zrobić na rwę kulszową, a także leżenie na plecach.
    Leży się tylko na brzuchu. Na samym początku należy zadbać o to by zredukować stan zapalny – ból odcinka kręgosłupa przy dotyku – Voltaren MAX , ketonal , ultradźwięki i żadnych ćwiczeń dopóki nie zejdzie pierwszy objaw ostrego ataku. Ewentualnie mozna leżac na brzuchu na plaskim twardym materacu z rekami przy sobie podnosic glowe do gory, dociskajac ledzwia do podloza jesli nie boli bardzo. Cwiczenia McKenzie na rwę, gorące prysznice ze skierowaniem strumienia na odcinek ledzwiowy, elektryczny koc, leki na rozluznienie miesni aby dysk jak nabrzmialy balonik mial mozliwosc powolnego cofania sie i wchlaniania. spokojny ruch i smarowanie voltarenem przed, po zabiciu pierwszych stanow zapalnych fizjoterapia rehabilitacja, basen ,dieta, oraz zmiana nawykow zyciowych – materac ortopedyczny twardy, pozycja siedzenia, poduszka na ledzwie, cwiczenia wzmacniajace miesnie odcinka ledzwiowego i wiele innych metod posrednich. Przy duzej ilosci chemii polecam leki osłonowe na wątrobę i oczywiscie zero alkoholu.

  22. Opowiem tak od listopada 2017 roku rwa kulszowa do lutego 2018. Zastrzyki sztuk 45. Marzec tego roku tomograf komputerowy a w nim co? Wypadnięte dyski sztuk 3:-(. Mnie już szlak trafia z bólu udaje się do lekarza zajmującego Się kręgosłupem zalecenie leżenie na brzuchu i na jednym boku. Spanie to samo? brzuch i bok nie wolno się zgiąć ani nic podnieść. Mam pytanie czy ktoś tak miał? Dodam od poniedziałku znowu 20 zastrzyków przeciwbólowe i przeciwzapalene. Jak stwierdził Lekarza dyski same muszą się cofnąć. Jak ktoś tak miał Proszę o odpowiedź jak radzić sobie z tym???

    1. To chyba nie lekarz tylko weterynarz. Z własnego doświadczenia pani powiem że lekarstwa nic tutaj nie wskurają tylko obniża ból który i tak wcześniej czy później nawróci.jedyne żeby dyski wpadły na to samo.miejsce to dobry fizjoterapeuta….ale jest jedno “ale” różnica jest między dyskiem który się wysunął a który wypadł. Ten pierwszy można nastawić ale drugi przypadek tylko operacyjne wyciągnięcie go. I niech pani nie wierzy jeśli ktoś pani wmawia wypadnięty dysk. Można na nowo wstawić poprzez masaże i rehabilitację bo to jest tylko strat czasu i pieniędzy.

    2. Zmień lekarza. Znajdź np dobrego neurochirurga. Leżenie na brzuchu??? W moim przypadku niedozwolone. Też kilka miesięcy z bólem. Pomaga mi elekrostymulacja nerwu kulszowego i ciepło. Oczywiście rehabilitant, ćwiczenia.

    3. Też mam dysk wysunięty i to bzdura że sam się cofnie od 10 lat cierpię na rwę kulszową a mój dysk wędruje w kierunku doogonowym proszę zrobić rezonans głowy to bardzo ważne mi wyszła wada wrodzona a rwa kulszowa to pierwszy objaw tejże choroby co ja mam.

      1. Małgorzata Kocur kolega mój miał cztery wypadki samochodowe W ciągu 14 miesięcy. Po pierwszym już po wykonaniu badan okazało się ze kręgi praktycznie siedzą na sobie. L4-L5 praktycznie nie istnieje a jego fragmenty były wszędzie. Każdy ruch mógł skończyć się paraliżem. Leżał dwa tygodnie W szpitalu potem go wypisali. Miał mieć operacje cementowania ale powiedziano mu ze to wystarczy tylko na 10 lat potem czeka go wózek. Po tym zdarzeniu miał jeszcze trzy wypadki Z czego W jednym wyleciał z samochodu. Bóle miał prawie osiem miesięcy. Od jakiegoś pól roku odstawił ketonal. Chodzi pracuje gdzie lekarze dali mu zakaz pracy. Najlepsze że nie robił nic kompletnie. Dwa miesiące nie mógl jeździć samochodem. Miał czasem jakieś zabiegi pol roku temu. Od tego czasu nic. Żadnej fizjoterapi, nic. Mieli to operować ale lekarz mówił ze póki jest OK nie ma Co ruszać.

    4. Takie objawy miałam przez 4,5 roku zanim lekarze się mną zainteresowali i w końcu wysłali mnie na MR i rehabilitacje, na które czekałam pol roku. Zalecenia rehabilitantów były takie, żeby nie zginać kręgosłupa przez 3 miesiące, żeby dyski były na swoim miejscu. W tym samym czasie neurochirurg zakwalifikował mnie na operacje kręgosłupa, ale już jej nie potrzebowałam. Po 5,5 roku wróciłam do sprawnych osób. Choć muszę na siebie uważać, bo kregosłup nie jest już taki jak przed wszystkimi rwami, korzonkami i lumbago.

  23. Zdanie są podzielone Wiesiu, po ostatniej wizycie u znanego neurochirurga mam pęknięty dysk- ćwiczenia min 6 miesięcy….jeśli nie pomoże-operacja.

    1. Wypukliny można spróbować złagodzić poprzez ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę, ale to chyba po przejściu stanu zapalnego. Jeśli ćwiczenia nie pomagają przez parę miesięcy i nie jest się w stanie funkcjonować to trzeba rozważyć operacje.mozna spróbować ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę, ale to chyba po przejściu stanu zapalnego. Jeśli ćwiczenia nie pomagają przez parę miesięcy i nie jest się w stanie funkcjonować to trzeba rozważyć operacje.

  24. Witam szanowne grono. Mnie rwa kulszowa dopadła podczas pracy na polu, kiedy musiałem powyciągać duże kamienie z ziemi spod kombajnu. Wyszarpywanie ich z ziemi i dźwiganie sprawiło że w odcinku lędźwiowym wysunął mi się dysk. Pomogła mi trochę seria zastrzyków i zabiegów u fizjoterapeuty, choć nadal jeszcze boli. Ale i tak dużo lepiej bo wtedy to mnie powaliło na 5 dni. Ktoś ma jakieś porady co można jeszcze w tej sytuacji zrobić?

    1. Panie Henryku, jeśli jest Pan już po ataku rwy kulszowej, natomiast już Pan chodzi, ale wciąż odczuwa okresowo ból, polecamy wdrożyć ćwiczenia oraz rozciągające kręgosłup oraz wzmacniające mięśnie głębokie. W Pana przypadku należy zwrócić szczególną uwagą na podnoszenie z powierzchni podłoża ciężkich przedmiotów, gdyż pierwszy epizod rozpoczął się od tej przyczyny. Istnieje spore ryzyko że właśnie przy tego typu czynnościach atak rwy kulszowej może się powtórzyć. Ponadto możemy polecić pod rozwagę zainwestowanie w jedną z naszych ławek grawitacyjnych dostępnych w naszym sklepie internetowym do regularnego i bardzo przystępnego treningu rozciągającego dającego bardzo zbliżone efekty do zabiegów trakcji kręgosłupa wykonywanych w zabiegach fizjoterapeutycznych. Pozdrawiamy

      Zespół: e-rwakulszowa.pl

  25. Mnie niedawno chwycił taki ból i nic nie mogłem zrobić. Ani siedzieć, ani leżeć, schylić się nie było mowy. Udało mi się prywatnie pójść do ortopedy, zrobić zdjęcia i na rehabilitację. Trafiłem na Słomczyńskiego w Krakowie, bo tam poleciła mi znajoma, więc zapisałem się. Na miejscu ze względu na bardzo duży ból Pani zaproponowała mi na początek akupunkturę medyczną i jakieś rozciąganie, po tym jednym zabiegu już było lepiej, bo mogłem się trochę ruszać. Później dołożyli mi tam jeszcze inne terapie i ćwiczenia i z każdego zabiegu na zabieg było co raz lepiej.

  26. Przy rwie kulszowej jest najważniejszy odpoczynek, leżenie, pozycja odciążająca. Dopiero później ćwiczenia jak jest po ataku. Jak się dobrze człowiek zachowa i zastosuje odpowiednie środki to w kilka dni można stanąć na nogi. Porady zawarte w artykule okazały się pomocne, pozdrawiam.

  27. Niezależnie od tego ile trwa rwa kulszowa w przypadku poszczególnych osób to najważniejsze jest żeby nie nawracała!! Poznać przyczynę, wyeliminować złe nawyki, błędy postawy, wprowadzić higieniczny tryb życia, praktykować ćwiczenia, wdrożyć ruch na świeżym powietrzu. Jednym słowem, wyciągnąć wnioski i zrobić wszystko żeby ten okropny ból już nie powracał!

  28. Zmaganie się z tym dziadostwem to zadanie na wiele lat. Jak już raz ma się atak rwy to często ona nawraca. Szczególnie kiedy się nie dba o sprawność kręgosłupa i nadwyręża. Konieczna jest ta zmiana nawyków, wtedy można nawroty bardzo mocno oddalić w czasie a czasami wręcz wyeliminować. Wiem co mówię

  29. Witam,
    Od ponad dwóch miesięcy walcze z rwa kulszowa, byłem już u kilku fizjoterapeutów i kręgarzy wciąż odczuwam ból od pośladka do prawej nogi, w końcu znalazłem fizjoterapeute który zajął się mną dobrze zrobił wszelkie badania prześwietlenia i rezonans i stwierdził że mój kręgosłup jest przekazywany jak banan i teraz chce go nastawić, po pierwszym nastawieniu odczułem ulgę ból się zmniejszył i już nie promieniuje do całej nogi tylko odczuwam jeszcze w pośladku. Mam pytanie do was czy da się wyleczyć rwę kulszowa tak aby już nie bolało? I wrócić do normalnego trybu życia oczywiście zastosować ćwiczenia profilaktyczne aby rwa nie nawróciła. Mam 30 lat nie chce poprostu się meczyc z tym bólem bo od początku choroby nie byłem w pracy bo nie daje rady wytrzymać siedzenia za długo. Dodam że mieszkam w UK a gdy lekarz rodzinny wysłał mnie do fizjoterapeuty to ona tylko pokazała mi jakie ćwiczenia stosować aby to wyleczyć i środki przeciwbólowe, więc dlatego wszystkich innych lekarzy muszę odwiedzać prywatnie. A więc da się wyleczyć rwę aby ból już nie był częścią mego życia?

    1. Z całą pewnością da się zmniejszyć ból na tyle aby nie było on dokuczliwy i nie utrudniał pracy oraz normalnego życia. Z drugiej strony z pewnością będzie Pan musiał na siebie uważać, zmienić nawyki oraz być może dostosować otoczenie w celu prowadzenia profilaktyki. Zmiany muszą dotyczyć wielu aspektów życia zarówno zawodowego jak i prywatnego. Trzeba postawić na ergonomię i umiarkowaną aktywność. Obserwować swoje ciało. Wdrożyć ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, więcej chodzić, mniej siedzieć. A jeśli siedzieć to zdrowo. Zastanowić się nad zakupem fotela ergonomicznego oraz ławki grawitacyjnej. Zmiany wymagają wysiłku ale powrót do normalności jest możliwy. Ból jednakże raz na jakiś czas będzie o sobie przypominał. Od nas zależy jak rzadko.

      Pozdrawiamy
      Zespół: e-rwakulszowa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *